Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fabryka Styropianu ARBET - nowe możliwości doświadczonej firmy

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Fabryka Styropianu ARBET - nowe możliwości doświadczonej firmy

Fabryka Styropianu ARBET niedawno otworzyła zupełnie nowy zakład produkcyjny w Jaśle. Pozornie nic się nie zmieniło - ARBET działa na tym terenie i w tej lokalizacji od wielu lat. Ale zakład naprawdę jest zupełnie nowy - od budynku, przez zastosowaną technologię, aż po podejście do produktu.

aktualizacja: 2020-08-18 06:43:10

W przeddzień XXX rocznicy istnienia ARBETu w nowym zakładzie w Jaśle postawiono na nowe technologie, maszyny, produkty i podejście do środowiska. Modernizacje te można było wdrożyć dzięki oparciu się na wieloletnim doświadczeniu specjalistów z Fabryki. 

Jakie to ma przełożenie na korzyści płynące ze stosowania płyt ARBETu? W jaki sposób wpływa na oszczędności - od tradycyjnie rozumianych po energooszczędność?

Nowe podejście do produktu oraz produkcji jest na polskim rynku rewolucyjne i podąża za wymaganiami oraz normami obowiązującymi w Europie. Uważna analiza sygnałów od Klientów, wiedzy technicznej specjalistów firmy oraz wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu prac badawczych i rozwojowych w zakresie obróbki polistyrenu i optymalizacji produkcji płyt styropianowych pozwoliły na wdrożenie rozwiązań, które sprawiają, że oferowany produkt jest lepszy i pozwala na szeroko pojęte oszczędności: czasu, kosztów i energii.

Najnowsze rozwiązania technologiczne w zakładzie ARBETu w Jaśle obejmują:

 • poprawę efektywności procesu spieniania granulatu w wyniku wprowadzenia zmian konstrukcyjnych i procesowych poprzez zastosowanie operacji wstępnego podgrzania surowca oraz implementację systemu jego automatycznego dozowania i mieszania;
 • usprawnienie procesu suszenia i wstępnej stabilizacji poprzez wykorzystanie w nim ciepła rekuperowanego z urządzeń spieniających;
 • wdrożenie systemu kontrolowania parametrów otoczenia w procesie sezonowania granulatu;
 • zwiększenie efektywności procesu formowania bloków przez implementację systemu sterowania klapami parowymi i sterowania ciśnieniem/naprężeniem wewnątrz formy;
 • zbudowanie innowacyjnej linii cięcia zwiększającej powierzchnię przylegania płyt;
 • wdrożenie - będących rezultatem własnego projektu - chwytaków do wózków widłowych usprawniających proces sztaplowania, magazynowania i załadunku płyt.

Co w praktyce dają te rozwiązania i jak zmieniają ofertę ARBETu?

Dzięki wdrożeniu innowacyjnej technologii oferta firmy ARBET została poszerzona o znacząco ulepszone grupy produktów. Dobrze znane płyty styropianowe zyskały nowe, lepsze właściwości użytkowe:

 • mniejszą nasiąkliwość,
 • zwiększoną wytrzymałość na ścinanie,
 • większy moduł sprężystości poprzecznej,
 • zwiększoną jednorodność poprzez zmniejszenie rozrzutu gęstości.

To wciąż te same dobrze znane na rynku produkty - a jednak nowe i lepsze.

Płyty spełniają wymagania norm EN 12090, EN 13163, ETAG 004 "External thermal insulation composite systems (ETICS) with rendering". Wyroby cechuje niski poziom krótkotrwałej (po 24 godzinach) nasiąkliwości wodą przy częściowym zanurzeniu, nieprzekraczający 1 kg/m2. Jest to pierwsza tego typu płyta styropianowa na rynku polskim.

Wdrożona technologia skutkuje poprawą spoistości (potwierdzoną w trakcie przeprowadzonych prac badawczych poprawą wytrzymałości na zginanie), co przekłada się bezpośrednio na obniżenie nasiąkliwości. W konsekwencji daje to lepszą izolacyjność cieplną płyt styropianowych, ponieważ zawilgocone płyty charakteryzują się wyższym (gorszym) współczynnikiem przewodzenia ciepła. To z kolei pozwala na stosowanie rozwiązań pozwalających na większe oszczędności energii.

To nie wszystkie zalety - nowe płyty styropianowe jako pierwsze na rynku europejskim mają powierzchnię klejącą większą o ok. 57% w porównaniu z płytami tradycyjnymi.

 

Przykład korzyści dla Klienta

Standardowa płyta styropianowa o rozmiarze 50x100 cm ma powierzchnię klejącą 5000 cm². Zgodnie z zaleceniami producentów systemów ociepleń i klejów, powierzchnia nałożonego kleju na płycie winna zajmować 60% tj. 3000 cm². W prawidłowej aplikacji tradycyjnej jednej płyty zużywa się około 2 kg kleju (4 kg do przyklejenia 1 m² tj. dwóch płyt). Na pokrycie 1% tradycyjnej płyty zużywa się zatem 2 kg / 60% = 0,03333 kg kleju.

Tymczasem dzięki nowej linii cięcia innowacyjna płyta styropianowa ARBET z Jasła ma większą powierzchnię klejącą od płyt obecnie produkowanych na rynku polskim i europejskim.

Łatwiejsza praca

W fabryce w Jaśle na długości płyty styropianowej o wymiarze 500 mm, dzięki wykorzystaniu ruchu oscylacyjnego złożonego (wzdłuż drutu tnącego ze składową pionową), wykonuje się 250 rowków i 250 wypustów (razem, na przemian) o promieniu 0,5 mm. Na tym przykładzie widać już pierwsze dwie podstawowe korzyści ze stosowania tego typu płyt:

 • oszczędność czasu montażu (eliminacja procesu szlifowania płyt na budowie),
 • oszczędność zużycia kleju, co wpływa na zmniejszenie kosztów prac izolacyjnych.

To z kolei sprawia, że izolowanie płytami (np. płytami Fasada GRAFIT) stanowiącymi wyzwanie dla fachowców  staje się prostsze a dla inwestora tańsze. Stanowi to konkretny argument dla stosowania rozwiązań energooszczędnych.

Korzyści dla środowiska

Warto też wspomnieć o pozostałych innowacjach wdrożonych w fabryce w Jaśle, a mających wpływ na środowisko:

 • dzięki wdrożeniu nowego procesu, nastąpił wzrost zużycia regranulatu pochodzącego z odpadów styropianowych, co przekłada się bezpośrednio na mniejszą ilość odpadów,
 • dzięki zastosowaniu rekuperacji i wykorzystaniu odzyskanej energii ponownie w procesie produkcji możliwe stało się zmniejszenie zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych do atmosfery,
 • w ramach naszych innowacyjnych działań wprowadziliśmy system wykorzystania w procesie produkcyjnym wody deszczowej, co znacząco zmniejsza zużycie wody pitnej z sieci wodociągowej.

arbet.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zalety wełny mineralnej
Zalety wełny mineralnej
9 mocnych stron LAMBDA MEGA WHITE
9 mocnych stron LAMBDA MEGA WHITE
Dlaczego szary styropian czasami odpada od fasady?
Dlaczego szary styropian czasami odpada od fasady?
Dlaczego słońce wypala dziury w szarym styropianie?
Dlaczego słońce wypala dziury w szarym styropianie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje