Pomysł na drzwi wewnętrzne: rozwierane czy przesuwne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pomysł na drzwi wewnętrzne: rozwierane czy przesuwne?

Oprócz tego, że muszą spełniać wymogi praktyczne, powinny wizualnie harmonizować z wnętrzem - kolorem stolarki okiennej, posadzki i mebli. Mogą być tradycyjne rozwierane lub przesuwne. Te ukryte w ścianie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Montowane na szynach będą efektowną ozdobą przestrzeni urządzonych w loftowym stylu. Każdy znajdzie model pasujący do aranżowanego wnętrza.

aktualizacja: 2022-06-07 06:41:12
Czego dowiesz się z artykułu?
  • O czym pamiętać przez wyborem drzwi wewnętrznych?
  • Czym charakteryzują się drzwi wewnętrzne rozwierane?
  • Czym charakteryzują się drzwi wewnętrzne przesuwne?

O czym pamiętać przez wyborem drzwi wewnętrznych?

Przed wyborem drzwi wewnętrznych warto przemyśleć koncepcję urządzenia całego domu. Najlepiej jeśli całość zaprojektuje architekt wnętrz i skomponuje główne elementy tak, by tworzyły stylistyczną i kolorystyczną jedność.

Nie ma jedynej słusznej zasady dotyczącej doboru drzwi. Niektórzy uważają, że powinny pasować do kolorystyki okien i posadzek. Inni, preferują wariant, w którym znacznie się od nich różnią.

Od lat najmodniejsze są skrzydła białe lub z widocznym rysunkiem słojów drewna w stonowanym kolorze. Odważni inwestorzy coraz częściej decydują się na szkło i drzwi pokryte lakierem o dowolnej barwie, np. czarnej.

Większość właścicieli wyposaża swoje nowe domy w skrzydła rozwierane jedno- albo dwuskrzydłowe. Od kilku lat bardzo modne są wersje przesuwne, oferowane w kilku różnych systemach.

Przy zamawianiu konkretnego modelu, warto obejrzeć go w punkcie sprzedaży i skalkulować łączny koszt, obejmujący skrzydło, ościeżnicę i klamki lub system jezdny (w przypadku opcji przesuwnych). Najlepiej zamówić drzwi z transportem i montażem. Na realizację zamówienia zwykle czeka się minimum 2 miesiące.

Infografika: Na co zwracać uwagę przed zakupem drzwi wewnętrznych?
Infografika: Na co zwracać uwagę przed zakupem drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne rozwierane

Takie drzwi oferowane są jako jedno- lub dwuskrzydłowe. Dostępne są o szerokości 60, 70, 80 i 90 cm i standardowej wysokości 200 cm. W wersji prawej i lewej, jako pełne, z przeszkleniami, z tulejami albo podcięciami w modelach przeznaczonych do łazienki.

Ze względów bezpieczeństwa, drzwi w łazienkach, toaletach, kuchniach i kotłowniach muszą otwierać się na zewnątrz. Pozostałe nie mają takich ograniczeń pod warunkiem, że nie będą kolidowały ze sobą. Należy unikać montowania modeli otwieranych na zewnątrz w pobliżu ciasnych ciągów komunikacyjnych - otwarte nagle skrzydło może stanowić zagrożenie dla przechodzącej osoby. Najlepiej, gdy kierowane są na ścianę - nie zasłaniają wówczas pokoju, do którego prowadzą, i nie utrudniają meblowania.

Drzwi wewnętrzne pełne
Pełne drzwi nie muszą być nudne, mogą mieć jednolitą powierzchnię z wytrzymałą kolorową okleiną i metalizowanym wykończeniem krawędzi przypominającym szczotkowaną stal. (fot. Vox)
Drzwi do łazienki
Drzwi do łazienki muszą mieć podcięcia lub tuleje wentylacyjne. (fot. Vox)

Skrzydła mogą być wykonane jako płytowe, których konstrukcja to rama z płyty MDF lub litego drewna obustronnie pokryta cienką płytą HDF. Środek wypełnia płyta wiórowa, kartonowa o budowie plastra miodu albo układane w jodełkę paski płyty pilśniowej. Przeszklenie w takich drzwiach umieszczone jest w dodatkowej ramce, która usztywnia konstrukcję.

Wersja ramiakowa (płycinowa) składa się z ramy nośnej tworzącej kratownicę, której pola wypełniają cieńsze elementy z drewna, płyt drewnopochodnych, szkła.

Skrzydło płytowe (a) i ramiakowe, czyli płycinowe (b)
Skrzydło płytowe (a) i ramiakowe, czyli płycinowe (b). (fot. Drew-Holtz)

Poza tym drzwi rozwierane mogą być przylgowe lub bezprzylgowe. Te pierwsze mają na krawędziach skrzydeł wycięcia, które zwiększają powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy, ale między skrzydłem a futryną jest widoczny charakterystyczny uskok. Łatwiej w nich regulować zawiasy. Skrzydło drzwi bezprzylgowych po zamknięciu stanowi z ościeżnicą jedną płaszczyznę, zawiasy są niewidoczne. Modele w kolorze ściany tworzą z nią jednolitą powierzchnię.

