Czy muszę mieć świadectwo energetyczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy muszę mieć świadectwo energetyczne?

Media obiegła wieść, że w 2023 r. każdy właściciel domu lub mieszkania będzie musiał zapłacić za wystawienie świadectwa energetycznego. Rzeczywiście, projekt zmian w ustawie o świadectwach charakterystyki energetycznej przeszedł już przez sejm i zawiera wiele nowych regulacji, np. o obowiązkowych kontrolach instalacji grzewczych. Tu jednak zajmiemy się tylko świadectwami energetycznymi w domach jednorodzinnych. Co tak naprawdę się zmieni w ich przypadku?

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy wszystkie domy będą musiały mieć świadectwo energetyczne?
  • Kiedy nowe prawo zacznie obowiązywać?
  • Kiedy świadectwo energetyczne nie będzie potrzebne?
  • Czy domy domy do 70 m2 powierzchni zabudowy będą musiały mieć świadectwo energetyczne?
  • Czy zmiany mają sens?

W połowie września 2022 r. sejm przyjął projekt nowelizacji przepisów dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej. Został on skierowany do senatu, a po zakończeniu prac przez sejm i senat nowa ustawa trafi do podpisu przez prezydenta. Media od razu obiegła wieść, że w 2023 r. obowiązek sporządzenia świadectw energetycznych będzie dotyczył wszystkich domów i mieszkań, także tych już użytkowanych.

Wszystkie domy ze świadectwem energetycznym?

Po przyjrzeniu się projektowi zmieniającemu ustawę o świadectwach charakterystyki energetycznej oraz ustawę Prawo Budowlane, okazuje się, że te wiadomości mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Faktycznie, świadectwa będą konieczne częściej niż dotąd, lecz nie tylko nie będą wymagane w przypadku wszystkich istniejących domów, lecz nie trzeba będzie ich sporządzać nawet dla części dopiero wznoszonych. Jak więc naprawdę mają się przepisy do medialnego szumu?

Zmiany za pół roku

Jeżeli proponowana nowelizacja zostanie przyjęta w obecnej formie, to zmiany zaczną obowiązywać w 2023 r. Jednak nie od stycznia, lecz dopiero po wejściu nowej wersji ustawy w życie, czyli po upływie 6 miesięcy od jej ogłoszenia w dzienniku ustaw. Taki termin zapisano bowiem w propozycji nowelizacji.

Wiele po staremu

Generalnie te same co dotychczas zasady będą obowiązywać w przypadku sprzedaży domów. Tu sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej i tak było już wymagane.

Wbrew informacjom, które obiegły media, proponowana nowelizacja nie zawiera obowiązku sporządzenia świadectw dla wszystkich już użytkowanych domów.

Większość nowych domów ze świadectwem energetycznym

Po wejściu ustawy w życie (czyli być może już wiosną 2023 r.) inwestor kończący budowę będzie musiał dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej do składanej dokumentacji. Zaproponowano bowiem nowelizację ustawy Prawo Budowlane, rozszerzającą (który to już raz?) listę wymaganych dokumentów (podkreśliliśmy nowy fragment):

Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:

(...)

6a) kopię świadectwa charakterystyki energetycznej przekazanego w postaci papierowej albo wydruk świadectwa charakterystyki energetycznej przekazanego w postaci elektronicznej – w przypadku budynków, z wyłączeniem budynków, o których mowa w art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497 oraz z 2022 r. poz. …);

Przeczytaj
Może cię zainteresować

Kiedy świadectwo energetyczne nie będzie potrzebne?

Warto zwrócić uwagę na to, co podlega wyłączeniu. Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków w art. 3 ust. 4 wyłącza z obowiązku sporządzenia świadectw niektóre obiekty. Tak więc absurdem byłoby w ich przypadku żądać dołączania świadectwa, w jakichkolwiek okolicznościach. Stosowny fragment ustawy brzmi tak:

Obowiązki, o których mowa w ust. 1 i 2, nie dotyczą budynku:

1) podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;

2) używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej;

3) przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;

4) mieszkalnego, przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;

5) wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;

6) gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2∙rok).

Trzeba podkreślić, że katalog wyłączeń po nowelizacji się nie zmieni. Świadectw nie muszą więc przedstawiać budujący bardzo małe domy wolno stojące, domki letniskowe, czy nieogrzewane budynki gospodarcze.

Domy do 70 m2

Jednak w propozycji nowelizacji Art. 57 ustawy Prawo Budowlane przemycono jeszcze jedno wyłączenie z obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej:

1bb. W przypadku zawiadomienia o zakończeniu budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 6a, nie stosuje się.

Chodzi tu o domy do 70 m2 powierzchni zabudowy, budowane na zgłoszenie, bez obowiązku zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Bowiem to o nich mówi ustawa Prawo Budowlane w art. 29 ust. 1 pkt 1a:

Art. 29. 1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa: (...)

1a) wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

To ważny zapis, gdyż wynika z niego, że o ile obecnie świadectw energetycznych nie musieli przedstawiać wszyscy budujący domy jednorodzinne na własne potrzeby, to po zmianach z takiego ułatwienia skorzystają tylko nieliczni. Być może to swoista forma promocji nie tak dawno przecież bardzo nagłaśnianego programu rządowego.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Czy zmiany mają sens?

Co właściwie mają dać proponowane zmiany? Po co się je wprowadza? Poza tradycyjnym już stwierdzeniem o konieczności dostosowania się do unijnych przepisów, wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński mówił w sejmie, że „Celem zmian jest to, by w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami”. Nie bardzo wiadomo jednak jak obowiązek sporządzenia świadectwa ma poprawiać jakość i energooszczędność domu? Jak ma temu służyć wydanie kolejnych kilkuset złotych na dokument, którego użyteczność dla inwestora jest właściwie żadna? Tym bardziej, że przecież i tak każdy nowy budynek musi spełniać wynikające z przepisów (WT 2021) wyśrubowane normy odnośnie energooszczędności? A służące temu rozwiązania zapisane są przecież w projekcie.

To trochę tak, jakby wierzyć, że od zmierzenia temperatury na dworze zrobi się cieplej. Prawdopodobnie dużo lepsza zachętą do energooszczędnego budowania byłoby np. obniżenie podatku VAT na styropian, wełnę mineralną i inne materiały budowlane. Bo na razie i tak każdy budujący ma potężną motywację, żeby zużywać jak najmniej energii – jest ona droga, jak nigdy dotąd.

Jarosław Antkiewicz
fot. Pixabay.com

Materiały do pobrania:
pdf icon
Prawo budowlane
pdf icon
Projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i ustawy Prawo budowlane
pdf icon
Ustawa o świadectwach charakterystyki energetycznej

Zdaniem naszych Czytelników

21 Apr 2023, 14:42

Komentarz dodany przez Mat: Świadectwo energetyczne budynku - pusta i kłamliwa nazwa. Sporządzam świadectwo, a miesiąc później umiera mój ojciec - świadectwo już nieważne. Robię nowe i wkrótce rodzi się syn - świadectwo znowu nieważne. W budynku nic się nie zmieniło a świadectwa ...

30 Oct 2022, 12:42

1 godzinę temu, Gość prezes napisał:   A w czym te ŚE pomogą szaremu człowiekowi?      SĘ nie jest dla szarego człowieka i nikt go nie zmusza do uzyskania ŚĘ. Świadectwo jest dla ewentualnego nabywcy lokum (przy jego sprzedaży) i dla urzędników ...

Gość Tylo

30 Oct 2022, 12:02

"Opinia kominiarska - 307 zeta bruttto na fakturce." To prawda zdążają się i tacy, ale ja zadzwoniłem do innego miasta i kominiarz 12 kilometrów dalej z przyjazdem, zapłaciłem 85zl.

Gość prezes

30 Oct 2022, 11:27

Od 10 lat ŚE nie są obowiązkowe przy odbiorze domów. teraz w dobie kryzysu sztucznie wywołanego mam na myśli cenę węgla ludzie będą robić ŚE i płacić za nie gdy nie będą mieli czym i za co ogrzać dom? A w czym te ŚE pomogą szaremu człowiekowi? chyba tylko w pozbyciu się ...

aru

26 Oct 2022, 22:00

szkiełko i oko, wiara jest przereklamowana, poszukajcie sobie, np Allelokalnie

26 Oct 2022, 08:42

ja miałem ŚE do domu jak odbierałem te 11 lat temu...ŚE ważne 10 lat, ale gdzieś przeczytałem, że teraz robić nie muszę, skoro miałem wcześniej   Też nie wierzę, że ktos wyda taki "kwit" za 100zł...tyle to kosztowało te 10 lat temu ;)  

26 Oct 2022, 01:05

1 godzinę temu, aru napisał: podobno lubisz wszystko sprawdzać i weryfikować,  a nie sprawdziłeś, że ŚE robią już za stówę    Proszę Cię! Kominiarz był u mnie w lokalu, bo gazomierz zdjęty na więcej niż 6 miesięcy - wymaga przy podpisywaniu ...

aru

25 Oct 2022, 23:08

5 godzin temu, bobiczek napisał: ... Jak ma temu służyć wydanie kolejnych kilkuset złotych na dokument, którego użyteczność dla inwestora jest właściwie żadna?" Fajne. podobno lubisz wszystko sprawdzać i weryfikować,  a nie sprawdziłeś, ...

25 Oct 2022, 18:35

Tak, ale jak ja z kolei słyszę, że nie będzie zakładał styropianu, bo mu ściany zapleśnieją, to może będzie to jakiś sposób edukacji, przynajmniej mam taką nadzieję. Jak będzie to zrobione tak jak trzeba, że będzie kamera termowizyjna i pokaże przy okazji mostki termiczne, ...

25 Oct 2022, 17:50

Mnie się najbardziej w tym artykule podobają te dwa zdania: "Nie bardzo wiadomo jednak jak obowiązek sporządzenia świadectwa ma poprawiać jakość i energooszczędność domu? Jak ma temu służyć wydanie kolejnych kilkuset złotych na dokument, którego użyteczność dla inwestora ...

Gość Jatoja

25 Oct 2022, 16:34

To że normy są wyśrubowane poniżej 70kWh/m2/rok są sztucznie naginane przez architektów w projektowanej charakterystyce dodaje się kocioł na biomasę czy rekuperację a jak jest koniec budowy to zostaje tylko kocioł gazowy rekuperacji brak gdzie nawet dobrze ocieplony dom bez rekuperacji ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!