Wykonując fundamenty, pamiętaj o...

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wykonując fundamenty, pamiętaj o...

Od fundamentów zależy stateczność budynku i bezpieczeństwo jego mieszkańców, a błędy popełnione w czasie wykonywania fundamentów bardzo trudno poprawić w gotowym już domu.

Warunki gruntowo-wodne na działce

Wprawdzie nie ma dwóch działek o identycznych warunkach gruntowych, ale zanim zacznie się budowę, warto spytać sąsiadów:

  • czy i jakie mieli problemy z posadowieniem swoich domów,
  • jak wysoko jest w okolicy woda w studniach
  • czy zdarzają się zalania piwnic.

W razie jakichkolwiek wątpliwości przed rozpoczęciem budowy warto zlecić specjaliście badanie geotechniczne gruntu. Będzie to tańsze niż komplikacje spowodowane niekorzystnymi warunkami gruntowymi już podczas trwania budowy.

Zabezpieczenia wykopów

Wykop w domu podpiwniczonym musi być na tyle szeroki, by zmieścili się w nim robotnicy
Wykop w domu podpiwniczonym musi być na tyle szeroki, by zmieścili się w nim robotnicy (fot. Atlas)

Wykopy, zwłaszcza o pionowych ścianach, to zagrożenie dla bezpieczeństwa osób poruszających się w ich pobliżu. Warto się upewnić:

  • czy wykopy pod nasz przyszły dom są należycie zabezpieczone
  • czy w pobliże nie mają dostępu osoby niepowołane
  • czy zbyt blisko krawędzi nie przejeżdżają pojazdy, które mogą naruszyć stateczność skarp wykopu
  • albo też czy materiały budowlane nie są składowane zbyt blisko wykopu (min. 0,5–1 m).

Dokładność wykonania deskowań

Od dokładności wykonania deskowań zależy zachowanie zgodnych z projektem wymiarów i kształtów fundamentu pod budynek, a także wypoziomowanie jego górnej powierzchni, która będzie podłożem do wykonania izolacji przeciwwilgociowych, a potem – podstawą do murowania ścian nadziemia.

Wypoziomowanie fundamentu

Źle wypoziomowany fundament utrudnia murowanie ścian. Niewielkie nierówności można zlikwidować, układając pierwszą warstwę cegieł (bloczków, pustaków itp.) ściennych na grubszej warstwie zaprawy.

Zagęszczanie podbudowy pod podłogę

Ułożona na dnie wykopu warstwa tłucznia, żwiru, piasku itp. stanowiącego podbudowę pod podłogę nie będzie miała właściwej nośności, jeśli nie zostanie należycie zagęszczona: może to powodować pękanie podłogi w gotowym domu. Z zagęszczaniem nie należy też przesadzać – zdarza się, że ściany fundamentowe pękają w wyniku zbyt intensywnego mechanicznego zagęszczania podbudowy.

Dylatacje

Wierzchnia, podposadzkowa warstwa podłogi na gruncie powinna być oddzielona od ścian fundamentowych, aby nie przenosiły się pomiędzy nimi naprężenia. Oddzielenie to zapewnia się zwykle przez ułożenie wzdłuż ścian pasków styropianu grubości ok. 2 cm. W przypadku ogrzewania podłogowego szczelinami dylatacyjnymi trzeba też podzielić powierzchnię podkładu podposadzkowego.

 

Przed rozpoczęciem betonowania kierownik budowy powinien sprawdzić poprawność wykonania zbrojenia
Najłatwiej wykorzystać listwy drewniane, które usuwa się po związaniu betonu, a szczeliny wypełnia się trwale elastycznym materiałem, np. pianką montażową.

 

Wykonania dylatacji należy dopilnować zwłaszcza w dużych otwartych pomieszczeniach, bo w mniejszych wykonanie dylatacji wymuszają oparte na fundamencie ściany wewnętrzne (oczywiście nie dotyczy to ścianek stawianych na warstwie podłogowej).

Ciągłość izolacji przeciwwilgociowej

  W domu bez piwnicy liczy się przede wszystkim izolacja pozioma
W domu bez piwnicy liczy się przede wszystkim izolacja pozioma (fot. Griltex Polska)

W domach bez piwnic najważniejsza dla skuteczności ochrony przed wilgocią jest pozioma izolacja przeciwwilgociowa fundamentów i podłóg, która chroni przed podciąganiem wilgoci zawartej w gruncie przez mury. Zawilgocenie grozi zaś np. zagrzybieniem ścian.

Ciągłość izolacji cieplnej

Brak ciągłości izolacji cieplnej oznacza mostki termiczne, czyli miejsca intensywnej ucieczki ciepła. W takich miejscach od strony pomieszczeń może wykraplać się wilgoć, która może zawilgocić konstrukcję ścian i spowodować lokalne ich przemarzanie – ze wszystkimi tego konsekwencjami (wilgoć w pomieszczeniu, niszczenie tynków, rozwój pleśni, zapach stęchlizny).

Fundamenty pod schody zewnętrzne, kominy, kominki, tarasy

Choć zwykle tego rodzaju fundamenty są oddylatowane od głównych fundamentów domu, to najczęściej wykonuje się je w tym samym czasie. Szczególnie należy o nich pamiętać, jeśli zamawiamy gotowy beton z betoniarni – transport niewielkiej ilości mieszanki betonowej w późniejszym czasie jest nieopłacalny.

Zbrojenia elementów betonowych

Przed rozpoczęciem betonowania kierownik budowy powinien sprawdzić poprawność wykonania zbrojenia – później nie da się już go poprawić. Szczególnej uwagi wymaga pod tym względem płyta fundamentowa, w której konieczne są dodatkowe zbrojenia w miejscu oparcia wewnętrznych ścian nośnych, kominów, słupów itp.

 

Jarosław Antkiewicz
konsultacja Cezary Jankowski

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

10 Lut 2010, 16:51

"mocuje się krokwie poziomo od jednej ściany szczytowej do drugej" - Nie bardzo sobie wyobrażam taką więźbę, jakie ma ona rozpiętości i przekroje? Przy typowych wymiarach dachu dwuspadowego rozkład cił wydaje mi się tu bezsensowny. No ale czekam na więcej informacji.

time image

Gość mieszko

09 Lut 2010, 18:21

Budowałem dom w tropiku gdzie występują cyklony. Dachy są tam bardzo proste poprostu mocuje się krokwie poziomo od jednej ściany szczytowej do drugej ,czasami wstawia się między nimi kawałek dechy która zapobiega skrętom następnie przykręca się blachę falistą lub trapezową ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje