Butyl - nowoczesna izolacja łazienki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Butyl - nowoczesna izolacja łazienki

Wilgoć w łazience to dość częsty problem, dotykający użytkowników tak nowych, jak i starszych budynków. Może powodować rozwój szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni, a także negatywnie wpływać na komfort eksploatacji obiektu. Aby uniknąć takich sytuacji, oprócz prawidłowej wentylacji i ogrzewania wnętrza należy zadbać o wykonanie odpowiedniej hydroizolacji posadzki i ścian.

aktualizacja: 2015-12-17 10:56:23

Łazienka należy do najbardziej narażonych na zawilgocenie pomieszczeń w całym domu. Z jednej strony odpowiedzialna za to jest unosząca się w niej para wodna, a z drugiej rozchlapywana w trakcie codziennego mycia woda. Najbardziej popularnym sposobem dekoracji posadzki i ścian w takim wnętrzu jest wyłożenie ich płytkami ceramicznymi.

Jednak, wbrew powszechnemu mniemaniu, tak wykończone powierzchnie nie są całkowicie szczelne. O ile same płytki są odporne na wilgoć, to już ich połączenia w narożnikach czy też fugi nie. To miejsca szczególnie narażone na wnikanie wody, a więc i zawilgocenie. Dlatego urządzając nową łazienkę czy planując remont starej, warto wykonać dokładną hydroizolację tego pomieszczenia. Będzie ona skutecznie chronić przed wilgocią, której skutki często stają się widoczne dopiero po dłuższym czasie, gdy problem jest już poważny.

Sznur butylowy

Strefy mokre i wilgotne

W łazience możemy wyróżnić strefy mokre i wilgotne. Te pierwsze, to wszystkie przestrzenie bezpośrednio narażone na działanie wody, które powinny być szczególnie starannie chronione dobrej jakości hydroizolacją. Należą do nich cała podłoga, okolice wanny, prysznica, umywalki, toalety i pralki. Pozostałe powierzchnie to strefa wilgotna. W jej przypadku odpowiedni poziom zabezpieczenia zapewniają płytki ceramiczne czy wodoodporne wymalowania.

Izolację przeciwwilgociową łazienki wykonuje się na wszystkich wystawionych na ewentualne działanie wody powierzchniach, jeszcze przed ułożeniem płytek czy innych przewidzianych w projekcie materiałów wykończeniowych. Ta niewidoczna dla oczu warstwa ma za zadanie skutecznie zabezpieczyć posadzki i ściany przed zamoczeniem. Ponieważ chroni przed nim 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, powinna zostać wykonana w oparciu o najwyżej jakości materiały. Najczęściej są to specjalne folie w płynie lub specjalistyczne zaprawy wodoszczelne. Choć stanowią one podstawę izolacji, to dla jej pełnej skuteczności potrzebne są również specjalistyczne materiały dodatkowe. Należą do nich taśmy uszczelniające na bazie butylu.

Butyl - izolacja na miarę XXI wieku

Taśma butylowaJest to nowoczesny materiał, który ze względu na swoje właściwości wypiera dotychczas stosowane rozwiązania izolacyjne.

Butyle są nietoksyczne, zachowują elastyczność przez wiele lat, są odporne na grzyby i pleśnie oraz doskonale przyczepne do różnych powierzchni. Cechy te sprawiają, że stworzone w oparciu o nie produkty coraz powszechniej wykorzystuje się we współczesnym budownictwie - tłumaczy Karol Kożuch z firmy AIB, zajmującej się produkcją rozwiązań izolacyjnych

Butyle bardzo często stosuje się do produkcji wspomnianych specjalistycznych taśm uszczelniających. Praktyczne zastosowanie znajdują też inne ich formy, jak sznury czy wstęgi – dodaje ekspert.

Podczas urządzania nowej lub remontu starej łazienki szczególnie przydatne będą wykonane z tego materiału taśmy jednostronnie klejące. Można je wykorzystać na wiele sposobów, także w innych pomieszczeniach, gdzie istnieje podwyższone ryzyko zaistnienia wilgoci, jak kuchnie czy piwnice.

Sucha posadzka, suche ściany

Taśmy na bazie butylu stosuje się do uszczelniania narożników, punktów styku podłogi ze ścianami czy miejsc, w których przyłącza sanitarne przechodzą przez ściany. Ze względu na to, że są to strefy dość mocno pracujące, zastosowanie w nich samej folii w płynie czy zaprawy wodoszczelnej niesie zbyt duże ryzyko popękania izolacji. Wszelkie uszkodzenia w tej warstwie potęgują ryzyko zawilgocenia. Trwale zatopiona w izolacji taśma zapewnia odpowiednią szczelność w trudnych miejscach, pomimo różnic w naprężeniach poszczególnych powierzchni, minimalizując tym samym ryzyko powstawania przecieków.

Do takich zadań można zastosować dostępną w naszej ofercie taśmę butylową B1 – tłumaczy Karol Kożuch

Wykorzystuje się ją m.in. do wykonywania zabezpieczenia przed wilgocią wszystkich naroży oraz miejsc styku ścian z podłogą, na które będą potem nakładane płytki ceramiczne. Można stosować ją również np. do zaizolowania odpływów w kabinach prysznicowych bez brodzików – precyzuje specjalista.

Dopiero po dokładnym zabezpieczeniu wszystkich obszarów krytycznych przystępuje się do izolacji przeciwwilgociowej z użyciem wybranych wcześniej produktów.

Alternatywa dla silikonu

Gdy wszystkie prace związane z wykonaniem hydroizolacji i remontem są ukończone, a ceramika łazienkowa zamontowana, trzeba pamiętać jeszcze o jednym, ważnym detalu. Mowa o fudze wokół wanny, umywalki, brodzika czy toalety. Pełni ona funkcję nie tylko ozdobną, lecz przede wszystkim ochronną. Zapobiega dostawaniu się wody za te elementy, przez co dodatkowo chroni ściany i posadzkę przed wilgocią. Fugi najczęściej izoluje się za pomocą silikonu sanitarnego. Ma on wiele niezaprzeczalnych zalet, jak odporność na grzyby i pleśnie, nie jest jednak jedynym możliwym do zastosowania rozwiązaniem.

Zamiast uszczelniacza z kartusza, do zrobienia fugi można wykorzystać specjalną taśmę łazienkową na bazie butylu. Wykonane z jej użyciem połączenia są znacznie trwalsze od tych z silikonu i przez długi czas zachowują pełnię swoich parametrów wytrzymałościowych i użytkowych oraz nienaganny wygląd – podsumowuje Karol Kożuch.

Woda bez trudu dostaje się w najmniejsze zakamarki, tymczasem nawet niewielki przeciek może stać się początkiem problemów. Odpowiednio wykonana hydroizolacja w łazience zapobiegnie kłopotom oraz przyczyni się do tego, że ściany czy posadzki długo będą wyglądały jak nowe.

Firma powiązana:
AIB

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny