Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2010
Wentylacja
Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu. Celem jej działania jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza, choć sposoby wentylacji są różne. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, które warto poznać.

Wentylacja
(fot. www.rekuperatory.pl)
W domu bez wentylacji nie da się mieszkać. Jej niedostatki mogą u nas powodować różne przykre objawy – wszystkim znane uczucie duszności, ale również bóle głowy, chroniczne zmęczenie itp. Nie chodzi tylko o brak tlenu. Sprzęty znajdujące się w pomieszczeniach (np. meble) i materiały, z których wykonano dom, wydzielają różne substancje, które w wyższych stężeniach, gdy pomieszczenia nie są odpowiednio wentylowane, mogą nam szkodzić.

 

Wymiana powietrza zapobiega również nadmiernemu wzrostowi wilgotności powietrza wewnętrznego. A wysoka wilgotność może prowadzić do trwałego zawilgocenia budynku i sprzyja jego zagrzybieniu.

 

Niektóre pomieszczenia muszą ze względu na swoje przeznaczenie spełniać szczególne wymagania odnośnie do wentylacji. Typowym przykładem są kotłownie i garaże.

Ile powietrza?

W starych domach, w których okna i drzwi były nieszczelne, a w pokojach znajdowały się piece, problemem była raczej zbyt duża i praktycznie niemożliwa do kontrolowania wymiana powietrza. Z czasem jednak budynki stawały się coraz bardziej szczelne i konieczne stało się określenie minimalnej intensywności wentylacji w pomieszczeniach.

 

Wedle obecnie obowiązujących przepisów powietrze powinno być usuwane w ilości co najmniej:
z kuchni z kuchenką:
– gazową – 70 m3/h,
– elektryczną – 50 m3/h,
z łazienki – 50 m3/h,
z oddzielnego WC – 30 m3/h,
z pomieszczeń pomocniczych bez okna (garderoba, spiżarnia itp.) – 15 m3/h,
z pokoi mieszkalnych, które oddzielają od kuchni lub łazienki więcej niż dwie pary drzwi (albo znajdują się na innej kondygnacji) – 30 m3/h.

 

Oczywiście taka sama ilość świeżego powietrza musi w tym czasie napływać do pozostałych pomieszczeń (sypialni, salonu itp.).

 

W typowym domu jednorodzinnym daje to w sumie około 200 m3/h.

 

W godzinach nocnych przepisy pozwalają zmniejszyć intensywność wentylacji, jednak nie więcej niż o 40%. Zaleca się także montaż w kuchniach i ewentualnie, także łazienkach urządzeń (wentylatorów wyciągowych), pozwalających okresowo zwiększyć strumień usuwanego powietrza do co najmniej 120 m3/h.

 

Jarosław Antkiewicz

Pełny artykuł w PDF: Wentylacja

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje