Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Po co czyścić instalację CO?
W niezabezpieczonej chemicznie instalacji już po 2-3 sezonach grzewczych zauważyć można spadek wydajności ogrzewania. W instalacji podłogowej pojawiają się chłodne strefy, grzejniki zaczynają grzać mniej efektywnie, a podczas mrozów w naszym domu jest coraz chłodniej.

Jak dobrać moc pompy ciepła do zapotrzebowania budynku?
Przed doborem pompy ciepła jak i każdego innego urządzenia grzewczego, powinien zostać wykonany bilans cieplny budynku, czyli należy określić jego zyski i straty cieplne. Wykonanie tych obliczeń pozwala na bardzo precyzyjne określenie, jakie urządzenie może być zastosowane do ogrzewania. Bilans cieplny budynku może być przygotowany przez projektanta, firmę wykonującą instalację urządzenia lub instalatora, jeżeli posiada wiedzę na ten temat.

Jakie są najczęściej popełniane błędy w czasie eksploatacji gazowych kotłów kondensacyjnych?
Współczesne wiszące gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia kompaktowe, gwarantujące nie tylko najwyższe bezpieczeństwo użytkowania, ale również najwyższą sprawność i efektywność energetyczną. Urządzenia te mogą pracować bezawaryjnie latami, ale pod warunkiem, że w czasie eksploatacji będziemy przestrzegać kilku zasad.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kotła gazowego?
Najlepiej sprawdzają się kotły z tzw. średniej półki cenowej, bez zbędnych gadżetów. Nie muszą mieć pilota czy wielowierszowego wyświetlacza.

Czy ogrzewanie podłogowe i kocioł gazowy to dobre rozwiązanie?
Jeżeli istnieje możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego w całym budynku, najlepszym źródłem zasilania będzie będzie kocioł kondensacyjny.

Istotna rola rodzielaczy w instalacji ogrzewania podłogowego
Nowoczesne instalacje grzewcze po kilkunastu latach od ich wprowadzenia na rynek polski zyskały powszechność stosowania. Nastąpiła wręcz rewolucyjna zmiana w technologii wykonywania instalacji i stosowanych w nich materiałach. Poprawnie zaprojektowane i wykonane instalacje zapewniają długą, niezawodną i ekonomiczną eksploatację.

Jakiej mocy powinna być pompa ciepła?
Aby eksploatacja pompy ciepła - czyli zużycie przez nią energii elektrycznej była najbardziej ekonomiczna, jej moc powinna być możliwie dokładnie dopasowana do zapotrzebowania energetycznego budynku. Przewymiarowanie większości źródeł ciepła w budynku skutkuje zwiększoną ilością spalanego paliwa, dotyczy to także pompy ciepła. Dlaczego?

Czym jest ogrzewanie ścienne i sufitowe?
Elementem grzejnym domu, oprócz ogrzewania podłogowego, mogą też być jego ściany lub sufit. Ogrzewanie ścienne układane jest podobnie jak podłogowe i osłaniane tynkiem tradycyjnym lub płytami gipsowo-kartonowymi.

Projektujesz swój wymarzony dom? Eksperci radzą, o czym nie można zapomnieć
Podczas wyboru projektu i decydowania o wyglądzie wymarzonego domu, wielu inwestorów pomija kwestię jego "serca" - systemu ogrzewania. Jest to poważny błąd! Dlaczego? Wyjaśniają to eksperci firmy Purmo.

Pompa ciepła do cwu i kocioł na pellet - jak sprawdzi się ten duet?
Nasze myślenie o ogrzewaniu ewidentnie się zmienia. Do niedawna w domach jednorodzinnych najczęściej stosowany był monowalentny układ grzewczy, opierający się na pracy tylko jednego urządzenia - kotła, kominka lub pompy ciepła. Obecnie coraz częściej wprowadzane są biwalentne systemy grzewcze, które łączą dwa urządzenia grzewcze, zwykle pompę ciepła z dodatkowym źródłem ogrzewania. Ceny paliw i unijne dyrektywy to wielka niewiadoma. Warto być o ten jeden krok do przodu.

Hybrydowe ogrzewanie domu - dlaczego warto je wybrać?
Hybrydowe systemy grzewcze pozwalają na kompleksowe zaopatrzenie domu w energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych. Dzięki nim połączymy różne urządzenia, np. pompy ciepła, kotły grzewcze czy kolektory słoneczne, i zaopatrzymy dom w ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie.

Jak prawidłowo wybrać i zrealizować elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe przeżywa swój renesans. Powodem tych trendów jest bardzo atrakcyjna cena wykonania takiej instalacji, z drugiej strony ten rodzaj ogrzewania pozwala na uzyskanie maksymalnego komfortu termicznego w pomieszczeniach.

Czy miekka woda w instalacji grzewczej jest lekarstwem na kamień kotłowy?
Kupno jednostki wysokiej jakości, jej fachowy montaż, odpowiednia regulacja i okresowe przeglądy zdecydowanie pomagają w bezawaryjnej i wydajnej pracy. Instalator powinien dodatkowo sprawdzić, czy woda spełnia wymagane parametry i nie grozi ryzykiem osadzania się kamienia czy wystąpienia korozji.

Tanie grzanie, czyli połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką
Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Wystarczy wybrać się na spacer po okolicy, by zauważyć, że wiele osób zdecydowało się na montaż paneli fotowoltaicznych. Trudniej dostrzec pompy ciepła, ponieważ zajmują o wiele mniej miejsca – poza domem znajduje się tylko "skrzynka" z wentylatorem. Bardzo często na wykorzystanie pompy ciepła decydują się właściciele fotowoltaiki, ponieważ własny, ekologiczny prąd pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną i koszty grzania.

Co to jest i jak działa zasobnik warstwowy do ogrzewania i ciepłej wody?
Zasobnik warstwowy do ogrzewania i ciepłej wody wykorzystywany jest w systemach grzewczych. Jest to zbiornik, w którym energia termiczna jest magazynowana w różnych warstwach wody o różnych temperaturach.