Termomodernizacja dachu skośnego i stropu

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Termomodernizacja dachu skośnego i stropu

Termomodernizacja to gorący temat, zwłaszcza obecnie, gdzie z jednej strony rośnie cena energii, a z drugiej - pojawiły się dotkliwe braki surowców, spowodowane sytuacją geopolityczną. Z drugiej strony izolacja termiczna pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury, co z kolei ważne jest w kontekście ocieplenia klimatu i związanych z tym często rekordowych temperatur. 

aktualizacja: 2022-08-01 13:05:14

Ostatecznie to przepisy i warunki techniczne ustalają parametry przegród i z tego wynikające rodzaje termoizolacji, które muszą być brane pod uwagę zarówno przez inwestora jak i wykonawcę. W tym artykule zajmiemy się termomodernizacją dachu skośnego i stropu. Podpowiemy w jaki sposób ją wykonać oraz gdzie uzyskać wsparcie finansowe dla takiej inwestycji.

Czym właściwie jest współczynnik przenikania ciepła Uc, stosowany do określenia parametrów izolacji termicznej? To wartość wyrażona wzorem W/(m2xK), którą stosuje się, żeby scharakteryzować izolacyjność termiczną przegrody. Im mniejsze Uc, tym lepsza izolacyjność.

Zanim inwestor podejmie decyzję o termomodernizacji, warto aby zlecił wykonanie audytu energetycznego, który oceni istniejące zapotrzebowanie energetyczne budynku. Audytorzy wskażą także najlepsze metody i środki modernizacji, dzięki czemu termomodernizacja będzie odpowiednio efektywna.

Który materiał izolacyjny wybrać?

Do izolacji dachów bez zmian najczęściej wybieranym materiałem jest mineralna wełna szklana, co zawdzięcza doskonałemu współczynnikowi przewodzenia ciepła i odporności na wilgoć. Materiał ten charakteryzuje się także bardzo dobrymi parametrami akustycznymi, a ponadto jest niepalna, co zwiększa bezpieczeństwo pożarowe budynku. Z kolei firmy zajmujące się ocieplaniem cenią sobie jej elastyczność, która powoduje, że jest łatwa w aplikacji.

Mineralna wełna szklana znakomicie sprawdza się jako materiał izolacyjny dachów skośnych, poddaszy użytkowych i stropów.

Jak docieplić dach skośny?

Wykonane prawidłowo ocieplenie powinno być szczelne i pozbawione mostków termicznych. Tylko zgodna ze sztuką budowlaną aplikacja izolacji zapobiegnie zawilgoceniu ścian, a w dalszej perspektywie - powstawaniu grzybów i pleśni.

Rozpakowaną mineralną wełnę szklaną - polecamy climowool DF33 lub KF32 należy pozostawić na kilka minut do jej rozprężenia i osiągnięcia nominalnych wymiarów. W międzyczasie należy zmierzyć rozstaw w świetle pomiędzy krokwiami, i na wełnie odmierzyć równą mu odległość, z 1-2-centymetrowym zapasem. To pozwoli na szczelne wypełnienie przestrzeni międzykrokwiowej. Matę przycina się za pomocą noża wzdłuż prostej listwy.

Poznaj mineralną wełnę szklaną climowool DF33 oraz climowool KF32 na stronie producenta

Na początku trzeba przygotować ruszt zbudowany z wieszaków (najbardziej popularne są wieszaki grzybkowe) i biegnących poprzecznie profili typu CD, z zachowaniem pomiędzy nimi rozstawu 40 cm.

Pierwszą warstwę wełny układa się od dołu krokwi w kierunku kalenicy, zwracając uwagę na to, aby poszczególne elementy wełny przylegały szczelnie do już zamontowanych - chodzi o to, aby nie powstały mostki termiczne. Co istotne, wełna powinna być odpowiednio gruba, aby całkowicie wypełnić przestrzeń przy krokwi. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo, że wełna wypadnie spomiędzy krokwi, należy zabezpieczyć ją podwiązując sznurkiem lub cienkim stalowym drutem.

Teraz można rozpocząć montaż drugiej warstwy, najlepiej - nabijając ją bezpośrednio na wieszaki ES lub typu grzybek. Do nich z kolei mocuje się profile CD (ponownie, w celu zapobiegania mostkom termicznym). Wieszaki montuje się w takiej odległości od krokwi, by płaszczyzna wyznaczona przez profile była równa grubości drugiej warstwy wełny (zalecana - mineralna wełna szklana climowool DF33 lub KF32 o grubości 10-15 cm.

Następnie do profili metalowych przykleja się paroizolację, z co najmniej 20-centymetrowymi zakładkami. Połączenia brytów należy na całej długości skleić taśmą dwustronną, ewentualnie klejem w sprayu. Istotne jest, aby folia układana w płaszczyźnie dachu ze ścianą kolankową i ścianą szczytową była szczelnie połączona. Ostatnią warstwę wykończenia poddasza (np. pyty karton-gips) mocuje się do profili poprzecznych, zgodnie z zaleceniami producenta.

Pierwszą warstwę wełny układa się od dołu krokwi w kierunku kalenicy.
Pierwszą warstwę wełny układa się od dołu krokwi w kierunku kalenicy. (fot. climowool)
Wełnę należy zabezpieczyć ją podwiązując sznurkiem lub cienkim stalowym drutem.
Wełnę należy zabezpieczyć ją podwiązując sznurkiem lub cienkim stalowym drutem. (fot. climowool)

Termomodernizacja stropu

Wiele osób decyduje się na położenie termoizolacji na stropie, bowiem jest to rozwiązanie tańsze, niż ocieplenie połaci dachu. Potrzebne jest do tego co najmniej 25 cm materiału termoizolacyjnego. Zwykle stosuje się dwie warstwy 15-centymetrowej wełny mineralnej. Jeśli jednak miejsce, które chcemy zaizolować jest trudno dostępne, poleca się stosowanie granulatu wełny mineralnej. Jeśli poddasze ma być wykorzystywane jako strych, wełnę należy ułożyć pomiędzy legarami, a na nich zamontować podłogę.

W przypadku stropu drewnianego, wełnę należy ułożyć pomiędzy belkami konstrukcyjnymi na całej ich wysokości. Drogi są dwie - albo od spodu konstrukcji, albo pomiędzy zamontowanymi poprzecznie dodatkowymi legarami. Należy pamiętać, że konieczne jest ułożenie drugiej warstwy wełny.

Niektórzy osłaniają także belki od góry drugą warstwą izolacyjną. Ponownie - jeśli w grę wchodzi położenie podłogi na poddaszu, konieczne jest ułożenie wełny mineralnej pomiędzy belkami konstrukcyjnymi podłogi.

Strop betonowy ociepla się układając dwie warstwy wełny mineralnej na całej jego powierzchni, przykładając wagę do tego, by do siebie przylegały. Stosowanie paroizolacji nie jest tu koniecznej. Folię paroizolacyjną zaleca się zastosować zwłaszcza wtedy, gdy strop znajduje się nad pomieszczeniami o dużej wilgotności.

W przypadku stropu drewnianego, wełnę należy ułożyć pomiędzy belkami konstrukcyjnymi na całej ich wysokości.
W przypadku stropu drewnianego, wełnę należy ułożyć pomiędzy belkami konstrukcyjnymi na całej ich wysokości. (fot. climowool)

Dofinansowanie do termomodernizacji domu

Istnieje szereg lokalnych i rządowych programów wspierających finansowo termomodernizację. Do najbardziej znanych zalicza się program „Czyste Powietrze”, który będzie realizowany do 2029 roku. Jest on przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach rodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Odpowiada za niego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy wsparciu Banku Ochrony Środowiska.

Osoby, które chcą uzyskać dofinansowanie, muszą wypełnić i dostarczyć wniosek do właściwego dla swojej lokalizacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dotacja może wynosić:

  • do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania,
  • do 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania,
  • do 69 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Szczegółowe informacje dotyczące wspieranych przedsięwzięć i rodzajów dofinansowania można znaleźć na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/.

Jednocześnie można się także starać o ulgę termomodernizacyjną, czyli odliczenie dla podatników będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Ulga może wynieść do 53 000 zł, a dowodem poniesionych wydatków na termomodernizację musi być faktura VAT. Szczegóły znajdują się na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/ulga-termomodernizacyjna.

Bardzo popularny jest także program STOP SMOG, który ma na celu redukcję emisji zanieczyszczeń powietrza. Jest on prowadzony w gminach objętych ustawą antysmogową. W miejscach tych można starać się o dofinansowanie na wymianę bądź likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, na termomodernizację, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej i zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynków jednorodzinnych. Program aktywny będzie do 2024 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/stop-smog/

Jeśli na termomodernizację został wzięty kredyt, można wykorzystać tzw. premię termomodernizacyjną. Polega ona na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego spłaca 20% całej kwoty kredytu przeznaczonej na inwestycję. Tego rodzaju dofinansowanie mogą otrzymać osoby fizyczne i prawne, a także samorządy terytorialne oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Aby uzyskać premię termomodernizacyjną, należy spełnić przynajmniej jeden z warunków, który określony został w ustawie. Mogą to być inwestycje, które mają na celu zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody, zmniejszenie rocznych strat energii w lokalnych sieciach ciepłowniczych, oraz zmniejszenie kosztów zakupu ciepła dostarczanego do budynków w wyniku likwidacji lokalnego źródła ciepła.

Również lokalnie proponowane są programy wspierające termomodernizację budynków. I tak np. w Poznaniu działa program Kawka Bis, którego celem jest likwidacja ogrzewania węglem i drewnem, nawet do 100% kosztów kwalifikowanych, a w Jaworznie - gminny Program Ograniczenia Niskiej Emisji. W jego ramach można otrzymać dotację do ekologicznych urządzeń grzewczych.


https://climowool.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania