Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wykańczanie i urządzanie

Wyposażenie pomieszczeń sanitarnych

Wykańczanie i urządzanie
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut

Wanny

Ze względu na materiał wykonania wanny można podzielić na:
  • żeliwne, do niedawna bardzo popularne, obecnie rzadko spotykane; są ciężkie, ale ich zaletą jest duża bezwładność cieplna – woda w wannie żeliwnej pozostaje długo ciepła,
  • z emaliowanej blachy stalowej, najczęściej białe prostokątne; są stosunkowo tanie, ale woda stygnie w nich szybciej niż w wannach żeliwnych,
  • z akrylu wzmocnionego włóknem szklanym: są lekkie, łatwe w montażu, dobrze trzymają ciepło, mają różne kształty i są dostępne w bardzo wielu kolorach (są barwione w masie, dzięki czemu kolory są trwałe); ich wadą jest podatność na zarysowania (nie wolno myć ich proszkiem).
Wanny są najczęściej prostokątne, ale spotyka się też kołowe, eliptyczne, asymetryczne oraz narożne, jedno- lub dwuosobowe. Wanny przeznaczone do zamontowania baterii sztorcowych są wyposażone w otwory; w akrylowych otwory wierci się w dowolnym, potrzebnym miejscu. Wanny najczęściej ustawia się na nóżkach, czasami montuje na stelażach. Można je obudować cegłą, bloczkami z gazobetonu, formą-obudową z tworzy­wa piankowego. Zwykle okłada się je wtedy płytkami ceramicznymi. Do wanien akrylowych można kupić gotowe osłony z tego samego materiału.

Umywalki

Umywalki wykonuje się z porcelany, fajansu lub porcelitu. Mają różne kształty i wymiary. Najczęściej spotyka się umywalki prostokątne (o zaokrąglonych brze­gach) lub półkoliste. Występują też w wersji narożnej. Umywalki mocuje się do ściany (śrubami, wkrętami lub na wspornikach) albo wbudowuje w meble łazienkowe (miejsca połączeń muszą być uszczelnione specjalną taśmą lub silikonem). Maskowanie podłączenia rur wodociągowych i kanalizacji można uzyskać przy pomocy postumentu, który dodatkowo podpiera umywalkę albo półpostumentu mocowanego do ściany lub pod umywalką.

Sedesy

Sedesy można podzielić:
  • ze względu na kształt miski na: lejowe, z półką.
  • ze względu na rozwiązanie odpływu do kanalizacji na: z odpływem pionowym (tzw. warszawskie), rura odpływowa jest umieszczona w podłodze; z odpływem poziomym (tzw. poznańskie), pozioma rura odpływowa jest umieszczona z tyłu sedesu,
  • ze względu na sposób ustawienia na: stojące, które przykręca się do podłogi; wiszące, montowane do specjalnych stelaży instalacyjnych, do zabudowy lekkiej lub ciężkiej, zawieszonych na ścianach lub zakotwionych w podłodze i stropie pomieszczenia (zwykle obudowanych ścianką działową).
Spłuczka może być zawieszona wysoko na ścianie (tzw. górnopłuk) lub tuż nad miską ustępową (dolnopłuk). Spłuczki pierwszego typu mają pojemność kilkunastu litrów. Są opróżniane przez pociągnięcie sznurka; przy każdym spuszczeniu wody zużywana jest cała zawartość spłuczki, wskutek czego są one mało ekonomiczne. Spłuczki drugiego typu mają pojemność 6-10 litrów. Opróżnia się je przez wciśnięcie klawisza. W tzw. kom­paktach miska i zbiornik wody tworzą jedną całość. Zamontowanie specjalnych przycisków pozwala na regu­lowanie ilości spuszczonej wody.

Przycisk z tzw. funkcją Stop umożliwia zatrzymanie strumienia wody w do­wolnym momencie. Przycisk dwudzielny pozwala na spuszczenie tylko części zawartości rezerwuaru. Są też urządzenia bezdotykowe na fotokomórkę. Producenci oferują również spłuczki w nietypowych rozmiarach (bar­dzo małe albo bardzo płytkie), a także narożnikowe. Spłuczki wodooszczędne, o małej pojemności (ok. 4 li­trów) nadają się tylko do niektórych sedesów (mających odpowiednie oznaczenia). Deski sedesowe wykonuje się z tworzyw sztucznych lub z drewna. Do sedesu mocuje się je śrubami lub na bolce.

Kabiny prysznicowe

Kabina prysznicowa składa się z brodzika z syfonem, ścianek stanowiących osłonę kabiny oraz baterii natryskowej. Bateria może być zamontowana na ścianie, zawieszona na podstawie przymocowanej do ściany lub do kolumny stojącej na podłodze. Kupienie brodzika i osłony w komplecie zapewni dopasowanie kolorów oraz wzornictwa.

Można również kupić obie części oddzielnie. O kształcie i konstrukcji kabiny decyduje przede wszystkim miejsce jej ustawienia. Kabiny wolno stojące (tak zwane kompletne) są obudowane z 4 stron (w jednej ze ścian zamontowane są drzwi).

Kabiny te gwarantują całkowitą szczelność. Można je ustawiać w dowolnym miejscu. Kabiny obudowane z trzech stron (tak zwane trójścienne) dostawia się jednym bokiem do ściany łazienki. Kabiny narożne, obudowane z dwóch stron (dwuścienne), są przeznaczone do ustawienia w rogu pomieszczenia. Kabiny przeznaczone do ustawienia we wnęce mają tylko jedną ściankę wyposażoną w drzwi.

Te ściany łazienki (jedna, dwie lub trzy), które są równocześnie ścianami kabiny, powinny być pokryte materiałem wodoodpornym, na przykład glazurą lub terakotą i dodatkowo zabezpieczone przed wnikaniem wody w ścianę (podpłytkową izolacją przciwwilgociową).

Kabiny nawannowe (parawany) są przeznaczone do osłony wanny lub tylko jej części. Podobnie jak kabiny stojące na podłodze, mogą mieć jedną lub kilka ścianek, w zależności od tego, jak zlokalizowana jest wanna w stosunku do ścian łazienki. Czasami mają też postać składanego parawanu.

W rzucie poziomym kabiny prysznicowe mogą mieć kształt kwadratu, prostokąta, wielokąta, ćwiartki okręgu. Kształt oraz wymiary dobiera się do kształtu i wymiarów brodzika.

Wygodne korzystanie z kabiny zapewniają wymiary przynajmniej 100x100 cm, ale większość z nich ma wymiary 80x80 cm. W niektórych kabinach wymiary można regulować dostosowując je do różnych typów brodzików. Kabiny mają konstrukcję wykonaną z profili aluminiowych lub z tworzywa sztucznego, z wypełnieniem z polistyrenu lub szkła hartowanego.

Profile mogą być anodowane w kolorze srebrnym, złotym, oliwkowym lub brązowym, chromowane, białe lub lakierowane proszkowo na różne kolory. Szyby są zamontowane fabrycznie w profilach. Szyby z polistyrenu mają grubość od 2 do 3 mm. Są zwykle wzorzyste (wytłaczane wzorki).

Szyby ze szkła mają grubość 3, 4, 6 lub 8 mm. Szkło może być gładkie przezroczyste (o różnych odcieniach), pia­skowane lub malowane. Łatwiejsze do utrzymania w czystości są szyby ze szkła.

Drzwi kabin prysznicowych mogą być rozsuwane, uchylne, wahadłowe, składane. Drzwi rozsuwane mogą składać się z jednego, dwóch lub trzech elementów. Drzwi uchylne lub wahadłowe są jedno- lub dwuskrzydłowe. Otwierają się najczęściej na zewnątrz, czasami jedno skrzydło na zewnątrz, a drugie do wewnątrz. Drzwi kabin są wyposażone w uszczelki gumowe magnetyczne, zapobiegające otwieraniu podczas kąpieli. Kabiny prysznicowe są od góry otwarte. Do niektórych modeli można dokupić kopuły sufitowe.
 
Na rynku dostępne są kabiny prysznicowe przeznaczone dla niepełnosprawnych, w których brodziki są wpuszczane w posadzkę, co umożliwia podjazd wózka inwalidzkiego. Obudowę kabiny można też ustawić bezpośrednio na podłodze łazienki (wyłożonej płytkami). Specjalne składane kabiny natryskowe mają wysokość obniżoną do 90-100 cm, co pozwala na pomoc przy kąpieli osoby trzeciej bez narażania się na zamoczenie.

Brodziki

Większość sprzedawanych w Polsce kabin prysznicowych jest wyposażonych w brodziki, do których podczas kąpieli spływa woda, a następnie przez otwór odpływowy i syfon przedostaje się do instalacji kanalizacyjnej. Brodziki mogą być: stalowe emaliowane, wykonane z tworzyw sztucznych (akryl, akryl wzmocniony kompozytem poliestrowo-szklanym), ceramiczne, kamienne (wykonane z cyrkonu).

Brodziki z akrylu mają gładką powierzchnię i trwały połysk, są łatwe do utrzymania w czystości, dają wrażenie ciepłej powierzchni, mają różnorodne trwałe kolory. Brodziki mają różne wymiary. Głębokość brodzika wynosi na ogół 15-16 cm, ale mogą być też głębsze (do 28 cm) lub płytsze (6 cm). Spotyka się brodziki prostokątne, pięciokątne, o kształcie ćwiartki koła. Mogą być stojące, leżące lub wpuszczane w posadzkę. Brodzik stojący można obudować glazurą. Niektóre brodziki stojące mają gotowe osłony, często o regulowanych wymiarach boku prostokąta.

Można wtedy zrezygnować z obudowy. Brodziki stojące są czasami wyposażone w nóżki o regulowanej wysokości. Brodzik leżący spoczywa bezpośrednio na podłodze. Brodzik wpuszczany jest zagłębiony w posadzce łazienki. Brodziki mają powierzchnię gładką albo zabezpieczoną przed poślizgiem przez rowkowanie lub pofałdowanie dna (blacha), albo przez wykonanie specjalnej powierzchni antypoślizgowej (akryl).

Zestawy natryskowe

Zestaw natryskowy montowany w kabinie składa się ze słuchawki natryskowej (rączki prysznica) zawieszonej na pionowej podstawie oraz z węża. Słuchawki mogą być białe, kolorowe lub chromowane. Dostępne na rynku słuchawki mają kilka strumieni, których parametry mogą być ustawiane. Można kupić słuchawki z systemem oszczędzania wody, wyposażone w przycisk zmniejszający okresowo (na przykład podczas namydlania) ilość wypływającej wody. Niektóre słuchawki są wyposażone w system przeciwosadowy, zapobiegający osadzaniu się kamienia.
 
Kabiny masażowo-parowe
 
W kabinach masażowo-parowych, zwanych łaźniami rzymskimi, można skorzystać z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku imitującego deszcz, wielu rodzajów masażu, a także sauny. Kąpiel uatrakcyjnią również bicze wodne, czyli naprzemienne działanie ciepłej i zimnej wody, oraz masaż Kneippa, który polega na punktowym działaniu zimnej wody. Kabina składa się z brodzika, ścianki lub panelu z dyszami oraz innymi elementami wyposażenia, drzwi i ścianek bocznych oraz sufitu, który od góry zamyka kabinę i zatrzymuje ciepło.

Wyposażenie obejmuje pompę, generator pary i pozostałe elementy instalacji hydromasażu i łaźni parowej. Wszystkie kabiny masażowo-parowe są sterowane elektronicznie, w niektórych sterowanie może odbywać się przy pomocy pilota. Wersje bardziej luksusowe mają możliwość wstępnego podgrzania kabiny, zaprogramo­wania jej włączenia z dobowym wyprzedzeniem oraz zaprogramowania wszystkich funkcji na czas kąpieli.

fot. otwierająca: Aquaform

 
Zobacz inne tematy z Vademecum
Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum