Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2010
Basen przydomowy
Basen przydomowy kojarzy się z jednej strony z przyjemnością i luksusem, z drugiej – z koniecznością pracochłonnego utrzymania go w czystości. Zautomatyzowane urządzenia dobrej klasy mogą uwolnić nas od tych uciążliwości i sprawić, że będziemy myśleć głównie o zaletach własnej pływalni.

Basen przydomowy
(fot. Florexpol)
Wiosna to dobry okres na podejmowanie decyzji o własnym basenie. Szukanie, przeglądanie ofert, zatwierdzenie projektu oraz jego realizacja zajmą nie więcej niż kilka miesięcy, a latem będzie można zacząć pływanie „na swoim”.

 

Gdy podejmuje się decyzję o kupnie własnego basenu, trzeba dokonać wielu wyborów. Jeden z pierwszych dotyczy wielkości naszego basenu. Do kąpieli rekreacyjnej wystarczy wielkość 4 × 8 m i głębokość 1,5 m: tyle mają standardowe baseny ogrodowe. Dużo wygodniejsze do pływania, ale droższe – zarówno w budowie, jak i w eksploatacji – są niecki o wymiarach 5 × 10 m. Jeśli zaś chcielibyśmy skakać z trampoliny, to basen musi mieć głębokość od 1,8 do 2,7 m.

 

Drugi ważny wybór to miejsce. Najlepiej, jeśli uda nam się wygospodarować na działce słoneczny i zaciszny plac, z dala od ruchliwej ulicy, ale także od drzew, których liście i igły mogłyby wpadać do wody. Basen powinien być też możliwie blisko domu, ponieważ łatwiej wtedy doprowadzić do niego instalację wodociągową i elektryczną.

 

Uwaga! Jeśli basen ma być wkopany w grunt, należy się upewnić, czy w wybranym miejscu nie ma korzeni drzew lub czy nie przebiegają tamtędy instalacje podziemne. Po radę w sprawie wyboru miejsca na basen najlepiej się zwrócić do przedstawiciela firmy, która będzie go budować – specjalista uwzględni również nośność gruntu, poziom wód gruntowych i rodzaj gruntu.

Ile będzie kosztował?

Już za kilkanaście tysięcy można kupić nieckę do postawienia na ziemi lub przystosowaną do zagłębienia w gruncie nieckę ze stali. Za kwotę od 25 do 40 tys. zł można kupić basen o wymiarach 8 × 4 m m.in. o niecce aluminiowej, z żelbetu albo z paneli polimerowych. Droższe modele kosztują 40–60 tys. zł, a są też wersje w cenie 150 tys. zł.

 

Koszt samej niecki to zwykle 60% kosztów całej inwestycji, a pozostałe 40% trzeba wydać na wyposażenie basenu. Jeśli więc przeglądamy oferty firm budujących baseny, to powinniśmy zwracać szczególną uwagę na koszty urządzeń do czyszczenia i podgrzewania wody, filtrów, rur doprowadzających wodę, osłon, oświetlenia, a także preparatów dezynfekujących.

 

Znaczny wpływ na koszty może mieć miejsce instalacji układu filtrującego oraz współpracującej z nim pompy. Może to być wybrane pomieszczenie w domu lub w piwnicy lub – co wiąże się z dodatkowymi wydatkami – specjalny budynek techniczny.

 

 

Olimpia Wolf

Pełna wersja artykułu w PDF Basen przydomowy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny