Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2010
Odkurzacze centralne
Już niedługo będziemy mogli zamieszkać w naszym nowym domu. Po wielu miesiącach prac nadszedł czas na prace wykończeniowe, umeblowanie i wystrój wnętrz. To najlepszy moment na podłączenie jednostki centralnej. Instalację rurociągu odkurzacza zleciliśmy fachowcom już na etapie stanu surowego, pozostał nam montaż jednostki centralnej. Podpowiadamy, jak wybrać model odpowiedni do naszego domu.

Rodzaje jednostek centralnych

Odkurzacze centralne
(fot. Beam)
Na naszym rynku możemy znaleźć dosyć szeroką ofertę odkurzaczy centralnych. Różnią się one nie tylko ceną, ale mocą, rodzajem filtracji i przeznaczeniem.

 

Większość dostępnych odkurzaczy to jednostki centralne tzw. kompaktowe. Oznacza to, że wszystkie elementy wyposażenia, tj. silnik, filtry i zbiornik na zanieczyszczenia, znajdują się w jednej obudowie. Są to jednostki łatwe w obsłudze i nie zajmują wiele miejsca w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Jednostki centralne typu split to modele o rozdzielonej konstrukcji, tzn. że silnik umieszczony jest w osobnej obudowie i oddzielony od reszty elementów urządzenia, a w szczególności od separatora zanieczyszczeń. Specyficzny sposób pracy ma odkurzacz centralny wodny.

 

Jego działanie polega na tym, że zanieczyszczenia przesyłane rurociągiem tuż przed jednostką centralną są zraszane wodą (do tego celu montuje się specjalny trójnik z dyszą) i w takiej postaci dostają się do zbiornika odkurzacza. Gdy zbiornik jest pełny, odkurzacz automatycznie otwiera zawór i spuszcza płynną zawartość do kanalizacji. Są to jednak droższe rozwiązania i polecane szczególnie w bardzo dużych domach i rezydencjach, w których znajduje się basen. Główną zaletą takiego odkurzacza jest to, że użytkownik nie musi wymieniać worków ani opróżniać pojemnika z zanieczyszczeniami.

 

Ponadto jednostka centralna z separatorem wodnym może służyć do sprzątania wody, a także innych zanieczyszczeń, których nie można usunąć zwykłym odkurzaczem centralnym. Warto zaznaczyć, że znaczna większość modeli o zastosowaniu domowym to jednostki jednodostępowe. Co to oznacza? Ten parametr mówi nam o tym, że odkurzaczem centralnym jednocześnie może odkurzać tylko jedna osoba. Na rynku są oczywiście modele z tzw. wielodostępem, gdzie naraz może sprzątać kilka osób. Są to odkurzacze centralne przemysłowe przeznaczone do pensjonatów, hoteli, biur czy fabryk, a ich cena jest do kilkunastu razy wyższa niż odkurzacza domowego.

 

Monika Stypińska

Pełny artykuł w PDF: Odkurzacze centralne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje