Postaw na okna energooszczędne w domach pasywnych i niskoenergetycznych

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Postaw na okna energooszczędne w domach pasywnych i niskoenergetycznych

Coraz częściej i bardziej świadomie dbamy o środowisko, które nas otacza. Budownictwo pasywne to domy oraz różne obiekty, które są energooszczędne. Spełniają przy tym najwyższe normy i budowane są z najlepszej jakości materiałów, dzięki którym nasz dom jest ciepły i energooszczędnych. W tym artykule dowiecie się o kilku rodzajach okien pasywnych, które są energooszczędne.

aktualizacja: 2021-06-01 08:08:54

Czym są okna energooszczędne?

Okno energooszczędne to przede wszystkim zysk, który odczujemy w naszym portfelu. Takie okna nie tylko pomogą, aby z naszego mieszkania uciekało mniej ciepła, ale również, przez okna będzie wpadać więcej promieni słońca, które będą nagrzewać nasze pomieszczenie. W taki sposób uzyskamy dodatkowe ogrzewanie poprzez promienie słoneczne. Okna powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, aby w pełni spełniały swoją funkcję i nagrzewały nasz dom.

Współczynnik Uw, który mówi o tym, ile ciepła przenika przez nasze okna, powinien być jak najmniejszy. Wtedy uzyskane wydatki na ogrzewanie naszego domu będą mniejsze, a my po prostu zapłacimy mniej. Jeśli okna są wykonane z potrójnej warstwy szyb tak jak np. Passiv line Ultra, Passiv line Plus oraz HST Passiv to więcej ciepła, które zostanie w naszym pomieszczeniu, a nie przedostanie się na zewnątrz przez nasze okna. Jeśli komory wypełnione są pianką poliuretanową, to również zagwarantuje, że utrata ciepła będzie mniejsza.

Salon z dużymi, narożnymi przeszkleniami, fot. AdamS
Salon z dużymi, narożnymi przeszkleniami, fot. AdamS

Kiedy został wybudowany pierwszy budynek w budownictwie pasywnym?

W Niemczech w 2006 roku został zbudowany pierwszy budynek, spełniający wymagania w budownictwie pasywnym. Budynek został wybudowany w miejscowości Darmstadt, który uzyskał certyfikaty od Instytutu Domów Pasywnych. Budynek spełniający normy, które zostały postawione w budownictwie pasywnym, dzięki wykorzystaniu technologii energooszczędnej.

Utrata ciepła przez okna

Domy pasywne w największej mierze są narażone na utratę ciepła zwłaszcza przez okna. Są to główne miejsca, w których najwięcej ciepła może uciekać. Dlatego wykorzystanie odpowiednich okien pasywnych to dobre rozwiązanie, aby nasz dom jeszcze bardziej spełniał swoją rolę. Okna Pasywne Passiv-line Ultra to najwyższej jakości okna, które charakteryzują się ponadprzeciętną szczelnością na powietrze i wodę. Jest to obecnie najcieplejsze okno pasywne przeznaczone do domów pasywnych i w budownictwie niskoenergetycznym. Okna powinny chronić przed utratą ciepła, jak i ogrzewać nasze pomieszczenie.

Warto zwrócić uwagę przed wyborem okien na:

  • ilość warstw szyb
  • jaki jest współczynnik Uw
  • ilość uszczelek w oknie
  • rodzaj wypełnienia komory okna

Odpowiednie wykorzystane okno w budynku może znacząco obniżyć zapotrzebowanie na energię pierwotną, która wyraźnie poprawia bilans energetyczny. Uwagę powinniśmy zwrócić na technikę prawidłowego montażu, który zagwarantuje nam to, że przez nasze okna nie będzie uciekać ciepło. Nawet najlepsze okna nie będą spełniać swojej funkcji, jeśli nie będzie zastosowanej odpowiedniej techniki ciepłego montażu.

Okno Pasywne Passiv-line Ultra
Okno Pasywne Passiv-line Ultra

Najcieplejsze okna z doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi

Okno firmy AdamS - Passiv Line Ultra - to okno, które uzyskało certyfikat potwierdzający jakość z certyfikowanych komponentów Passive House Institute w Darmstadt. W ten sposób firma AdamS uzyskała jako pierwsza w Polsce certyfikat potwierdzający produkcję okien Passiv Line Ultra. Zalety tego produktu to przede wszystkim energooszczędność. Okno przepuszcza więcej energii, niż odbija, dlatego w taki sposób znacznie zmniejszają się koszty ogrzewania. Termoizolacja okna jest lepsza, ponieważ została wykorzystana piana poliuretanowa, która wypełnienia komory wewnątrz okna. Bardzo wysoka szczelność, gdzie okno uzyskało wynik Q100 = 0,06 m3/(hm). Jest to okno, które spełnia wymagania dla budownictwa 2021. Okno przepuszcza 10% więcej energii słonecznej, które trafiają do naszego pomieszczenia.

Passiv Line Plus i HST Passiv

Są to okna, które charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną w bardzo dobrej cenie. Wartość termoizolacyjna okna Passiv Line Plus, które uzyskało współczynnik przenikania ciepła Uw=0,7 W/m2K, natomiast drzwi unoszono-przesuwne HST Passiv spełniają współczynnik 0,6 W/m2K. W obydwu modelach zastosowano potrójne szyby, które jeszcze bardziej poprawiają izolację termiczną. Passiv Line Plus posiada bardzo dobre parametry energooszczędne i doskonałą szczelnością. Okno jest połączeniem idealnej przegrody eliminującej straty ciepła. HST Passiv zostały stworzone z myślą o nieograniczonej swobodzie tworzenia przestrzeni. Maksymalne wymiary dla szerokości to 600 mm i wysokości 2500 mm.

Jakie okna energooszczędne wybrać?

Firma AdamS posiada kilka rodzajów okien, które spełnią państwa oczekiwania. Od okien z systemem Passiv Line Ultra - które są obecnie najcieplejszym oknem firmy AdamS, poprzez okna Passiv Line Plus, które są dobrym rozwiązaniem w dobrej cenie, aż po największe drzwi przesuwne z systemem HST Passiv. Zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje