Odpływ liniowy ze stali nierdzewnej w łazience na poddaszu

Odpływ liniowy ze stali nierdzewnej w łazience na poddaszu

Do łazienki dzieci przeznaczyłam posadzkowy odpływ liniowy. Wybrałam model wykonany ze stali nierdzewnej (bardzo trwała, łatwo ją umyć) i z pokrywą do wklejenia kafelków - mówi Emilia, Czytelniczka Budujemy Dom, która odpływ liniowy zamontowała w 2019 r.

Łazienka dzieci na poddaszu: 5,6 m2. Prysznic - wymiary 0,98 x 0,98 m, dwie ściany murowane i dwie ze szkła (drzwi w ściance czołowej). Posadzka i murowane ściany wykończone gresem.

Odpływ liniowy:

  • W posadzce, od polskiego producenta; wymiary 800 × 90 mm, wysokość rynienki z syfonem 9,9 cm; maskownica (780 × 75 mm) ze stali nierdzewnej, pełna, uniwersalna (do ewentualnego wypełnienia kafelkami).
  • Przepustowość syfonu 40 l/min.
  • Na posadzce jednokierunkowy spadek o nachyleniu 2,7%.

Decyzja: Do łazienki dzieci przeznaczyłam posadzkowy odpływ liniowy, bo tego rodzaju wyposażenie jest nowoczesne pod wszystkimi względami. Wybrałam model od polskiego producenta, wykonany ze stali nierdzewnej (bardzo trwała, łatwo ją umyć) i z pokrywą do wklejenia kafelków.

Obawiałam się, że jeśli będzie ona miała fabryczny stalowy wierzch, to dzieci mogą się na niej pośliznąć - jest duża, ma długość prawie 80 cm i szerokość 7,5 cm. To z tego powodu poprosiłam glazurnika o zamontowanie jej w pozycji odwróconej, kafelkami do góry. Drugim powodem takiego ułożenia jest większa estetyka - listwa zlewa się z resztą posadzki. Celowo wybrałam z mężem bardzo szorstkie, antypoślizgowe płyty klasy R11. Rzeczywiście, stawiają stopom duży opór.

Łazienkowy odpływ liniowy - rady i przestrogi:

  • Wiadomo - do założenia odpływu i wszelkich zabudowanych elementów łazienki należy zatrudnić sprawdzonych fachowców, żeby uniknąć napraw i rozkuwania posadzki, ścian. Trzeba też koniecznie kupić wyroby wysokiej jakości. Spełniłam te wszystkie warunki! Montaż odpływu odbył się w fazie wykańczania domu, kiedy w łazience była już wylewka, za wyjątkiem prysznica. Glazurnicy wyprofilowali tam jastrych, o dość dużym jednokierunkowym spadku 2,7%, dopiero po zainstalowaniu części składowych "liniówki" i sprawdzeniu ich działania. Nie popełnili błędów na etapie uszczelnienia rynienki, hydroizolacji wylanego jastrychu i ścian, wykańczania posadzki. Posługiwali się tylko specjalistycznymi zaprawami, w tym płynną folią, sanitarną zaprawą klejową i fugą epoksydową.
  • Dzieci biorą prysznic codziennie, odpływ w posadzce dobrze odbiera wodę. Jest praktyczny. Czyszczę go raz w miesiącu, kiedy widzę, że woda wolniej spływa do rynienki. Rozebranie wierzchnich elementów nie nastręcza żadnych trudności. Chociaż w naszym domu wodę ze studni uzdatnia kilka kolumn filtrów i zmiękczacz, to jednak w fugach pojawia się delikatny nalot mineralny. Usuwam go środkami do łazienki. Natomiast w zakamarkach odpływu i posadzki nie występuje pleśń, ponieważ cały dom wentyluje mechaniczny system z rekuperatorem (nie ma sprzyjających warunków do jej rozwoju).

Koszty zakupu łazienkowego odpływu liniowego:

  • odpływ liniowy 550 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W stalową pokrywę odpływu liniowego wklejono antypoślizgowe płytki klasy R11.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz