Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Na co zwracać uwagę przy wyborze zbiornika buforowego do współpracy z pompą ciepła?

Ostatnio w branży zbiorników c.o. i c.w.u. dzieje się sporo, powstało kilka nowych marek zbiorników, wkroczyli do gry nowi importerzy, a część polskich firm kotlarskich rozszerzyła swoją produkcję o zbiorniki buforowe c.o. Efektem tego jest przesycenie rynku i wzrost konkurencyjności cen dla klienta. Nasuwa się więc pytanie: jak odnaleźć się w gąszczu ofert?

Na co zwracać uwagę przy wyborze zbiornika buforowego do współpracy z pompą ciepła?
OEM Energy zasobniki, zbiorniki buforowe, podgrzewacze, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i solare, osprzęt instalacyjny, urządzenia pomiarowe
oemenergy.pl

Wybór zbiornika buforowego

Kluczowym elementem jest spełnianie wymagań obowiązujących w Polsce przepisów, co wcale nie jest oczywiste, w szczególności w przypadku zbiorników spoza strefy EU. Przykładami tego mogą być zbiorniki bez określonej klasy energetycznej, bez instrukcji obsługi czy karty gwarancyjnej.

Równie ważna jest także odpowiedzialność za produkt, jego gwarancja oraz serwis. Niestety często w parze z niższą ceną idzie niska jakość produktu, co znajduje odzwierciedlenie w ilości reklamacji.

Żeby ułatwić wybór podpowiadamy, jakie pytania należy sobie zadać przy wyborze marki zbiornika:

  • czy producent/dystrybutor posiada odpowiednie najlepiej kilkuletnie doświadczenie?
  • czy gwarancja jest udzielana przez importera, producenta czy wytwórcę spoza UE?
  • czy gwarancja nie zawiera niemożliwych lub finansowo kosztownych warunków do spełnienia - jak np. twardość wody?
  • czy serwis jest dostępny na miejscu czy może wymagany jest samodzielny demontaż produktu i odesłanie do serwisu?
  • czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia (deklaracja zgodności, wpis do Eprel, etykieta energetyczna, atest PZH)?
  • czy cena nie pociąga za sobą spadku jakości produktu?
Ten zbiornik z pewnością zwiększy efektywność systemu grzewczego
Ten zbiornik z pewnością zwiększy efektywność systemu grzewczego

- Cena jest ważnym elementem decyzyjnym, niemniej jednak bardzo często okazuje się, że radość z niskiej ceny szybko zamienia się w rozczarowanie, ponieważ np. kupiliśmy zbiornik w firmie, która przestała istnieć wraz ze spadkiem koniunktury, lub też gwarancja udzielana była przez producenta w Chinach, który każe odesłać sobie reklamowany produkt do sprawdzenia, a poniesione dodatkowe koszty demontażu starego i montażu nowego zbiornika - mówi Jarosław Pleśniak z OEM Energy, która posiada w ofercie zbiorniki OEM CERAMIC / BLACK / HYGIENIC (marki
własne).

- Warto wybierać sprawdzone marki, które są obecne na rynku od kilku lat i przy których mamy pewność, że nie zostaniemy sami z ewentualnym problemem. W OEM ENERGY posiadamy ponad 10- letnie doświadczanie w zbiornikach, a produkty, które oferujemy, są produkowane na terenie Europy. Dodatkowo oczywiście oferujemy gwarancję i opiekę serwisową - dodaje.

Zbiornik buforowy a pompa ciepła

Prawidłowy układ powietrznej pompy ciepła wyposażony jest w m.in. zbiornik buforowy, który pełni rolę magazynu energii cieplnej niezbędnej do rozmrażania pompy, a także niweluje efekt „taktowania pompy ciepła”.

- Z uwagi na komfort użytkowania, trwałość instalacji oraz niski koszt bufora, nie zalecamy stosowania układów pomp ciepła bez buforów. Instalacja bez bufora powoduje pobieranie ciepła do rozmrożenia pompy z instalacji centralnego ogrzewania, co pociąga za sobą dyskomfort użytkowania (np. zimna podłoga). Również podczas pracy pompy ciepła na potrzeby c.w.u. automatyka nie ogrzewa układu c.o. - w tym stanie pracy instalacja grzewcza jest zasilana z bufora ciepła. Ponadto trwałość układu pompy ciepła bez bufora z uwagi na taktowanie pompy ciepła jest znacznie niższa - mówi Jacek Kociński, kierownik działu odpowiedzialny w OEM Energy za pompy ciepła.

Pojemnośc zbiornika buforoqwego

Ważnym czynnikiem przy doborze zbiornika jest jego pojemność, która powinna być odpowiednio dostosowana do potrzeb całego systemu. Zbyt mały zbiornik nie zniweluje efektu taktowania pompy, co będzie skutkowało większym zużyciem energii oraz szybszym zużyciem samej pompy ciepła. Z kolei zbyt duży zbiornik będzie zwiększał koszty instalacji oraz zajmował więcej miejsca.

Izolacja termiczna zbiornika buforowego

Innym ważnym parametrem jest izolacja termiczna zbiornika określana w formie klasy energetycznej. Im lepsza izolacja, tym mniej ciepła zostanie utracone podczas magazynowania energii, co przekłada się na mniejsze zużycie energii przez system.

Jaka wężownica?

W przypadku układów, w których pompy ciepła są wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej (c.w.u) stosuje się dedykowane zbiorniki c.w.u. z odpowiednio dużymi wężownicami do pomp ciepła.

Niezbędnymi danymi do określenia prawidłowego doboru zbiornika c.w.u. są:

  • określenie czy zbiornik będzie pracował tylko z pompą ciepła czy również z dodatkowym źródłem ciepła takim - jak kolektory słoneczne lub kocioł.
  • wielkość powierzchni wężownicy do pompy ciepła – aby zapewnić optymalną pracę pompy ciepła należy przyjąć 0,25-0,3 m² powierzchni wężownicy na każdy 1 kW maksymalnej mocy pompy ciepła,
  • zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową: 40–50l na osobę w przypadku korzystania z prysznica lub 90–130l na osobę w przypadku korzystania z wanny.

Podsumowując, dobór odpowiedniej pojemności zbiornika bufora ciepła i odpowiedniego typu podgrzewacza c.w.u. jest kluczowy dla zapewnienia efektywności,
wydajności i poprawności działania całego systemu pomp ciepła.

- Zapraszamy do kontaktu jak i współpracy. Wierzymy, że nasza wiedza i portfolio produktowe pozwoli na dobranie odpowiedniego produktu do zaspokojenia Państwa potrzeb – kontakt do OEMEnergy znajdziecie Państwo na www.oemenergy.com/kontakt kończy rozmowę z nami Jarosław Pleśniak.

źródło i zdjęcia: OEM Energy