Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Od rolet do okiennic: przegląd osłon okiennych

Artykuł na: 29-37 minut

Poznaj różnorodność dostępnych rozwiązań - od rolet zewnętrznych przez żaluzje, markizy, aż po okiennice, każde z nich oferując unikalne korzyści. Dowiedz się, jak wybrać idealne osłony, które nie tylko poprawią komfort termiczny i akustyczny Twojego domu, ale również dodadzą mu uroku. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać i zamontować osłony, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i stylowi życia.

Osłony okien fasadowych

Osłony przeciwsłoneczne zabezpieczają wnętrze domu przed jaskrawym światłem i przegrzewaniem się od słońca. Można je założyć na zewnętrznej stronie okien, albo od wewnątrz. W sprzedaży znajdziemy różnorodne wyroby - rolety, żaluzje, markizy, okiennice. Które z nich wybrać?

Roleta zewnętrzna
(fot. Anwis)

Większość osłon zewnętrznych ma tę wyższość nad wewnętrznymi, że nie tylko ograniczają dostęp światła do pomieszczeń. Oczywiście najbardziej docenia się własności termoizolacyjne, akustyczne i antywłamaniowe rolet i żaluzji, lecz kiedy na zewnątrz zbyt intensywnie świeci słońce, najważniejsza staje się skuteczna ochrona wnętrza budynku przed zbyt jaskrawym światłem.

W lecie, mając na oknach odpowiednie zabezpieczenia przeciwsłoneczne, nie potrzebujemy intensywnie korzystać z energożernych klimatyzatorów i efektywnie ograniczamy koszty zużycia energii elektrycznej.

Skoro wymieniamy wszelkie zalety osłon w oknach, trudno pominąć walory dekoracyjne, bo dzięki nim wnętrza nabierają prywatności i przytulności. Na dodatek producenci zadbali o wygodną ich obsługę - ręczną, albo elektryczną z możliwością połączenia z automatyką domową. Słowem - decydując się na osłony w oknach, zwiększamy komfort i estetykę mieszkania.

Rolety zewnętrzne

Zastosowanie rolet zewnętrznych warto zaplanować na etapie projektowania domu, a następnie zamontować je razem z oknami. Jest to ważne, ponieważ w trakcie wykańczania elewacji skrzynki i prowadnice zostaną należycie zabezpieczone przed wyrwaniem ze ściany oraz zamaskowane tynkiem lub innymi materiałami elewacyjnymi. Dla pozostałych odbiorców producenci przygotowali rolety nadające się do zamontowania w istniejących budynkach, bez konieczności przeprowadzania remontu.

Dom z roletami zewnętrznymi
O roletach zewnętrznych trzeba pomyśleć już na etapie stanu surowego, bo w przypadku niektórych modeli konieczne jest specjalne przygotowanie otworów okiennych. (fot. Awilux)

Walory użytkowe

Spośród różnych rodzajów osłon zewnętrznych rolety mają najwięcej użytkowych zalet. W dobie, kiedy kładzie się nacisk na energooszczędność, trudno nie docenić ich termoizolacyjnych własności. Specjaliści wyliczyli, że w zimie ograniczają straty ciepła z promieniowania przez okna nawet do 50%, pod warunkiem szczelnego opuszczania rolet z nastaniem zmierzchu i opuszczania domu na dłużej.

Jeszcze bardziej skuteczne są latem, chroniąc wnętrza przed nadmiarem gorąca. Dzięki roletom uzyskuje się oszczędności w kosztach ogrzewania budynku oraz używania energii elektrycznej, czerpanej przez szczególnie energochłonne urządzenia klimatyzacyjne. Podkreśla się również inne zalety, na przykład izolację akustyczną. Pancerz wypełniony materiałem izolacyjnym ma jednocześnie właściwości tłumiące hałas z zewnątrz, średnio o 10 dB. Częściowo lub szczelnie zaciągnięte rolety stanowią znakomitą izolację przed światłem w czasie snu, chwilowego relaksu, podczas oglądania telewizji. Ponieważ trwałość rolet oblicza się na kilkadziesiąt lat, przez ten okres chronią okna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatrem, śniegiem, deszczem, promieniami UV), przedłużając tym samym ich dobrą kondycję. Choć standardowe rolety najczęściej zabezpiecza się systemem alarmowym i kontaktronami, w rejonach szczególnie narażonych na włamania lub nie objętych ochroną firm monitorujących budynki, nadal chętnie montuje się wzmocnione rolety zewnętrzne z atestem odporności na włamanie.

Budowa

Pancerz, złożony z licznych listew, porusza się w prowadnicach bocznych, przytwierdzonych do ościeża okna. Najpopularniejsze są listwy aluminiowe i z PVC, zbudowane z profili otwartych lub zamkniętych, wypełnionych materiałem izolacyjnym (zwykle pianką poliuretanową). Wał do nawijania pancerza rolety montuje się w skrzynce.

Sterowanie

Małe i lekkie pancerze o wadze do 12 kg obsługuje się przeważnie ręcznie, przy pomocy zwijacza uchylnego z taśmą lub linką. Natomiast cięższe i większe, o powierzchni powyżej 3 m2 - przy pomocy nawijarki z korbą. W domach z licznymi oknami lepiej założyć dla rolet sterowanie elektryczne. Może być przewodowe lub radiowe. W pierwszym przypadku rurowy silnik montuje się w wale nawijającym pancerz i łączy go przewodami z łącznikiem na ścianie. Możliwe jest zastosowanie wersji sterowania: indywidualnie każdą roletą, centralnie - wszystkimi roletami, albo w wybranych grupach. W przypadku sterowania radiowego w wale nawijającym umieszcza się rurowy silnik, odbierający fale radiowe. Zarządza się nim pilotem. Inteligentne sterowanie roletami następuje po podłączeniu ich do systemu automatyki domowej. Zwykle konfiguruje się opcje: automatycznej pracy o określonej godzinie lub inicjacji słoneczno-zmierzchowej, symulacji obecności właścicieli, włączenia alarmu w przypadku naruszenia rolet.

Montaż

Skrzynki rolet podtynkowych osadza się w specjalnie ukształtowanym nadprożu, ociepla od czoła, a następnie zakrywa tynkiem. Klapa rewizyjna znajduje się na dole skrzynki. Rolety naokienne montuje się jednocześnie z oknami, po przygotowaniu otworu okiennego uwzględniającego wysokość skrzynki. Najpierw przytwierdza się skrzynkę do górnej części ościeżnicy (używając specjalnych profili), następnie wraz z oknem mocuje w otworze okiennym, na końcu ociepla i tynkuje. Klapa rewizyjna dostępna jest od strony wnętrz. Skrzynki rolet nadprożowych stanowią gotowe nadproże okna, dlatego wytwarza się je z materiału ceramicznego lub utwardzonego styropianu, wzmocnionego prętami stalowymi. Montaż jest dwuetapowy: najpierw osadza się skrzynkę, a dopiero po montażu okna - prowadnice i pancerz.

Modele podtynkowe przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w nowo wznoszonych domach
Modele podtynkowe przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w nowo wznoszonych domach. (fot. Aluprof)

Do zastosowania podczas remontu przeznaczono rolety elewacyjne. Do tej grupy należą produkty mocowane: do ramy okna, na murze budynku, oraz których skrzynkę umieszcza się na murze a prowadnice na oknie. W pierwszym typie rolet najpierw przytwierdza się prowadnice, a na nich skrzynkę z pancerzem. Skrzynka, niestety, zmniejsza światło okna. Ta wada nie występuje w roletach ze skrzynką montowaną na murze i z prowadnicami na bokach wnęki okiennej (pod warunkiem, że prowadnice mają taką samą szerokość, jak ramy okna). Rolety te zaprojektowano do budynków z jedno- lub trójwarstwowymi murami (nie można ich przytwierdzać do mało wytrzymałej warstwy ociepleniowej). Do murów dwuwarstwowych, z grubą warstwą ocieplenia na zewnątrz, nadają się rolety, których skrzynkę montuje się na murze (po usunięciu części ocieplenia), a prowadnice na ramie okna.

Rolety powinny być dopasowane kolorystycznie do stolarki
Kolorystyka rolet nie powinna być przypadkowa. Najlepiej dopasować ją do stolarki okiennej. (fot. Krispol)

Rolety wewnętrzne

Najpopularniejsze modele mają postać zaimpregnowanej tkaniny nawijanej na wałek zamocowany na górnej ramie okna oraz sterowanej manualnie przy pomocy łańcuszka. Innym wariantem są rolety z bocznymi prowadnicami.

Tkaniny mogą mieć różną gęstość (i powodować różny stopień zaciemnienia pomieszczeń), jak również rozmaite kolory (umożliwiające dopasowanie do wystroju konkretnych stref domu). Najnowocześniejsze, ale droższe, tkaniny mają powłokę odbijającą promienie słoneczne, jednak do powstrzymania jaskrawego światła słonecznego wystarczy tkanina mocna, nieblaknąca, odporna na brudzenie się. Odmianą rolet wewnętrznych są rolety plisowane oraz rolety zaciemniające, m.in. dedykowane do sypialni. Te ostatnie mają powłokę aluminiową, która oprócz odbijania światła, dodatkowo ogranicza nagrzewanie się wnętrza. Kolejny rodzaj stanowią rolety złożone z pasów o strukturze przezroczystej i całkowicie zaciemniającej. Tego rodzaju osłony dają, poprzez przesuwanie pasów względem siebie, efekt dzień-noc.

Montaż wewnętrznych rolet jest banalnie prosty - wałek z wybranym materiałem mocuje się na górnej krawędzi skrzydła okiennego. Zaczepy na bokach skrzydła (najczęściej 3 pary), zamontowane fabrycznie, pozwalają zahaczać roletę na wybranym poziomie. Jeśli ich nie ma, zaczepy instaluje się samodzielnie. Jeśli roleta ma poruszać się w prowadnicach bocznych, trzeba je zamocować do profilu okiennego lub do listwy przyszybowej.

Żaluzje zewnętrzne

Walory użytkowe

W przeciwieństwie do rolet, zewnętrzne żaluzje fasadowe nie odcinają widoku na otoczenie od środka pomieszczeń, ponieważ kąt ustawienia lameli można regulować. Osłony chronią wnętrze budynku przed intensywnym światłem i nadmiarem gorąca. Zamontowane na dużej powierzchni działają jak izolator, wpływając na odpowiedni rozkład temperatury w pomieszczeniach i wspomagając pracę klimatyzacji (oszczędza się na kosztach energii elektrycznej).

Żaluzje zewnętrzne mają tę zaletę, że można sterować kątem ich nachylenia
Żaluzje zewnętrzne mają tę zaletę, że można sterować kątem ich nachylenia, a tym samym ilością światła dostającego się do pomieszczeń. (fot. Jasieński)
Zewnętrzne żaluzje fasadowe powinny być nie tylko solidne i trwałe, ale też estetyczne
Zewnętrzne żaluzje fasadowe powinny być nie tylko solidne i trwałe, ale też estetyczne, ponieważ mają wpływ na wygląd elewacji budynku. (fot. Aluprof)

Jak to się dzieje? Między powierzchnią lameli a szybą tworzy się z powietrza bariera termiczna, która spowalnia wymianę ciepła. Sprawdzono, że przy temperaturze na zewnątrz 35°C, możliwe jest obniżenie aż o 10°C temperatury w pomieszczeniach. Żaluzje tłumią hałas i mają wpływ na wygląd fasady budynku.

Duże okna z żaluzjami fasadowymi, oświetlony taras
Żaluzje fasadowe działają jak izolator, ponieważ między powierzchnią lameli a szybą tworzy się bariera termiczna z powietrza, która spowalnia wymianę ciepła - nagrzewanie się pomieszczeń latem i chłodzenie zimą. (fot. Modnie w oknie)

Budowa

Podobnie jak rolety, mają liczne poziome lamele (pióra). Profilowane lamele, wykonane najczęściej z taśmy aluminiowej pokrytej lakierem odpornym na warunki atmosferyczne, produkuje się w szerokościach 65, 70, 80, 90 mm i kształtach litery C, Z, F, S. Ustawiając lamele pod kątem do 180°, możliwe jest regulowanie ilości i kierunku dopływu światła i ciepła od słońca do pomieszczeń. Zabezpieczenie przed łopotaniem żaluzji na wietrze stanowią sztywne prowadnice boczne lub linki ze stali nierdzewnej w osłonie z PVC.

Sterowanie

Ręczne, przy pomocy mechanizmu korbowego, warto zastąpić sterowaniem elektrycznym, ponieważ jest wygodniejsze (można nim jednocześnie uruchamiać kilka żaluzji). Jednak najlepszym rozwiązanie będzie włączenie obsługi żaluzji do domowej instalacji inteligentnej oraz powiązanie z automatyką pogodową.

Montaż

Ciężar żaluzji wynosi przeciętnie 2-3 kg/m2 i nie stanowi istotnego obciążenia dla konstrukcji budynku. Żaluzje montuje się do ramy okna, albo bezpośrednio do ściany, albo konstrukcji fasady. Górną rynnę żaluzji z silnikiem elektrycznym zasłania się elewacją lub kasetą maskującą.

Żaluzje wewnętrzne

Mają lamele z aluminium, albo drewna, które połączone są systemem sznurków lub żyłek z elementami służącymi do regulacji i sterowania (łańcuszkami, pokrętłami, suwakami itp.). Jeśli lamelki fabrycznie zostały pokryte powłoką antyrefleksyjną, w zimie ustawia się je tą powłoką do wewnątrz, by nie zatrzymywać ciepła od słońca.

Modele z drewna najczęściej montuje się w oknach w strefie dziennej budynku. Naturalne drewno jest cięższe i masywniejsze od wyrobów z aluminium, więc osłony tworzą swobodnie zwisające i nie zasłaniające widoków eleganckie kurtyny. Ale uwaga! Aby zwinięte lamele nie wisiały w świetle szyb i nie utrudniały ich mycia, zaleca się przytwierdzenie żaluzji nad otworem okiennym, a nie do ram okien.

W przeciwieństwie do wyrobów z drewna, modele z aluminium mają bardziej nowoczesny i "techniczny" wygląd oraz wyższą odporność na wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Można je wykorzystać w tzw. mokrych pomieszczeniach, czyli kuchniach, łazienkach, pralniach. Ze względu na mały ciężar możliwe jest ich zmocowanie nawet do listwy przyszybowej (jednak pozostając w pozycji podciągniętej, zasłaniają część szyby).

Sterowanie

Zazwyczaj żaluzje obsługuje się ręcznie, ale w przypadku dużych i ciężkich osłon lepiej sprawdzi się sterowanie elektryczne.

Markizy

To wyroby z siatki lub włókna szklanego, odporne na czynniki atmosferyczne i przeznaczone do zamocowania na oknach jako zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna. Występują w formie prostej jednoczęściowej osłony (zwykłej markizy), albo pod postacią łamanej markizolety, składającej się z dwóch płaszczyzn (dolną można odchylić, oprzeć na ruchomych belkach i stworzyć daszek nad częścią okna).

Markizy i markizolety okienne najbardziej przydają się latem na przeszkleniach zwróconych na południe i zachód. W zimie raczej się ich nie używa - przechowuje zwinięte w kasetonie osłonowym, przykręconym się do górnej ramy okna. Użytkownicy cenią je za delikatne „filtrowanie” światła dziennego, nieograniczanie widoków oraz zatrzymywanie owadów (tę właściwość mają tylko całkowicie rozwinięte osłony).

Tańsze markizy ręcznie zahacza o zaczepy usytuowane na dolnej ramie skrzydła. Droższe, ze sterowaniem elektrycznym, przesuwają się zdalnie wzdłuż metalowych prowadnic.

Markizoleta wyposażona jest w ruchomy wysięgnik, dzięki któremu można regulować stopniem pochylenia przesłony
Markizoleta wyposażona jest w ruchomy wysięgnik, dzięki któremu można regulować stopniem pochylenia przesłony. (fot. Fakro)

Osobną grupę stanowią markizy tarasowe i balkonowe. Chronią przed słońcem nie tylko wnętrza, ale także przylegające do nich tarasy czy balkony. Warto zamontować je zwłaszcza nad dużymi przeszkleniami, szczególnie tymi zlokalizowanymi od południa, bo tam promieniowanie słoneczne jest odczuwalne najmocniej. Markizy tarasowe nie zasłaniają przy tym bezpośrednio przeszkleń, a więc i widoku za nimi. Sprawiają zaś, że okna i drzwi tarasowe znajdują się w cieniu i chronią w ten sposób wnętrza przed przegrzaniem.

Standardowa markiza składa się z akrylowego lub poliestrowego poszycia, rozpiętego na wysięgniku i rurze nawojowej, oraz mechanizmu sterującego jej pracą. Po zwinięciu materiał może być odsłonięty, ukryty w tzw. półkasecie (w tych dwóch wariantach markizę warto zdemontować na zimę) lub całkowicie schowany w pełnej kasecie aluminiowej. To ostatnie rozwiązanie zapewnia najlepszą ochronę materiału przed czynnikami atmosferycznymi. A musi być on nie tylko odporny na płowienie, ale także skutecznie zatrzymywać wodę i promieniowanie słoneczne. Do tego nie może ulec rozerwaniu pod wpływem wiatru.

Producenci stosują różne rozwiązania, aby zapewnić dłuższą żywotność poszycia. Najczęściej materiał poddawany jest impregnacji.

Markiza tarasowa
Markizy tarasowe warto montować zwłaszcza nad dużymi przeszkleniami, szczególnie tymi zlokalizowanymi od południa, bo tam promieniowanie słoneczne jest odczuwalne najmocniej. (fot. markilux)

Markizy oferowane są w bardzo różnych rozmiarach. Mogą mieć długość i szerokość pozwalające zacienić nawet kilkanaście metrów kwadratowych tarasu. Nie warto jednak osłaniać jego całej powierzchni. Lepiej pozwolić docierać słońcu przynajmniej na fragment tarasu, na którym będzie można się opalać czy kąpać w rozkładanym basenie dla dzieci.

Tego typu osłony można wyposażyć w wiele dodatkowych elementów, np. sterowanie, oświetlenie, promiennik ciepła itd.

Efektowna osłona w formie wachlarza
Efektowna osłona w formie wachlarza, którą można zastosować zamiast klasycznej markizy. (fot. Rolco)

Okiennice

Walory użytkowe

Zamknięte okiennice chronią wnętrza przed nadmiarem światła i gorąca, wiatrem oraz kurzem, ucieczką ciepła z pomieszczeń. Stanowią dodatkową ochronę przed włamaniem. Ozdabiają elewacje.

Budowa

Skrzydła okiennic wykonuje się najczęściej z drewna - krajowego lub egzotycznego. Sosnowe jest miękkie i nietrwałe, dlatego lepiej wybrać drewno olchy, dębu, meranti. Przed warunkami atmosferycznymi zabezpiecza się je specjalnymi środkami do drewna. Trwalsze i niewymagające konserwacji są okiennice z aluminium lub tworzywa sztucznego. Kształt i rozmiar skrzydeł dobiera się do kształtu i wielkości okien. Szerokość jednego skrzydła nie powinna przekroczyć 90 cm, dlatego w niektórych oknach stosuje się okiennice łamane, złożone z kilku węższych elementów. Nowoczesne trwałe okucia (zawiasy, blokady przeciwwiatrowe i przeciwwłamaniowe, mechanizmy zamykania) sprawiają, że okiennice dobrze i długo funkcjonują oraz ładnie wyglądają.

Sterowanie

Najczęściej obsługuje się je ręcznie. Cięższe skrzydła warto zaopatrzyć w otwieranie za pomocą mechanizmu (na skrzydłach), połączonego z korbą (wewnątrz domu). W wersji elektrycznej na skrzydle umieszcza się silnik, który uruchamia łącznik w pomieszczeniu.

Montaż

Skrzydła okiennic pracują na zawiasach zamontowanych na: ścianie, ramie okna, lub na specjalnej opasce okalającej okno. W pozycji otwartej przytrzymują je blokady przeciwwiatrowe. Do wyboru są trzy typy blokad, zamontowane: do ściany, w zawiasie oraz dwuelementowe (do skrzydła i do ściany). Okiennice potrzebują również blokad przeciwwłamaniowych w postaci: dwuczęściowego skobla, albo zamknięcia drążkowego.

Osłony okien dachowych

Niezbędnym wyposażeniem okien dachowych są osłony przeciwsłoneczne. W upalnie dni na poddaszu trudno byłoby bez nich wytrzymać. Do wyboru są rolety, żaluzje i markizy.

Osłony na oknach dachowych
(fot. Fakro)

Zwykle w domu z użytkowym poddaszem, a takich budowana jest większość, choć kilka okien umieszczonych jest w połaci dachu. Wpada przez nie do wnętrz tak potrzebne do życia naturalne światło. Ale latem nadmiar słońca może być bardzo uciążliwy. Promienie wpadające przez przeszklenia mogą bowiem przegrzewać pomieszczenia.

Aby temu zapobiec, okna warto wyposażyć w odpowiednie osłony przeciwsłoneczne. Opuszczone w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią pomieszczenia przed przegrzaniem, oszczędzają tym samym energię elektryczną zużywaną przez klimatyzatory, a zimą opuszczone na noc - zabezpieczają dom przed wychłodzeniem.

Osłony okien dachowych dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne.

Dwa okna dachowe wyposażone w osłony przeciwsłoneczne
Duży kąt nachylenia dachów spadzistych sprawia, że przez okna połaciowe przez cały dzień wpadają promienie słoneczne, nagrzewając wnętrza. Rozwiązaniem jest wyposażenie okien dachowych w osłony przeciwsłoneczne. (fot. Velux)

Zewnętrzne

Rolety

Wykonane są z aluminiowych lameli. Mają specjalny gumowy łącznik, zwiększający odporność pancerza na czynniki atmosferyczne. Wysuwają się z umieszczonej nad oknem kasety i poruszają po bocznych prowadnicach. Umożliwiają całkowite lub częściowe zaciemnienie poddasza. Przeznaczone są do okien obrotowych i uchylno-obrotowych, które można uchylić nawet przy pełnym zasłonięciu rolety. Takie osłony nie tylko chronią przed słońcem, ale także przed hałasem z zewnątrz i stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe, a zimą ograniczają też straty ciepła.

Dostępne są w trzech wariantach regulacji: ręcznej za pomocą korby, elektrycznej lub z wykorzystaniem energii słonecznej. W ten ostatni sposób sterowane są rolety solarne, wyposażone w akumulator ładowany z baterii słonecznej osadzonej w kasecie rolety. Pełne naładowanie wystarcza nawet na kilkaset cykli otwierania, również w pochmurne dni (roletą można sterować także ręcznie). To świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy do otworów okiennych nie jest doprowadzone zasilanie.

Markizy

Są optymalną osłoną przeciwsłoneczną okien dachowych, bo - w przeciwieństwie do całkowicie zasłoniętej rolety - nie ograniczają zupełnie widoku przez okno, a dodatkowo tłumią odgłosy spadających kropel deszczu. Wykonane są z wytrzymałej siatki (z PVC lub z włókna szklanego), odpornej na działanie czynników atmosferycznych, w tym nawet bardzo silnego wiatru. Materiał zrolowany jest w kasecie zamontowanej nad oknem. Markizy rozwijane ręcznie zaczepia się na specjalnych uchwytach na dolnej ramie okna. Te w wersji zasilanej prądem z sieci elektrycznej przesuwają się po bocznych prowadnicach.

Markizy to osłony okienne wykonane z siatki z PVC lub włókna szklanego, zrolowanej w kasetonie zamontowanej nad oknem
Markizy to osłony okienne wykonane z siatki z PVC lub włókna szklanego, zrolowanej w kasetonie zamontowanej nad oknem. (fot. Fakro)

Wewnętrzne

Rolety

Konstrukcja tego typu osłon jest prosta - materiał zrolowany na wałku zamocowanym w górnej części okna rozwija się ręcznie. Roletę można zatrzymać na kilku wysokościach, zahaczając o specjalne wypusty umocowane w bokach ościeżnicy, lub - jeśli wyposażona jest w boczne prowadnice - w dowolnej pozycji. Powstają z różnego rodzaju impregnowanych tkanin odpornych na płowienie i łatwych w konserwacji, ale chronią przed ciepłem słonecznym tylko w ograniczonym zakresie. Skuteczniejsze są rolety ze specjalną powłoką odbijającą promienie lub całkowicie zaciemniające, z materiałów nieprzepuszczających światła. Wyposażone są w boczne prowadnice i dostępne są również w wersji sterowanej elektrycznie. Dzięki bogatej gamie kolorów i wzorów, mogą stanowić ciekawy element ozdobny wystroju poddasza.

Zasłony plisowane

Występują w dwóch odmianach. W pierwszej tkanina umieszczona w kasecie u góry okna wysuwa się na zasadzie harmonijki (w zależności od producenta, sterowanie ręcznie lub zdalnie). Boczne szyny niwelują prześwity pomiędzy materiałem a ramą okna. Można je zatrzymać w dowolnym miejscu. Nie powstrzymają w stu procentach promieni słonecznych, lecz sprawią, że światło dzienne będzie bardziej rozproszone. Drugi rodzaj, sterowany ręcznie, pozbawiony jest górnej kasety, a materiał rozwija się harmonijkowo zarówno do dołu, jak i do góry. W ten sposób można zasłonić dowolny fragment okna.

Żaluzje

Popularne w oknach pionowych, sprawdzają się i na poddaszach. Przylegają do przeszklenia dzięki bocznym prowadnicom. Ich największą zaletą jest możliwość kontrolowania kierunku wpadania i natężenia światła. Najczęściej wykonane są z drewna lub obustronnie lakierowanego aluminium. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, świetnie nadają się także do pomieszczeń, w których panuje wilgoć. Niestety, są kłopotliwe w czyszczeniu. Mogą być sterowane zarówno ręcznie (do podnoszenia i opuszczania wysoko zamontowanej żaluzji przyda się specjalny drążek), jak i elektrycznie.

Osłony przeciwsłoneczne zapewnią komfort mieszkania na poddaszu, a niektóre z nich dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną, chronią przed hałasem i zapewniają większe poczucie prywatności. (fot. Okpol)

Sterowanie osłonami

Rolety zewnętrzne do okien dachowych mogą być obsługiwane manualnie (producenci stosują tu różne rozwiązania, niektóre modele rolet podnoszą się np. wraz otwarciem okna) albo elektrycznie, gdzie roletą steruje się za pomocą pilota. Można robić to z dowolnego miejsca domu oraz użyć zdefiniowanych fabrycznie programów, umożliwiających uchylanie rolety o określonej godzinie. Trzecim sposobem jest wygodne i ekologiczne zasilanie solarne. Rolety są wyposażone w akumulator, ładowany za pomocą energii słonecznej. Zmagazynowana w nim energia z powodzeniem wystarczy do wykonania nawet kilkuset cykli roboczych. Oczywiście roletami zasilanymi solarnie również steruje się za pomocą pilota.

W przypadku markiz okiennych, tańsze produkty ręcznie zahacza się o zaczepy usytuowane na dolnej ramie skrzydła. Droższe, ze sterowaniem elektrycznym lub słonecznym, przesuwają się zdalnie wzdłuż metalowych prowadnic.

Zobacz inne tematy z Vademecum
Wykańczanie i urządzanie
Maty i płyty termoizolacyjne z polistyrenu ekstrudowanego - zalety stosowania Kranowe rewolucje: Nowoczesne technologie baterii łazienkowych i kuchennych Sekrety urządzania: Znajdź idealne miejsce dla każdego mebla Jak znaleźć idealne szafki i blaty do kuchni? Sprzęt łazienkowy AGD - pralki, suszarki i pralko-suszarki Rodzaje mebli ogrodowych - wiklina, metal, czy tek? Akcesoria do oczek wodnych - filtry, pompy, lampy Meble łazienkowe - z jakiego materiału mogą być zrobione? Sztukaterie gipsowe: nieograniczone możliwości dekoracyjne Hydromasaż w Twojej łazience: wanny relaksacyjne, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe Zadaszenia perfekcyjne: markizy, pergole i baldachimy Zaprawy murarskie w budownictwie: typy, właściwości i porady Masy i mieszanki tynkarskie - tworzenie trwałych i estetycznych powierzchni Szybkie i lekkie podłogi: zalety wyboru suchego jastrychu Płyty gipsowo-kartonowe: praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów Profile i mocowania - przewodnik po profilach do ścian i sufitów Bezpieczne schody: jak wybrać balustradę? Strefa chilloutu: projektowanie funkcjonalnych basenów Listwy i profile wykończeniowe: podkreśl styl swojej podłogi Przewodnik po silikonach - wybór i zastosowanie Kity i masy: sztuka uszczelniania i wypełniania w budownictwie Szpachlówki i gładzie - Twoi sprzymierzeńcy w remoncie Narzędzia malarskie: efektywne metody aplikacji farby Nie tylko cement: Wprowadzenie do elastycznych i specjalistycznych zapraw klejowych Zalety i zastosowania pustaków szklanych we wnętrzach Sztuka malowania: wybór farby idealnej do Twoich potrzeb Solne, olejowe, rozpuszczalnikowe: przewodnik po impregnatach Jaki rodzaj sufitów podwieszanych wybrać? Lakierowanie drewna: od klasycznych olejów po nowoczesne poliuretany Masy samopoziomujące - rodzaje i zastosowanie Wykładziny podłogowe elastyczne i dywanowe - rodzaje Przewodnik po rodzajach okładzin ściennych Sauny domowe: jak wybrać, zbudować i cieszyć się prywatnym SPA
Abakus Okna sp. z o. o.
Abakus Okna sp. z o. o.
Okna z PVC, drzwi wejściowe zewnętrzne, drzwi tarasowe, nowoczesna stolarka aluminiowa ALUin, fasady, ogrody zimowe, przeszklenia
AdamS
AdamS
Okna PVC, drzwi tarasowe/balkonowe
AFB
AFB
Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe klasa II, drewniane
ALIPLAST
ALIPLAST
Systemy aluminiowe Aliplast
aluplast Sp. z o.o.
aluplast Sp. z o.o.
Systemy okienne z PVC
Aluprof S.A.
Aluprof S.A.
Systemy aluminiowe
ALUTECH Inc.
ALUTECH Inc.
Aluminiowe systemy profilowe
Avante
Avante
Okna PVC, drzwi przesuwne PVC
AWILUX Polska
AWILUX Polska
okna, drzwi, systemy osłonowe, przegrody ppoż, dom inteligentny w systemie TaHoma, drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne
Beninca
Beninca
Napedy do bram wjazdowych i garażowych. Automatyka do użytku rezydencyjnego i przemysłowego. Szlabany, słupki automatyczne RISE
Ditex Sp. z o.o.
Ditex Sp. z o.o.
Automatyka do bram i szlabany automatyczne w technologii BRUSHLESS. Bramy szybkobieżne i spiralne
DMD Producent stolarki okiennej i drzwiowej
DMD Producent stolarki okiennej i drzwiowej
Okna z PVC i aluminium, drzwi, systemy przesuwne, rolety, moskitiery i bramy, ogrody zimowe
DOBROPLAST FABRYKA OKIEN Sp. z o.o.
DOBROPLAST FABRYKA OKIEN Sp. z o.o.
Okna PCV
Donimet
Donimet
Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe i przeciwpożarowe
DOORHAN Polska
DOORHAN Polska
Bramy garażowe i wjazdowe, napędy do bram, drzwi
DRUTEX S.A.
DRUTEX S.A.
Okna i drzwi balkonowe z PVC
ECLISSE POLSKA
ECLISSE POLSKA
Drzwi przesuwne chowane w ścianę i drzwi rozwierane ukryte
EKO-OKNA S.A.
EKO-OKNA S.A.
Okna, drzwi, rolety, bramy
Fakro
Fakro
Okna i wyłazy dachowe
Fart Produkt
Fart Produkt
BRAMY GARAŻOWE ORAZ SYSTEMY OSŁONOWE
FILPLAST
FILPLAST
Stolarka PVC i aluminium
Gerda
Gerda
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne wejściowe antywłamaniowe (w tym przeciwpożarowe)
Gerda
Gerda
Segmentowe bramy garażowe
HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.
HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.
Bramy garażowe: uchylne, segmentowe, rolowane
HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.
HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.
Drzwi zewnętrzne Hörmann
HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.
HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.
Drzwi przeciwpożarowe, stalowe
HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.
HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.
Drzwi wewnętrzne i wewnątrzlokalowe
Key Polska
Key Polska
Automatyka do bram wjazdowych i garażowych, szlabany, akcesoria do napędów, centrale sterujące
KEYLITE RW POLSKA Sp. z o.o.
KEYLITE RW POLSKA Sp. z o.o.
Okna dachowe, schody strychowe
Krispol
Krispol
Okna, drzwi, bramy, rolety
MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
Okna z PVC
Nice Polska
Nice Polska
Automatyka do bram i rolet
Novoferm Polska
Novoferm Polska
Bramy garażowe
OKNOPLAST
OKNOPLAST
Okna i drzwi balkonowe OKNOPLAST
OknoPlus
OknoPlus
Okna z PVC i aluminium
Okpol
Okpol
Okna dachowe
P.P.H.U. Nitus Piotr Nowak
P.P.H.U. Nitus Piotr Nowak
Bramy segmentowe garażowe, przemysłowe, rolowane, uchylne, rozwierne
Pilkington IGP Sp. z o.o.
Pilkington IGP Sp. z o.o.
Szyby zespolone Pilkington Insulight™
Porta KMI Poland
Porta KMI Poland
Drzwi wewnątrzlokalowe i wejściowe, drzwi techniczne, naświetla, ościeżnice
Roto Okna Dachowe
Roto Okna Dachowe
Okna dachowe, akcesoria, schody strychowe
Saint-Gobain Glass Polska
Saint-Gobain Glass Polska
Szkło budowlane, szyby do okien, szkło do wnętrz i na fasady, szkło specjalistyczne
Schüco International Polska
Schüco International Polska
Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Drewniane okna i drzwi balkonowe
Soudal
Soudal
SOUDAL WINDOW SYSTEM SWS - kompleksowe uszczelnienie złącza okiennego
VEKA POLSKA
VEKA POLSKA
VELUX Polska Sp. z o.o.
VELUX Polska Sp. z o.o.
Okna dachowe, świetliki tunelowe, systemy sterowania, rolety, markizy, żaluzje
WICHERS
WICHERS
Segmentowe bramy garażowe, automatyka
WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.
WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.
Bramy garażowe, automatyka
WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.
WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.
Drzwi przeciwpożarowe, stalowe