Pompa ciepła i konstrukcja szkieletowa

Pompa ciepła i konstrukcja szkieletowa
– Po kilku miesiącach użytkowania domu utwierdziłam się w przekonaniu, że decyzje, które podjęliśmy z mężem, były słuszne, – stwierdza Jolanta z Osielska w pobliżu Bydgoszczy. – Inwestycje w budynek o konstrukcji szkieletowej, pompę ciepła oraz wentylację z rekuperacją to przysłowiowe strzały w dziesiątkę!

Pompa ciepła i konstrukcja szkieletowa
Dom powstał w ciągu kilku tygodni. Prace budowlane ruszyły w październiku 2009 roku, a w styczniu 2010 rozpoczęły się roboty wykończeniowe oraz nastąpiło uruchomienie pompy ciepła.

Konstrukcja domu

Dom został zaprojektowany specjalnie na zamówienie inwestora. Ma powierzchnię 280 m2, licząc łącznie z garażem oraz pomieszczeniem przeznaczonym na cele usługowe (70 m2).

 

Budynek wzniesiony jest bez podpiwniczenia na płycie betonowej izolowanej styropianem. Ściana zewnętrzna składa się z następujących warstw (zaczynając od zewnątrz): tynk, styropian (12 cm), płyta OSB, wełna mineralna (12 cm), paroizolacja, płyta OSB, płyta g-k. Połać dachowa pokryta jest dachówką ceramiczną i ocieplona wełną mineralną grubości 25 cm, którą ułożono w dwóch warstwach. Inwestorka zdecydowała się na okna trzyszybowe z PVC (wszystkie wyposażone są w rolety zewnętrzne). Dom ma dwie kondygnacje – parter oraz poddasze użytkowe.

 

We wszystkich pomieszczeniach wykonano ogrzewanie podłogowe (do wykończenia posadzek stosowano ceramikę oraz panele). Budynek wymagał dokładnego zaplanowania, gdyż w konstrukcji szkieletowej przeważnie nie stosuje się stropów zalanych betonem, czego z kolei wymaga podłogówka. Trzeba było zatem przewidzieć poważne wzmocnienie konstrukcji. Osiągnięto to, między innymi, poprzez gęstsze ułożenie belek stropowych oraz zastosowanie masywnego dwuteownika, który wzmacnia i usztywnia konstrukcję budynku.

 

W domu funkcjonuje wentylacja z rekuperacją Danfoss Air – urządzenie niezwykle ciche oraz skuteczne.

 

– Początkowo obawiałam się, że jego zamontowanie w przestrzeni nad sypialnią jest nieporozumieniem – mówi właścicielka domu. – Przyznaję, myliłam się. Nawet nocą jego praca jest po prostu niesłyszalna!

 

Pełny artykuł w PDF: Pompa ciepła i konstrukcja szkieletowa

Pozostałe artykuły z tego numeru
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Wbrew wyrażanym często obawom serwis napraw poawaryjnych instalacji pompy ciepła nie jest trudniej dostępny niż w przypadku ogrzewania kotłem.
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Kolorowe wrzosowiska
Odpowiedni zestaw roślin może tworzyć kolorową szatę ogrodu o każdej porze roku. Choć wielu o tym marzy, niewielu potrafi to osiągnąć.
Kolorowe wrzosowiska
Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy
Ścieżki, podjazdy, alejki. Może z kostki? Jest trwała, niedroga, praktyczna i nietrudno ją ułożyć. Warto tylko zrobić to tak, by nawierzchnie z niej nie zdominowały ogrodu.
Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy
Cięcie drzew i krzewów
Drzewa i krzewy przycinamy nie tylko po to, by zmniejszyć ich rozmiary, gdy kolidują z budynkami na działce. Odpowiednie cięcie zapewnia roślinom wspaniałe kwitnienie i poprawia ich kondycję, dzięki czemu są piękne, gęste i zgrabne.
Cięcie drzew i krzewów
Oświetlenie wewnętrzne
Zaplanowanie oświetlenia w domu wymaga znajomości kilku reguł. Nie wystarczy zamontowanie żyrandola. Potrzebnych jest wiele punktów świetlnych, innych w każdym z pomieszczeń – zależnie od ich funkcji.
Oświetlenie wewnętrzne
Układanie paneli i warstwowych desek podłogowych
Ułożenie paneli i warstwowych desek podłogowych nie wymaga specjalnych umiejętności. Zobowiązuje jednak do ścisłego przestrzegania instrukcji montażu wybranej posadzki. Dzięki tej skrupulatności będziemy mieć nie tylko pewność poprawnie ułożonej podłogi, ale także gwarancję oferowaną przez producenta.
Układanie paneli i warstwowych desek podłogowych
Ogrodzenie
Jeśli zamierzasz wykonać ogrodzenie, którego wysokość nie będzie przekraczać 2,20 m i które nie będzie postawione od strony miejsc publicznych – już dziś możesz się do tego zabrać. Takie działania nie wymagają bowiem pozwolenia na budowę.
Ogrodzenie
Jaki komin do jakiego paleniska?
Jesteśmy na etapie projektowania domu i zastanawiamy się nad tym, czym go będziemy ogrzewać. Wiemy, że z tym łączy się również wybór komina. Skoro nie możemy się jeszcze zdecydować na konkretne paliwo, chcielibyśmy wiedzieć, jakie kominy są odpowiednie do produkowanych obecnie typów kotłów.
Jaki komin do jakiego paleniska?
Jakie rynny?
Planujemy wymianę rynien, bo stare przeciekają, co powoduje zalewanie ścian domu. W katalogach jest tak wiele rodzajów orynnowania, i to z różnych materiałów, że trudno nam dokonać wyboru. Chcielibyśmy się dowiedzieć, czym będą się różniły w użytkowaniu. Nasz dom ma prosty dach bez lukarn, tylko z oknami połaciowymi.
Jakie rynny?
Odkurzacze centralne
Już niedługo będziemy mogli zamieszkać w naszym nowym domu. Po wielu miesiącach prac nadszedł czas na prace wykończeniowe, umeblowanie i wystrój wnętrz. To najlepszy moment na podłączenie jednostki centralnej. Instalację rurociągu odkurzacza zleciliśmy fachowcom już na etapie stanu surowego, pozostał nam montaż jednostki centralnej. Podpowiadamy, jak wybrać model odpowiedni do naszego domu.
Odkurzacze centralne
Bramy garażowe
Warto o niej pomyśleć już podczas budowania domu. Najlepiej bowiem wybrać model o standardowych wymiarach, a potem dopasować do niego otwór garażu. Tak będzie prościej i taniej.
Bramy garażowe
Folie i membrany dachowe
Folie dachowe nie przepuszczają wody. Przepuszczają natomiast parę wodą. Od jej ilości zależy sposób ich układania i to, w jakim dachu mogą być stosowane.
Folie i membrany dachowe
Termomodernizacja
Właściciele domów energooszczędnych nie martwią się wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Choć liczba takich szczęśliwców rośnie, to nadal większość właścicieli domów jednorodzinnych przed każdą zimą boryka się z perspektywą wzrostu kosztów ogrzewania. Na szczęście jest na to sposób – termomodernizacja.
Termomodernizacja
Klimatyzacja
Tego lata rekordowe upały dały się wszystkim we znaki. Przed kolejnym sezonem warto pomyśleć o klimatyzacji. Jeśli zrobimy to teraz, możemy liczyć na oszczędności, bo jesień i zima to dla sprzedawców i monterów martwy okres.
Klimatyzacja
Wentylacja
Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu. Celem jej działania jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza, choć sposoby wentylacji są różne. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, które warto poznać.
Wentylacja
Podłogi
Jaka powinna być podłoga? Większość inwestorów odpowie, że ładna i trwała. Wbrew pozorom to bardzo konkretne warunki: warto więc wiedzieć, jakie powinna mieć cechy, aby były spełnione.
Podłogi
Elewacje
Elewacje w dużej mierze wpływają na ostateczny wygląd domu, ale ich rola nie ogranicza się jedynie do wartości estetycznej. Elewacje przede wszystkim chronią ściany przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, uszkodzeniami mechanicznymi, a także, w różnym stopniu, poprawiają właściwości termoizolacyjne ściany. W artykule tym podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje elewacji, na jakich podłożach można je stosować oraz na co zwracać uwagę przy ich wykonywaniu?
Elewacje
Pompy ciepła
Człowiek budujący dom łaknie wiedzy jak kania dżdżu, wszak musi podejmować mnóstwo odpowiedzialnych decyzji w sprawach, na których zwykle się nie zna. Jedni dużo czytają, inni raczej pytają: budujących się sąsiadów, majstrów, szwagra Zenka, który się zna na budowlance, itp. Tak było kiedyś. Teraz wchodzi się na jakieś forum budowlane, zadaje pytanie i uzyskuje odpowiedź, a nawet dwadzieścia odpowiedzi, niekoniecznie zgodnych ze sobą.
Pompy ciepła
Dom nad brzegiem stawu
– Moja rodzina i ja jesteśmy typowymi mieszczuchami i mówiąc szczerze życie w trójmiejskiej aglomeracji nie przeszkadzało nam aż tak bardzo – mówi Marek Kupiec, dyrektor do spraw technicznych w firmie Klima-Therm będącej generalnym dystrybutorem urządzeń klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła marki Fujitsu General.
Dom nad brzegiem stawu
W oddaleniu od miasta
Dom Ewy i Artura znajduje się w odległości dwudziestu paru kilometrów od Warszawy. Jest starannie zbudowany i wyposażony, i daje małżeństwu wiele radości. Lubią go, ale żałują, że… nie powstał na obrzeżach miasta. Okazuje się, że dla miłośników miejskiego stylu życia takie oddalenie rodzinnego gniazda nie jest w pełni komfortowe.
W oddaleniu od miasta
Ekspresowe budowanie
Okoliczności sprawiły, że Żaneta i Kazimierz musieli szybko przeprowadzić budowę domu. Dlatego wybrali technologię z prefabrykatów keramzytobetonowych. Dom stanął w trzy miesiące, bo zajęła się tym firma, wyspecjalizowana w tej technologii.
Ekspresowe budowanie
Ekspresowe budowanie
Okoliczności sprawiły, że Żaneta i Kazimierz musieli szybko przeprowadzić budowę domu. Dlatego wybrali technologię z prefabrykatów keramzytobetonowych. Dom stanął w trzy miesiące, bo zajęła się tym firma, wyspecjalizowana w tej technologii.
Ekspresowe budowanie
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz