Wykopy pod fundamenty - jaki sprzęt będzie potrzebny? 

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykopy pod fundamenty - jaki sprzęt będzie potrzebny? 

Pierwszymi pracami wykonywanymi podczas budowy praktycznie każdej nieruchomości jest wykopanie fundamentów. Rodzaj wykopów, ich głębokość i kształt zależą od projektu budynku i jego zastosowanie. Jednak bez względu na to, jakie wykopy będą wykonywane, należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Niestety w większości wypadków ręczne wykopanie fundamentów nie wchodzi w grę, więc warto przeanalizować jakie maszyny poradzą sobie z tym zadaniem. W poniższym artykule przyjrzymy się jak wybrać odpowiedni sprzęt do wykonania wykopów pod fundamenty. 

aktualizacja: 2023-01-24 08:34:28

Jakie są najpopularniejsze maszyny budowlane służące do wykonywania wykopów pod fundamenty?

Wykopy pod fundamenty można wykonać ręcznie bądź mechanicznie. Ze względu na czasochłonność całego procesu ręczne wykonywanie wykopów jest już praktycznie niespotykane. Znacznie wydajniejsze są usługi koparkami bądź minikoparkami. Dzięki zastosowaniu koparek wykop fundamentów zajmuje znacznie mniej czasu i w przypadku większych wykopów jest również bardziej opłacalny. Dodatkowo nadmiar gleby może być od razu ładowany na wywrotki, które wywiezie ją z placu budowy. Duża ilość rodzajów koparek sprawia, że do każdego typu wykopów znajdziemy adekwatną maszynę. Możemy wybierać wśród koparek gąsienicowych, kołowych lub minikoparek. 

Jak wybrać odpowiednią koparkę?

Duża ilość rodzajów koparek sprawiła, że wybór odpowiedniego sprzętu nie jest prosty, musimy odpowiednio dobrać koparkę do planowanych prac. Kluczowy może okazać się jej rozmiar. Im większy wykop pod fundamenty tym koparka musi posiadać adekwatnie większą łychę do wybrania ziemi. Jednak musimy pamiętać, że duże koparki mają małą mobilność, przez co mogą nie zdać egzaminu przy małych wykopach.

W przypadku mniejszych wykopów warto przeanalizować użycie minikoparki, która dzięki swojej mobilności poradzi sobie nawet na ograniczonym terenie. Minikoparki są również tańsze w eksploatacji, przez co często są stosowane nawet przy małych wykopach, które można wykonać ręcznie. Wielkość to nie jedyny parametr, który należy brać pod uwagę, warto zapoznać się ze sposobem poruszania koparki. Najczęściej spotykane są koparki kołowe, ale na wielu budowach swoje zastosowanie znajdują koparki gąsienicowe. Dzięki zastosowaniu gąsienic sprawdzą się nawet w trudnym terenie. 

Co brać pod uwagę podczas zakupu koparki?

Gdy już zdecydujemy się na wykonywanie wykopów koparką, pozostaje wybrać odpowiednią maszynę do naszej firmy. Zakup koparek wiąże się z dużym kosztem, ale w perspektywie czasu jest to opłacalna inwestycja. Ze względu na cenę wiele firm decyduje się na używane maszyny budowlane, które przy niższej cenie są w stanie wykonać wszystkie niezbędne prace. 

Wybierając typ koparki, musimy mieć na uwadze nasze potrzeby i odpowiednio dostosować do nich nasz zakup. Niezależnie od preferencji na portalu Truck1 można znaleźć praktycznie wszystkie rodzaje koparek niezbędnych do wykonania wykopów pod fundamenty, jak i również innych prac ziemnych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Truck1 oferuje sprzęt budowlany dopasowany do realnych potrzeb branży budowlanej. 

Materiał partnera serwisu.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!