Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2010
Oczyszczalnia czy szambo?
Kupiliśmy dom w miejscu, gdzie nie ma zbiorczej kanalizacji. Musimy zdecydować się na szambo albo własną oczyszczalnię. Co jest wygodniejsze i bardziej opłacalne? Z jakimi ograniczeniami trzeba się liczyć przy obydwu rozwiązaniach?

Oczyszczalnia czy szambo?
(fot. Salher)
Redakcja Przydomową oczyszczalnię ścieków można zabudować tylko na niektórych działkach. Decydujące znaczenie mają warunki gruntowo-wodne. Równie ważna jest także wielkość terenu, jaką można przeznaczyć na urządzenia oczyszczalni lub szambo.

 

Wygodę użytkowania i opłacalność każdego z rozwiązań trzeba ocenić indywidualnie. Pomocny przy tym może się okazać poniższy artykuł. Przedstawia on dostępne rozwiązania na rynku, prezentuje wymagane przepisami reguły zastosowania każdego rozwiązania, zestawia ich koszty, a ponadto zawiera wiele praktycznych porad.

Przydomowe oczyszczalnie

Są to urządzenia, które ze ścieków usuwają zanieczyszczenia stałe, chemicznie i biologicznie. Oddzielanie zanieczyszczeń w każdym rodzaju oczyszczalni przebiega niemal tak samo:
  • w pierwszym etapie oddzielają się cząstki stałe, co jest następstwem sedymentacji, czyli opadania na dno zbiornika składników cięższych od wody;
  • kolejnym etapem oczyszczania jest beztlenowy rozkład ścieków, po którym dochodzi do częściowego rozłożenia związków organicznych;
  • wstępnie oczyszczone ścieki poddawane są dalej procesowi rozkładu tlenowego – na tym etapie zanieczyszczenia są redukowane do poziomu umożliwiającego dalsze odprowadzanie ścieków.
Usuwanie zanieczyszczeń w dwu pierwszych etapach przebiega najczęściej w zbiorniku zwanym osadnikiem gnilnym, o pojemności odpowiadającej trzydniowej objętości ścieków. Ostatni etap odbywa się w różny sposób i w różnych miejscach, zależnie od typu oczyszczalni: w gruncie, w złożu filtracyjnym mineralnym lub biologicznym bądź w zbiornikach napowietrzanych.

Jakie warunki, taka oczyszczalnia

Rodzaj przydomowej oczyszczalni dobiera się stosownie do powierzchni, jaką można przeznaczyć pod jej budowę, do rodzaju gruntu oraz możliwości odprowadzania oczyszczonych ścieków.

 

Najpopularniejsze oczyszczalnie z bezpośrednim drenażem rozsączajacym składają się ze zbiornika gnilnego, podłączonego do domowej instalacji kanalizacyjnej oraz systemu drenów ułożonych bezpośrednio w gruncie.

 

Oczyszczalnie te można stosować na gruntach piaszczystych lub gliniasto-piaszczystech – ze średnim poziomem wody gruntowej – co najmniej 1,5 m poniżej miejsca ułożenia sączków (drenów).

 

Uwaga! Poziom wody gruntowej powinno się ustalać z uwzględnieniem jej najwyższych stanów w ciągu roku. Warunki gruntowo-wodne powinien ocenić fachowiec.

 

Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu w PDF Oczyszczalnia czy szambo?

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny