Remont stropu na adaptowanym poddaszu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont stropu na adaptowanym poddaszu

Adaptacja poddasza bardzo często wiąże się z koniecznością modernizacji stropu. Zakres tych prac zależy od jego stanu, technologii, w jakiej został wykonany strop i ściany nośne, jak również od przewidywanego obciążenia.

Zdarza się, że poziome przegrody, w których konstrukcję stanowią stalowe belki, wymagają wyrównania. Ponieważ wykonanie nowej wylewki wiązałoby się z dodatkowym obciążeniem stropu, zagłębienia można wypełnić warstwą lekkiego kruszywa, np. keramzytem. Aby ustabilizować powierzchnię, warto wymieszać go z niewielką ilością cementu. Następnie układa się płyty suchego jastrychu, które są znacznie lżejsze od wylewki. Strop można też wyrównać wykonując podłogę na drewnianych legarach. Takie rozwiązanie pozwala dodatkowo ją wygłuszyć.

Izolacyjność akustyczna stropu to kolejna kwestia, którą być może trzeba będzie rozwiązać podczas modernizacji poddasza. W starszych domach często nie przywiązywano do tego wagi, ale jeśli planujemy, by strop oddzielał kondygnacje mieszkalne, niezbędne jest jego wygłuszenie. Najlepszym na to sposobem jest wykonanie tzw. podłogi pływającej. Prace polegają na ułożeniu bezpośrednio na konstrukcji cienkiej, 3-5-cm warstwy twardej wełny mineralnej lub styropianu - odmiany tzw. akustycznej.

Na niej kładzie się folię, a następnie wylewa jastrych o grubości ok. ok. 5 cm (musi być on oddylatowany od ścian i słupów za pomocą styropianu bądź piankowej taśmy). Trzeba jednak pamiętać, że podłoga pływająca znacznie obciąża strop - 5-cm warstwa jastrychu waży ok. 100 kg/m². Drugą wadą tego rozwiązania jest to, że po wykonaniu podłogi pływającej poziom podłoża podnosi się o kilka centymetrów (7-8 cm). Na niskim poddaszu może to stanowić problem.

Sposoby wykonania podłogi pływającej na stropie: żelbetowymi (a), drewnianym (b).

Innym, mniej skutecznym sposobem na wygłuszenie stropu, jest wykonanie tzw. posadzki pływającej. Polega on na ułożeniu posadzki, najczęściej paneli podłogowych, na specjalnej piance wygłuszającej lub miękkich płytach pilśniowych. Większym problemem niż nierówności i słaba izolacyjność jest niska wytrzymałość stropu. Dotyczy to zwłaszcza przegród drewnianych, które podczas eksploatacji odkształciły się.

Innym powodem remontu jest planowane zwiększenie obciążenia stropu. Mogą to być wspomniane dodatkowe warstwy podłogowe lub większe niż dotychczas obciążenia użytkowe (domownicy, ścianki działowe, meble, sprzęty itp.).

Modernizacja jest dość uciążliwa, bo wiąże się z koniecznością zerwania wierzchnich warstw podłogi. Nośność belek konstrukcyjnych stropu zwiększa się poprzez dodanie po bokach drewnianych lub stalowych nadbitek. Innym sposobem jest wstawienie dodatkowych belek pomiędzy już istniejącymi. Często podczas tych prac stare wypełnienie o gorszych parametrach akustycznych zastępuje się wełną mineralną.

Jeżeli strop drewniany jest ugięty w znacznym stopniu albo drewniane elementy konstrukcyjne zostały zniszczone w wyniku korozji biologicznej, nie pozostaje nic innego, jak wymiana poziomej przegrody. Oznacza to, niestety, generalny remont budynku.

Z pozostałymi typami stropów (żelbetowymi i gęstożebrowymi) przeważnie nie ma takich problemów i ich nośność jest zwykle wystarczająca. Jeżeli jednak trzeba je wzmocnić, pod stropem umieszcza się podciąg, który go podeprze.

Redaktor: Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Jednym ze sposobów na wygłuszenie stropu jest wykonanie podłogi na drewnianych legarach. W tym wariancie pod i nad legarami należy ułożyć taśmę filcową, która będzie tłumić dźwięki uderzeniowe. (fot. Pfleiderer)

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA