Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Sprzęt łazienkowy AGD - pralki, suszarki i pralko-suszarki

Artykuł na: 4-5 minut

W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie czas jest na wagę złota, wybór odpowiednich sprzętów gospodarstwa domowego, które ułatwią codzienne obowiązki, staje się kluczowy. Pralki, suszarki oraz pralko-suszarki to nieodłączne elementy wyposażenia każdego domu, zapewniające wygodę i efektywność w codziennym utrzymywaniu czystości ubrań. W tym artykule przyjrzymy się różnorodności dostępnych na rynku urządzeń, eksplorując ich typy, funkcje i technologie, które zmieniają nasze podejście do prania i suszenia odzieży, gwarantując nie tylko czystość, ale także dbałość o tkaniny i oszczędność energii. Od pralek z zaawansowanymi programami, przez efektywne suszarki, aż po innowacyjne pralko-suszarki - odkryjemy, jak nowoczesne rozwiązania mogą ułatwić Twoje codzienne prace domowe.

Pralki

Pralka jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu. Zwykle znajduje się w łazience lub pralni. Dostępne na rynku pral­ki różnią się wymiarami, sposobem ładowania i ładownością. Do pralek dużych można załadować pranie o ciężarze do 5 kg, do pra­lek małych - do 3 kg. Pralki mogą być ładowane z przodu lub od góry. Obudowa pralki jest zwykle wykonana ze stali ocynkowanej i lakierowanej, emaliowanej lub nierdzewnej.

Pralki lakierowane i emaliowane mają najczęściej kolor biały (czasami także beżowy), pralki ze stali nierdzewnej mają kolor naturalny. Blaty pralek są wykonane z tego samego materiału co obudowa lub pokryte laminatem. Bęben jest wykonany ze stali nierdzewnej. Zbiorniki na bieliznę wykonuje się ze stali nierdzewnej, stali emaliowanej lub z polipropylenu.

Drzwiczki, zwykle z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej, są wyposażone w szklane lub plastikowe okienko. Mogą być prawe lub lewe, otwierane ręcznie lub przyciskiem. Najczęściej otwarcie drzwiczek jest możliwe dopiero w kilka (1-3) minut po zakończeniu prania; przedtem są one zablokowane. Każda pralka jest wyposażona w filtr mechaniczny zatrzymujący większe przedmioty, takie jak: guziki, monety, agrafki.

Panel sterowania służy do ustawiania parametrów prania. Na obudowie znajdują się zwykle trzy pokrętła służące do ustawiania: programu prania, temperatury i liczby obrotów wi­rówki. W niektórych modelach temperatura prania może być zmieniana dowolnie, w innych - do każdego programu prania jest przypisana określona wartość temperatury. Pojemnik na detergenty znajduje się najczęściej w szufladce wysuwanej z przodu pralki, czasami (w pralkach z ładowaniem od góry) w klapie zamykającej zbiornik od góry.

Pojemnik jest podzielony na przegródki umożliwiające automatyczne pobieranie proszku do prania wstępnego i zasadniczego, płynu do płukania i zmiękczania, usztywniania lub wywabiania plam. Pralki mogą być wyposażone w różne funkcje dodatkowe. Zabezpieczenie antywypływowe odcina dopływ wody w przypadku nieszczelności przewodu lub urządzenia. Zabezpieczenie antyprzelewowe zabezpiecza zbiornik pralki przed nadmiernym wypełnieniem wodą (zamyka zawór, gdy poziom wody przekroczy wartość dopuszczalną).

Suszarki

Służą do mechanicznego suszenia upranych tkanin. Podczas suszenia bęben obraca się wolno (w jedną stronę lub co pewien czas zmienia kierunek ruchu, co zapobiega splataniu suszonych rzeczy), a przez uprane tka­niny jest przedmuchiwane podgrzane powietrze.
Ze względu na sposób odprowadzenia wilgoci suszarki dzieli się na:
  • ewakuacyjne (wywiewne), w których wilgotne powietrze jest odprowadzane z suszarki (do kanału wentylacyjnego lub na zewnątrz budynku) specjalną rurą (sprzedawaną w komplecie); pomieszczenie, w którym stoi suszarka, musi mieć sprawnie działającą wentylację lub okno;

  • kondensacyjne, w których wilgotne powietrze jest kierowane do wymiennika, w którym jest schładzane chłodniejszym powietrzem pobranym z pomieszczenia; zawarta w nim para wodna skrapla się i jest odprowadzana do specjalnego zbiornika (zbiornik może być podłączony do kanalizacji lub opróżniany ręcznie - napełnienie zbiornika jest wówczas sygnalizowane sygnałem świetlnym lub dźwiękowym).
Wszystkie suszarki są wyposażone w dwa podstawowe programy: do suszenia tkanin bawełnianych i syntetycznych. Suszenie może być kompletne (tkaniny po suszeniu są zupełnie suche i można je schować do szafy) lub częściowe (tkaniny pozostają lekko wilgotne i nadają się do prasowania). Niektóre suszarki mają dodatkową opcję: suszenie do magla. Bardziej złożone modele mają większą liczbę programów. Mogą być też wyposażone w funkcje dodatkowe: timer, system redukcji zagnieceń (przez przepuszczanie zimnego lub wilgotnego powietrza), lampki informujące o zakończeniu programu, informację o czasie pozostałym do zakończenia programu, blokadę przycisków.

Pralko-suszarki

Łączą w jednym urządzeniu obie funkcje: prania i suszenia - po zakończeniu prania rozpoczyna się cykl susze­nia (zwykle możliwe jest też suszenie niezależne). Wysuszyć można zwykle tylko połowę prania - pozostałą część trzeba wyjąć. Pralko-suszarki są urządzeniami typu kondensacyjnego. Wilgotne powietrze jest schładzane wodą pobraną z wodociągu, dlatego pralko-suszarki zużywają więcej wody do suszenia niż do prania.

fot. otwierająca: StockSnap / pixabay.com

Zobacz inne tematy z Vademecum
Wykańczanie i urządzanie
Maty i płyty termoizolacyjne z polistyrenu ekstrudowanego - zalety stosowania Kranowe rewolucje: Nowoczesne technologie baterii łazienkowych i kuchennych Sekrety urządzania: Znajdź idealne miejsce dla każdego mebla Jak znaleźć idealne szafki i blaty do kuchni? Sprzęt łazienkowy AGD - pralki, suszarki i pralko-suszarki Rodzaje mebli ogrodowych - wiklina, metal, czy tek? Akcesoria do oczek wodnych - filtry, pompy, lampy Meble łazienkowe - z jakiego materiału mogą być zrobione? Sztukaterie gipsowe: nieograniczone możliwości dekoracyjne Hydromasaż w Twojej łazience: wanny relaksacyjne, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe Zadaszenia perfekcyjne: markizy, pergole i baldachimy Zaprawy murarskie w budownictwie: typy, właściwości i porady Masy i mieszanki tynkarskie - tworzenie trwałych i estetycznych powierzchni Szybkie i lekkie podłogi: zalety wyboru suchego jastrychu Płyty gipsowo-kartonowe: praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów Profile i mocowania - przewodnik po profilach do ścian i sufitów Bezpieczne schody: jak wybrać balustradę? Strefa chilloutu: projektowanie funkcjonalnych basenów Listwy i profile wykończeniowe: podkreśl styl swojej podłogi Przewodnik po silikonach - wybór i zastosowanie Kity i masy: sztuka uszczelniania i wypełniania w budownictwie Szpachlówki i gładzie - Twoi sprzymierzeńcy w remoncie Narzędzia malarskie: efektywne metody aplikacji farby Nie tylko cement: Wprowadzenie do elastycznych i specjalistycznych zapraw klejowych Zalety i zastosowania pustaków szklanych we wnętrzach Sztuka malowania: wybór farby idealnej do Twoich potrzeb Solne, olejowe, rozpuszczalnikowe: przewodnik po impregnatach Jaki rodzaj sufitów podwieszanych wybrać? Lakierowanie drewna: od klasycznych olejów po nowoczesne poliuretany Masy samopoziomujące - rodzaje i zastosowanie Wykładziny podłogowe elastyczne i dywanowe - rodzaje Przewodnik po rodzajach okładzin ściennych Sauny domowe: jak wybrać, zbudować i cieszyć się prywatnym SPA