Rzeźbiarz ogrodów

Rzeźbiarz ogrodów
Pan Marian Gaś posiada wrodzony zmysł artystyczny i zdolność abstrakcyjnego myślenia. Dawniej wykorzystywał te umiejętności do amatorskiego uprawiania rzeźbiarstwa. Kiedy zaczął tworzyć swój ogród, do obu tych cech dołożył jeszcze ogromny zapał, typowy dla pasjonatów odkrywających nową dziedzinę, która ich interesuje i pociąga. I efektem takiej mieszanki jest prezentowany ogród.

Rzeźbiarz ogrodów
Ponad dwadzieścia lat temu Maria i Marian Gaś kupili szmat ziemi (0,5 ha) pod Łodzią z myślą o rekreacji po tygodniu pracy. Była to zwykła działka użytkowa z warzywami i drzewami owocowymi, na którą przyjeżdżali z małymi dziećmi z Łodzi. Tak trwało przez kilka lat. Jednak w pewnym momencie panu Marianowi znudziło się patrzenie na rośliny „do zupy” i ich uprawa, może właśnie dlatego, że miał artystyczną wrażliwość.

 

– W miarę jak stawałem się starszy, moje zainteresowania z rzeźbiarstwa artystycznego skierowałem na ogrodnictwo – przyznaje się właściciel. – Powoli, systematycznie zacząłem zmieniać charakter posesji na bardziej ozdobny i co tu dużo mówić, przyjemniejszy do wypoczynku. Minęło sporo czasu, zanim poczułem się usatysfakcjonowany wyglądem ogrodu. I ciągle jeszcze coś zmieniam i dodaję.

 

Zmiana charakteru posesji pociągnęła za sobą radykalne zmiany w życiu rodziny. Właściciele sprzedali mieszkanie w Łodzi i zbudowali całoroczny wygodny dom na tej działce. Bo tu, w ładnym zielonym otoczeniu, zapragnęli mieszkać na stałe.

 

Z rzeźbiarza pracującego w drewnie, glinie i kamieniu pan Marian przeistoczył się w rzeźbiarza zieleni albo inaczej ujmując – rzeźbiarza własnego ogrodu. Okazuje się, że obie dziedziny mają ze sobą więcej wspólnego, niż się z pozoru wydaje. Bo tak naprawdę pan Marian nadal pracował w tych samych materiałach! Tyle tylko że w innej skali i trochę w odmienny sposób. Efekty jego pracy doceniła nie tylko rodzina. Wielu znajomych prosiło go o pomoc w zakładaniu ogrodu. Z dobrym skutkiem! Nic więc dziwnego, że ta dziedzina stała się wkrótce jego profesją. I tak już jest od blisko dwudziestu lat.

Co znajdujemy w ogrodzie

Podstawowym celem właściciela było stworzenie przestrzeni nawiązującej do okolicznych pól i lasów oraz pejzażu wiejskiego. Ogród jest w dużej mierze ogrodem naturalistycznym z ogromną liczbą drzew i krzewów zimozielonych oraz roślin o kolorowych liściach i kwiatach. Ale znajdujemy w nim również elementy uporządkowane i formalne. Projektant podzielił rozległą działkę na trzy strefy. Wokół domu założył ogród o charakterze najbardziej reprezentacyjnym z uporządkowanym, przejrzystym układem roślin i elementów małej architektury ogrodowej. Umieścił tu fontannę w kamiennym kręgu, otoczoną ławeczkami i formowanym żywopłotem z grabów. Jest tu również szaroniebieska pergola z miejscami do odpoczynku, usytuowana przy ogródku różanym oraz oddzielny placyk ze żwiru i podkładów kolejowych, nad którym rozpina płaczącą koronę wiąz o zwisających gałęziach. Na wszystkie te elementy architektoniczne roztacza się widok z zadaszonego tarasu, gdzie gospodarze zasiadają do codziennych posiłków oraz przyjmują gości.

 

W środkowej części ogrodu, traktowanej przez właściciela jako zasadnicza, pojawia się już bardziej naturalistyczna przestrzeń. Nad sztucznie wykonanym oczkiem wodnym stoi drewniana altana opleciona powojnikami.

 

Przed altaną rozciąga się drewniany podest z niewielkim molem, zawieszonym nad taflą wody. Z pagórka usypanego w głębi ogrodu, naprzeciwko altany, spływa wijący się meandrami strumień. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo urokliwe miejsce w ogrodzie i nic dziwnego, że domownicy i goście chętnie je odwiedzają. W tej strefie ogrodu znajduje się również kilka wypoczynkowych zaułków, wydzielonych wśród formowanych żywopłotów i kęp roślin oraz zegar słoneczny, którego wskazówką jest… smukły pień miłorzębu, rzucający cień na utwardzone podłoże. Formowany z grabów tunel kieruje do najdalej położonej w ogrodzie krajobrazowej strefy leśnej. Pan Marian posadził tu kępy sosen, modrzewi, brzóz i dębów. Są to drzewa zapożyczone z okolicznych lasów. Podszyt lasku tworzą azalie i różaneczniki, kosodrzewina i jałowce. Na ziemi, między iglastą ściółką, rozrastają się kobierce z roślin zadarniających. Na gołe pnie sosen i brzóz wspina się natomiast zimozielony bluszcz. Ta część ogrodu ma charakter najbardziej dziki i naturalistyczny.

 

Lilianna Jampolska

Pełna wersja artykułu w PDF Rzeźbiarz ogrodów

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompa ciepła wygrała z gazem
– Nieco ponad dwa lata temu gaz z sieci był stosunkowo tanim nośnikiem energii i początkowo planowaliśmy, że zainstalujemy w domu kocioł gazowy – mówi Jerzy, który wraz z żoną Agnieszką wykańcza właśnie połowę domu w zabudowie bliźniaczej w warszawskim Wawrze. – Jednak cena, jakiej zażądał zakład gazowniczy za wykonanie kilkuset metrów rurociągu oraz podłączenie do sieci, była naprawdę horrendalna! Wystarczyło dołożyć 5 tysięcy złotych i mieliśmy pompę ciepła – nowoczesne, bezobsługowe źródło grzewcze. Wybór był więc prosty.
Pompa ciepła wygrała z gazem
Ciepło z gruntu - niskie rachunki
Kiedy myśleliśmy z żoną o ogrzewaniu naszego domu, najważniejszą sprawą były oczywiście koszty oraz... ekologia – mówi Wojciech, który mieszka na warszawskiej Białołęce. – Z racji zainteresowań zawodowych wiedziałem, że firma Stiebel Eltron ma w ofercie dobrej klasy urządzenia czerpiące ciepło ze źródeł odnawialnych, a więc przyjazne dla środowiska.
Ciepło z gruntu - niskie rachunki
Źródło górne - jakie wybrać?
Źródłem górnym nazywamy instalację grzewczą w pomieszczeniach. Może być powietrzna lub wodna – podłogówka lub/i grzejniki. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacją grzewczą o niskich temperaturach, czyli z podłogówką.
Źródło górne - jakie wybrać?
Trawnik z siewu czy z rolki?
Alternatywą dla trawnika z siewu jest gotowa trawa z rolki. Choć daje niemal natychmiastowy efekt, nie zawsze może zastąpić darń zakładaną w tradycyjny sposób. Nie wystarczy też jedynie rozwinąć ją niczym dywan, aby się przyjęła i rosła zdrowo.
Trawnik z siewu czy z rolki?
Odwodnienie
Zastoiska wody po deszczach lub podczas odwilży utrudniają korzystanie z ogrodu i podtapiają rośliny. Problem znają dobrze właściciele działek na gruntach nieprzepuszczalnych. Ale nawet na takim terenie z nadmiarem wody deszczowej można sobie poradzić.
Odwodnienie
Okienny rynsztunek
Liczba i wielkość okien decyduje nie tylko o urodzie domu i widokach. Także – a może przede wszystkim – o dawce naturalnego światła, jaka będzie docierać do pomieszczeń. A ze słońcem bywa różnie: raz grzeje jak szalone, innym razem na całe tygodnie chowa się za chmurami. Okna odpowiednio „uzbrojone” pozwolą nam nad tym żywiołem zapanować.
Okienny rynsztunek
Basen przydomowy
Basen przydomowy kojarzy się z jednej strony z przyjemnością i luksusem, z drugiej – z koniecznością pracochłonnego utrzymania go w czystości. Zautomatyzowane urządzenia dobrej klasy mogą uwolnić nas od tych uciążliwości i sprawić, że będziemy myśleć głównie o zaletach własnej pływalni.
Basen przydomowy
Remont tarasu
Pęknięcia, przecieki czy kruszenie się nawierzchni to specjalność polskich tarasów. Przyczynia się do tego nasz klimat, a zwłaszcza zimy z częstymi odwilżami. Ale prawdziwymi powodami takich uszkodzeń są źle dobrane materiały, niewłaściwy układ warstw tarasu oraz niedokładności wykonawstwa, a więc błędy, których można uniknąć.
Remont tarasu
Oszczędny kocioł i wentylacja z odzyskiem ciepła
By dom mógł być energooszczędny, musi spełniać kilka podstawowych wymogów, dwa z nich to ekonomiczny system grzewczy oraz energooszczędna wentylacja. Obie instalacje, jeśli są właściwie zaprojektowane i wykonane, przyczyniają się do znacznych oszczędności.
Oszczędny kocioł i wentylacja z odzyskiem ciepła
Oczyszczalnia czy szambo?
Kupiliśmy dom w miejscu, gdzie nie ma zbiorczej kanalizacji. Musimy zdecydować się na szambo albo własną oczyszczalnię. Co jest wygodniejsze i bardziej opłacalne? Z jakimi ograniczeniami trzeba się liczyć przy obydwu rozwiązaniach?
Oczyszczalnia czy szambo?
Wanna czy brodzik?
Próbujemy z mężem zaplanować generalny remont niezbyt dużej łazienki i nie możemy się pogodzić w sprawie wanny. Ja lubię długie kąpiele, mąż – szybki prysznic, dlatego próbuje mnie przekonać, że dobrze będzie zastąpić wannę brodzikiem. Obydwa urządzenia w łazience się nie zmieszczą. Widzę, że usunięcie wanny umożliwiłoby korzystne zmiany w łazience, ale z drugiej strony – szkoda mi rezygnować z moich relaksujących kąpieli. Pomóżcie...
Wanna czy brodzik?
DGP w szczegółach
20% kosztów budowy kominka z wkładem – tyle musimy przeznaczyć na elementy i montaż instalacji DGP! Jeśli zatem w domu ma stanąć kominek z wkładem, warto rozważyć dodatkowy wydatek na to, by ogrzane w nim powietrze było rozprowadzane do wszystkich pomieszczeń.
DGP w szczegółach
Kolektory płaskie i próźniowe
Zastanawiając się nad wyborem kolektorów słonecznych, musimy przede wszystkim określić swoje oczekiwania. Czy instalacja ma podgrzewać wodę tylko w sezonie letnim czy przez cały rok? A może rozważamy też jej wykorzystanie także do dogrzewania budynku?
Kolektory płaskie i próźniowe
Odkurzacz centralny
Systemy odkurzania centralnego różnych firm są kompatybilne, a więc do większości instalacji pasuje prawie każda jednostka centralna. Jak ją zatem wybierać, skoro można wybrać każdą? Na pewno warto uwzględnić konstrukcję urządzenia, rodzaj zastosowanej w nim filtracji oraz wielkość jego silnika.
Odkurzacz centralny
Posadzki
Wpadasz z zakupami do kuchni. Buty zdejmiesz, gdy wszystko odstawisz na podłogę. O, dzieci biegną się witać! Wprost z ogrodu – przez salon... Już za późno upominać, by zdjęły zabłocone buty. Ich ślady rozmazuje pies, radośnie podskakujący na tylnych łapach. Mąż, szurając krzesłem, podnosi się znad gazety. Tak, być może, będzie wyglądał twój dom. Nie od rzeczy wybrać do niego odpowiednie posadzki.
Posadzki
Podłogi
Podłogi muszą spełniać wiele zadań – dlatego właśnie układa się je jako wielowarstwowe. Każda warstwa, stosownie do jej przeznaczenia, odpowiada za utrzymanie podłogi w odpowiedniej kondycji. Od tego, jak będzie wykonana nasza podłoga zależy więc komfort mieszkania.
Podłogi
Rynny
Dobrze dobrane rynny sprawnie odprowadzają wodę nawet w czasie największej ulewy. Bez nich na elewacji szybko pojawiłyby się brzydkie zacieki, niszczące strukturę ścian. Nie należy też zapominać o wpływie rynien na ostateczny wygląd domu. Na szczęście właściwy dobór czy montaż orynnowania nie są trudne.
Rynny
Pokrycia dachowe
Wybór rodzaju pokrycia to poważny problem dla inwestora, natomiast jego właściwe ułożenie to niekiedy poważne wyzwanie dla dekarza. Wybór materiałów jest obecnie bardzo duży, możemy więc jak najlepiej dostosować je do konkretnych potrzeb i naszych możliwości finansowych. Warto także wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, oceniając pracę dekarza, tak by pokrycia nie trzeba było poprawiać wkrótce po ułożeniu.
Pokrycia dachowe
Konstrukcja dachu
Wybierając projekt katalogowy lub rozmawiając z architektem przygotowującym projekt indywidualny, warto poświęcić sporo uwagi dachowi. Ważne np. byśmy mieli sprecyzowane plany, co do ewentualnego użytkowania poddasza.
Konstrukcja dachu
Dom skąpany w zieleni
Szef działu wsparcia technicznego w firmie Danfoss Andrzej Oczoś mieszka z żoną Krystyną w domu leżącym zaledwie kilka kilometrów od centrum Grodziska Mazowieckiego. Trzecim domownikiem jest młodszy syn Krystian, który studiuje medycynę i dlatego większość czasu spędza ostatnio w odległym Poznaniu.
Dom skąpany w zieleni
Zamiast domu letniskowego
Budowa pierwszego domu nie musi być z góry skazana na błędy i niedociągnięcia. Szanse powodzenia wzrastają, kiedy inwestorzy, tak jak pani Krystyna, mają ściśle określoną wizję budynku, a do jej realizacji zapraszają mądrych i doświadczonych fachowców.
Zamiast domu letniskowego
Jeśli budować, to tylko we dwóch
Ten dom jest owocem rodzinnej współpracy – jego właścicieli oraz brata właścicielki, który jest architektem. Choć podczas jego projektowania i budowy zderzyły się nieco odmienne wizje i gusty, udało się wypracować udany kompromis.
Jeśli budować, to tylko we dwóch
Jeśli budować, to tylko we dwóch
Ten dom jest owocem rodzinnej współpracy – jego właścicieli oraz brata właścicielki, który jest architektem. Choć podczas jego projektowania i budowy zderzyły się nieco odmienne wizje i gusty, udało się wypracować udany kompromis.
Jeśli budować, to tylko we dwóch
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz