![]() |
(fot. Marchewka) |
Podłoga na gruncie
Taka konstrukcja jest niemal w każdym domu: w pomieszczeniach piwnicznych, a także pomieszczeniach przyziemia, jeśli budynek jest niepodpiwniczony oraz w garażach i magazynach.Bez podłogi pomieszczenia nie nadawałyby się do użytku. Jej zadaniem jest też ochrona pomieszczeń przed przenikaniem wilgoci z gruntu oraz przed ucieczką ciepła.
Za te zadania odpowiedzialne są poszczególne warstwy podłogi.
Podbudowa
Tworzy ją 15–20 cm podsypka (piasek, żwir lub pospółka), która jest podbudową dla płyty betonowej podłogi. Podsypkę układa się na wstępnie wyrównanym podłożu, zagęszczając ją warstwami. Podsypka może być jednocześnie warstwą termoizolacyjną, jeśli zastosujemy keramzyt (lub inne kruszywo termoizolacyjne). Ponieważ jego właściwości izolacyjne są gorsze niż właściwości styropianu, należy ułożyć z niego warstwę 2,5 do 3 razy grubszą niż standardowa grubość płyt styropianowych, które keramzyt ma zastąpić. Jedynie wtedy, gdy konieczna jest gruba warstwa podsypki, keramzyt może zastąpić podsypkę piaskową oraz beton wyrównujące poziom podłogi. Trzeba jednak dodać, że ocieplenie z keramzytu jest droższe niż z płyt styropianowych i będzie opłacalne tylko jeśli różnica w kosztach wykonania (robocizny) ulegnie znacznemu zmniejszeniu.
Warstwa konstrukcyjna z betonu
Układa się ją z gęstej mieszanki betonu. Stabilizuje ona podłoże i stanowi ona oparcie dla wszystkich kolejnych warstw podłogi.
Najczęściej jest to płyta betonowa grubości 5–10 cm z betonu klasy C 8/10 lub C 12/15 (dawniej B 10 oraz B 15). Jej grubość i wytrzymałość powinna jednak być dostosowana do konkretnych warunków gruntowych i uwzględniona w projekcie.
Izolacja przeciwwilgociowa
Musi być dostosowana do tego jak duże jest ryzyko podciągania wody gruntowej, dlatego jeśli korzystamy z gotowego projektu domu, rozwiązania w nim proponowane muszą być zweryfikowane pod kątem konkretnych warunków gruntowo-wodnych.
Izolacja przeciwwilgociowa chroni pomieszczenia przed wilgocią z gruntu. Do tego celu wykorzystuje się głównie folię lub papę. Izolację przeciwwilgociową trzeba połączyć z izolacją poziomą ścian fundamentowych.
Emilia Rosłaniec, Jarosław Antkiewicz
Pełny artykuł w PDF: Podłogi