Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2010
Rynny
Dobrze dobrane rynny sprawnie odprowadzają wodę nawet w czasie największej ulewy. Bez nich na elewacji szybko pojawiłyby się brzydkie zacieki, niszczące strukturę ścian. Nie należy też zapominać o wpływie rynien na ostateczny wygląd domu. Na szczęście właściwy dobór czy montaż orynnowania nie są trudne.

Rynny
(fot. Ruukki)
Najpopularniejsze w domach jednorodzinnych są typowe rynny wiszące o półokrągłym (rzadziej kwadratowym) przekroju. Wraz z rurami spustowymi oraz innymi elementami tworzą tzw. system rynnowy.

 

Sporadycznie stosuje się też rynny stojące, które są niewidoczne na elewacji. Przekroje rynien i rur spustowych dobiera się zależnie od tzw. efektywnej powierzchni dachu (EPD). Będzie więc przydatna, gdy skontaktujemy się ze sprzedawcami różnych systemów. Jeśli nachylenie połaci nie przekracza 10°, przyjmuje się, że EPD jest taka sama jak powierzchnia dachu. Do obliczenia orynnowania bardziej stromych dachów korzysta się ze wzoru, którego symbole wyjaśniono na rysunku:

 

EPD = (W + ½H) • L

 

Jak widać, EPD takich samych budynków jest tym większa, im bardziej stromy jest ich dach.

 

Trudniejszym zadaniem niż wyznaczenie efektywnej powierzchni dachu jest właściwe rozmieszczenie rur spustowych. Najłatwiej zrobić to na prostym dwuspadowym dachu – zwykle wystarczają wówczas cztery rury w narożach budynku. Na dachach o skomplikowanych kształtach zaleca się montowanie dodatkowych rur spustowych w pobliżu koszy, bo w tych miejscach zawsze spływa więcej wody.

 

Wodę z dachu można odprowadzać:

 

  • na powierzchnię działki: woda z rur spustowych spływa po prostu na trawnik – jeśli nie jest to uciążliwe, najczęściej tak właśnie się dzieje;

     

  • do studni chłonnej na działce – jeśli na powierzchni terenu są gliny lub iły, a pod nimi – warstwy przepuszczalne, taka studnia umożliwia odprowadzenie deszczówki w głąb gruntu;

     

  • do kanalizacji zbiorczej, lecz tylko wówczas, gdy jest użytkowana jako ogólnospławna (czyli odbiera też wody z opadów burzowych), a nie wyłącznie ścieki bytowo-gospodarcze. Na takie odprowadzanie wód deszczowych trzeba uzyskać zgodę przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego;

     

  • do rowu melioracyjnego – za zgodą lokalnych władz (wydziału odpowiedzialnego za gospodarkę wodną).


Woda deszczowa może być też gromadzona w zbiorniku, a następnie używana do różnych celów – na przykład do podlewania ogrodu.

Jarosław Antkiewicz

Pełna wersja artykułu w PDF Rynny

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny