Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wykańczanie i urządzanie

Sprzęt łazienkowy AGD

Wykańczanie i urządzanie
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Pralki

Pralka jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu. Zwykle znajduje się w łazience lub pralni. Dostępne na rynku pral­ki różnią się wymiarami, sposobem ładowania i ładownością. Do pralek dużych można załadować pranie o ciężarze do 5 kg, do pra­lek małych – do 3 kg. Pralki mogą być ładowane z przodu lub od góry. Obudowa pralki jest zwykle wykonana ze stali ocynkowanej i lakierowanej, emaliowanej lub nierdzewnej.

Pralki lakierowane i emaliowane mają najczęściej kolor biały (czasami także beżowy), pralki ze stali nierdzewnej mają kolor naturalny. Blaty pralek są wykonane z tego samego materiału co obudowa lub pokryte laminatem. Bęben jest wykonany ze stali nierdzewnej. Zbiorniki na bieliznę wykonuje się ze stali nierdzewnej, stali emaliowanej lub z polipropylenu.

Drzwiczki, zwykle z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej, są wyposażone w szklane lub plastikowe okienko. Mogą być prawe lub lewe, otwierane ręcznie lub przyciskiem. Najczęściej otwarcie drzwiczek jest możliwe dopiero w kilka (1-3) minut po zakończeniu prania; przedtem są one zablokowane. Każda pralka jest wyposażona w filtr mechaniczny zatrzymujący większe przedmioty, takie jak: guziki, monety, agrafki.

Panel sterowania służy do ustawiania parametrów prania. Na obudowie znajdują się zwykle trzy pokrętła służące do ustawiania: programu prania, temperatury i liczby obrotów wi­rówki. W niektórych modelach temperatura prania może być zmieniana dowolnie, w innych – do każdego programu prania jest przypisana określona wartość temperatury. Pojemnik na detergenty znajduje się najczęściej w szufladce wysuwanej z przodu pralki, czasami (w pralkach z ładowaniem od góry) w klapie zamykającej zbiornik od góry.

Pojemnik jest podzielony na przegródki umożliwiające automatyczne pobieranie proszku do prania wstępnego i zasadniczego, płynu do płukania i zmiękczania, usztywniania lub wywabiania plam. Pralki mogą być wyposażone w różne funkcje dodatkowe. Zabezpieczenie antywypływowe odcina dopływ wody w przypadku nieszczelności przewodu lub urządzenia. Zabezpieczenie antyprzelewowe zabezpiecza zbiornik pralki przed nadmiernym wypełnieniem wodą (zamyka zawór, gdy poziom wody przekroczy wartość dopuszczalną).

Suszarki

Służą do mechanicznego suszenia upranych tkanin. Podczas suszenia bęben obraca się wolno (w jedną stronę lub co pewien czas zmienia kierunek ruchu, co zapobiega splataniu suszonych rzeczy), a przez uprane tka­niny jest przedmuchiwane podgrzane powietrze.
Ze względu na sposób odprowadzenia wilgoci suszarki dzieli się na:
  • ewakuacyjne (wywiewne), w których wilgotne powietrze jest odprowadzane z suszarki (do kanału wentylacyjnego lub na zewnątrz budynku) specjalną rurą (sprzedawaną w komplecie); pomieszczenie, w którym stoi suszarka, musi mieć sprawnie działającą wentylację lub okno;

  • kondensacyjne, w których wilgotne powietrze jest kierowane do wymiennika, w którym jest schładzane chłodniejszym powietrzem pobranym z pomieszczenia; zawarta w nim para wodna skrapla się i jest odprowadzana do specjalnego zbiornika (zbiornik może być podłączony do kanalizacji lub opróżniany ręcznie – napełnienie zbiornika jest wówczas sygnalizowane sygnałem świetlnym lub dźwiękowym).
Wszystkie suszarki są wyposażone w dwa podstawowe programy: do suszenia tkanin bawełnianych i syntetycznych. Suszenie może być kompletne (tkaniny po suszeniu są zupełnie suche i można je schować do szafy) lub częściowe (tkaniny pozostają lekko wilgotne i nadają się do prasowania). Niektóre suszarki mają dodatkową opcję: suszenie do magla. Bardziej złożone modele mają większą liczbę programów. Mogą być też wyposażone w funkcje dodatkowe: timer, system redukcji zagnieceń (przez przepuszczanie zimnego lub wilgotnego powietrza), lampki informujące o zakończeniu programu, informację o czasie pozostałym do zakończenia programu, blokadę przycisków.

Pralko-suszarki

Łączą w jednym urządzeniu obie funkcje: prania i suszenia – po zakończeniu prania rozpoczyna się cykl susze­nia (zwykle możliwe jest też suszenie niezależne). Wysuszyć można zwykle tylko połowę prania – pozostałą część trzeba wyjąć. Pralko-suszarki są urządzeniami typu kondensacyjnego. Wilgotne powietrze jest schładzane wodą pobraną z wodociągu, dlatego pralko-suszarki zużywają więcej wody do suszenia niż do prania.
 
Zobacz inne tematy z Vademecum
Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum