Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2010

Ciepło z gruntu - niskie rachunki

Kiedy myśleliśmy z żoną o ogrzewaniu naszego domu, najważniejszą sprawą były oczywiście koszty oraz... ekologia – mówi Wojciech, który mieszka na warszawskiej Białołęce. – Z racji zainteresowań zawodowych wiedziałem, że firma Stiebel Eltron ma w ofercie dobrej klasy urządzenia czerpiące ciepło ze źródeł odnawialnych, a więc przyjazne dla środowiska.

Pompa ciepła Stiebel Eltron WPF 16
Pompa ciepła Stiebel Eltron WPF 16
Magdalena i Wojciech zdecydowali się na pompę ciepła, gdyż uznali, że niemały wydatek finansowy nie tylko szybko się zwróci, dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym, ale także w pełni zaspokoi potrzeby związane z ogrzaniem domu oraz przygotowaniem ciepłej wody.

Dobrze zaizolowany

Dom na Białołęce to budynek z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 300 m2 i częściowym podpiwniczeniem. Mury są wzniesione z pustaka ceramicznego marki Leier (30 cm) docieplone 15 centymetrami styropianu. Na dachu pod dachówką ceramiczną oraz pełnym deskowaniem z papą ułożonych jest 25 centymetrów wełny mineralnej Isover Super-Mata.

 

W podłodze parteru znajduje się 10 centymetrów styropianu, natomiast w podłodze pierwszego piętra 5 cm (strop ceramiczny marki Porotherm).

 

– Dodatkowe zabezpieczenie zastosowane zostało w przypadku garażu, nad którym znajduje się nasza sypialnia – podkreśla Wojciech. – Na suficie została tam umieszczona dodatkowa 10-centymetrowa warstwa termoizolacji. Nadproża i wieniec domu są dodatkowo ocieplone, aby uniknąć mostków termicznych.

 

W budynku zamontowano masywne drewniane okna z trzema szybami. Dzięki temu ucieczka ciepła jest zmniejszona do minimum.

Wybór pompy ciepła

– Zapotrzebowanie obiektu na ciepło określone zostało w projekcie domu – stwierdza inżynier Andrzej Majkowski, dyrektor do spraw technicznych Stiebel Eltron. – To jedna z najważniejszych przesłanek pomagających ustalić, jakiego typu urządzenie powinno zostać zamontowane w budynku. Należy także wziąć pod uwagę rodzaj górnego źródła... czy będzie to wyłącznie ogrzewanie podłogowe, czy też połączenie podłogówki z grzejnikami.

 

Warto uwzględnić również, jak dużą ilość ciepłej wody użytkowej należy przygotowywać dla danej rodziny. Biorąc pod uwagę wszystkie te uwarunkowania, doszliśmy do wniosku, że najbardziej odpowiednim urządzeniem dla budynku będzie pompa ciepła typu solanka-woda Stiebel Eltron WPF 16.

 

W tym typoszeregu znajdują się urządzenia o mocy od 5,8 kW do 16 kW. W domu na Białołęce zamontowane zostało największe z nich. Pompy ciepła WPF są przystosowane do współpracy z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikowym, a także do wydajnego przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W urządzenia wbudowane są grzałki elektryczne o mocy 6,6 kW, które wspomagają pracę pompy ciepła podczas wyjątkowo dużych mrozów, zabezpieczają instalacje w razie awarii oraz pozwalają na przeprowadzanie procesu dezynfekcji zasobników c.w.u. Ostatnia z wymienionych funkcji skutecznie chroni przed bakteriami Legionella.

 

Marek Żelkowski

Pełna wersja artykułu w PDF Ciepło z gruntu - niskie rachunki

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!