Przepustowość odpływu liniowego była kluczowa przy jego wyborze

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Przepustowość odpływu liniowego była kluczowa przy jego wyborze

Przy doborze prysznicowego odpływu liniowego skupiliśmy się na przystępnej cenie zestawu i dobrej przepustowości syfonu (była ważna, bo zaplanowaliśmy dużą deszczownicę i bicze wodne) - mówi Jola, Członkini Klubu Budujących Dom, która odpływ liniowy zamontowała w 2020 r.

Łazienka rodzinna: 6 m2. Prysznic - o wymiarach 1 x 1 m, odgrodzony hartowaną szybą z powłoką samoczyszczącą. Posadzka i ściany - z płyt gresu i spieku kwarcowego.

Odpływ liniowy:

  • W posadzce o jednokierunkowym spadku 2%; wymiary 900 × 70 × 12 mm; syfon z przepływem wody 69 l/min.
  • Maskownica - ze stali nierdzewnej, z wklejonymi kaflami.
  • Membrana wodoszczelna z elastycznej folii PE.

Decyzja: Zapanowałam z mężem natrysk z odpływem liniowym we wnęce łazienkowej, a w głównej przestrzeni - wannę. Przy modernizacji zrezygnowaliśmy z wanny. Na jej miejscu mąż zbudował natrysk typu walk-in (zajmuje się wykończeniówką), natomiast we wnęce urządził pralnię i magazynek "chemiczny" (odgrodził ją chowanymi w ścianie drzwiami).

Ponieważ w posadzce mógł bez problemu zamontować każdy odpływ - wysokość rynienki i syfonu nie grała roli - przy kompletowaniu wyposażenia skupiliśmy się na przystępnej cenie zestawu i dobrej przepustowości syfonu (była ważna, bo zaplanowaliśmy dużą deszczownicę i bicze wodne).

W hurtowni hydraulicznej zaprzyjaźniony sprzedawca zaproponował nam model od polskiego producenta, z syfonem odbierającym prawie 70 l wody na minutę i pełną maskownicą wykonaną z tzw. kwasówki. Ofertę przyjęliśmy "w ciemno", wiedząc, że tego rodzaju stal jest wieczna i łatwo ją myć. W pokrywę postanowiliśmy wkleić kafelki identyczne jak na posadzce, bo wtedy znika z pola widzenia (przy rozmiarze 90 × 7 cm błyszcząca stal bardzo by dominowała).

Zdjęcie archiwalne z montażu odpływu i natrysku typu walk-in
Zdjęcie archiwalne z montażu odpływu i natrysku typu walk-in.

Prysznicowy odpływ liniowy - rady i przestrogi:

  • Mąż wykorzystał rury, wcześniej przeznaczone do wanny. Jednak nie obyło się bez kucia starej wylewki na rynienkę (z nóżkami ma wysokość 12 cm) i przy kształtowaniu spadku w jej kierunku. Wykonał jednokierunkowy spadek (2%), przy takim jest najmniej roboty. Celowo nie kupiliśmy odpływu punktowego, bo trzeba przy nim uformować kopertowe nachylenie, z czym jest sporo dłubaniny, a później w dużej ilości fug zbiera się brud i kamień. Zresztą wariant punktowy zupełnie nam nie się podoba.

    Wybierając liniowy, mąż uniknął prowadzenia kilku skośnych fug. W przypadku łazienki i posadzki z kafelkami - im mniej fug, tym lepiej. Wylewkę wykonał z gotowej zaprawy, tj. jastrychu z worka. Kiedy porządnie wyschła, zajął się uszczelnieniem brzegów rynienki - dodał kołnierz i membranę wodoszczelną. Przyłożył się do hydroizolacji na posadzce i ścianach! Użył płynnej folii oraz specjalnych taśm w narożnikach, pod i między płytkami gresu - profesjonalnych zapraw sanitarnych.

  • Odpływ i natrysk typu walk-in wyglądają nowocześnie. Sprzątam je co sobotę, bo po tygodniu korzystania przez 4 osoby, trzeba usunąć z rynienki i syfonu włosy i resztki mydła. Potem zalewam odpływ gorącą wodą. Nie chcę, żeby tłusty "szlam" zaczął niemiło pachnieć. Taka pielęgnacja sprawdza się super. Możemy do woli korzystać z deszczownicy, woda swobodnie spływa pod listwę. Nigdy nie ma kałuży. Spadek posadzki jest idealny, przepustowość syfonu też.

Koszty zakupu odpływu liniowego:

  • odpływ 380 zł (montaż własny),
  • hartowana szyba z powłoką samoczyszczącą się - 800 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Przepustowość odpływu liniowego dopasowano do deszczownicy.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kasia

26 Wrz 2021, 19:13

Dzień dobry, jakiej firmy jest odply? Pozdrawiam

time image

Gość Andzia

15 Sie 2021, 18:31

Witam, a jakiej firmy kupiła Pani ten odpływ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje