Jak skutecznie uchronić się przed tlenkiem węgla?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak skutecznie uchronić się przed tlenkiem węgla?

Gdy trwa sezon grzewczy, statystyki są bezlitosne - jest to bowiem okres, w czasie którego odnotowywane są przypadki (również śmiertelne) zatrucia tlenkiem węgla.

aktualizacja: 2022-01-10 07:34:31
Satel

Choć na niebezpieczeństwo narażeni są głównie mieszkańcy starszych budynków, np. kamienic posiadających wieloletnie piece kaflowe, czy też kominki i kominy, które mogłyby być nieszczelne - na baczności powinni mieć się wszyscy użytkownicy instalacji grzewczych zasilanych paliwem opałowym (m.in. posiadacze pieców gazowych). Jak skutecznie obronić domowników przed szkodliwą substancją?

Tlenek węgla - poznaj przeciwnika

Tlenek węgla (nazywany również czadem) to substancja lotna, która powstaje w efekcie niepełnego spalania wielu rodzajów paliwa. Są to substancje w różnych stanach skupienia, m.in.: olej opałowy, gaz ziemny, benzyna, nafta, propan-butan, ropa, węgiel, czy drewno.

Wbrew pozorom, do uwolnienia trującej substancji może dojść niezwykle łatwo - wystarczy, że nie zostanie zapewniona taka ilość tlenu, jaka jest niezbędna do spalania zupełnego. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne (np. pożar, nagła awaria pieca, nieodpowiedzialne użytkowanie kominka, a nawet zbyt szczelne okna) i nie zawsze da się je przewidzieć.

Dlaczego czad jest niebezpieczny?

Czad to substancja, która działa szybko. Gdy dostanie się do organizmu człowieka poprzez jego układ oddechowy, szybko przenika do krwiobiegu, gdzie blokuje prawidłową dystrybucję tlenu do wszystkich komórek ciała. W konsekwencji pojawiają się bóle głowy niewiadomego pochodzenia, nierzadko towarzyszą im mdłości oraz postępujące trudności z oddychaniem.

Decyzja o wizycie u lekarza może zapaść jednak zbyt późno. Jeśli w porę nie usuniesz prawdziwej przyczyny złego samopoczucia, cichy zabójca dokona w Twoim ciele prawdziwych spustoszeń - spowoduje niedotlenienie organów wewnętrznych, co może być przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń np. mózgu, a nawet prowadzić do śmierci.

Przechytrz "cichego zabójcę"

Zagrożenie potęguje fakt, iż tlenek węgla jest w zasadzie nie do wykrycia za pomocą ludzkich zmysłów - nie ma bowiem ani koloru, ani zapachu. Czyni to jego działanie bardzo podstępnym i bezszelestnym. Co nie oznacza jednak, że nie da się z nim skutecznie walczyć.

Jakie kroki podjąć, aby uchronić domowników przed nieszczęściem? Przede wszystkim, musisz działać zapobiegawczo.

  • Po pierwsze - dbaj o regularny przegląd instalacji grzewczej, a także o prawidłową jej eksploatację.
  • Po drugie zaś - w pomieszczeniach, w których znajduje się komin lub elementy instalacji grzewczej (kominki, piece, itd.) zamontuj czujkę czadu.
Centrala alarmowa wraz z podłączonymi czujkami dymu, ciepła i czadu
Centrala alarmowa wraz z podłączonymi czujkami dymu, ciepła i czadu, umożliwia szybkie sygnalizowanie zaistniałego zagrożenia oraz np. automatyczne otwarcie okien czy włączenie wymuszonej wentylacji.

Jakie urządzenie wybrać?

Decydując się na czujkę czadu, należy zwrócić uwagę na to, aby urządzenie posiadało aktualne dokumenty potwierdzające zgodność z Dyrektywami UE (EMC). Ważnym atutem jest też możliwość wielotorowej sygnalizacji zagrożenia (za pomocą sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych), a także cyfrowy algorytm detekcji gazu, który zapewnia skuteczność wykrywania i zwiększa odporność na wystąpienie fałszywych alarmów.

Czujka czadu DG-1 CO nie tylko spełnia powyższe kryteria, lecz posiada jeszcze jeden walor. Może bowiem działać w ramach m.in. inteligentnego systemu alarmowego, bazującego na centralach serii INTEGRA. Dzięki temu, urządzenie przyczyni się nie tylko do szybszego powiadomienia domowników oraz odpowiednich służb, lecz także do sterowania automatyką domową. Po wykryciu zagrożenia, przekaże sygnał do centrali, która w odpowiedzi może np. wyłączyć instalację grzewczą, uruchomić wentylację wymuszoną, lub uchylić okna (jeśli posiadasz w nich siłowniki). Dzięki temu, niebezpieczeństwo zostanie zażegnane zanim komukolwiek zdąży stać się krzywda.

Karta produktu i szczegółowe informacje na temat czujki czadu DG-1 CO
DG-1 CO to mikroprocesorowa czujka tlenku węgla. Jej montaż zalecany jest w pomieszczeniach, gdzie występuje ryzyko pojawienia się czadu, tj. w kotłowniach, przy kominkach, piecykach i kuchenkach gazowych, w garażach.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Czujka Satel DG-1 CO wyposażona jest także w system autodiagnostyki, który monitoruje napięcie zasilania oraz stan sensora tlenku węgla. Dlatego, w przypadku konieczności naprawy bądź wymiany urządzenia, poinformuje nas ono o tym fakcie emitując krótkie dźwięki oraz miganie diody LED. Pamiętaj o tym, aby pod żadnym pozorem nie sprawdzać poprawności działania czujki na własną rękę np. przy pomocy zapalniczki.

Takie działanie może się okazać fatalne w swoich skutkach. Jedyny miarodajny i wiarygodny test powinien przeprowadzić instalator wyłącznie przy użyciu profesjonalnego testera zalecanego przez producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowy sposób instalacji czujki tlenku węgla, dla której zalecana wysokość montażu wynosi 1,5 m. Aby mieć pewność, że urządzenie działa poprawnie przez cały czas, zadbaj o regularne zlecanie przeglądów całej instalacji alarmowej.

Montaż czujki czadu (na wysokości ok. 1,5 m) zalecany jest w pomieszczeniach, gdzie występuje ryzyko pojawienia się tlenku węgla, tj. w kotłowniach, przy kominkach, piecykach i kuchenkach gazowych, w garażach itp.
Montaż czujki czadu (na wysokości ok. 1,5 m) zalecany jest w pomieszczeniach, gdzie występuje ryzyko pojawienia się tlenku węgla, tj. w kotłowniach, przy kominkach, piecykach i kuchenkach gazowych, w garażach itp.

Zdaniem naszych Czytelników

Zaczerpnięte od Strażaków. (https://www.supermarketstrazacki.pl) Gdzie nie należy montować detektora? W dowolnym miejscu na zewnątrz lub w miejscach, gdzie temperatura może spadać poniżej -10°C lub przekraczać 45°C. W zamkniętej przestrzeni lub w miejscach, w których ...

time image

Gość gucio

18 Cze 2020, 17:13

Dlaczego 1,5m?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Satel