– Po kilku miesiącach użytkowania domu utwierdziłam się w przekonaniu, że decyzje, które podjęliśmy z mężem, były słuszne, – stwierdza Jolanta z Osielska w pobliżu Bydgoszczy. – Inwestycje w budynek o konstrukcji szkieletowej, pompę ciepła oraz wentylację z rekuperacją to przysłowiowe strzały w dziesiątkę!
Dom powstał w ciągu kilku tygodni. Prace budowlane ruszyły w październiku 2009 roku, a w styczniu 2010 rozpoczęły się roboty wykończeniowe oraz nastąpiło uruchomienie pompy ciepła.
Konstrukcja domu
Dom został zaprojektowany specjalnie na zamówienie inwestora. Ma powierzchnię 280 m2, licząc łącznie z garażem oraz pomieszczeniem przeznaczonym na cele usługowe (70 m2).
Budynek wzniesiony jest bez podpiwniczenia na płycie betonowej izolowanej styropianem. Ściana zewnętrzna składa się z następujących warstw (zaczynając od zewnątrz): tynk, styropian (12 cm), płyta OSB, wełna mineralna (12 cm), paroizolacja, płyta OSB, płyta g-k. Połać dachowa pokryta jest dachówką ceramiczną i ocieplona wełną mineralną grubości 25 cm, którą ułożono w dwóch warstwach. Inwestorka zdecydowała się na okna trzyszybowe z PVC (wszystkie wyposażone są w rolety zewnętrzne). Dom ma dwie kondygnacje – parter oraz poddasze użytkowe.
We wszystkich pomieszczeniach wykonano ogrzewanie podłogowe (do wykończenia posadzek stosowano ceramikę oraz panele). Budynek wymagał dokładnego zaplanowania, gdyż w konstrukcji szkieletowej przeważnie nie stosuje się stropów zalanych betonem, czego z kolei wymaga podłogówka. Trzeba było zatem przewidzieć poważne wzmocnienie konstrukcji. Osiągnięto to, między innymi, poprzez gęstsze ułożenie belek stropowych oraz zastosowanie masywnego dwuteownika, który wzmacnia i usztywnia konstrukcję budynku.
W domu funkcjonuje wentylacja z rekuperacją Danfoss Air – urządzenie niezwykle ciche oraz skuteczne.
– Początkowo obawiałam się, że jego zamontowanie w przestrzeni nad sypialnią jest nieporozumieniem – mówi właścicielka domu. – Przyznaję, myliłam się. Nawet nocą jego praca jest po prostu niesłyszalna!