Drzwi lewe i prawe - sposób otwierania (schemat)
Drzwi lewe i prawe - sposób otwierania
Drzwi bezprzylgowe z niewidoczną ościeżnicą i okuciami
Drzwi bezprzylgowe z niewidoczną ościeżnicą i okuciami. Wykończone takim samym fornirem jak ściana tworzą z nią jednolitą płaszczyznę. (fot. Eclisse)

Uwaga! Ważne jest, by przed ostatecznym wykończeniem ścian zdecydować, jakie drzwi i jakie ościeżnice będziemy chcieli zamontować. Stałe mają określony wymiar, którego nie da się korygować. Zdarza się, że konieczne jest tu użycie elementów, które zamaskują łączenie ich ze ścianą (opasek i ćwierćwałków). Modele regulowane (łatwiej je dobrać do ściany) zakrywają całą grubość muru opaskami sprzedawanymi w komplecie.

Ościeżnica stała (a) i regulowana (b)
Ościeżnica stała (a) i regulowana (b). (fot. Pol-Skone)

Drzwi wewnętrzne przesuwne

Od lat bardzo modne są drzwi wewnętrzne w wersji przesuwnej. Te z widocznym systemem jezdnym i stylizowane na stare są popularne głównie przy wystroju w typie loftu. Ich dekoracją są bowiem nie tylko słoje drewna, ale też okucia i szyny - najczęściej w kolorze czarnym (albo srebrnym). Na ogół montuje się je w sypialni, w łazience lub w garderobie. Dobrze komponują się z czarnymi okuciami mebli w stylu retro.

Takie drzwi można zamontować samodzielnie. Kupuje się je jako pełny zestaw, który zawiera prowadnicę, dwie rolki wraz z mocowaniami, stopery i inne niezbędne elementy. Do zestawu jezdnego oddzielnie trzeba dobrać skrzydło.

Drzwi przesuwające się po dekoracyjnej szynie pasują nie tylko do wnętrz w loftowym stylu. (fot. z lewej: Voster, fot. z prawej, 4IQ Group)

Dla odmiany wersje przesuwne chowane w ścianie po otwarciu są niewidoczne i nie zabierają miejsca na ścianie, w której się poruszają, wzdłuż niej można więc zaplanować meble. Są zatem nieco bardziej praktyczne, szczególnie w małych pomieszczeniach. Takie drzwi mogą być wykonane z dowolnego materiału. W wersji dwuskrzydłowej sprawdzą się w salonie albo korytarzu.

Można zamówić je w takim samym wykończeniu jak skrzydła tradycyjne, przewidziane do pozostałych wnętrz w domu. Montaż przeprowadza się samodzielnie lub zleca fachowcom, rekomendowanym przez ich producenta.

Oba rodzaje drzwi przesuwnych mogą być założone na każdym etapie budowy, rozbudowy bądź remontu domu.

Drzwi przesuwne jednoskrzydłowe
Drzwi przesuwne jednoskrzydłowe (fot. Eclisse)
Drzwi przesuwne chowające się w kasecie - dwuskrzydłowe
Drzwi przesuwne chowające się w kasecie w największym stopniu oszczędzają przestrzeń - nie zajmują miejsca na ścianie, w której są zamontowane. Dostępne są w wersji z jednym skrzydłem lub dwoma. W opcji podwójnej konieczne jest zamontowanie dwóch kaset po obu stronach wejścia. (fot. Eclisse)

Przy skrzydle chowanym w ścianie, najwygodniej skorzystać z gotowej kasety. Można ją osadzić już podczas murowania przegrody lub dostawić do istniejącej ściany, jeżeli wyburzenie jej jest nierealne.

Producenci oferują kasety w dwóch wariantach - z ościeżnicą i opaskami maskującymi albo bez ościeżnicy. Systemy ościeżnicowe pasują do klasycznych wnętrz, bezościeżnicowe - do nowoczesnych. Oba rodzaje wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi bądź tynkiem.

Kasety przeznaczone pod tynk mają blachę zabezpieczającą przed jego wpadaniem do środka oraz siatkę, na której utrzymuje się on na całej jej powierzchni. Wykonane są ze wzmocnionych słupków pionowych, połączonych z poziomymi poprzeczkami z ocynkowanej blachy. Rama do drzwi o szerokości 80 cm waży ponad 40 kg.

Modele przewidziane pod płyty gipsowo-kartonowe mają otwartą strukturę żeberkową (podobną do szkieletu przegrody z płyt g-k), do której dokręca się płyty. Zakupione elementy kasety składa się w sztywną ramę o szerokości - w zależności od grubości skrzydła lub ścianki, którą chcemy zbudować - od 100 do 125 mm. Wzmocnione słupki pionowe (z blachy ze specjalnymi wygięciami, aby poprawić stabilność i zwiększyć odporność na naciski boczne) połączone z poziomymi poprzeczkami (z ocynkowanej blachy) tworzą sztywną ramę.

Skrzydła chowane w ścianę mogą być stosowane zarówno w wąskich otworach, np. 70 cm, jak i w bardzo szerokich - nawet 4 m oraz w półokrągłych.

System do takiego rodzaju drzwi składa się z metalowej ramy, aluminiowej prowadnicy wyposażonej w wózki jezdne, montowane w górnej części ramy, stabilizatora dolnego (prowadnika) mocowanego do podłoża, który staje się niewidoczny po osadzeniu skrzydła, a także ograniczników (hamulców), które chwytają drzwi w momencie zamykania lub otwierania.

Skrzydła wykonane są z płyt MDF i wykończone fornirem naturalnym albo malowane na dowolny kolor. Wyposażone są w elementy uszczelniające przejście - listwę dociskową górną, opadający próg, adaptery i magnesy, mocowane na przedniej krawędzi drzwi oraz na słupku dobojowym ościeżnicy.

Różne rodzaje ozdobnych okuć drzwi przesuwnych
Różne rodzaje ozdobnych okuć drzwi przesuwnych. (fot. 4IQ Group)

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Voster

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!