Ogrodzenie

Ogrodzenie
Jeśli zamierzasz wykonać ogrodzenie, którego wysokość nie będzie przekraczać 2,20 m i które nie będzie postawione od strony miejsc publicznych – już dziś możesz się do tego zabrać. Takie działania nie wymagają bowiem pozwolenia na budowę.

Ogrodzenie
(fot. Joniec)
Jeśli ogrodzenie ma mieć więcej niż 2,20 m, a także gdy ma być postawione od strony np. ulicy, drogi, placu, torów kolejowych czy innych miejsc publicznych, to zamiar jego budowy trzeba zgłosić do starostwa. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz szkice i rysunki działki. Jeżeli w ciągu 30 dni od złożenia zgłoszenia nie zostanie wniesiony sprzeciw, możemy rozpocząć budowę ogrodzenia. Budowę tę trzeba rozpocząć najpóźniej dwa lata od terminu określonego w zgłoszeniu.

 

Przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. W niektórych bowiem miejscach mogą obowiązywać zakazy lub nakazy (wynikające np. z przepisów ochrony konserwatorskiej czy ochrony środowiska) dotyczące ogrodzeń. Takie zapisy mogą narzucać zastosowanie konkretnych materiałów na ogrodzenie, jego kształt oraz wysokość. Jeśli takich ograniczeń nie ma, pozostaje nam samodzielnie dobrać wygląd ogrodzenia. A ponieważ wybór jest naprawdę duży, sprawa nie jest prosta.

Fundament i podmurówka

Fundament ciągły wykonuje się na warstwie nośnej gruntu – ubitym żwirze lub piasku bądź suchej glinie. W praktyce przy ogrodzeniach przęsłowych standardowo wykonuje się fundament głęboki na 60–70 cm – co wynika z zalecanej wysokości fundamentu, przy czym ok. 10 cm ma wystawać ponad teren. Jedynie przy ciężkich ogrodzeniach pełnych fundamenty należy osadzać poniżej poziomu przemarzania gruntu (głębokości tych stref są różne w poszczególnych rejonach naszego kraju; prezentujemy je na mapie na następnej stronie). W przypadku gruntów piaszczystych fundamenty można posadawiać płycej, na głębokości 0,5 m. Ważne, aby fundament na całej swojej długości zachowywał tę samą głębokość: także pod słupki bramy wjazdowej i furtki czy słupki podtrzymujące przęsła ogrodzeniowe. Jeśli teren jest nierówny, wówczas fundamenty wykonuje się schodkowo. Szerokość fundamentu powinna być zbliżona do szerokości murów ogrodzeniowych.

 

Standardowy murowany słupek ogrodzeniowy ma szerokość 38 cm, czyli 1,5 cegły – fundament pod niego zazwyczaj robi się na szerokość 30 cm. Podmurówka zaś przy takich słupkach ma szerokość 25 cm, czyli szerokość 1 cegły – fundament pod nią wykonuje się zatem na szerokość 20 cm. Przy takich proporcjach elementy murowane są szersze od fundamentów o ok. 3 cm z każdej strony, co tworzy kapinos chroniący fundament przed spływającą wodą. Gdy mur jest kamienny, szerokość fundamentu powinna stanowić 1/5 wysokości muru i mieć nie mniej niż 30 cm. Fundamenty słupów bram powinny być szersze niż w pozostałej części, aby uniosły ruchome ciężkie skrzydła bram. Zazwyczaj wystarcza, aby miały 60–100 cm.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Ogrodzenie

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompa ciepła i konstrukcja szkieletowa
– Po kilku miesiącach użytkowania domu utwierdziłam się w przekonaniu, że decyzje, które podjęliśmy z mężem, były słuszne, – stwierdza Jolanta z Osielska w pobliżu Bydgoszczy. – Inwestycje w budynek o konstrukcji szkieletowej, pompę ciepła oraz wentylację z rekuperacją to przysłowiowe strzały w dziesiątkę!
Pompa ciepła i konstrukcja szkieletowa
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Wbrew wyrażanym często obawom serwis napraw poawaryjnych instalacji pompy ciepła nie jest trudniej dostępny niż w przypadku ogrzewania kotłem.
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Kolorowe wrzosowiska
Odpowiedni zestaw roślin może tworzyć kolorową szatę ogrodu o każdej porze roku. Choć wielu o tym marzy, niewielu potrafi to osiągnąć.
Kolorowe wrzosowiska
Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy
Ścieżki, podjazdy, alejki. Może z kostki? Jest trwała, niedroga, praktyczna i nietrudno ją ułożyć. Warto tylko zrobić to tak, by nawierzchnie z niej nie zdominowały ogrodu.
Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy
Cięcie drzew i krzewów
Drzewa i krzewy przycinamy nie tylko po to, by zmniejszyć ich rozmiary, gdy kolidują z budynkami na działce. Odpowiednie cięcie zapewnia roślinom wspaniałe kwitnienie i poprawia ich kondycję, dzięki czemu są piękne, gęste i zgrabne.
Cięcie drzew i krzewów
Oświetlenie wewnętrzne
Zaplanowanie oświetlenia w domu wymaga znajomości kilku reguł. Nie wystarczy zamontowanie żyrandola. Potrzebnych jest wiele punktów świetlnych, innych w każdym z pomieszczeń – zależnie od ich funkcji.
Oświetlenie wewnętrzne
Układanie paneli i warstwowych desek podłogowych
Ułożenie paneli i warstwowych desek podłogowych nie wymaga specjalnych umiejętności. Zobowiązuje jednak do ścisłego przestrzegania instrukcji montażu wybranej posadzki. Dzięki tej skrupulatności będziemy mieć nie tylko pewność poprawnie ułożonej podłogi, ale także gwarancję oferowaną przez producenta.
Układanie paneli i warstwowych desek podłogowych
Jaki komin do jakiego paleniska?
Jesteśmy na etapie projektowania domu i zastanawiamy się nad tym, czym go będziemy ogrzewać. Wiemy, że z tym łączy się również wybór komina. Skoro nie możemy się jeszcze zdecydować na konkretne paliwo, chcielibyśmy wiedzieć, jakie kominy są odpowiednie do produkowanych obecnie typów kotłów.
Jaki komin do jakiego paleniska?
Jakie rynny?
Planujemy wymianę rynien, bo stare przeciekają, co powoduje zalewanie ścian domu. W katalogach jest tak wiele rodzajów orynnowania, i to z różnych materiałów, że trudno nam dokonać wyboru. Chcielibyśmy się dowiedzieć, czym będą się różniły w użytkowaniu. Nasz dom ma prosty dach bez lukarn, tylko z oknami połaciowymi.
Jakie rynny?
Odkurzacze centralne
Już niedługo będziemy mogli zamieszkać w naszym nowym domu. Po wielu miesiącach prac nadszedł czas na prace wykończeniowe, umeblowanie i wystrój wnętrz. To najlepszy moment na podłączenie jednostki centralnej. Instalację rurociągu odkurzacza zleciliśmy fachowcom już na etapie stanu surowego, pozostał nam montaż jednostki centralnej. Podpowiadamy, jak wybrać model odpowiedni do naszego domu.
Odkurzacze centralne
Bramy garażowe
Warto o niej pomyśleć już podczas budowania domu. Najlepiej bowiem wybrać model o standardowych wymiarach, a potem dopasować do niego otwór garażu. Tak będzie prościej i taniej.
Bramy garażowe
Folie i membrany dachowe
Folie dachowe nie przepuszczają wody. Przepuszczają natomiast parę wodą. Od jej ilości zależy sposób ich układania i to, w jakim dachu mogą być stosowane.
Folie i membrany dachowe
Termomodernizacja
Właściciele domów energooszczędnych nie martwią się wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Choć liczba takich szczęśliwców rośnie, to nadal większość właścicieli domów jednorodzinnych przed każdą zimą boryka się z perspektywą wzrostu kosztów ogrzewania. Na szczęście jest na to sposób – termomodernizacja.
Termomodernizacja
Klimatyzacja
Tego lata rekordowe upały dały się wszystkim we znaki. Przed kolejnym sezonem warto pomyśleć o klimatyzacji. Jeśli zrobimy to teraz, możemy liczyć na oszczędności, bo jesień i zima to dla sprzedawców i monterów martwy okres.
Klimatyzacja
Wentylacja
Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu. Celem jej działania jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza, choć sposoby wentylacji są różne. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, które warto poznać.
Wentylacja
Podłogi
Jaka powinna być podłoga? Większość inwestorów odpowie, że ładna i trwała. Wbrew pozorom to bardzo konkretne warunki: warto więc wiedzieć, jakie powinna mieć cechy, aby były spełnione.
Podłogi
Elewacje
Elewacje w dużej mierze wpływają na ostateczny wygląd domu, ale ich rola nie ogranicza się jedynie do wartości estetycznej. Elewacje przede wszystkim chronią ściany przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, uszkodzeniami mechanicznymi, a także, w różnym stopniu, poprawiają właściwości termoizolacyjne ściany. W artykule tym podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje elewacji, na jakich podłożach można je stosować oraz na co zwracać uwagę przy ich wykonywaniu?
Elewacje
Pompy ciepła
Człowiek budujący dom łaknie wiedzy jak kania dżdżu, wszak musi podejmować mnóstwo odpowiedzialnych decyzji w sprawach, na których zwykle się nie zna. Jedni dużo czytają, inni raczej pytają: budujących się sąsiadów, majstrów, szwagra Zenka, który się zna na budowlance, itp. Tak było kiedyś. Teraz wchodzi się na jakieś forum budowlane, zadaje pytanie i uzyskuje odpowiedź, a nawet dwadzieścia odpowiedzi, niekoniecznie zgodnych ze sobą.
Pompy ciepła
Dom nad brzegiem stawu
– Moja rodzina i ja jesteśmy typowymi mieszczuchami i mówiąc szczerze życie w trójmiejskiej aglomeracji nie przeszkadzało nam aż tak bardzo – mówi Marek Kupiec, dyrektor do spraw technicznych w firmie Klima-Therm będącej generalnym dystrybutorem urządzeń klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła marki Fujitsu General.
Dom nad brzegiem stawu
W oddaleniu od miasta
Dom Ewy i Artura znajduje się w odległości dwudziestu paru kilometrów od Warszawy. Jest starannie zbudowany i wyposażony, i daje małżeństwu wiele radości. Lubią go, ale żałują, że… nie powstał na obrzeżach miasta. Okazuje się, że dla miłośników miejskiego stylu życia takie oddalenie rodzinnego gniazda nie jest w pełni komfortowe.
W oddaleniu od miasta
Ekspresowe budowanie
Okoliczności sprawiły, że Żaneta i Kazimierz musieli szybko przeprowadzić budowę domu. Dlatego wybrali technologię z prefabrykatów keramzytobetonowych. Dom stanął w trzy miesiące, bo zajęła się tym firma, wyspecjalizowana w tej technologii.
Ekspresowe budowanie
Ekspresowe budowanie
Okoliczności sprawiły, że Żaneta i Kazimierz musieli szybko przeprowadzić budowę domu. Dlatego wybrali technologię z prefabrykatów keramzytobetonowych. Dom stanął w trzy miesiące, bo zajęła się tym firma, wyspecjalizowana w tej technologii.
Ekspresowe budowanie
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz