Wszystko, co musisz wiedzieć o wężach ogrodowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wszystko, co musisz wiedzieć o wężach ogrodowych

Nawadnianie roślin w ogrodzie to jedna z ważniejszych czynności, jakie trzeba wykonywać, aby zachował on estetyczny wygląd, a rośliny były zdrowe. Zapewnienie im wody może przebiegać sprawnie, jeśli właściciel ogrodu zaopatrzy się w wąż ogrodowy. To właśnie ten element jest podstawą systemów nawadniających w ogrodach.

aktualizacja: 2022-09-01 13:13:21
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Na czym powiesić wąż ogrodowy?
  • Jak zwinąć wąż ogrodowy?
  • Jak założyć wąż na bęben?
  • Jak podłączyć wąż ogrodowy do kranu?

Na czym powiesić wąż ogrodowy?

Plączące się szlauchy ogrodowe sprawiają, że ogród wygląda na zabałaganiony, a ponadto utrudniają korzystanie z systemu. Dlatego też warto poszukać rozwiązania, które zapewni porządek, łatwą obsługę i wygodny sposób przechowywania węża.

Do najpopularniejszych należy bęben naścienny, który jest montowany na ścianie obok znajdującego się na zewnątrz kranu i który można z łatwością zdemontować i przenieść do środka, kiedy nie będzie dłużej używany.

Równie popularnym rozwiązaniem są wieszak na ścianie, często wyposażony w uchwyty na dodatkowe akcesoria oraz nosidło, czyli kompaktowa i bardziej mobilna wersja bębna, która sprawdzi się w przypadku niewielkich ogrodów czy działek.

Najwięcej możliwości daje w tym zakresie wózek stanowiący połączenie trzech poprzednich opcji. Choć kosztuje najwięcej, zapewnia największą wygodę.

Jak zwinąć wąż ogrodowy?

To zależy od tego, jaki sposób przechowywania węża wybraliśmy. W każdym przypadku ważne jest jednak, aby szlauch był równomiernie rozłożony i nie był splątany, co ułatwi sprawne korzystanie z niego następnym razem.

Nosidła wyposażone są w specjalną korbę, za pomocą której można w szybkim tempie zwinąć wąż, podobnie jak wózki, w których korba ta jest umiejscowiona wysoko i nie wymaga schylania się.

W bębnach naściennych występują automatyczne zwijacze, które równomiernie rozkładają szlauch na szpuli. 

Jak założyć wąż na bęben?

Bęben naścienny znajdzie zastosowanie w większości ogrodów, zapewniając właścicielom komfortowe użytkowanie i przyjemność z prac ogrodowych. Wystarczy umieścić go przy kranie zewnętrznym za pomocą kołków dołączonych do bębna, a następnie zabezpieczyć go śrubą i podłączyć wąż podłączeniowy do zaworu wody.

Bębny zapewniają możliwość rozwijania węża na określoną długość i bez użycia siły, a najnowsze z nich zawierają również uchwyty transportowe i zawory blokujące wyciek wody. Te najbardziej zaawansowane posiadają blokadę, dzięki której niemożliwe jest samoczynne rozwinięcie się węża.

Jak podłączyć wąż ogrodowy do kranu?

Osobom niedoświadczonym takie zadanie może na początku wydawać się trudne, ale wystarczy podążać za prostymi instrukcjami, aby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Do kranu należy najpierw podłączyć przyłącze kranowe z uniwersalnym adapterem, który pasuje do wszystkich dostępnych na rynku kranów.

Kolejnym krokiem będzie dopięcie szybkozłączki, która będzie połączeniem początku węża ogrodowego z kranem. Z kolei za pomocą drugiej szybkozłączki można na końcu węża zamontować jedno z wielu urządzeń podłączeniowych używanych w ogrodzie, a mianowicie zraszacze, lance czy pistolety zraszające.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz

Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!