Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2010
Remont tarasu
Pęknięcia, przecieki czy kruszenie się nawierzchni to specjalność polskich tarasów. Przyczynia się do tego nasz klimat, a zwłaszcza zimy z częstymi odwilżami. Ale prawdziwymi powodami takich uszkodzeń są źle dobrane materiały, niewłaściwy układ warstw tarasu oraz niedokładności wykonawstwa, a więc błędy, których można uniknąć.

Remont tarasu
(fot. Podłogi – Posadzki)
Najgroźniejszym czynnikiem atmosferycznym działającym niszcząco na tarasy nie są ani silne mrozy, ani śnieg, deszcze czy też słońce, lecz wahania temperatury w okolicach 0°C: wielokrotne zamarzanie i rozmarzanie wody, która dostaje się pod posadzkę, rozsadza wiązania kleju i unosi okładzinę. Jeśli woda wniknie głębiej, może niszczyć też głębiej położone warstwy podkładowe i izolacyjne.

 

Remont tarasu należy poprzedzić wnikliwą analizą przyczyn, które spowodowały zniszczenia, i dopiero na tej podstawie określić zakres robót.

Przyczyny uszkodzeń

Na posadzce tarasu pokrytej płytkami ceramicznymi mogą pojawić się pęknięcia, wgłębienia i wypukłości, płytki mogą się również odklejać. Uszkodzenia mogą być spowodowane użyciem kiepskiej jakości płytek lub niewłaściwym ich mocowaniem do podłoża, mogą też być następstwem uszkodzeń głębszych warstw, czyli podkładu pod posadzką.

 

Pęknięcia okładziny z płytek. Ich przyczyną mogą być naprężenia spowodowane brakiem dylatacji lub uszkodzeniami warstw podposadzkowych. Pęknięcia o nieregularnej linii przebiegającej przez niemal całą długość czy szerokość tarasu najczęściej świadczą o braku dylatacji w nawierzchni i podkładzie.

 

Kruszenie się płytek. Spowodowane jest nadmierną nasiąkliwością i związaną z tym nieodpornością płytek na mróz.

 

Odspajanie się płytek. Przyczynę trudno ustalić bez zerwania przynajmniej części posadzki, bo dopiero wtedy można ocenić, jak głęboko sięgają uszkodzenia. Zazwyczaj odspajanie się płytek jest następstwem zastosowania niewłaściwych zapraw klejowych, braku podpłytkowej izolacji przeciwwilgociowej lub ułożenia płytek zbyt blisko jedna przy drugiej, wskutek czego spoiny między nimi są zbyt wąskie. Płytki mogą się też odklejać wskutek niedokładnego wypełnienia klejem przestrzeni pod nimi: w miejsca te wnika woda, zamarza tam i rozsadza spoinę klejową.

 

Białe wykwity na spoinach. Z wilgotnych spoin wyparowuje woda i wytrąca się na nich solny osad.

 

Zacieki na suficie, a nawet zalewanie pomieszczenia pod tarasem. To skutek braku lub uszkodzenia izolacji przeciwwodnej chroniącej płytę tarasu przed przeciekami wody opadowej. Lekceważenie tej izolacji wynika często z błędnego przekonania, że posadzka z płytek wystarczy za izolację przeciwwodną. Niestety, taras bez izolacji bardzo szybko niszczeje i coraz gwałtowniej przecieka. Podobne są następstwa uszkodzeń izolacji spowodowane przez pęknięcie konstrukcji płyty tarasowej. Woda może też wnikać do wnętrza budynku przez źle uszczelniony styk tarasu ze ścianą.

 

Cezary Jankowski

Pełna wersja artykułu w PDF Remont tarasu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje