Podłogi na stropach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podłogi na stropach

Podłogi na stropach to konstrukcje stosowane w każdym domu podpiwniczonym, piętrowym lub z użytkowym poddaszem. Wtedy najważniejsze jest takie dobranie warstw, aby izolacyjność akustyczna przegród była jak najlepsza.

Podłoga na stropie betonowym

Rodzaj i układ warstw na takiej podłodze zależy od tego, jakie pomieszczenia znajdują się pod i nad nimi.

Jeśli podłoga oddziela pomieszczenia użytkowe, musi wykazywać się przede wszystkim bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną. Podłogi między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi powinny natomiast głównie zapewniać wystarczającą izolacyjność termiczną. A te w pomieszczeniach mokrych (łazienkach, pralniach) - być odporne na wilgoć.

Podłoga na stropie betonowym - schemat wykonania
Podłoga na stropie betonowym

Wykonanie podłogi na stropie betonowym

  • Izolacja akustyczna. Najczęściej są to płyty wełny mineralnej o gęstości min. 80 kg/m3 i grubości 4 cm, układane bezpośrednio na stropie. Można też użyć specjalnej odmiany styropianu elastycznego grubości min. 3,3 cm. Dobrym rozwiązaniem jest też ułożenie dwóch warstw miękkich płyt pilśniowych.

  • Warstwa folii polietylenowej. Tworzy warstwę poślizgową i zabezpiecza przed wnikaniem jastrychu pomiędzy płyty styropianu lub wełny.

  • Warstwa jastrychu. Wylewka podłogowa o grubości ok. 4 cm, ewentualnie suchy jastrych - najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych. Najlepiej jeśli wylewka zostanie wykonana jako tzw. podłoga pływająca. Wówczas na całym obwodzie podłogi, czyli przy ścianach, kominach, w progach drzwi i przy pionach instalacyjnych, układa się taśmę brzegową z pianki polietylenowej, styropianu lub miękkiej płyty pilśniowej grubości 1-2 cm. Podłoga pływająca powinna być wykończona również posadzką pływającą, oddzieloną dylatacjami od ścian pomieszczenia oraz od rur, słupów i innych elementów trwale związanych z podłożem.

  • Opcjonalny podkład. Może być to pianka pod panele lub izolacja przeciwwilgociowa z płynnej folii pod płytki ceramiczne.

  • Izolacja cieplna. Ma ona drugorzędne znaczenie przy stropach międzypiętrowych, które rozdzielają pomieszczenia o zbliżonej temperaturze. Wykonanie dobrej izolacji cieplnej jest natomiast konieczne w podłogach nad piwnicami i na nieogrzewanym poddaszu. Izolację termiczną najlepiej przygotować od strony zimnej - czyli od dołu. Styropian przykleja się do spodu stropu. Można też wykorzystać wełnę mineralną - wówczas do spodu stropu mocuje się ruszt, układa wełnę i osłania ją płytami gipsowo-kartonowymi. Podobnie jest w przypadku stropu, nad którym znajduje się strych z nieocieplonymi pomieszczeniami - izolację termiczną układa się na całej jego powierzchni. Należy ponadto ocieplić wieniec stropu po obwodzie ścian zewnętrznych.

Podłoga na stropie drewnianym

Stropy drewniane są konstrukcjami kilkakrotnie lżejszymi od popularnych stropów żelbetowych, dlatego mają gorszą od nich izolacyjność akustyczną. Ze względu na ograniczoną nośność na takim stropie zwykle nie można wykonać podłogi pływającej, jako sposobu na zmniejszenie przenikania hałasów między kondygnacjami. Dlatego między belkami stropu drewnianego umieszcza się warstwę wełny mineralnej grubości przynajmniej 5 cm.

Zalecanym wykończeniem spodu stropu jest sufit podwieszony, oddylatowany od ścian. Pomiędzy sufitem a belkami układa się wówczas wełnę mineralną.

Podkład pod posadzkę przygotowuje się na elastycznej warstwie gumy lub korka (grubości 2-5 mm), przyklejonej na wierzchu belek stropowych.

Podłoga na stropie drewnianym - schemat wykonania
Podłoga na stropie drewnianym

Joanna Dąbrowska, Cezary Jankowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje