Nowoczesny taras z drewnianą podłogą: Historia przemiany od A do Z

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Nowoczesny taras z drewnianą podłogą: Historia przemiany od A do Z

Przez połowę roku, podniesiony taras jest najważniejszym miejscem do wypoczynku, dlatego ciągle go ulepszamy. Po zaledwie kilku latach użytkowania, niektóre płytki zaczęły odpadać, zwłaszcza te zamocowane na schodach. To skłoniło nas do zbudowania zadaszenia i osłonięcia boków pergoli - mówią Kasia i Adam, którzy remont tarasu przeprowadzili w 2020 i 2023 r.

aktualizacja: 2023-12-06 06:44:03

Zakres remontu:

  • wykonanie stałego zadaszenia, wymiana nawierzchni;
  • montaż - częściowo samodzielny, łącznie 6 tygodni.

Taras:

  • na podniesionej płycie żelbetowej, powierzchnia 40 m2;
  • nawierzchnia - najpierw z płyt gresu (60 x 60 cm, w kolorze grafitowym), obecnie z desek tarasowych z modrzewia krajowego;
  • zadaszenie - na początku tylko parasol, obecnie pergola z dachem z przyciemnionych płyt poliwęglanu o profilu trapezowym i przeszklonymi dwoma bokami;
  • lokalizacja - przy tylnej południowo-wschodniej ścianie domu.

Decyzja: Kasia - przez połowę roku, podniesiony taras jest najważniejszym miejscem do wypoczynku, dlatego ciągle go ulepszamy. Przez pierwsze lata po przeprowadzce nie był zadaszony, więc często cierpieliśmy od słońca i gorąca, albo nie mogliśmy z niego korzystać przy deszczowej pogodzie. Posadzka z gresu raz parzyła bose stopy, innym razem stawała się śliska (w czasie deszczu i w zimie). Po zaledwie kilku latach użytkowania, niektóre płytki zaczęły odpadać, zwłaszcza te zamocowane na schodach. To skłoniło nas do zbudowania zadaszenia i osłonięcia boków pergoli.

Płyta tarasu wykończona mrozoodpornym gresem
Najpierw podniesioną płytę (wykończoną mrozoodpornym gresem) osłaniano parasolem, nieodpornym na wiatr, burze, grad.

Decyzja była świetna, bo zwykła płyta tarasowa nagle przeobraziła się w zaciszny zewnętrzny pokój. Początkowo nie chciałam pozbywać się posadzki z gresu, którą ułożono w trakcie wykańczania domu. Taka jest bowiem odporna na plamy i ścieranie, łatwo się ją zamiata i myje wodą ze szlauchu (i ściągaczką, albo wilgotnym mopem). Jednak kiedy na obrzeżach płyty górale, którzy wcześniej wznieśli nasz dom, postawili konstrukcję z zadaszeniem - zastosowali klejoną warstwowo kantówkę z drewna świerkowego - zdecydowaliśmy się na przykrycie istniejącej posadzki deskami z modrzewia krajowego.

Elementy sezonowaliśmy u siebie przez trzy lata, podłogę zrealizowaliśmy w II etapie remontu. Chociaż było z tym wiele zachodu, to efekt przerósł nasze wyobrażenia. Z taką podłogą wystrój zewnętrznego pokoju stał się bardziej spójny, przestrzeń przytulna. Sprzyja wyciszeniu się, relaksowi. Spędzamy tu niemal każdą wolną chwilę.

Zadaszony taras
W 2020 r. właściciele zadaszyli taras i przeobrazili w przytulny pokój (40 m2).

Remont tarasu - rady i przestrogi:

  • Kasia c.d.: Radzę zadbać o zadaszenie tarasu już przy projektowaniu domu, najpóźniej podczas jego budowania. To ważna składowa, nie powinno jej zabraknąć. Szkoda, że u nas pojawiła się dopiero po kilku latach od przeprowadzki, okazała się hitem. Dopiero z nią taras jest funkcjonalny i zaciszny, nadaje się do wypoczynku przy każdej pogodzie, bez względu na porę dnia i nocy, nie tylko w sezonie ogrodowym. Na jednospadowym dachu pergoli zamontowaliśmy płyty z poliwęglanu, wybraliśmy te o profilu trapezowym. Celowo kupiliśmy wariant przydymiony i gradoodporny, bo taki dobrze chroni taras przed słońcem i intensywnymi opadami atmosferycznymi. Staraliśmy się wypośrodkować stopień zaciemnienia zewnętrznego pokoju i salonu wewnątrz budynku. To nam się udało.

    Pod przyciemnionym dachem - na tarasie nie dokucza nam intensywne światło, natomiast w głębi domu jest dostatecznie jasno. Dwie boczne ścianki, ze strony których zwykle zacina deszcz i wieje wiatr, wypełniliśmy drewnianymi oknami typu skrzynkowego. Kupiliśmy je od właścicieli starego dworku - mąż miał masę pracy przy zdzieraniu z nich lakieru i ponownym malowaniu. Do zaimpregnowania konstrukcji i okien (wykonanych różnych gatunków drewna), sporządziliśmy mieszankę bejcy z dwóch kolorów, palisander i szary - zależało nam, żeby pokryć je jednakowym odcieniem, współgrającym z ciemną cieniowaną cegłą klinkierową na elewacjach. Kolor wyszedł w punkt. Dwuskrzydłowe przeszklenia możemy otwierać na przestrzał, wywołując przewiew, niezbędny podczas upałów. Front tarasu pozostawiliśmy otwarty, w celu zachowania szerokiego widoku na wypoczynkową część posesji. Zawiesiliśmy z tej strony tylko zasłony z tkaniny, na wypadek wiatru, albo zimna. Jednak obecnie zamierzam to zmienić - marzy mi się postawienie tu przeszklonej ściany z przesuwnymi drzwiami. Wtedy powstanie namiastka ogrodu zimowego, można będzie go ogrzewać promiennikiem ciepła.

    Zewnętrzny pokój, w którym jest zacisznie, umeblowałam wygodnymi meblami, ładnie oświetliłam. Często wykonuję dekoracje kwietne (z roślin żywych i sztucznych), zwłaszcza w trakcie Bożego Narodzenia i Wielkanocy są spektakularne. Bardzo dobrze sprawdza się ekspozycja na południowy wschód, bo rano możemy cieszyć się słońcem i ciepłem, a po powrocie z pracy - cieniem i chłodem.
Zadaszony taras: Na dachu są przydymione trapezowe płyty z poliwęglanu, boczne ściany drewnianej konstrukcji wypełniają okna skrzynkowe ze starego dworku
Na dachu są przydymione trapezowe płyty z poliwęglanu, boczne ściany drewnianej konstrukcji wypełniają okna skrzynkowe ze starego dworku.
  • Adam: Drewniana podłoga jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej z gresu - cieplejsza, przytulniejsza, ładniejsza. Wykonałem ją samodzielnie, w 2023 r. Zajęło mi to jeden weekend. Na istniejącej ceramicznej posadzce ułożyłem, na gumowych podkładkach i w odstępach 40 cm, niskie legary (wysokości 2 i szerokości 5 cm). Następnie przykręciłem do nich deski, użyłem wkrętów do drewna. Schody też wykończyłem w taki sposób, chociaż na początku planowaliśmy zastosować pogodoodporny kamień (zostało sporo desek, chcieliśmy je wykorzystać). Nie zaimpregnowałem drewna, bo żonie zależy na jego naturalnym starzeniu się, w trakcie którego powierzchnia uzyskuje srebrzysty odcień. Dopiero kiedy osiągnie ona ten pożądany, zaaplikuję bezbarwny olej.

    Na razie tylko zamiatamy, albo spłukujemy ją wodą ze szlauchu i osuszamy ściągaczką. Obsługa jest zatem identyczna, jak w przypadku posadzki z gresu. Umożliwia to równy, nieryflowany, wierzch elementów - żona nie chciała ryfli ze względu na piasek i błoto wnoszone z ogrodu przez psy. Do wstępnego oczyszczania łap - wykonałem też, u podnóża schodów, placyk z kostki granitowej i płyt łupka szarogłazowego. Rzeczywiście zostaje na nim największy brud, oprócz tego zeskakujące ze stopni zwierzaki nie niszczą już trawnika, nie wybijają na nim wgłębienia.
U podnóża schodów zrealizowano utwardzoną psoodporną nawierzchnię, z kostki granitowej i płyt łupka szarogłazowego
U podnóża schodów zrealizowano utwardzoną psoodporną nawierzchnię, z kostki granitowej i płyt łupka szarogłazowego.
Schody ogrodowe wykończone deskami
Deskami wykończono też schody.

Koszty remontu tarasu:

  • zadaszenie tarasu z montażem 8000 zł;
  • drewniana podłoga (samodzielny montaż) 2000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W 2023 r. ułożono, na istniejącej posadzce, deski tarasowe.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!