Klimatyzacja

Klimatyzacja
Tego lata rekordowe upały dały się wszystkim we znaki. Przed kolejnym sezonem warto pomyśleć o klimatyzacji. Jeśli zrobimy to teraz, możemy liczyć na oszczędności, bo jesień i zima to dla sprzedawców i monterów martwy okres.

Klimatyzacja
(fot. Hydropol Dekor)
Dawniej klimatyzacja kojarzyła się z luksusem. Dziś na urządzenia zapewniające upragniony chłód w największe upały może sobie pozwolić większość właścicieli domów jednorodzinnych. Poziom komfortu zwykle nie będzie taki, jak w dużych instalacjach, gdzie dba się o chłodzenie powietrza, o nawilżanie, oczyszczanie czy eliminację przeciągów, ale większość użytkowników i tak będzie usatysfakcjonowana. Tym bardziej, że wybór możliwych rozwiązań jest bardzo duży. O klimatyzacji tym bardziej warto pomyśleć, że zastosowanie niektórych rozwiązań przy budowie domu wręcz wymaga wykonania klimatyzacji.

Typy klimatyzatorów

Dostępnych modeli klimatyzatorów jest mnóstwo, jednak wszystkie klimatyzatory stosowane w domach jednorodzinnych należą do jednego z kilku podstawowych typów. Każdy typ różni się nieco właściwościami użytkowymi i sprawdza się dobrze w nieco innej sytuacji.

 

Monoblok
To najprostszy i najtańszy typ klimatyzatora. Wszystkie jego elementy znajdują się w jednej obudowie. Charakterystycznym elementem tego typu urządzeń jest rura o dużej średnicy, którą na zewnątrz pomieszczenia wyrzucane jest rozgrzane powietrze. Rozgrzewa się ono, chłodząc sprężarkę, w ten sposób ciepło jest usuwane z pomieszczenia.

 

Monobloki to urządzenia przenośne. Można więc przestawiać je z pomieszczenia do pomieszczenia, niepotrzebna jest wykonana przez fachowca instalacja.

 

Te klimatyzatory mają niestety także poważne wady. Do ochłodzenia pomieszczenia zużywają więcej energii niż inne typy urządzeń. Wynika to choćby z faktu, że rura wyrzucająca ciepłe powietrze jest zwykle wystawiana przez uchylone okno, a tą drogą do środka dostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz – tym bardziej że pracujący w ten sposób klimatyzator powoduje w pomieszczeniu podciśnienie.

 

Monobloki są też głośne, w pomieszczeniu hałasują zarówno wentylatory, jak i sprężarka. Niektórym osobom taki klimatyzator w sypialni może uniemożliwiać sen.

 

Split
Elementy klimatyzatora można rozdzielić na umieszczoną w pomieszczeniu jednostkę wewnętrzną, w której hałasuje tylko wentylator, oraz jednostkę zewnętrzną, w której znajduje się sprężarka, będąca najgłośniejszym elementem. Część zewnętrzną i wewnętrzną łączą tylko cienkie przewody, tzw. rurki freonowe, którymi przepływa czynnik chłodniczy. Poza eliminacją hałasu umieszczenie sprężarki na zewnątrz ma tę zaletę, że do jej chłodzenia wykorzystuje się powietrze zewnętrzne. Praca klimatyzacji nie zaburza więc działania wentylacji w pomieszczeniu.

 

Wadami klimatyzatora typu split są wyższa w porównaniu z monoblokiem cena oraz konieczność montażu urządzenia na stałe w jednym pomieszczeniu. A za montaż zapłacimy kilkaset złotych.

 

Multi split
To odmiana klimatyzatora split, w którym z jedną jednostką zewnętrzną o większej mocy połączono kilka jednostek wewnętrznych. Pozwala to na chłodzenie wielu pomieszczeń, a równocześnie temperaturę w każdym z nich można ustawić niezależnie. To rozwiązanie tańsze niż wykorzystanie odrębnych klimatyzatorów split w każdym z pomieszczeń.

 

W tych urządzenia, ze względu na ich wyższą wydajność, szczególnie przydatna jest możliwość regulacji mocy, takie urządzenia określa się mianem „inwerter”. Dzięki temu urządzenie może pracować z wysoką sprawnością, wykorzystując np. tylko 50% swej mocy, gdy chłodzenia wymagają np. tylko pomieszczenia z jednej strony domu, bo tylko one są nasłonecznione w danej chwili.

 

Uwaga! Maksymalna długość przewodów z czynnikiem chłodniczym oraz dopuszczalna różnica wysokości pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną są podane w dokumentacji urządzenia.

 

Jarosław Antkiewicz

Pełny artykuł w PDF: Klimatyzacja

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompa ciepła i konstrukcja szkieletowa
– Po kilku miesiącach użytkowania domu utwierdziłam się w przekonaniu, że decyzje, które podjęliśmy z mężem, były słuszne, – stwierdza Jolanta z Osielska w pobliżu Bydgoszczy. – Inwestycje w budynek o konstrukcji szkieletowej, pompę ciepła oraz wentylację z rekuperacją to przysłowiowe strzały w dziesiątkę!
Pompa ciepła i konstrukcja szkieletowa
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Wbrew wyrażanym często obawom serwis napraw poawaryjnych instalacji pompy ciepła nie jest trudniej dostępny niż w przypadku ogrzewania kotłem.
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Kolorowe wrzosowiska
Odpowiedni zestaw roślin może tworzyć kolorową szatę ogrodu o każdej porze roku. Choć wielu o tym marzy, niewielu potrafi to osiągnąć.
Kolorowe wrzosowiska
Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy
Ścieżki, podjazdy, alejki. Może z kostki? Jest trwała, niedroga, praktyczna i nietrudno ją ułożyć. Warto tylko zrobić to tak, by nawierzchnie z niej nie zdominowały ogrodu.
Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy
Cięcie drzew i krzewów
Drzewa i krzewy przycinamy nie tylko po to, by zmniejszyć ich rozmiary, gdy kolidują z budynkami na działce. Odpowiednie cięcie zapewnia roślinom wspaniałe kwitnienie i poprawia ich kondycję, dzięki czemu są piękne, gęste i zgrabne.
Cięcie drzew i krzewów
Oświetlenie wewnętrzne
Zaplanowanie oświetlenia w domu wymaga znajomości kilku reguł. Nie wystarczy zamontowanie żyrandola. Potrzebnych jest wiele punktów świetlnych, innych w każdym z pomieszczeń – zależnie od ich funkcji.
Oświetlenie wewnętrzne
Układanie paneli i warstwowych desek podłogowych
Ułożenie paneli i warstwowych desek podłogowych nie wymaga specjalnych umiejętności. Zobowiązuje jednak do ścisłego przestrzegania instrukcji montażu wybranej posadzki. Dzięki tej skrupulatności będziemy mieć nie tylko pewność poprawnie ułożonej podłogi, ale także gwarancję oferowaną przez producenta.
Układanie paneli i warstwowych desek podłogowych
Ogrodzenie
Jeśli zamierzasz wykonać ogrodzenie, którego wysokość nie będzie przekraczać 2,20 m i które nie będzie postawione od strony miejsc publicznych – już dziś możesz się do tego zabrać. Takie działania nie wymagają bowiem pozwolenia na budowę.
Ogrodzenie
Jaki komin do jakiego paleniska?
Jesteśmy na etapie projektowania domu i zastanawiamy się nad tym, czym go będziemy ogrzewać. Wiemy, że z tym łączy się również wybór komina. Skoro nie możemy się jeszcze zdecydować na konkretne paliwo, chcielibyśmy wiedzieć, jakie kominy są odpowiednie do produkowanych obecnie typów kotłów.
Jaki komin do jakiego paleniska?
Jakie rynny?
Planujemy wymianę rynien, bo stare przeciekają, co powoduje zalewanie ścian domu. W katalogach jest tak wiele rodzajów orynnowania, i to z różnych materiałów, że trudno nam dokonać wyboru. Chcielibyśmy się dowiedzieć, czym będą się różniły w użytkowaniu. Nasz dom ma prosty dach bez lukarn, tylko z oknami połaciowymi.
Jakie rynny?
Odkurzacze centralne
Już niedługo będziemy mogli zamieszkać w naszym nowym domu. Po wielu miesiącach prac nadszedł czas na prace wykończeniowe, umeblowanie i wystrój wnętrz. To najlepszy moment na podłączenie jednostki centralnej. Instalację rurociągu odkurzacza zleciliśmy fachowcom już na etapie stanu surowego, pozostał nam montaż jednostki centralnej. Podpowiadamy, jak wybrać model odpowiedni do naszego domu.
Odkurzacze centralne
Bramy garażowe
Warto o niej pomyśleć już podczas budowania domu. Najlepiej bowiem wybrać model o standardowych wymiarach, a potem dopasować do niego otwór garażu. Tak będzie prościej i taniej.
Bramy garażowe
Folie i membrany dachowe
Folie dachowe nie przepuszczają wody. Przepuszczają natomiast parę wodą. Od jej ilości zależy sposób ich układania i to, w jakim dachu mogą być stosowane.
Folie i membrany dachowe
Termomodernizacja
Właściciele domów energooszczędnych nie martwią się wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Choć liczba takich szczęśliwców rośnie, to nadal większość właścicieli domów jednorodzinnych przed każdą zimą boryka się z perspektywą wzrostu kosztów ogrzewania. Na szczęście jest na to sposób – termomodernizacja.
Termomodernizacja
Wentylacja
Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu. Celem jej działania jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza, choć sposoby wentylacji są różne. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, które warto poznać.
Wentylacja
Podłogi
Jaka powinna być podłoga? Większość inwestorów odpowie, że ładna i trwała. Wbrew pozorom to bardzo konkretne warunki: warto więc wiedzieć, jakie powinna mieć cechy, aby były spełnione.
Podłogi
Elewacje
Elewacje w dużej mierze wpływają na ostateczny wygląd domu, ale ich rola nie ogranicza się jedynie do wartości estetycznej. Elewacje przede wszystkim chronią ściany przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, uszkodzeniami mechanicznymi, a także, w różnym stopniu, poprawiają właściwości termoizolacyjne ściany. W artykule tym podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje elewacji, na jakich podłożach można je stosować oraz na co zwracać uwagę przy ich wykonywaniu?
Elewacje
Pompy ciepła
Człowiek budujący dom łaknie wiedzy jak kania dżdżu, wszak musi podejmować mnóstwo odpowiedzialnych decyzji w sprawach, na których zwykle się nie zna. Jedni dużo czytają, inni raczej pytają: budujących się sąsiadów, majstrów, szwagra Zenka, który się zna na budowlance, itp. Tak było kiedyś. Teraz wchodzi się na jakieś forum budowlane, zadaje pytanie i uzyskuje odpowiedź, a nawet dwadzieścia odpowiedzi, niekoniecznie zgodnych ze sobą.
Pompy ciepła
Dom nad brzegiem stawu
– Moja rodzina i ja jesteśmy typowymi mieszczuchami i mówiąc szczerze życie w trójmiejskiej aglomeracji nie przeszkadzało nam aż tak bardzo – mówi Marek Kupiec, dyrektor do spraw technicznych w firmie Klima-Therm będącej generalnym dystrybutorem urządzeń klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła marki Fujitsu General.
Dom nad brzegiem stawu
W oddaleniu od miasta
Dom Ewy i Artura znajduje się w odległości dwudziestu paru kilometrów od Warszawy. Jest starannie zbudowany i wyposażony, i daje małżeństwu wiele radości. Lubią go, ale żałują, że… nie powstał na obrzeżach miasta. Okazuje się, że dla miłośników miejskiego stylu życia takie oddalenie rodzinnego gniazda nie jest w pełni komfortowe.
W oddaleniu od miasta
Ekspresowe budowanie
Okoliczności sprawiły, że Żaneta i Kazimierz musieli szybko przeprowadzić budowę domu. Dlatego wybrali technologię z prefabrykatów keramzytobetonowych. Dom stanął w trzy miesiące, bo zajęła się tym firma, wyspecjalizowana w tej technologii.
Ekspresowe budowanie
Ekspresowe budowanie
Okoliczności sprawiły, że Żaneta i Kazimierz musieli szybko przeprowadzić budowę domu. Dlatego wybrali technologię z prefabrykatów keramzytobetonowych. Dom stanął w trzy miesiące, bo zajęła się tym firma, wyspecjalizowana w tej technologii.
Ekspresowe budowanie
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz