Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2010
Termomodernizacja
Właściciele domów energooszczędnych nie martwią się wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Choć liczba takich szczęśliwców rośnie, to nadal większość właścicieli domów jednorodzinnych przed każdą zimą boryka się z perspektywą wzrostu kosztów ogrzewania. Na szczęście jest na to sposób – termomodernizacja.

Termomodernizacja
(fot. Rockwool)
Termomodernizacja obejmuje nie tylko ocieplenie budynku i wymianę okien ale również modernizację systemu grzewczego i wentylacyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że usprawnień tych nie można wykonać w dowolnej kolejności, np. najpierw wymienić kocioł, a potem okna i ocieplić ściany, gdyż po ociepleniu ścian i wymianie okien zmniejszy się zapotrzebowanie budynku na ciepło i do jego ogrzania wystarczy kocioł o znacznie mniejszej mocy. Czy każdy dom w Polsce można zmodernizować do poziomu budynku energooszczędnego? Technicznie – tak, ale nie zawsze jest to opłacalne ekonomicznie.

 

Aby mieć pewność, że nasz dom nadaje się do takiej termomodernizacji, najlepiej zasięgnąć rady specjalisty – audytora energetycznego (listy audytorów można znaleźć na stronach www.kape.gov.pl i www.zae.org.pl).

 

Wykonanie audytu energetycznego dla domu jednorodzinnego kosztuje ok. 1000 zł. Audytor oceni obecny stan budynku i zaproponuje optymalne rozwiązania mające na celu poprawę izolacyjności cieplnej budynku i jego zapotrzebowanie na energię, głównie tę potrzebną do ogrzewania.

Na czym polega termomodernizacja?

Kompleksowa termomodernizacja domu obejmuje wykonanie w następującej kolejności wymienionych prac:
ocieplenie przegród zewnętrznych – ścian zewnętrznych, dachu, podłogi na gruncie i/lub stropu nad piwnicą,
  • wymiana okien i drzwi,
  • modernizacja instalacji grzewczej,
  • modernizacja instalacji wentylacyjnej,
  • wyposażenie domu w instalację klimatyzacyjną (nie jest to warunek niezbędny, ale z uwagi na coraz bardziej upalne lato, częściej inwestorzy decydują się na montaż klimatyzacji).

Przeprowadzenie tych wszystkich prac wymaga sporych nakładów: w domu o powierzchni 150 m2 – to koszt minimum 50 tys. zł. Dobrą wiadomością jest to, że prace termomodernizacyjne można przeprowadzać etapami, ważne by zachować właściwą kolejność.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Termomodernizacja

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje