Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2018-02-02 13:46:41
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą

Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda,  świadomość siebie i swoich zachowań. Sprawdź co wiesz o eko stylu.

1. Co jest najbardziej ekologicznym sposobem ogrzewania domu?

 • Kocioł olejowy
 • Pompa ciepła  
 • Kocioł gazowy

2. Czy można zasilać latarnie psimi odchodami?

 • Oczywiście
 • Absurd

3. Czy znasz miejsce, w którym wystrój jest zrobiony w pełni z recyklingowych materiałów?

 • Tak
 • Nie

4. Czy w Polsce istnieją dofinansowania do instalacji OZE - pomp ciepła?

 • Tak
 • Nie

5. Ile ludzkość wyprodukowała plastiku od 1950 roku?

 • 8,3 milionów ton
 • 6,2 milionów ton
 • 12 milionów ton

6. Co w największym stopniu przyczynia się do powstawania smogu?

 • Transport
 • Przemysł
 • Niska emisja, czyli zanieczyszczenia powstające w wyniku ogrzewania domu w procesie spalania

Ogrzewanie domu - najbardziej ekologiczna jest pompa ciepła

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne rozwiązanie grzewcze, ponieważ korzystają z odnawialnych źródeł energii i nie emitują żadnych zanieczyszczeń. Są przyjazne dla środowiska. Są również wygodne w obsłudze, ponieważ można zaprogramować urządzenie do własnych potrzeb i monitorować jego stan poprzez aplikację.

Kolejnym plusem jest czystość, nie musimy mieć oddzielnego pomieszczenia jak w przypadku konwencjonalnego pieca. Pompa może stanąć w pralni, siłowni, a nawet w szafie. Jej poziom hałasu jest bardzo niski, w związku z czym nie przeszkadza nawet jeśli jest zamontowana w domu. Pompa korzysta z darmowych odnawialnych źródeł energii i dlatego pozwala na realne obniżenie kosztów ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody.

Zasilanie latarni odchodami - tak, to możliwe!

Oczywiście, że można zasilać latarnie psimi odchodami. Jest to surowiec, którego pełno w naszym otoczeniu, więc dlaczego nie zrobić z niego dobrego użytku. Odbyłoby się to z korzyścią i dla butów spacerowiczów i dla środowiska. Pierwszą taką lampę wynalazł Brian Harper. Urządzenie mieści się w Anglii w rejonie Malvern Hills.

Dostarczanie "paliwa" to prosta sprawa - zamiast wyrzucać odpady do śmietnika bądź pozostawiać na trawniku należy je wrzucić w specjalnej torebce do pojemnika w latarni. Tam mikroorganizmy rozkładają "nośnik energii" na metan, który zasila urządzenie, a pozostałości zostają wykorzystane jako nawóz. Rozwiązanie podoba się ludziom zachęcając ich do wyrzucania odpadów. Do zasilenia lampy przez 2 godziny potrzeba mniej więcej 10 worków odchodów.

Wystrój z materiałów z recyclingu - oczywiście, że jest!

Eko styl opanował cały świat, nawet branża luksusowa zaczyna korzystać z materiałów z recyklingu. Butik Bottletop w Londynie sprzedaje produkty z materiałów z recyklingu. Właściciele sklepu żyją w nurcie zero waste i określają swój sklep jako "zrównoważony luksus".

Twórcy marki w materiałach z recyklingu odkryli wspaniały surowiec do produkcji modnych torebek i innych akcesoriów. Do niedawna produkty można było nabyć tylko przez internet, ale teraz można odwiedzić butik, którego aranżacja jest bezkonkurencyjna. Wystrój to między innymi 2700 zawieszonych aluminiowych puszek, posadzka wykonana jest z recyklingowych opon. Sklep jest połączeniem technologii i ręcznie wykonanych rzeczy, które komponują się w harmonijny sposób.

Dofinansowania do instalacji OZE - jak najbardziej są dostępne!

Instalacja pompy ciepła ze względu na swój ekologiczny charakter jest dotowana przez instytucje takie jak: Urzędy Marszałkowskie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych ARiMR, NFOŚiGW, WFOŚiGW, Fundusz Termomodernizacji i Remontów (zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego), samorządy gminne i powiatowe. Więcej informacji na temat możliwości dofinansowania na stronie www.dotacjepompy.pl

Produkcja plastiku - aż 8,3 milionów ton

Aż 8,3 milionów ton plastiku zostało wyprodukowanych od 1950 roku. Z czego aż 6,5 milionów to odpady, które straciły zdatność do użytku, 9% z nich poddanych zostało recyclingowi, a 12% udało się zutylizować poprzez spalenie. Reszta, czyli 79% znajduje się na wysypiskach i prawdopodobnie nigdy nie zostanie w żaden sposób zutylizowana. Szokować może fakt, że to w latach 2004-2017 powstał największy odsetek plastiku. W ciągu 13 lat udało się wyprodukować więcej plastiku niż poprzedzające ten okres pół wieku.

Niska emisja to ponad 50% zanieczyszczenia powietrza!

Niska emisja to zanieczyszczenia pochodzące z kotłów i pieców do ogrzewania domów. Stanowi 52% smogu. Inne czynniki to:

 • Przemysł - 17%
 • Transport - 10%
 • Energetyka - 9%
 • Inne źródła - 8%
 • Rolnictwo - 4%

Źródłem emisji rakotwórczego benzo[a]pirenu jest:

 • Niska emisja - 87%
 • Przemysł - 11%
 • Energetyka - 2%

 

Firma powiązana:
NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny