Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2010
Wanna czy brodzik?
Próbujemy z mężem zaplanować generalny remont niezbyt dużej łazienki i nie możemy się pogodzić w sprawie wanny. Ja lubię długie kąpiele, mąż – szybki prysznic, dlatego próbuje mnie przekonać, że dobrze będzie zastąpić wannę brodzikiem. Obydwa urządzenia w łazience się nie zmieszczą. Widzę, że usunięcie wanny umożliwiłoby korzystne zmiany w łazience, ale z drugiej strony – szkoda mi rezygnować z moich relaksujących kąpieli. Pomóżcie...

Wanna czy brodzik?
(fot. Artweger)
Redakcja: Nie da się przesądzić, że wanna jest lepsza od brodzika ani że brodzik jest lepszy od wanny. Osoba, która lubi relaks w kąpieli, nie da się przekonać, że tak samo odpocznie pod natryskiem. Jeśli jednak trzeba dokonać wyboru jednego z urządzeń, warto poznać wszystkie argumenty za i przeciw, a jeśli nie ułatwią wyboru – próbować wersji dwa w jednym, bo jest i taka...

 

Jeśli w domu są zarówno zwolennicy natrysku, jak i miłośnicy kąpieli w wannie, najłatwiej ich pogodzić, montując w łazience oba te przybory. Potrzeba na to minimum 8 m2 powierzchni, a jeśli łazienka jest mniejsza, pozostaje dokonać wyboru po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw.

Wielkość łazienki

W niewielkiej łazience bardziej oczywisty jest wybór brodzika: wannę warto brać pod uwagę tylko wtedy, gdy powierzchnia łazienki wynosi minimum 4 m2. Oczywiście od tej reguły są pewne odstępstwa, bo łazienki mają różny układ, a pewne znaczenie ma też kształt i wymiary wanny. Tam, gdzie wanna prostokątna okazuje się za długa, można zmieścić na przykład wannę narożną. Najwięcej miejsca zajmuje wanna wolno stojąca.
  • W małej łazience (o powierzchni do 4 m2) najłatwiej zmieścić wannę narożną (symetryczną lub asymetryczną). Najlepszym miejscem na natrysk jest oczywiście narożnik ścian, w którym umieszcza się brodzik z kabiną narożną.

     

  • W łazience średniej wielkości (o powierzchni 4–8 m2) można ustawić zarówno wannę, jak i kabinę – albo w narożnikach ścian, albo tak, by przylegały do ściany jednym bokiem. Wanna i kabina mogą być narożne, prostokątne, bądź półokrągłe lub o kształcie nieregularnym, gdy przylegają jednym bokiem do ściany.

     

  • Tylko w dużej łazience (o powierzchni od 8 m2) da się ustawić kabinę wolno stojącą (najczęściej na rzucie koła). Wolno stojąca może być też wanna – np. owalna, w stylistyce retro. Zarówno do wanny, jak i do kabiny wolno stojącej trzeba doprowadzić w podłodze instalację wodną i kanalizacyjną.

Użytkownicy

O korzystaniu z wanny czy natrysku decydują nie tylko upodobania czy przyzwyczajenie, ale też wiek, rodzaje aktywności, a także sprawność użytkowników łazienki.

 

Małe dzieci wygodnie kąpać w wannie, one same też wolą zwykle kąpiele z ulubionymi zabawkami.

 

Młodzież chętniej korzysta z prysznica, bo nie zabiera to zbyt dużo czasu – czy to rano, czy w ciągu dnia, gdy trzeba się wykąpać po treningach lub grach na świeżym powietrzu.

 

Dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także otyłych łatwiejsze od kąpieli w wannie może być korzystanie z odpowiednio przystosowanego natrysku, gdyż wchodzenie i wychodzenie z wanny może im sprawiać trudność.

 

Małgorzata Cuch

Pełna wersja artykułu w PDF Wanna czy brodzik?

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny