Tego lata rekordowe upały dały się wszystkim we znaki. Przed kolejnym sezonem warto pomyśleć o klimatyzacji. Jeśli zrobimy to teraz, możemy liczyć na oszczędności, bo jesień i zima to dla sprzedawców i monterów martwy okres.
(fot. Hydropol Dekor)
Dawniej klimatyzacja kojarzyła się z luksusem. Dziś na urządzenia zapewniające upragniony chłód w największe upały może sobie pozwolić większość właścicieli domów jednorodzinnych. Poziom komfortu zwykle nie będzie taki, jak w dużych instalacjach, gdzie dba się o chłodzenie powietrza, o nawilżanie, oczyszczanie czy eliminację przeciągów, ale większość użytkowników i tak będzie usatysfakcjonowana. Tym bardziej, że wybór możliwych rozwiązań jest bardzo duży. O klimatyzacji tym bardziej warto pomyśleć, że zastosowanie niektórych rozwiązań przy budowie domu wręcz wymaga wykonania klimatyzacji.
Typy klimatyzatorów
Dostępnych modeli klimatyzatorów jest mnóstwo, jednak wszystkie klimatyzatory stosowane w domach jednorodzinnych należą do jednego z kilku podstawowych typów. Każdy typ różni się nieco właściwościami użytkowymi i sprawdza się dobrze w nieco innej sytuacji.
Monoblok To najprostszy i najtańszy typ klimatyzatora. Wszystkie jego elementy znajdują się w jednej obudowie. Charakterystycznym elementem tego typu urządzeń jest rura o dużej średnicy, którą na zewnątrz pomieszczenia wyrzucane jest rozgrzane powietrze. Rozgrzewa się ono, chłodząc sprężarkę, w ten sposób ciepło jest usuwane z pomieszczenia.
Monobloki to urządzenia przenośne. Można więc przestawiać je z pomieszczenia do pomieszczenia, niepotrzebna jest wykonana przez fachowca instalacja.
Te klimatyzatory mają niestety także poważne wady. Do ochłodzenia pomieszczenia zużywają więcej energii niż inne typy urządzeń. Wynika to choćby z faktu, że rura wyrzucająca ciepłe powietrze jest zwykle wystawiana przez uchylone okno, a tą drogą do środka dostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz – tym bardziej że pracujący w ten sposób klimatyzator powoduje w pomieszczeniu podciśnienie.
Monobloki są też głośne, w pomieszczeniu hałasują zarówno wentylatory, jak i sprężarka. Niektórym osobom taki klimatyzator w sypialni może uniemożliwiać sen.
Split Elementy klimatyzatora można rozdzielić na umieszczoną w pomieszczeniu jednostkę wewnętrzną, w której hałasuje tylko wentylator, oraz jednostkę zewnętrzną, w której znajduje się sprężarka, będąca najgłośniejszym elementem. Część zewnętrzną i wewnętrzną łączą tylko cienkie przewody, tzw. rurki freonowe, którymi przepływa czynnik chłodniczy. Poza eliminacją hałasu umieszczenie sprężarki na zewnątrz ma tę zaletę, że do jej chłodzenia wykorzystuje się powietrze zewnętrzne. Praca klimatyzacji nie zaburza więc działania wentylacji w pomieszczeniu.
Wadami klimatyzatora typu split są wyższa w porównaniu z monoblokiem cena oraz konieczność montażu urządzenia na stałe w jednym pomieszczeniu. A za montaż zapłacimy kilkaset złotych.
Multi split To odmiana klimatyzatora split, w którym z jedną jednostką zewnętrzną o większej mocy połączono kilka jednostek wewnętrznych. Pozwala to na chłodzenie wielu pomieszczeń, a równocześnie temperaturę w każdym z nich można ustawić niezależnie. To rozwiązanie tańsze niż wykorzystanie odrębnych klimatyzatorów split w każdym z pomieszczeń.
W tych urządzenia, ze względu na ich wyższą wydajność, szczególnie przydatna jest możliwość regulacji mocy, takie urządzenia określa się mianem „inwerter”. Dzięki temu urządzenie może pracować z wysoką sprawnością, wykorzystując np. tylko 50% swej mocy, gdy chłodzenia wymagają np. tylko pomieszczenia z jednej strony domu, bo tylko one są nasłonecznione w danej chwili.
Uwaga! Maksymalna długość przewodów z czynnikiem chłodniczym oraz dopuszczalna różnica wysokości pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną są podane w dokumentacji urządzenia.