Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2010
Oświetlenie wewnętrzne
Zaplanowanie oświetlenia w domu wymaga znajomości kilku reguł. Nie wystarczy zamontowanie żyrandola. Potrzebnych jest wiele punktów świetlnych, innych w każdym z pomieszczeń – zależnie od ich funkcji.

Oświetlenie wewnętrzne
(fot. Falko)
O oświetleniu warto pomyśleć na etapie budowy domu. By dobrze rozplanować przebieg instalacji elektrycznej, już wtedy należy wstępnie zaaranżować wszystkie pomieszczenia i zaplanować rozmieszczenie oraz liczbę punktów elektrycznych. Warto podjąć ten wysiłek, aby potem nie trzeba było kuć świeżo otynkowanych ścian czy rozciągać po podłodze przedłużaczy.

Rodzaje oświetlenia wewnętrznego

Oświetlenie wnętrza domu powinno zapewniać dogodne warunki do pracy i tworzyć przytulny klimat sprzyjający wypoczynkowi. Oprócz oświetlenia ogólnego należy więc zastosować inne jego rodzaje – miejscowe i dekoracyjne:

 

Ogólne. Zapewnia je główne źródło światła. Jego zadaniem jest równomierne rozjaśnianie wnętrza. Światło nie musi być zbyt mocne. Wśród opraw mamy sufitowe: plafoniery, lampy wiszące i żyrandole, a oprócz tego kinkiety i reflektorki.

 

Miejscowe (robocze). Służy do oświetlania miejsc, w których wykonuje się precyzyjne czynności. Konieczne jest nad blatem w kuchni, wokół lustra w łazience czy nad fotelem, w którym czytamy. Światło powinno być skierowane w konkretne miejsce i mieć moc co najmniej 60 W.

 

Dekoracyjne. Może akcentować wybrane detale: obrazy, bibeloty czy rośliny. Oświetlenie takie nie musi być jasne, ale powinno być skupione (punktowe). Do tego celu stosuje się lampy bezcieniowe na wysięgnikach, reflektorki halogenowe czy świetlówki o naturalnej barwie.

 

Małgorzata Cuch

Pełny artykuł w PDF: Oświetlenie wewnętrzne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny