Co 5 lat remontujemy kuchnię

Co 5 lat remontujemy kuchnię

W obecnym układzie ciąg urządzeń jest wygodniejszy. Niepotrzebnie zmieniliśmy piekarnik, na model z funkcją gotowania na parze - mówią Aneta i Marcin, którzy kuchnię remontowali w 2019 r.

Zakres remontu: wymiana posadzki oraz zabudowy i urządzeń.

Kuchnia:

  • 7 m2; taki sam układ zabudowy w kształcie litery U ze ściętym narożnikiem.
  • Meble - systemowe - poprzednio fronty z drewna bukowego i sklejki, obecnie z płyty MDF polakierowanej na biało.
  • Blat - ten sam z granitu, nad nim wcześniej płytki ceramiczne, obecnie trawertyn.
  • Urządzenia - nowe, klasa A++ i wyższa.
  • Posadzka - gres wymieniony na trawertyn.

Decyzja: Intensywnie użytkujemy kuchnię i już dwa razy ją remontowaliśmy. Ulepszenia, wprowadzane średnio co 5 lat, poprawiają funkcjonalność i estetykę. Podczas ostatniego remontu wymieniliśmy posadzkę w innych pomieszczeniach na parterze i zależało nam, żeby wszędzie była jednakowa - stąd w kuchni pojawiły się płyty trawertynu. Zabudowę skompletowaliśmy w znanej skandynawskiej firmie. Nie skorzystaliśmy z pomocy firmowych projektantów, sami lubimy bawić się dostępnymi elementami i konfigurować je.

Przenieśliśmy piekarnik i mikrofalówkę na prawą stronę, ponieważ lewa lokalizacja była zbyt widoczna z jadalni i salonu. Uznaliśmy, że ładniej będą się tu prezentowały jasne szafki, w wysokiej zabudowaliśmy lodówkę. Nie zmieniliśmy blatu z granitu, bo idealnie się sprawdzał - udało się go podnieść i oprzeć na nowej zabudowie. Dostarczone elementy złożyliśmy samodzielnie.

Nowa systemowa zabudowa, z lodówką zabudowaną w słupku oraz posadzka z trawertynu
Nowa systemowa zabudowa, z lodówką zabudowaną w słupku oraz posadzka z trawertynu.

Remont kuchni - rady i przestrogi:

Obecne wyposażenie oceniamy jako najlepsze. Zmianę widać na pierwszy rzut oka - dzięki jasnej kolorystyce, przestrzeń wydaje się większa. Tym razem górne szafki sięgają sufitu, by lepiej wykorzystać przestrzeń na przechowywanie. Odradzamy niższe, bo chętnie odkłada się na nie rzeczy, co powoduje wrażenie bałaganu. W obecnym układzie ciąg urządzeń jest wygodniejszy.

Niepotrzebnie zmieniliśmy piekarnik, na model z funkcją gotowania na parze. W starym włączaliśmy pirolizę i piekarnik automatycznie się czyścił. Nowy musi być ręcznie myty. Kuchenka indukcyjna z pięcioma palnikami jest bardziej funkcjonalna. Szufladę z pojemnikami na śmieci wysuwa elektryczny otwieracz, wystarczy tylko lekko puknąć drzwiczki kolanem.

Poprzednia zabudowa z piekarnikiem i mikrofalówką po lewej stronie (widocznej z salonu)
Poprzednia zabudowa z piekarnikiem i mikrofalówką po lewej stronie (widocznej z salonu).
Piekarnik i mikrofalówkę zamontowano po prawej
stronie
Piekarnik i mikrofalówkę zamontowano po prawej stronie.

Koszty remontu kuchni:

  • Płyty trawertynu - 2000 zł, ułożenie ich - 2000 zł;
  • Meble - 5000 zł (samodzielny montaż) plus urządzenia.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz