Nowoczesne baterie łazienkowe - przegląd i ceny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Nowoczesne baterie łazienkowe - przegląd i ceny

Są jak funkcjonalna biżuteria - niewielkie i finezyjne, a jednak potrafią zadecydować o ostatecznym efekcie. Ale nowoczesne baterie umieją znacznie więcej: dbają o nasz komfort i bezpieczeństwo, a także oszczędzają za nas wodę.

BATERIE ŁAZIENKOWE - PRZEGLĄD ROZMAITOŚCI

Choć podstawowe zasady działania armatury od lat pozostają niezmienione, jej formy zewnętrzne zadziwiają nas co sezon od nowa. Tu także, jak w każdej innej dziedzinie wzornictwa, obowiązuje moda. Nie spowszedniały nam jeszcze strumienie o charakterze kaskady, gdy projektanci połączyli je z otwartymi wylewkami. Kiedy tylko zdążyliśmy się oswoić z bateriami przypominającymi wodospady, pojawiła się armatura o szklanych korpusach, pozwalających podglądać wodę zanim wypłynie z kranu.

Metamorfozom ulegają też kształty i materiały: od geometrycznych do organicznych, od chromowanej stali przez powłoki uszlachetniające, po elementy z kompozytów i szkła. A przecież najważniejsze są funkcje; wybór jest zatem niełatwy.

Elegancka czterootworowa bateria wannowa z kolekcji Bozz
Elegancka czterootworowa bateria wannowa z kolekcji Bozz. Wyciągana rączka natrysku; zasięg wylewki 22 cm. Cena ok. 2770 zł. (fot. Kludi)
Jednouchwytowa ścienna bateria Belvedere
Jednouchwytowa ścienna bateria Belvedere o ekspresyjnej geometrycznej formie; montaż na szyldzie. Cena ok. 5700 zł. (fot. Fantini)
Bateria umywalkowa z serii Lisse
Bateria umywalkowa z serii Lisse; dostępne wykończenia: chrom lub matowa platyna. Cena odpowiednio od ok. 1470 i 2360 zł. (fot. Dornbracht)
Ścienna bateria umywalkowa z serii Axor Starck Organic z systemem QuickClean®
Ścienna bateria umywalkowa z serii Axor Starck Organic z systemem QuickClean® zapobiegającym osadzaniu się kamienia. Cena 1619 zł. (fot. Hansgrohe)

ARMATURA ŁAZIENKOWA - SPOSOBY NA WODĘ

Armatura wciąż spełnia te same zadania, co kilka dekad temu, ale formy, jakie przybierają baterie, potrafią zaskoczyć. Czasy surowych nieestetycznych kranów odeszły w przeszłość. Dziś mamy do wyboru bogactwo zarówno form, jak i kolorów. Wspólne pozostaje wnętrze; głowice wykonywane są zwykle z mosiądzu, a te w najbardziej kosztownych modelach - z odporniejszej na osady wapienne ceramiki. Na tym podobieństwa się kończą.

Producenci dokładają starań, by wyróżnić swoje propozycje kształtem i tworzywem wykończenia, a projektowaniem armatury już jakiś czas temu zainteresowały się gwiazdy światowego designu. Z doskonałym skutkiem: baterie zdobywają dziś w konkursach wzorniczych prestiżowe nagrody, do niedawna zarezerwowane dla mebli i lamp. To oczywiste, że wszystkie modele wykorzystane w jednym pomieszczeniu powinny pochodzić z jednej kolekcji. Z ich skompletowaniem nie będziemy mieć jednak problemu i to niezależnie od upodobań czy przyzwyczajeń: serie markowej armatury oferowane są dziś jako wielowariantowe.

Zdarza się, że do samej umywalki można dobrać jedną z ponad dziesięciu wersji tej samej baterii: od jedno- lub dwuuchwytowych przeznaczonych do montażu ściennego, przez modele sztorcowe różnej wysokości, instalowane na umywalce lub na blacie obok niej (także występujące w odmianach z różną liczbą uchwytów), aż po baterie podłogowe i te najbardziej ekstrawaganckie - wychodzące wprost z sufitu. W dodatku wszystkie one mogą różnić się detalami (np. kształtem czy zdobieniami uchwytów), a także zakresem funkcji.

Bateria ścienna Acquaviva marki Bongio Rubinetterie z otwartą wylewką
Niezwykła bateria ścienna Acquaviva marki Bongio Rubinetterie z otwartą wylewką dł. 12 cm. Cena ok 11 330 zł. (fot. Millenium-Łazienki)
Bateria jednouchwytowa Loft Colors
Bateria jednouchwytowa Loft Colors; w kolekcji dostępne baterie różnej wysokości, z otwartą lub zamkniętą wylewką i w kilku witalnych kolorach. Cena od ok. 797 zł. (fot. Tres)

Tu wkraczamy w sferę doświadczeń użytkowych, która wymaga od nas podjęcia kolejnych decyzji. Warto z pewnością zainwestować w armaturę pozwalającą oszczędzać wodę. Ten efekt zapewniają perlatory napowietrzające strumień, dzięki czemu wydaje się on obfitszy, a także ograniczniki wypływu, które zmuszają do pokonania nieznacznego oporu, by uzyskać pełen strumień. W domu pełnym dzieci sprawdzą się wyłączniki czasowe i czujniki ruchu; dzięki nim na rachunkach za wodę nie pojawią się przykre konsekwencje niefrasobliwości maluchów.

Najdroższym, ale bardzo skutecznym pomysłem są baterie elektroniczne z pamięcią ustawień; wypływająca z nich woda nie wymaga regulacji, co również sprzyja oszczędności. Jak widać, dziś nie trzeba wybierać między byciem eko a modą.

Trójotworowa chromowana bateria Bellagio w stylu art déco
Trójotworowa chromowana bateria Bellagio w stylu art déco. Cena od ok. 2700 zł. (fot. Zucchetti)
Minimalistyczna bateria Allure F-digital z powłoką StarLight i elektronicznym sterownikiem z oświetleniem LED
Minimalistyczna bateria Allure F-digital z powłoką StarLight i elektronicznym sterownikiem z oświetleniem LED, umożliwiającym kontrolę temperatury i przepływu, modyfikowanie i zapamiętywanie ustawień; funkcja pauzy i automatycznego wyłączenia. Cena od ok. 3230 zł. (fot. Grohe)
Chromowana bateria Formentera z otwartą wylewką i perlatorem kaskadowym z systemem anti-scale
Chromowana bateria Formentera z otwartą wylewką i perlatorem kaskadowym z systemem anti-scale. Dostępna też w kolorach białym i czarnym. Cena od ok. 407 zł. (fot. Teka)

STRUMIEŃ Z ENERGIĄ

Woda i prąd? Z pozoru trudno o mniej szczęśliwy duet. A jednak w nowoczesnych bateriach zestaw ten jest całkowicie bezpieczny. Do ich zasilania nie jest bowiem wykorzystywany prąd stały o wysokim napięciu, a niskowoltowe bezawaryjne akumulatorki o długim okresie eksploatacji. Nie ma zatem powodów, by odmawiać sobie komfortu, jaki zapewnia armatura elektroniczna ani też niezwykłych efektów, które potrafi wyczarować przemyślany i ciekawie zaprojektowany mariaż wody z białym lub kolorowym, diodowym światłem. Zwłaszcza że to ostatnie zadba też o nasze bezpieczeństwo, zmianą barwy informując o temperaturze wody.

JAKA BATERIA WANNOWA?

Bateria wannowa to konstrukcja nieco bardziej złożona, niż kran przy umywalce. Tu jednak zdecydowanie rzadziej spotykamy armaturę elektroniczną. Większość modeli wyposażona jest w rączkę natryskową; jej najbardziej estetycznym wariantem jest bateria podtynkowa z automatycznym zwijaczem węża. Obok niewątpliwych walorów wizualnych rozwiązanie takie ma też wady; zwijacz to element, który najłatwiej ulega awariom, dlatego zdecydujmy się na armaturę uznanej marki, a na wszelki wypadek zapewnijmy sobie łatwy dostęp do konstrukcji poprzez otwór rewizyjny.

W wannie, planowanej zwykle jako miejsce relaksu, odpowiedni dobór baterii może wzmocnić odczucia błogostanu. Taką rolę spełni z pewnością wylewka kaskadowa; woda wydobywa się z niej z mniejszym hałasem, a jej przywodzący skojarzenia z wodospadem wygląd działa odprężająco.

Jednouchwytowa ścienna bateria wannowa Kludi Balance White w stylu purystycznym
Jednouchwytowa ścienna bateria wannowa Kludi Balance White w stylu purystycznym, wyposażona w prosty chromowany przełącznik na funkcję prysznica. Cena ok. 2187 zł. (fot. Kludi)
Futurystyczna dwuuchwytowa ścienna bateria wannowa Elipsa z wylewką kaskadową
Futurystyczna dwuuchwytowa ścienna bateria wannowa Elipsa z wylewką kaskadową. Cena bez kompletu natryskowego 699 zł. (fot. Deante)
Pięciootworowa elegancka bateria z serii CL.1, montowana na rancie wanny
Pięciootworowa elegancka bateria z serii CL.1, montowana na rancie wanny. Dostępna w wykończeniu chrom lub matowa platyna, a także z uchwytami o dwóch rodzajach reliefowanej faktury powierzchni. Na zamówienie. (fot. Dornbracht)
Jednouchwytowa bateria natynkowa Max-Tres z kaskadową wylewką
Jednouchwytowa bateria natynkowa Max-Tres z kaskadową wylewką. Cena od ok. 710 zł. (fot. Tres)

BATERIA PRYSZNICOWA, CZYLI STRUMIEŃ POD KONTROLĄ

W przypadku baterii prysznicowej najistotniejsze jest... unikanie niespodzianek. By wszyscy domownicy - wśród nich także dzieci i mniej sprawni seniorzy - mogli czuć się bezpiecznie, potrzebna jest pełna kontrola nad temperaturą wody. Jest to szczególnie ważne, jeśli oprócz prysznica ręcznego korzystamy także z głowicy górnej, dlatego armatura termostatyczna to dziś pod natryskiem standard.

Skuteczne zarządzanie ciepłem zapewniają już modele z mechanicznym ogranicznikiem, ustalającym temperaturę maksymalną na określonym poziomie. Zwykle by go przekroczyć, trzeba wcisnąć przycisk blokujący, obracając jednocześnie pokrętło. Termostat z modułem elektronicznym można dodatkowo zaprogramować, zapisując kilka odrębnych "programów" dla każdego z użytkowników.

Moduł sterujący elektronicznego systemu Rainshower SmartControl
Moduł sterujący elektronicznego systemu Rainshower SmartControl, zapewniającego oszczędność wody, precyzję regulacji strumienia i temperatury oraz personalizację ustawień. Cena kompletu z deszczownicą i słuchawką ok. 4160 zł. (fot. Grohe)
Zjawiskowa koncepcja natrysku autorstwa włoskiego Studio BCF: system Rami z baterią podtynkową i głowicą o formie gałęzi
Zjawiskowa koncepcja natrysku autorstwa włoskiego Studio BCF: system Rami z baterią podtynkową i głowicą o formie gałęzi. (fot. Gattoni Rubinetteria)

MYCIE Z UŚMIECHEM

Dla uciechy maluchów warto sięgnąć w łazience po wesołe kolory i przyjazne tworzywa. Przed nadmiarem infantylizmu uchroni nas wybór elementów, które z czasem, gdy dzieci podrosną, łatwo będzie wymienić. Doskonale sprawdzą się w tej roli barwne słuchawki prysznicowe. Można też dostać nakładki na krany z kolorowych tworzyw sztucznych; ich zabawne formy zyskają sympatię dzieciaków, a my nie będziemy musieli się obawiać, że dziecko podczas kąpieli dozna bolesnego urazu.

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość sap

27 Maj 2016, 07:17

Z tym mniejszym zużyciem jednouchwytowej to chyba przy optymistycznym założeniu, że wszyscy domownicy będą przekręcać uchwyt na maksa wtedy kiedy będą potrzebować tylko wody zimnej. Z doświadczenia wiem, że z reguły używa się pozycji gdzieś po środku, przez co płacimy za ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje