Odpływ liniowy ze stali nierdzewnej w łazience na poddaszu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Odpływ liniowy ze stali nierdzewnej w łazience na poddaszu

Do łazienki dzieci przeznaczyłam posadzkowy odpływ liniowy. Wybrałam model wykonany ze stali nierdzewnej (bardzo trwała, łatwo ją umyć) i z pokrywą do wklejenia kafelków - mówi Emilia, Czytelniczka Budujemy Dom, która odpływ liniowy zamontowała w 2019 r.

Łazienka dzieci na poddaszu: 5,6 m2. Prysznic - wymiary 0,98 x 0,98 m, dwie ściany murowane i dwie ze szkła (drzwi w ściance czołowej). Posadzka i murowane ściany wykończone gresem.

Odpływ liniowy:

  • W posadzce, od polskiego producenta; wymiary 800 × 90 mm, wysokość rynienki z syfonem 9,9 cm; maskownica (780 × 75 mm) ze stali nierdzewnej, pełna, uniwersalna (do ewentualnego wypełnienia kafelkami).
  • Przepustowość syfonu 40 l/min.
  • Na posadzce jednokierunkowy spadek o nachyleniu 2,7%.

Decyzja: Do łazienki dzieci przeznaczyłam posadzkowy odpływ liniowy, bo tego rodzaju wyposażenie jest nowoczesne pod wszystkimi względami. Wybrałam model od polskiego producenta, wykonany ze stali nierdzewnej (bardzo trwała, łatwo ją umyć) i z pokrywą do wklejenia kafelków.

Obawiałam się, że jeśli będzie ona miała fabryczny stalowy wierzch, to dzieci mogą się na niej pośliznąć - jest duża, ma długość prawie 80 cm i szerokość 7,5 cm. To z tego powodu poprosiłam glazurnika o zamontowanie jej w pozycji odwróconej, kafelkami do góry. Drugim powodem takiego ułożenia jest większa estetyka - listwa zlewa się z resztą posadzki. Celowo wybrałam z mężem bardzo szorstkie, antypoślizgowe płyty klasy R11. Rzeczywiście, stawiają stopom duży opór.

Łazienkowy odpływ liniowy - rady i przestrogi:

  • Wiadomo - do założenia odpływu i wszelkich zabudowanych elementów łazienki należy zatrudnić sprawdzonych fachowców, żeby uniknąć napraw i rozkuwania posadzki, ścian. Trzeba też koniecznie kupić wyroby wysokiej jakości. Spełniłam te wszystkie warunki! Montaż odpływu odbył się w fazie wykańczania domu, kiedy w łazience była już wylewka, za wyjątkiem prysznica. Glazurnicy wyprofilowali tam jastrych, o dość dużym jednokierunkowym spadku 2,7%, dopiero po zainstalowaniu części składowych "liniówki" i sprawdzeniu ich działania. Nie popełnili błędów na etapie uszczelnienia rynienki, hydroizolacji wylanego jastrychu i ścian, wykańczania posadzki. Posługiwali się tylko specjalistycznymi zaprawami, w tym płynną folią, sanitarną zaprawą klejową i fugą epoksydową.
  • Dzieci biorą prysznic codziennie, odpływ w posadzce dobrze odbiera wodę. Jest praktyczny. Czyszczę go raz w miesiącu, kiedy widzę, że woda wolniej spływa do rynienki. Rozebranie wierzchnich elementów nie nastręcza żadnych trudności. Chociaż w naszym domu wodę ze studni uzdatnia kilka kolumn filtrów i zmiękczacz, to jednak w fugach pojawia się delikatny nalot mineralny. Usuwam go środkami do łazienki. Natomiast w zakamarkach odpływu i posadzki nie występuje pleśń, ponieważ cały dom wentyluje mechaniczny system z rekuperatorem (nie ma sprzyjających warunków do jej rozwoju).

Koszty zakupu łazienkowego odpływu liniowego:

  • odpływ liniowy 550 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W stalową pokrywę odpływu liniowego wklejono antypoślizgowe płytki klasy R11.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje