Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Stan surowy zamknięty

Akcesoria do okien i drzwi

Stan surowy zamknięty
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 29-37 minut

Rolety wewnętrzne

Roleta jest to zasłona opuszczana i podnoszona przy pomocy sznurka, taśmy lub plastikowego łańcuszka nawijanego na bloczek. Zamontowany w bloczku mechanizm pozwala na blokowanie rolety na żądanej wysokości. Dolna krawędź rolety jest wyposażona w listwę, ułatwiającą równomierne nawijanie i odwijanie. Rolety montuje się do ościeżnicy okna, do ściany lub nadproża okiennego. Są produkowane z: tkanin bawełnianych, tkanin poliestrowych (powleczonych różnymi rodzajami tworzywa: ograniczającego straty ciepła przez odbijanie promieni słonecznych lub ograniczającego dopływ światła), słomy, listewek drewnianych lub bambusowych, gazy (przeciw insektom).
 
Roleta może być wyposażona dodatkowo w kasetę, do której chowa się po zwinięciu i prowadnice boczne, w których się przesuwa. Rolety mogą mieć napęd korbowy (zwija się je wówczas przy pomocy korby, która może być zdejmowana i służyć do obsługi kilku rolet w mieszkaniu) lub elektryczny, który uruchamia się wyłącznikiem lub pilotem. W dużych domach można zainstalować sterowniki sterujące zwijaniem lub rozwijaniem wszystkich rolet.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne, popularne zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych, składają się z następujących części:
 • pancerz (płaszcz) – z profili aluminiowych, PVC lub stalowych, często wypełnionych pianką poliuretanową, która izoluje i wzmacnia roletę; pancerz może być wyposażony w otwory wentylacyjne (np. w postaci perforacji w kształcie otworów na ok. 50% powierzchni), powoduje to jednak jego osłabienie,
 • prowadnica – kształtownik zamocowany do ściany, w którym przesuwają się brzegi pancerza
 • kaseta (skrzynka) – może być montowana do muru, ramy okiennej (prawo- lub lewoskrętne nawijanie pancerza), podtynkowo, ukryta w nadprożu lub pod nadprożem w styropianowej formie (kaseta styropianowa); służy do estetycznego ukrycia zwiniętego pancerza rolety, kształty kaset mogą być prostokątne, trapezowe lub zaokrąglone, a kolory dostosowane do koloru płaszcza,
 • walec (wałek nawojowy) – ukryty w kasecie, służy do nawijania i odwijania pancerza rolety (często z wbudowanym napędem elektrycznym ułatwiający obsługę rolety).
Rolety zewnętrzne zwija się ręcznie (przy pomocy linki lub korby) albo elektrycznie (kluczyk, klawisz, sterowanie pilotem na fale radiowe lub podczerwień). Można zainstalować programator czasowy, który zwija roletę o określonej godzinie (symulując na przykład obecność domowników).

Rolety antywłamaniowe

Rolety zewnętrzne często określane są jako „antywłamaniowe”. W większości przypadków jest to błędne określenie, bo o ile roleta może zniechęcić potencjalnego intruza, to wcale nie musi stanowić skutecznej ochrony przed włamaniem. Roleta może spełniać taką funkcję pod warunkiem zastosowania odpowiedniego materiału (stal, aluminium), wzmocnienia profili (wypełnienie i brak perforacji), montażu (wzmocnione prowadnice), zastosowania odpowiednich okuć (zamki, blokady przed wyważeniem i podważeniem).
 
Oznaczenie rolet antywłamaniowych obejmuje 6 klas odporności na włamanie, co jest uzależnione od stopnia agresji napastnika: od ER1 (agresja bez użycia narzędzi) do ER6 (agresja z użyciem narzędzi elektrycznych o dużej mocy i sforsowanie przegrody w czasie przekraczającym 15 minut). Montaż rolet antywłamaniowych pociąga za sobą konieczność stosowania napędu elektrycznego i różnego rodzaju zabezpieczeń przed samoczynnym rozwinięciem pancerza, który jest kilka razy cięższy niż w „tradycyjnych” roletach. Rolety antywłamaniowe mogą stanowić integralną część rozbudowanego systemu bezpieczeństwa, a ich opuszczanie może być odpowiednio zaprogramowane i sterowane centralką alarmową (rozwiązanie stosowane zarówno w budynkach mieszkalnych jak i w obiektach użyteczności publicznej).
 
Dlaczego warto stosować rolety?
 • Umożliwiają całkowite lub częściowe zaciemnienie, zapewniają intymność.
 • Wyciszają pomieszczenie, zmniejszają straty ciepła oraz stanowią znaczący element dekoracyjny elewacji.
 • Najbardziej jednak docenianą zaletą rolet jest ograniczenie możliwości włamania.
 • W zasadzie montaż rolet można wykonać w budynku nowo wznoszonym, planując ich usytuowanie w fazie projektu, jak i w budynku istniejącym.
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie rolet?
- O ile w pancerzu w standardowych roletach zewnętrznych masa 1 m2 pancerza wynosi 3-4 kg, to w roletach antywłamaniowych dochodzi do 18 kg. Powoduje to konieczność stosowania różnych przekładni lub silnika elektrycznego oraz bezpiecznika przeciw samorozwinięciu i fotokomórek.
- Najlepiej jest, gdy projekt uwzględnia montaż rolet. Należy z góry określić wymiary skrzynek, jakie będą konieczne do pomieszczenia przewidzianej wysokości pancerza.
- Pomiary i montaż rolet w budynku istniejącym zlećmy odpowiedniej ekipie, gdyż określone, niezbędne wymiary, mogą zostać przez nas błędnie odczytane: całkowita szerokość rolety, szerokość w świetle, całkowita wysokość rolety, wysokość w świetle, szerokość i głębokość prowadnicy, wymiar skrzynki, wysokość nominalna pancerza.
- Wybór odpowiedniej opcji sterowania ma również istotny wpływ na poniesione koszty: korbę (najtańsze rozwiązanie siłowe) można zastąpić napędem sterowanym pilotem aktywowanym przez centralę alarmową.

Żaluzje

Żaluzja to ruchoma zasłona okienna lub drzwiowa składająca się z wąskich listewek. Zależnie od kierunku ustawienia listewek rozróżniamy żaluzje poziome i pionowe.

Żaluzje poziome

 • Żaluzja pozioma wisząca składa się z szyny z zamontowaną blokadą (umożliwiającą blokowanie żaluzji na żądanej wysokości), poziomych listewek połączonych pionowymi cięgnami, sznurka do podnoszenia i opuszczania oraz plastikowego drążka do ustawiania listewek pod kątem. Żaluzję montuje się do ościeżnicy okiennej. W oknach szwedzkich żaluzje montuje się w przestrzeni miedzy szybami. Listewki są plastikowe, drewniane albo aluminiowe (odbijają promienie słoneczne). czasami papierowe (bardzo nietrwałe).
 • W żaluzjach poziomych opuszczano-składanych listewki zastąpione zostały plisowaną tkaniną z tworzywa sztucznego. Żaluzje takie mocuje się do górnej części ramiaka okiennego. Można je też montować w pozycji pionowej lub ukośnej, ale potrzebne są wtedy boczne szyny prowadzące lub druty naprężające tkaninę.

Żaluzje pionowe (verticale)

 • Żaluzje pionowe to ruchome zasłony składające się z pionowych pasów tkaniny (bawełny, akrylu, poliakrylu, poliestru lub włókien szklanych), które mogą mieć różne szerokości.
 • W żaluzjach wolno wiszących pasy tkaniny są u góry zamocowane w szynie prowadzącej, a na dole połączone łańcuszkami dystansowymi zapewniającymi stałe wzajemnie równoległe położenie i obciążone listewkami utrzymującymi je w pionie.
 • Żaluzja prowadzona sprężyście jest wyposażona w dwie prowadnice boczne lub górną i dolną ze sprężynami utrzymującymi odpowiednie naprężenie pasów. Prowadnicę górną montuje się do sufitu, a dolną układa na parapecie okiennym lub mocuje do podłogi.
Dlaczego warto stosować przesłony wewnętrzne?
 • Bogaty i różnorodny asortyment materiałów pozwala na całkowite lub częściowe zaciemnienie pomieszczenia.
 • Przesłony utrudniają ucieczkę ciepła w zimie (ograniczają straty energii).
 • Zapobiegają przegrzaniu się pomieszczeń w lecie.
 • Stają się spójnym elementem okna, natomiast odpowiedni dobór tkanin o rozmaitych wzorach i kolorach nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.
Na co warto zwrócić uwagę kupując dekoracyjne przesłony wewnętrzne?
 • Rodzaj i przeznaczenie pomieszczenia narzuci nam wybór odpowiedniego rodzaju przesłony.
 • Decydując się na rolety tekstylne należy z pewnością zastanowić się nad wyborem odpowiedniego koloru lub wzoru; sprawa jest o wiele prostsza przy zakupie żaluzji.
 • Sprzedawca powinien dysponować atestem PZH i okazać dokument na naszą prośbę.

Markizy

Ten rodzaj osłon przeciwsłonecznych podzielony jest na kilka grup, z których można wyodrębnić markizy tarasowe, balkonowe, koszowe, zadaszenia i parasole, baldachimy, pergole.
 • Markizy tarasowe (kolanowe) zabezpieczają przed wpływem promieni słonecznych i wiatrem: tarasy domków i budynków, ogródki restauracji i kawiarni oraz zewnętrzne stoiska handlowe. Tkanina nawijana jest na wałek zabezpieczony daszkiem aluminiowym. Istnieje możliwość zastosowania kasety aluminiowej, w której po zwinięciu chowa się cała konstrukcja markizy.
 • Markiza balkonowa stanowi zaciemnienie nasłonecznionych okien i balkonów budynków mieszkalnych, loggi, witryn sklepowych, zakładów usługowych, restauracji, kawiarni.
 • Markizy koszowe to czytelna i skuteczna reklama sklepów, witryn i wejść obiektów handlowych i usługowych.

Zadaszenia i parasole stosowane w ogródkach restauracji i kawiarni, pubach i klubach, wpływają na powiększenie powierzchni użytkowej lokali na powietrzu. Zadaszenia podwójne to połączenie dwóch markiz zwijanych tarasowych bądź koszowych na samodzielnych podporach. Konstrukcja jest przenośna i można ją ustawiać niezależnie od ścian budynków. Po sezonie konstrukcję można rozebrać i przechować na kolejny sezon. Zadaszenie stałe to konstrukcja o różnorodnych kształtach według indywidualnego projektu, z możliwością demontażu. Umożliwia zadaszenie powierzchni do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Można zainstalować dodatkowe, rolowane ściany boczne z wklejonymi oknami, aby uniezależnić się od kaprysów pogody.

Baldachimy jako zadaszenia reprezentacyjnych wejść do hoteli i restauracji, skutecznie podkreślają rangę tych obiektów.
Pergole to stała konstrukcja ze zwijaną tkaniną, umożliwiająca zadaszenie dużych powierzchni.

 
Poszycie markiz wykonane jest z tkaniny impregnowanej typu DRALON. Do produkcji tkanin stosuje się włókna akrylowe. Tkanina jest odporna na rozerwania, nie przepuszcza wody, promieni UV, nie traci kontrastów kolorów (odporna na płowienie).
 
Dlaczego warto wyposażyć obiekt w markizy?
 • Stosowane jako osłona przeciwsłoneczna, przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa dużych powierzchni tarasowych, ogrodowych, sklepowych i punktów gastronomicznych; stanowią formę najprostszego i najtańszego zadaszenia.
 • Obniżają temperaturę wnętrz przez ograniczenie działania promieni słonecznych.
 • Mają możliwość sterowania ręcznego (rozwijanie i zwijanie przez przekładnię ślimakową za pomocą korbki) i elektrycznego (również pilotem) z czujnikiem wiatru, ograniczając do minimum obsługę.
 • Markizy koszowe oprócz funkcji ochronnej stanowią dodatkowy element dekoracyjny oraz mogą stanowić oryginalny i skuteczny nośnik reklamy dla sklepów, firm, kawiarni, restauracji.
 • Lekka, lecz stabilna konstrukcja nośna jest odporna na silne podmuchy wiatru.
 • Pełna kolekcja tkanin o zróżnicowanej kolorystyce i wzornictwie pozwala odpowiednio wpłynąć na estetykę budynku.
 • Czyszczenie tkanin odbywa się za pomocą agregatu ciśnieniowego (raz w sezonie), który skutecznie usuwa brud.
Na co warto zwracać uwagę wybierając markizy?
 • Podstawowym kryterium powinno być przeznaczenie obiektu, gdyż umiejętnie dobrana markiza może skutecznie podnieść jego rangę przez zmianę wizerunku.
 • Wybór odpowiedniego rozwiązania uzależniony jest również od miejsca montażu i usytuowania obiektu.
 • Wybór odpowiedniej opcji sterowania może ułatwić późniejszą obsługę.
 • Powinniśmy się zdać na wyspecjalizowaną ekipę montażową, co może korzystnie wpłynąć na warunki gwarancji i ewentualną obsługę serwisową.

Okiennice

Okiennice zewnętrzne stosuje się najczęściej w oknach budynków parterowych (ze względu na trudności z otwieraniem i zamykaniem). Mogą być jednoskrzydłowe lub wieloskrzydłowe. Mocuje się je do bocznych części ościeżnicy albo do ściany. Są produkowane z drewna, z PVC (są wówczas usztywniane stalowymi profilami) lub aluminium. Okiennice z drewna mogą być zbite z desek (czasami mają wycięty wzór), pełne wytłaczane albo wykonane z poziomych listewek. Okiennice z PVC są wytłaczane w taki sposób, że wyglądem przypominają różne typy okiennic drewnianych. Górne krawędzie okiennic mają różne kształty – dopasowane do kształtu okna.
 
Okiennice aluminiowe mogą być dostępne w dowolnym kolorze wg palety RAL. Spotyka się też okiennice ocieplane, wykonane z dwóch warstw drewna lub PVC, pomiędzy którymi umieszczono warstwę styropianu lub wełny mineralnej. Okiennice ocieplane mogą zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o 60%, pod warunkiem, że po zamknięciu szczelnie przylegają do ościeżnicy okiennej. Podstawowe funkcje jakie spełniają zazwyczaj okiennice to: dekoracja, ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, ograniczenie „hałasu”, ograniczenie strat ciepła, ochrona okna przed uszkodzeniami mechanicznymi. Okiennice mogą również skutecznie zniweczyć próbę włamania, co uzależnione jest od masywności skrzydeł (drewno), osadzenia zawiasów (najlepiej od wewnątrz) i sposobu zamykania (najlepiej na sztabę metalową ryglującą skrzydła od wewnątrz parapety z marmuru syntetycznego tzw. aglomarmuru, mają rozsądną ceną i do wyboru wiele atrakcyjnych wzorów.
- Montaż parapetów nie powinien przysporzyć kłopotu, bez względu na materiał z jakiego wykonany jest parapet. Na rynku dostępne są różnego rodzaju masy, zaprawy, pianki i kleje, które w połączeniu z prostymi akcesoriami (kołki) i narzędziami, znacznie usprawnią prace montażowe.
 
Na co warto zwrócić uwagę?
Należy sprawdzić czy producent (lub dystrybutor) dysponuje atestem higieny. Dokument ten świadczy o braku szkodliwości dla zdrowia ludzkiego związków użytych do produkcji .

Nawiewniki

Podstawowym zadaniem systemu wentylacji jest wymiana powietrza w budynku. Jej skuteczność zależy od właściwego doprowadzenia świeżego powietrza do budynku z zewnątrz, zapewnienia odpowiedniego przepływu między pomieszczeniami i sprawnego usunięcia powietrza zanieczyszczonego. Wymiana powietrza jest potrzebna do oddychania, usunięcia z pomieszczeń nadmiaru wilgoci, dostarczenia tlenu do podtrzymania procesu spalania paliwa w kuchenkach gazowych, piecykach, kominkach.
Nieodprowadzona z pomieszczeń wilgoć skrapla się w najchłodniejszych miejscach i wnikając w strukturę budynku powoduje rozwój grzybów. Abyśmy czuli się komfortowo w naszym mieszkaniu, musimy posiadać odpowiedni system wentylacji, który dostarczy odpowiednią ilość świeżego powietrza i to w sposób równomierny – nie powodując przeciągów.
 
Do wyboru mamy:
 • wentylację grawitacyjną, korzystającą z naturalnej różnicy ciśnień,
 • drogą wentylację wymuszoną za pomocą odpowiednich urządzeń i kanałów wentylacyjnych.
Polska Norma PN-91/B-02020 wymaga, aby infiltracja powietrza okien i drzwi balkonowych w budynkach mieszkalnych nowo wznoszonych wynosiła od 0,5 do 1,0 m3/(m*h*daPa2/3). Przepis dotyczy wentylacji grawitacyjnej nie dopuszczając do użytku okien szczelnych.
 
Firmy produkujące stolarkę okienną zapewniają mikrowentylację poprzez odpowiednio ukształtowane uszczelki. Nie zapewniają one jednak prawidłowej wymiany powietrza na poziomie 20 m3/h. Jednym z elementów skutecznej instalacji wentylacyjnej są nawiewniki powietrza zewnętrznego. Montuje się je w oknach szczelnych, najczęściej w ramie okna, w ościeżnicy lub między szybą a ramą. W najprostszych modelach ilość przepływającego powietrza ustawia się ręcznie w procesie regulacji kilkustopniowej.
 
Nawiewniki higrosterowane automatycznie otwierają i zamykają kratkę wywiewną, reagując np. na zmianę wi).
 
Okiennice wewnętrzne są najczęściej ażurowe (z poziomych listewek), rzadziej pełne. Mogą mieć składane skrzydła. Okiennice wewnętrzne pełne są czasami ocieplane.

Kraty okienne

Kraty mocuje się po stronie zewnętrznej lub wewnętrznej okna. Są wykonane z prętów o średnicy 8-20 mm. Grubość prętów zależy od prawdopodobieństwa włamania (w miejscach odludnych stosuje się grubsze kraty). Mocuje się je w kilku punktach do ściany. Szczeliny miedzy ramą kraty i miejscami mocowania powinny być na tyle wąskie, żeby nie dało się przez nie wsunąć nożyc. Kraty mogą być zamocowane na stałe (w razie pożaru uniemożliwiają ucieczkę z pomieszczenia), rozkładane lub rozsuwane.
 
Bardziej popularne są kraty zewnętrzne, chociaż kraty wewnętrzne w większym stopniu zabezpieczają przed włamaniem (żeby się do nich dostać, trzeba najpierw stłuc szybę). Krata zewnętrzna musi być zamocowana w taki sposób, żeby nie można było wspiąć się po niej do okien wyższych kondygnacji. Szczególnym typem krat okiennych, produkowanych raczej w oparciu o technologię rolet są kraty rolowane. Mogą mieć wykrojony na wzór kraty pancerz lub system prętów profilowanych i łączonych w odpowiedni sposób (przegubowo), który umożliwia obsługę zbliżoną do rolet (zwijanie ręczne lub automatyczne do kasety). Elementy krat produkowane są ze stali ocynkowanej, aluminium wzmocnionego. Kraty rolowane przeznaczone są do zabezpieczenia otworów okiennych i witryn sklepowych oraz garaży piętrowych, wjazdów na podwórza itp.

Parapety

Parapety wewnętrzne

 • Parapety drewniane są produkowane z drewna sosnowego, dębowego lub bukowego. Powinny być wykonane z drewna klejonego, które jest bardziej odporne na odkształcenia wywołane zmianami temperatury i wilgotności (paczenie). Mają frezowane krawędzie. Najczęściej są pomalowane lakierem bezbarwnym.

 • Parapety kamienne najczęściej są produkowane z marmuru (ze względu na łatwość obróbki), czasami także z granitu. Mają powierzchnię szlifowaną lub polerowaną. Ponieważ kamień jest materiałem porowatym, powierzchnię parapetu trzeba powlec specjalnym płynem impregnującym.
 • Parapety z konglomeratu marmurowego produkuje się na bazie kruszywa marmurowego spojonego lepiszczem z żywicy poliestrowej. Dzięki zawartości naturalnego kruszywa wyglądają podobnie jak parapety z marmuru, ale są od nich kilkakrotnie tańsze. Mogą być barwione na dowolne kolory.

 • Parapety z kamienia syntetycznego wyglądem imitują kamienie naturalne: marmur i granit: ale są od nich lżejsze. Materiałem do ich produkcji jest mieszanina piasku kwarcowego i mączki dolomitowej z dodatkiem żywic poliestrowych i pigmentów. Mają gładką powierzchnię. Dostępne są w różnych kolorach. Są odporne na działanie związków chemicznych, dzięki czemu nie powstają na nich plamy.

 • Parapety z płyt postforming i sowtforming mają płytę nośną z materiału drewnopochodnego (najczęściej wiórową); powierzchnia górna oklejona jest laminatem o różnych kolorach, imitujących drewno, kamień, kafle lub jest powleczona melaminą, natomiast spodnia pokryta papierem przeciwprężnym. Powierzchnia laminatu może być matowa, półmatowa lub z połyskiem. Płyta parapetu ma krawędź od strony pomieszczenia zagiętą do dołu (postforming) lub doklejoną końcówkę o wybranym kształcie i kolorze (sowtforming). Po przycięciu płyty na odpowiednią długość brzegi okleja się paskami laminatu, które zgrzewa się żelazkiem.

 • Parapety plastikowe są produkowane z twardego PVC o przekroju komorowym. Ich zaletą jest odporność na wilgoć. Dostępne są w różnych kolorach, często imitują marmur.

 • Parapety akrylowe produkowane są z masy akrylowej z wypełniaczami. Są bardzo twarde i odporne na działanie związków chemicznych, dzięki czemu nie powstają na nich plamy. W przypadku uszkodzenia powierzchnię parapetu można zeszlifować.

 • Parapety z laminatu poliestrowo-szklanego składają się z dwóch warstw; spodnia warstwa jest wykonana z waty maty szklanej z dodatkiem żywicy poliestrowej, górna – z żelkotu – materiału produkowanego na bazie nienasyconej żywicy poliestrowej, o dobrych własnościach mechanicznych, połysku i elastyczności. Krawędź parapetu jest zagięta do dołu na odcinku 45-60 mm, który można skrócić przez obcięcie. Części boczne są zamknięte zaślepkami (zwykle tylko na pewnym odcinku).

Parapety zewnętrzne (podokienniki)

 • Podokienniki z blachy ocynkowanej lub powlekanej można kupić gotowe lub przycina się na zamówienie – z jednego arkusza blachy lub z dwóch kawałków, które lutuje się (ocynkowane) albo uszczelnia silikonem (powlekane). Na podokienniki stosuje się blachę o grubości 0,55 mm (parapety o długości do 2 m). Kapinos może mieć zagięcie o kącie ostrym, zaokrąglone lub z odgięciem na zewnątrz. Jako wyposażenie dodatkowe sprzedawane są elementy do wykończenia brzegów, dostosowane do różnych typów ścian: betonowej, otynkowanej, murowanej. Podokienniki z blachy są najbardziej popularne i jednocześnie najtańsze. Są mało odporne na korozję.
 • Podokienniki z aluminium mają powierzchnię pokrytą lakierem lub anodowaną. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale wydłużają się pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego powinny mieć długość mniejszą o ok. 1,5 mm od wymierzonej (są wyposażone w nasuwane końcówki, zakrywające brzegi).

 • Podokienniki plastikowe produkuje się z twardego lub piankowego PVC, którego powierzchnię pokrywa się laminatem o różnych barwach. Mają przekrój pełny lub komorowy. Ich wymiary są bardzo zróżnicowane. Sprzedawane są też akcesoria dodatkowe, takie jak: łączniki, zaślepki i wypełnienia narożników. Podokienniki z PVC są trwałe, odporne na korozję i działanie związków chemicznych (kwaśne deszcze), łatwo jest utrzymać je w czystości (wystarczy mycie wodą z dodatkiem detergentu).

 • Podokienniki z żywicy epoksydowej są zbrojone włóknem szklanym, a ich powierzchnię pokrywa się teflonem. Są wytrzymałe, odporne na korozję, tłumią odgłosy kropel deszczu uderzających o parapet. Dostępne są też w wersji przystosowanej do nałożenia na stary parapet (mają wówczas dłuższy kapinos). Wykonywane są na zamówienie.

 • Podokienniki ceramiczne produkuje się z kształtek klinkierowych lub płytek ceramicznych szkliwionych (pełnych lub drążonych). Są wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, mrozoodporne i nienasiąkliwe. Mają różne kształty i wymiary. Standardowo dostępne są w kilku kolorach.

 • Podokienniki z kamienia naturalnego produkuje się przede wszystkim z granitu, czasami także z piaskowca. Mają zróżnicowaną strukturę i kolory (zależnie od gatunku kamienia). Powinno się stosować twarde odmiany kamienia o niewielkiej nasiąkliwości, ewentualnie pokryć powierzchnię środkiem do impregnacji. Są odporne na ścieranie i łatwe w obróbce, dlatego mogą mieć różne kształty.
Z jakiego materiału wybrać parapety?
 • Parapety zewnętrzne mogą być wykonane z ceramiki, blachy stalowej lub aluminiowej. Dopuszczalne jest również stosowanie parapetów z utwardzonego PVC. Głównym kryterium wyboru są tu czynniki atmosferyczne. Marmur i granit spełniają w pełni te wymogi, ale stosowanie tego rodzaju kamienia na zewnątrz wiąże się z niepotrzebnymi kosztami. W pomieszczeniu kierujmy się raczej względami estetycznymi.

 • Niewątpliwie najdroższe są parapety granitowe i marmurowe. Większość proponowanych wzorów i odcieni nie występuje w Polsce, a koszty obróbki również są nie małe. Alternatywą sąlgotności w pomieszczeniu, w którym są zamontowane lub różnicę ciśnień w domu oraz na zewnątrz budynku. Zapewniają maksymalny przepływ od 20 do 50 m3/h – jeżeli zastosowano wentylację grawitacyjną, od 15 do 30 m3/h – jeżeli zastosowano wentylację mechaniczną wywiewną. Mechanizm nawiewnika higrosterowanego to taśmy poliamidowe, które powiększają swoją objętość wraz ze wzrostem wilgotności i kurczą się, gdy wilgotność maleje. Gdy wzrasta poziom wilgotności względnej, zarówno nawiewniki jak i kratki wyciągowe z higrosterowaniem zwiększają swoje otwarcie. W ten sposób zwiększone natężenie przepływu powietrza usuwa nadmiar pary wodnej z pomieszczenia. Można również stosować nawiewniki bez higrosterowania, które w stanie otwartym zapewniają stały przepływ powietrza. Nawiewniki montuje się w górnej części okna lub w ścianie nad oknem. Dzięki temu chłodne powietrze dostające się z zewnątrz opada na grzejnik i ogrzewa się, nie pogarszając komfortu użytkowania pomieszczenia. Warunkiem koniecznym prawidłowego działania instalacji wentylacyjnej oprócz nawiewników są sprawne kanały wentylacyjne.
Dlaczego warto stosować nawiewniki?
 • Urządzenia działają samoczynnie bez zasilania prądem i nie powodują hałasu.
 • Zaletą wentylacji higrosterowanej jest uruchamianie nawiewu (otwieranie przepustnicy nawiewników) tylko podczas aktywności mieszkańców w danym pomieszczeniu. W pozostałym okresie nawiewniki są przymknięte do minimalnego poziomu.
 • Dodatkową zaletą niektórych nawiewników jest podwyższona izolacyjność akustyczna, czego nie można osiągnąć przy otwartym lub rozszczelnionym oknie.

Okucia okienne i drzwiowe

Okucia są ważnym elementem każdego okna – umożliwiają bowiem jednokierunkowe rozwieranie, uchylanie, odchylanie i obracanie skrzydeł okiennych w osiach pionowych i poziomych. Po zamknięciu okna mocują ramę w ościeżnicy w kilku miejscach na obwodzie. Dzięki temu okno jest szczelnie zamknięte. Ustawienie klamki w określonej pozycji blokuje zawiasy, a specjalne trzpienie dociskają skrzydła do ościeżnicy.

Okucia obwodowe montowane są standardowo we wszystkich typach nowoczesnych jednoramowych okien. Niektórzy producenci oferują okucia obwodowe, które oprócz szczelnego zamknięcia i otwarcia umożliwiają rozszczelnienie okna – ustawienie klamki w odpowiedniej pozycji umożliwia nieznaczne rozwarcie, z pozostawieniem 5-10 mm szczeliny pomiędzy ramą a ościeżnicą. Możemy również wyposażyć okno w okucie z funkcją kontrolowanego rozwarcia, która to funkcja umożliwia zatrzymanie rozwartego skrzydła w określonej pozycji po odpowiednim ustawieniu klamki (tzw. blokada cierna). Można również zamówić okucie z funkcją kilkustoponiowego uchyłu. Producenci oferują okna z obwodowymi okuciami antywłamaniowymi, które są odporne na sforsowanie i mają blokadę antywyważeniową (specjalne bolce uniemożliwiają wyważenie skrzydła okiennego z ramy). Dodatkowe zabezpieczenie okna może stanowić zapornica ryglowa skrzydła lub klamka okienna z kluczem. Na nic zdadzą się te fortele, jeżeli złodziej będzie mógł zbić szybę. Rozwiązaniem koniecznym jest więc przeszklenie antywłamaniowe klasy minimum P2.

Otwieranie i zamykanie okna może się odbywać również za pomocą urządzeń elektrycznych. Jednym z rozwiązań jest napęd łańcuchowy, mający zastosowanie w oknach aluminiowych i stalowych.

 Okucia drzwiowe to przede wszystkim zamek wpuszczany kasetowy, wierzchni (nakładany) i wkładka cylindryczna chronione szyldem prostym lub okrągłym czyli tzw. rozetą. Na koniec pozostaje jeszcze zakup klamek i gałek, których różnorodność może przyprawić o zawrót głowy i postawić przed koniecznością trudnego wyboru.

 Zamki wierzchnie to dodatkowe zabezpieczenie każdych drzwi. Wyróżniają się łatwym montażem, osprzętem w opakowaniu do zamocowania w prawie każdych warunkach i odpornością na próby włamania. Producenci okuć oferują nawet zamki wierzchnie (potocznie zasuwy) odporne na nacisk powyżej 1 tony. Inną formą zabezpieczenia drzwi są wkładki bębenkowe nazywane też cylindrami.

Na rynku okuć dostępne są rozwiązania poczynając od tradycyjnej wkładki pięciozapadkowej, niezwykle precyzyjnie wykonanej, przez wkładkę z wygodnym kluczem symetrycznym, aż po wkładkę z zastrzeżonym profilem i kartą identyfikacyjną ograniczającą niepożądane dorobienia klucza. We wszystkich tych asortymentach do dyspozycji jest szeroka paleta rozmiarów oraz kolorów. Dostępne są również wkładki z gałką i wkładki do zamków wierzchnich. Specjalnie uformowany profil stanowi ochronę przy próbach manipulacji, natomiast hartowane elementy utrudniają rozwiercenie. Okucia tego rodzaju mają również funkcję antypaniczną (możliwość otwarcia przy włożonym z drugiej strony kluczu). Zamek tzw. antywłamaniowy określany jest klasą C (zwiększona odporność na włamanie) popartą Certyfikatem IMP. Jego forsowanie z użyciem określonych narzędzi powinno zająć napastnikowi 20 minut.

Na co warto zwracać uwagę przy wyborze okuć?
 • Rodzaj przegrody i funkcję jaką ma pełnić (np. drzwi wewnątrzlokalowe, antywłamaniowe drzwi wejściowe).
 • Grubość przegrody (istotne przy doborze wkładek bębenkowych).
 • Materiał z jakiego wykonana jest przegroda i wystrój pomieszczenia (główną rolę odgrywają tu względy estetyczne istotne przy doborze klamek, gałek, szyldów oraz rozet).

 

Zobacz inne tematy z Vademecum
Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum