Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Gdzie montować zewnętrzną jednostkę pompy ciepła typu powietrze-woda?

Pompa ciepła, wykorzystująca energię z otoczenia do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń, to nowoczesne rozwiązanie, ekologiczne i oszczędne. Jednakże, aby działała efektywnie, konieczny jest odpowiedni wybór miejsca montażu jednostki zewnętrznej.

Gdzie montować zewnętrzną jednostkę pompy ciepła typu powietrze-woda?
Wolf - Technika Grzewcza Profesjonalne systemy grzewcze, solarne, wentylacyjne i klimatyzacyjne
www.polska.wolf.eu
Wolf - Technika Grzewcza Profesjonalne systemy grzewcze, solarne, wentylacyjne i klimatyzacyjne
Dane kontaktowe:
22 720 69 01
Sokołów, ul. Sokołowska 36, 05-806 Komorów k. Warszawy
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Należy zadbać o odpowiednią przestrzeń wokół jednostki. Niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca, tak aby nie ograniczać przepływu powietrza przez wentylator, co ma znaczący wpływ na efektywną pracę. Kolejnym aspektem jest hałas, który może być generowany przez jednostkę zewnętrzną, dlatego w miarę możliwości warto zastanowić się nad takim miejscem, aby potencjalny hałas nie był uciążliwy dla użytkowników lub sąsiadów.

Na zwiększenie hałasu może mieć wpływ zamontowanie pompy ciepła zbyt blisko ściany budynku, która może odbijać fale dźwiękowe. Swobodny dostęp dla serwisu jest niezwykle ważny, dlatego zaleca się montować pompy ciepła w takim miejscu, aby móc bezproblemowo przeprowadzić przegląd czy naprawę.

Gorszy dostęp do jednostki zewnętrznej podwyższa koszty przeglądu. Ostatnim aspektem, niemniej ważnym, jest wybór strony świata. Na ogół zaleca się umieszczenie jednostki zewnętrznej na południowej lub południowo-zachodniej stronie budynku.

Dzięki temu urządzenie będzie korzystać z większej ilości promieni słonecznych, co może przyczynić się do zwiększenia wydajności pompy ciepła, zwłaszcza w okresie zimowym. Należy też uwzględnić lokalne warunki klimatyczne oraz inne czynniki, takie jak dostępność miejsca czy ukształtowanie terenu, które mogą wpłynąć na ostateczny wybór optymalnej strony montażu.

źródło i zdjęcie: Wolf - Technika Grzewcza