Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2010
Folie i membrany dachowe
Folie dachowe nie przepuszczają wody. Przepuszczają natomiast parę wodą. Od jej ilości zależy sposób ich układania i to, w jakim dachu mogą być stosowane.

Folie i membrany dachowe
(fot. Klober)
Wśród obecnie produkowanych materiałów dachowych od lat obserwujemy wysoką specjalizację. W jej wyniku na rynku są dostępne materiały przeznaczone do spełniania ściśle określonych funkcji w dachu.

 

Rozwój materiałów dachowych spowodowała zmiana naszych potrzeb mieszkaniowych: adaptacja poddasza na cele mieszkaniowe i budowa domów z użytkowym poddaszem, które wymagają skutecznego ocieplenia.

 

Okazało się jednak, że skuteczność ocieplenia dachów spadzistych nie jest proporcjonalna do grubości zastosowanych do tego materiałów. Wzrost grubości termoizolacji nie wystarcza do zapewnienia odpowiedniej termoizolacyjności dachu. Bowiem częstą przyczyną niewystarczającej izolacji poddasza jest zawilgocenie ocieplenia. Spowodowane jest ono wodą pochodzącą z zewnątrz, na przykład z deszczu, którą wiatr wdmuchuje pod pokrycie oraz wodą z wnętrza domu, która w postaci pary dostaje się do ocieplenia i tam skrapla w miejscach styku z zimniejszymi jego warstwami.

 

Dlatego też jako materiał zabezpieczający dach i poddasze przed wilgocią stosuje się folie i membrany dachowe.

Do czego służą folie dachowe?

Ocieplenie dachu musi być osłaniane przed przenikaniem i skraplaniem się pary wodnej oraz zabezpieczone przed jej przewiewaniem zachodzącym w szparach między materiałami tworzącymi dach.

 

Wymaganiom tym odpowiadają nowoczesne elastyczne materiały izolacyjne, przeznaczone specjalnie do osłony konstrukcji i ocieplenia dachów, podzielone na dwie grupy produktów: paroizolacje, materiały do wstępnego krycia: folie (FWK) i membrany (MWK) – uszczelniające pokrycia leżące na łatach.

 

Paroizolacje ograniczają przepływ pary wodnej napływającej z wnętrza budynku. Folie wstępnego krycia (FWK) oraz membrany wstępnego krycia (MWK), współdziałając z systemem wentylacji dachu lub jego pokrycia, umożliwiają wydostanie się pary wodnej z konstrukcji dachu i jego termoizolacji. Dzięki współdziałaniu tych dwóch grup izolacji para wodna ma ograniczony dostęp do dachu, ale może go swobodnie opuścić, gdy się w nim znajdzie. Stosowanie folii i membran wstępnego krycia ściśle związane jest ze sposobem wentylowania dachu, chociaż dach, w którym zamontowano wysokoparoprzepuszczalną MWK, nie może być zakwalifikowany do kategorii „dachu wentylowanego”.

 

Membrany wstępnego krycia wprowadziły nowy sposób osuszania dachu – za pomocą powietrza wentylującego, które przepływa wzdłuż kontrłat nad membranami. Wszystkie omawiane materiały są tworzywami sztucznymi (najczęściej polimerami), charakteryzują się dużą elastycznością, są lekkie i łatwe w montażu.

 

Między innymi dlatego większość dachów w obecnie budowanych domach ma pokrycie ułożone na łatach i kontrłatach uszczelnionych właśnie foliami lub membranami wstępnego krycia.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Folie i membrany dachowe

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje