Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2010
Ogrodzenie
Jeśli zamierzasz wykonać ogrodzenie, którego wysokość nie będzie przekraczać 2,20 m i które nie będzie postawione od strony miejsc publicznych – już dziś możesz się do tego zabrać. Takie działania nie wymagają bowiem pozwolenia na budowę.

Ogrodzenie
(fot. Joniec)
Jeśli ogrodzenie ma mieć więcej niż 2,20 m, a także gdy ma być postawione od strony np. ulicy, drogi, placu, torów kolejowych czy innych miejsc publicznych, to zamiar jego budowy trzeba zgłosić do starostwa. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz szkice i rysunki działki. Jeżeli w ciągu 30 dni od złożenia zgłoszenia nie zostanie wniesiony sprzeciw, możemy rozpocząć budowę ogrodzenia. Budowę tę trzeba rozpocząć najpóźniej dwa lata od terminu określonego w zgłoszeniu.

 

Przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. W niektórych bowiem miejscach mogą obowiązywać zakazy lub nakazy (wynikające np. z przepisów ochrony konserwatorskiej czy ochrony środowiska) dotyczące ogrodzeń. Takie zapisy mogą narzucać zastosowanie konkretnych materiałów na ogrodzenie, jego kształt oraz wysokość. Jeśli takich ograniczeń nie ma, pozostaje nam samodzielnie dobrać wygląd ogrodzenia. A ponieważ wybór jest naprawdę duży, sprawa nie jest prosta.

Fundament i podmurówka

Fundament ciągły wykonuje się na warstwie nośnej gruntu – ubitym żwirze lub piasku bądź suchej glinie. W praktyce przy ogrodzeniach przęsłowych standardowo wykonuje się fundament głęboki na 60–70 cm – co wynika z zalecanej wysokości fundamentu, przy czym ok. 10 cm ma wystawać ponad teren. Jedynie przy ciężkich ogrodzeniach pełnych fundamenty należy osadzać poniżej poziomu przemarzania gruntu (głębokości tych stref są różne w poszczególnych rejonach naszego kraju; prezentujemy je na mapie na następnej stronie). W przypadku gruntów piaszczystych fundamenty można posadawiać płycej, na głębokości 0,5 m. Ważne, aby fundament na całej swojej długości zachowywał tę samą głębokość: także pod słupki bramy wjazdowej i furtki czy słupki podtrzymujące przęsła ogrodzeniowe. Jeśli teren jest nierówny, wówczas fundamenty wykonuje się schodkowo. Szerokość fundamentu powinna być zbliżona do szerokości murów ogrodzeniowych.

 

Standardowy murowany słupek ogrodzeniowy ma szerokość 38 cm, czyli 1,5 cegły – fundament pod niego zazwyczaj robi się na szerokość 30 cm. Podmurówka zaś przy takich słupkach ma szerokość 25 cm, czyli szerokość 1 cegły – fundament pod nią wykonuje się zatem na szerokość 20 cm. Przy takich proporcjach elementy murowane są szersze od fundamentów o ok. 3 cm z każdej strony, co tworzy kapinos chroniący fundament przed spływającą wodą. Gdy mur jest kamienny, szerokość fundamentu powinna stanowić 1/5 wysokości muru i mieć nie mniej niż 30 cm. Fundamenty słupów bram powinny być szersze niż w pozostałej części, aby uniosły ruchome ciężkie skrzydła bram. Zazwyczaj wystarcza, aby miały 60–100 cm.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Ogrodzenie

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje