Projekt Oddychającej Wanny wygrał 3. Edycję Konkursu JUMP THE GAP

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2009-10-16 09:59:57
Projekt Oddychającej Wanny wygrał 3. Edycję Konkursu  JUMP THE GAP
Projekt młodego chińskiego projektanta - Li Xi - wygrał 3. edycję międzynarodowego konkursu Jump the Gap. Niezwykłe rozwiązanie designerskie, a zarazem ekologiczne Oddychającej Wanny (Breathing Bathtub) zapewniło mu zwycięstwo.

Li Xi - wygrał 3. edycję międzynarodowego konkursu Jump the GapProjekt Li Xi został wybrany spośród 382 zgłoszeń nadesłanych z 54 krajów. Wśród 11 finalistów Jump the Gap znalazł się również Polak – Michał Mitek. Jednak pomysł na Oddychającą Wannę okazał się bezkonkurencyjny. Ogłoszenie wyników nastąpiło 24 września br. podczas otwarcia stoiska firmy Roca na międzynarodowych targach 100% Design w Londynie.

 

W skład jury weszli czołowi przedstawiciele świata architektury i projektowania: John Pawson jako przewodniczący, a razem z nim Héctor Serrano, Carlos Ferrater, Josep Congost, Alfredo Häberli, Carlos Lamela, Alberto Meda i Chantal Haimade.

Architektura bywa bardzo introspektywnym procesem. Kiedy jest się tak bardzo skoncentrowanym na własnej pracy, warto zobaczyć jak inni patrzą na podobne problemy wyzwania z własnej perspektywy. Projekty wszystkich finalistów konkursu Jump the Gap były ciekawe, jednak Oddychająca Wanna od samego początku wyróżniała się choćby z powodu inteligentnego rozwiązania w zakresie ochrony środowiska – skomentował John Pawson zwycięski projekt podczas ceremonii i wręczył Li Xi nagrodę w wysokości 5000 Euro.

Oddychająca Wanna - zwycięski projekt

Oddychająca Wanna - zwycięski projekt konkursu Jump the GapOddychająca Wanna jest całkowicie nowatorską koncepcją designerską. Sprawia, że codzienna kąpiel staje się zdrowsza a zarazem bardziej przyjazna środowisku.

Niezwykła wanna stworzona z rewolucyjnego materiału przypominającego gąbkę, dostosowuje się do kształtu użytkownika gwarantując w ten sposób ponad dwukrotnie niższe zużycie wody niż podczas zwykłej kąpieli w wannie, a jednocześnie podnosi jej komfort.

Niezwykłe tworzywo Oddychającej Wanny filtruje wodę, tak że nieczystości przedostają się do jej niższej warstwy, a woda przez cały czas pozostaje czysta. Dodatkowo specjalna powłoka informuje użytkownika o konieczności wymiany wody.

Wśród zwycięzców był Polak

Wśród 11 finalistów konkursu pochodzących z 54 krajów znalazł się również Michał Mitek - student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Polak zaprezentował  innowacyjny projekt Active & Relax Bathroom, polegający na nowatorskim podejściu do łazienki jako pojedynczego, kompletnego  produktu. W przyszłości mógłby on być oferowany przez firmę Roca i kształtować nowe kierunki w tworzeniu systemów łazienkowych.

Active & Relax Bathroom został wyróżniony spośród 382 zgłoszeń nadesłanych z całego świata. Michał Mitek, mimo młodego wieku, prowadzi własne studio projektowe MitekDesign i w samym tylko 2009 roku był trzykrotnie nagradzany w krajowych i międzynarodowych konkursach z dziedziny designu i architektury.

Michał Mitek zaprezentował  innowacyjny projekt Active & Relax Bathroom

Polak podchodzi do designu jak do tworzenia rzeczywistości na nowo, a w swoich projektach stara się zachować idealne proporcje między formą i funkcją. W finale, oprócz Chin i Polski, znalazły się również Hiszpania, Rosja, Czechy i Portugalia. Zaprezentowały one projekty: Box, Eroded Roca, Exedra Serie, Free Bath, Integration, Relaxation bath with variable volume, The Roca Landscape, Waterdrop Shower Room oraz Waterwear.

Interakcja ludzi z wodą w przestrzeni łazienkowej

Podczas tegorocznych targów 100% Design London tematem przewodnim stoiska firmy Roca była interakcja ludzi z wodą w przestrzeni łazienkowej. Tak jak w ubiegłym roku jego autorem był znany projektant Hector Serrano, który podzielił przestrzeń wystawienniczą na trzy odrębne obszary. W pierwszej części odwiedzający mogli obejrzeć artystyczne wyobrażenie codziennych rytuałów, które mają miejsce w łazience.

W drugiej - można było podziwiać 11 najlepszych projektów tegorocznej edycji Jump the Gap. Ich wizualizacje wyświetlano na tafli wody wypełniającej misy.

 

W trzeciej części wystawiono najbardziej spektakularny projekt 2009 roku czyli W+W, doskonały przykład produktu łączącego w sobie wszystkie strategiczne dla Roca elementy: innowację, design oraz zrównoważony rozwój.

 

Międzynarodowy konkurs dla projektantów Jump the Gap, stworzony przez Roca we współpracy z Centrum Wzornictwa w Barcelonie (BCD), skierowany jest do zawodowców i studentów architektury oraz projektowania w wieku do 35 lat, pochodzących z całego świata. Udział w konkursie to okazja do promocji dla młodych talentów.

 

Za pomocą inicjatywy Jump the Gap Roca nawiązuje do najważniejszej myśli swojej filozofii: Design dziś na potrzeby przyszłych projektów. Koncern dąży do tworzenia unikalnych rozwiązań przestrzeni łazienkowej, dlatego stale poszukuje, tworzy i rozwija innowacyjne pomysły. W ramach konkursu Jump the Gap poszukiwane są nowe rozwiązania pochodzące z różnych stron świata, które pozwalają pogodzić potrzeby społeczne z indywidualnymi. Roca dąży do odkrywania świeżych idei, które łączą dziś i jutro, marzenia i rzeczywistość.

 

Więcej informacji o konkursie na stronach oraz .

{mosloadmodule mod_firmy} 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny