Jeśli masz wykupioną polisę ubezpieczenia mieszkania, która obejmuje zalanie, musisz jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować o zdarzeniu. Pamiętaj, aby zrobić zdjęcia, które udokumentują straty. Przed przyjazdem rzeczoznawcy, nie wykonuj żadnych prac remontowych i, co najważniejsze, opisz szkody po zalaniu!
Wielu ubezpieczycieli stosuje triki, które zaniżają kosztorys zalania mieszkania, przez co pieniędzy nie starcza na wykonanie niezbędnych prac. Co zrobić, aby wycena szkód po zalaniu mieszkania była adekwatna do stanu rzeczywistego? Jak sporządzić kosztorys zalania mieszkania? Jakie triki stosują ubezpieczyciele, aby zaniżyć odszkodowanie?
Na te triki przy wypłacie odszkodowania po zalaniu uważaj!
Zalanie mieszkania to duży stres dla właścicieli, a usunięcie skutków zdarzenia często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontu. Rozwiązaniem jest ubezpieczenia, które powinno pokryć całość usunięcia wyrządzonych szkód. Zazwyczaj straty pokrywa ubezpieczenie sprawcy, a więc np. sąsiada. Jednak dużym problemem jest wypłata odpowiedniej sumy z odszkodowania po zalaniu mieszkania, która pokryje wykonanie wszystkich niezbędnych prac takich jak: osuszanie, usunięcie zniszczonej podłogi, nowa podłoga, remont i wykończenie ścian oraz stropów, a także wynagrodzenie dla firmy remontowej.
Ubezpieczyciele często stosują różne metody na zaniżenie kwoty odszkodowania. Dużym problemem jest fakt, że kosztorys zalania mieszkania oraz wycena szkód po zalaniu mieszkania sporządza pracownik ubezpieczyciela. Dlatego, warto zwrócić uwagę na to, jak jest ona wykonana, aby bronić się przed nieuczciwym zachowaniem.
Kosztorys zalania mieszkania: zaniżone stawki za roboczogodzinę
Najczęściej stosowaną metodą obniżenia wysokości odszkodowania przez ubezpieczyciela jest stosowanie minimalnych stawek za godzinę pracy fachowca. Tymczasem trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wielkość i zakres niezbędnych do przeprowadzenia prac, ale również lokalizację mieszkania. Koszt robocizny znacznie się między sobą różnią, a fachowcowi w Warszawie, czy Krakowie będzie trzeba zapłacić dużo więcej niż w przypadku tych samych prac wykonywanych w małej miejscowości. Duży wpływ na roboczogodzinę będzie miał również standard wykończenia lokalu, użyte materiały oraz techniki - dużo droższe jest położenie skomplikowanego dekoru niż standardowe malowanie ścian. Warto więc zwrócić na to uwagę, sporządzając kosztorys prac remontowych dla ubezpieczyciela oraz opis szkody zalania mieszkania.
Nieuwzględnianie niezbędnych prac po zalaniu mieszkania
Dużym problemem jest również pomijanie części niezbędnych prac. Remont po zalaniu mieszkania to nie tylko położenie paneli, czy malowanie ścian. Przy dużej ilości wody często niezbędne jest osuszanie pomieszczenia, skuwanie tynków itp. Dodatkowo stare panele i płytki trzeba usunąć, a po remoncie posprzątać. Tych prac, które przecież sporo kosztują, często ubezpieczyciel nie bierze pod uwagę, gdy sporządzana jest wycena szkód po zalaniu mieszkania.
Stosowanie materiałów budowlanych gorszej jakości w kosztorysie zalania mieszkania
Warto również zwrócić na ceny materiałów budowlanych, które rosną w ogromnym tempie. Jeśli kosztorys zalania mieszkania będzie brał pod uwagę najtańsze materiały, to pieniędzy z pewnością zabraknie na wykonanie pełnego remontu i przywrócenie pomieszczenia do odpowiedniego stanu. Zwłaszcza że za same panele można zapłacić 30 zł lub 300 zł za m2! Ogromne różnice zależne od jakości i wyglądu można zauważyć również, wybierając farby, glazurę, czy meble, jeśli również one uległy zniszczeniu.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Odmowa wypłaty odszkodowania po zalaniu mieszkania
Najgorszą sytuacją dla właściciela mieszkania jest odmowa wypłaty odszkodowania i brak środków na przeprowadzenie niezbędnego remontu po zalaniu mieszkania. W takiej sytuacji sprawę można skierować do sądu i walczyć o wypłacenie należnych pieniędzy, jednak może to być żmudne i kosztowne. Warto też pamiętać, że niektóre sytuacje wykluczają możliwość ubiegania się o odszkodowanie, a ich wykaz znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które dołączone są do polisy.
Są to przede wszystkim:
- zdarzenie w okresie karencji;
- zły stan technicznych budynku;
- zaniedbanie ze strony właściciela (np. zalanie mieszkania na skutek pozostawienia otwartego okna);
- źle oszacowana wartość mieszkania;
- do zalania doszło na skutek działania mieszkańca nieruchomości, który znajdował się pod wpływem środków odurzających.
Co zrobić, gdy odszkodowanie za zalanie mieszkania jest zaniżone?
W sytuacji, gdy doszło do zaniżenia odszkodowania po zalaniu mieszkania niezbędne będzie skorzystanie z usług kosztorysanta. A w przypadku odmowy wypłacenia należnej kwoty zwrócenie się do sądu w celu roztrzygnięcia sporu.
Opracowanie: Marcin Szymanik
fot. forum.budujemydom.pl