Wykonując fundamenty, pamiętaj o...

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wykonując fundamenty, pamiętaj o...

Od fundamentów zależy stateczność budynku i bezpieczeństwo jego mieszkańców, a błędy popełnione w czasie wykonywania fundamentów bardzo trudno poprawić w gotowym już domu.

aktualizacja: 2022-09-06 09:29:14

Warunki gruntowo-wodne na działce

Wprawdzie nie ma dwóch działek o identycznych warunkach gruntowych.

Ale zanim zacznie się budowę, warto spytać sąsiadów:

  • czy i jakie mieli problemy z posadowieniem swoich domów,
  • jak wysoko jest w okolicy woda w studniach
  • czy zdarzają się zalania piwnic.

W razie jakichkolwiek wątpliwości przed rozpoczęciem budowy warto zlecić specjaliście badanie geotechniczne gruntu. Będzie to tańsze niż komplikacje spowodowane niekorzystnymi warunkami gruntowymi już podczas trwania budowy.

Zabezpieczenia wykopów

Wykopy, zwłaszcza o pionowych ścianach, to zagrożenie dla bezpieczeństwa osób poruszających się w ich pobliżu.

Warto się upewnić:

  • czy wykopy pod nasz przyszły dom są należycie zabezpieczone
  • czy w pobliże nie mają dostępu osoby niepowołane
  • czy zbyt blisko krawędzi nie przejeżdżają pojazdy, które mogą naruszyć stateczność skarp wykopu
  • albo też czy materiały budowlane nie są składowane zbyt blisko wykopu (min. 0,5-1 m).

Dokładność wykonania deskowań

Od dokładności wykonania deskowań zależy zachowanie zgodnych z projektem wymiarów i kształtów fundamentu pod budynek, a także wypoziomowanie jego górnej powierzchni, która będzie podłożem do wykonania izolacji przeciwwilgociowych, a potem - podstawą do murowania ścian nadziemia.

Wypoziomowanie fundamentu

Źle wypoziomowany fundament utrudnia murowanie ścian. Niewielkie nierówności można zlikwidować, układając pierwszą warstwę cegieł (bloczków, pustaków itp.) ściennych na grubszej warstwie zaprawy.

Zagęszczanie podbudowy pod podłogę

Ułożona na dnie wykopu warstwa tłucznia, żwiru, piasku itp. stanowiącego podbudowę pod podłogę nie będzie miała właściwej nośności, jeśli nie zostanie należycie zagęszczona: może to powodować pękanie podłogi w gotowym domu. Z zagęszczaniem nie należy też przesadzać - zdarza się, że ściany fundamentowe pękają w wyniku zbyt intensywnego mechanicznego zagęszczania podbudowy.

Dylatacje

Wierzchnia, podposadzkowa warstwa podłogi na gruncie powinna być oddzielona od ścian fundamentowych, aby nie przenosiły się pomiędzy nimi naprężenia. Oddzielenie to zapewnia się zwykle przez ułożenie wzdłuż ścian pasków styropianu grubości ok. 2 cm. W przypadku ogrzewania podłogowego szczelinami dylatacyjnymi trzeba też podzielić powierzchnię podkładu podposadzkowego.

Najłatwiej wykorzystać listwy drewniane, które usuwa się po związaniu betonu, a szczeliny wypełnia się trwale elastycznym materiałem, np. pianką montażową.

Wykonania dylatacji należy dopilnować zwłaszcza w dużych otwartych pomieszczeniach, bo w mniejszych wykonanie dylatacji wymuszają oparte na fundamencie ściany wewnętrzne (oczywiście nie dotyczy to ścianek stawianych na warstwie podłogowej).

Ciągłość izolacji przeciwwilgociowej

W domach bez piwnic najważniejsza dla skuteczności ochrony przed wilgocią jest pozioma izolacja przeciwwilgociowa fundamentów i podłóg, która chroni przed podciąganiem wilgoci zawartej w gruncie przez mury. Zawilgocenie grozi zaś np. zagrzybieniem ścian.

W domu bez piwnicy liczy się przede wszystkim izolacja pozioma
W domu bez piwnicy liczy się przede wszystkim izolacja pozioma (fot. Griltex Polska)

Ciągłość izolacji cieplnej

Brak ciągłości izolacji cieplnej oznacza mostki termiczne, czyli miejsca intensywnej ucieczki ciepła. W takich miejscach od strony pomieszczeń może wykraplać się wilgoć, która może zawilgocić konstrukcję ścian i spowodować lokalne ich przemarzanie - ze wszystkimi tego konsekwencjami (wilgoć w pomieszczeniu, niszczenie tynków, rozwój pleśni, zapach stęchlizny).

Fundamenty pod schody zewnętrzne, kominy, kominki, tarasy

Choć zwykle tego rodzaju fundamenty są oddylatowane od głównych fundamentów domu, to najczęściej wykonuje się je w tym samym czasie. Szczególnie należy o nich pamiętać, jeśli zamawiamy gotowy beton z betoniarni - transport niewielkiej ilości mieszanki betonowej w późniejszym czasie jest nieopłacalny.

Zbrojenia elementów betonowych

Przed rozpoczęciem betonowania kierownik budowy powinien sprawdzić poprawność wykonania zbrojenia - później nie da się już go poprawić. Szczególnej uwagi wymaga pod tym względem płyta fundamentowa, w której konieczne są dodatkowe zbrojenia w miejscu oparcia wewnętrznych ścian nośnych, kominów, słupów itp.

Jarosław Antkiewicz
konsultacja Redakcja BudujemyDom

Na zdjęciu otwierającym: Sprawdzanie głębokości posadowienia w trakcie wykonywania wykopów pod ławy fundamentowe (fot. T. Rybarczyk)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

10 Feb 2010, 17:51

"mocuje się krokwie poziomo od jednej ściany szczytowej do drugej" - Nie bardzo sobie wyobrażam taką więźbę, jakie ma ona rozpiętości i przekroje? Przy typowych wymiarach dachu dwuspadowego rozkład cił wydaje mi się tu bezsensowny. No ale czekam na więcej informacji.

Gość mieszko

09 Feb 2010, 19:21

Budowałem dom w tropiku gdzie występują cyklony. Dachy są tam bardzo proste poprostu mocuje się krokwie poziomo od jednej ściany szczytowej do drugej ,czasami wstawia się między nimi kawałek dechy która zapobiega skrętom następnie przykręca się blachę falistą lub trapezową ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!