Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2010
Wanna czy brodzik?
Próbujemy z mężem zaplanować generalny remont niezbyt dużej łazienki i nie możemy się pogodzić w sprawie wanny. Ja lubię długie kąpiele, mąż – szybki prysznic, dlatego próbuje mnie przekonać, że dobrze będzie zastąpić wannę brodzikiem. Obydwa urządzenia w łazience się nie zmieszczą. Widzę, że usunięcie wanny umożliwiłoby korzystne zmiany w łazience, ale z drugiej strony – szkoda mi rezygnować z moich relaksujących kąpieli. Pomóżcie...

Wanna czy brodzik?
(fot. Artweger)
Redakcja: Nie da się przesądzić, że wanna jest lepsza od brodzika ani że brodzik jest lepszy od wanny. Osoba, która lubi relaks w kąpieli, nie da się przekonać, że tak samo odpocznie pod natryskiem. Jeśli jednak trzeba dokonać wyboru jednego z urządzeń, warto poznać wszystkie argumenty za i przeciw, a jeśli nie ułatwią wyboru – próbować wersji dwa w jednym, bo jest i taka...

 

Jeśli w domu są zarówno zwolennicy natrysku, jak i miłośnicy kąpieli w wannie, najłatwiej ich pogodzić, montując w łazience oba te przybory. Potrzeba na to minimum 8 m2 powierzchni, a jeśli łazienka jest mniejsza, pozostaje dokonać wyboru po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw.

Wielkość łazienki

W niewielkiej łazience bardziej oczywisty jest wybór brodzika: wannę warto brać pod uwagę tylko wtedy, gdy powierzchnia łazienki wynosi minimum 4 m2. Oczywiście od tej reguły są pewne odstępstwa, bo łazienki mają różny układ, a pewne znaczenie ma też kształt i wymiary wanny. Tam, gdzie wanna prostokątna okazuje się za długa, można zmieścić na przykład wannę narożną. Najwięcej miejsca zajmuje wanna wolno stojąca.
  • W małej łazience (o powierzchni do 4 m2) najłatwiej zmieścić wannę narożną (symetryczną lub asymetryczną). Najlepszym miejscem na natrysk jest oczywiście narożnik ścian, w którym umieszcza się brodzik z kabiną narożną.

     

  • W łazience średniej wielkości (o powierzchni 4–8 m2) można ustawić zarówno wannę, jak i kabinę – albo w narożnikach ścian, albo tak, by przylegały do ściany jednym bokiem. Wanna i kabina mogą być narożne, prostokątne, bądź półokrągłe lub o kształcie nieregularnym, gdy przylegają jednym bokiem do ściany.

     

  • Tylko w dużej łazience (o powierzchni od 8 m2) da się ustawić kabinę wolno stojącą (najczęściej na rzucie koła). Wolno stojąca może być też wanna – np. owalna, w stylistyce retro. Zarówno do wanny, jak i do kabiny wolno stojącej trzeba doprowadzić w podłodze instalację wodną i kanalizacyjną.

Użytkownicy

O korzystaniu z wanny czy natrysku decydują nie tylko upodobania czy przyzwyczajenie, ale też wiek, rodzaje aktywności, a także sprawność użytkowników łazienki.

 

Małe dzieci wygodnie kąpać w wannie, one same też wolą zwykle kąpiele z ulubionymi zabawkami.

 

Młodzież chętniej korzysta z prysznica, bo nie zabiera to zbyt dużo czasu – czy to rano, czy w ciągu dnia, gdy trzeba się wykąpać po treningach lub grach na świeżym powietrzu.

 

Dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także otyłych łatwiejsze od kąpieli w wannie może być korzystanie z odpowiednio przystosowanego natrysku, gdyż wchodzenie i wychodzenie z wanny może im sprawiać trudność.

 

Małgorzata Cuch

Pełna wersja artykułu w PDF Wanna czy brodzik?

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny