Miejsce do przechowywania w kuchni (12 m2) połączonej z jadalnią
Miejsce do przechowywania w kuchni (12 m2) połączonej z jadalnią
Chcemy urządzić z żoną kuchnię o powierzchni około 12 m2, która będzie łączyła się z jadalnią. Zależy nam, aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jednocześnie chcemy, aby nasza kuchnia ładnie wyglądała i aby panował w niej porządek, bo będzie znajdowała się na widoku, a obydwoje lubimy gotować. Idealnie byłoby gdyby wszystkie sprzęty oraz urządzenia były ukryte za zabudową. Jakie rozwiązania najlepiej zastosować? Pomóżcie.
Tomasz Wojciuk
Data publikacji: 2022-11-02
Data aktualizacji: 2024-10-31
Kuchnia o powierzchni 12 m² połączona z jadalnią powinna być funkcjonalna, estetyczna i spójna z resztą domu. Zaleca się wybór gładkich frontów bez uchwytów, z frezami umożliwiającymi wygodne otwieranie. Warto rozważyć mechanizmy wspomagania ruchu, zarówno mechaniczne, jak i automatyczne. Kluczowe jest rozplanowanie kuchni na strefy: gotowania, przygotowywania posiłków, zmywania i przechowywania. Przestrzeń robocza powinna być odpowiednio duża, z blatem na wysokości 85-90 cm oraz pojemnymi szufladami pod spodem. Szafki nad blatem najlepiej otwierać do góry, a wysokie szafy cargo z systemami półek pozwolą na efektywne przechowywanie. Systemy porządkujące, takie jak cargo czy karuzele, zapewniają lepszy dostęp do zawartości. Warto wyposażyć szuflady i szafki w przegrody, organizery oraz maty antypoślizgowe. Ciekawym rozwiązaniem są szuflady cokołowe oraz narożne z łamanym frontem, które umożliwiają wykorzystanie trudno dostępnych miejsc. Systemy jezdne, zawiasy i siłowniki odgrywają istotną rolę, zapewniając płynne otwieranie i zamykanie szuflad i szafek, co przekłada się na wygodę użytkowania kuchni.
W przypadku otwartej kuchni warto zadbać o to, aby fronty szafek i szuflad pasowały do charakteru innych pomieszczeń w domu. Dobrze zdecydować się na fronty gładkie, pozbawione okuć, które nie będą tak rzucały się w oczy i ograniczały przestrzeni. Warto zamówić meble ze specjalnymi frezami, w które można potem włożyć palce. Pozwoli to komfortowo otwierać szuflady i szafki. Można też pokusić się o zamontowanie mechanizmów wspomagania ruchu - mechanicznych lub automatycznych - dzięki którym fronty zabudowy będą otwierały się już po delikatnym ich naciśnięciu. Oczywiście niezwykle istotne są też niewidoczne na pierwszy rzut oka okucia i systemy montowane wewnątrz szuflad i szafek, które odpowiadają za ich płynne otwieranie się i zamykanie oraz pozwalają porządkować dostępną w środku przestrzeń.
Kuchnia dostosowana do indywidualnych potrzeb
W kuchni niezwykle istotna jest funkcjonalność i ergonomia. Projektując rozkład mebli należy zadbać, aby na określonej przestrzeni - w Państwa przypadku 12 m2 - zmieścić jak największą liczbę łatwo dostępnych, odpowiednio skonfigurowanych szafek i szuflad, w których będzie można potem przechowywać różnego rodzaju sprzęty, artykuły spożywcze i akcesoria. Architekt przygotowujący projekt kuchni (w studiu mebli kuchennych będzie on bezpłatny) powinien podzielić dostępną przestrzeń na strefy: gotowania, przygotowywania posiłków, zmywania, przechowywania produktów spożywczych. Jeśli obszary te zostaną właściwie rozplanowane, praca w kuchni będzie prosta i intuicyjna.
Jako że lubicie Państwo gotować, dobrze wygospodarować maksymalnie dużo miejsca na przestrzeń roboczą, czyli dostosowany do państwa wzrostu blat (zwykle znajduje się on 85-90 cm od poziomu podłogi), pod którym powinny zostać umieszczone duże, pojemne szuflady na sprzęty i artykuły spożywcze. Jeśli chodzi o pozostałe szafki i szuflady to ich rozmieszczenie jest kwestią dość indywidualną, chociaż warto stosować się do kilku zasad, które ułatwią potem pracę w kuchni.
Powinno się unikać projektowania otwieranych na bok szafek na wysokości głowy, bo nie tylko ograniczają one dostępną przestrzeń, ale też łatwo się o nie uderzyć. Z kolei montowanie szafek zbyt wysoko lub zbyt nisko sprawi, że trudno będzie nam dostać się do ich zawartości. Nad blatem kuchennym najczęściej umieszcza się szafki otwierane do góry, z kolej przestrzeń pod blatem zwykle zajmują szuflady. Ciekawym rozwiązaniem są wysokie szafy lub szuflady wyposażone w systemy półek bądź koszy, w których można przechowywać żywność lub różnego rodzaju akcesoria.
Fronty szafek umieszczonych nad blatem najczęściej otwierają się do góry, co jest rozwiązaniem najbardziej funkcjonalnym. Producenci stosują różne rozwiązania. Fronty otwierane pionowo nieznacznie wysuwają się do przodu, a następnie wędrują w kierunku sufi tu, zaś kołyskowo poruszają się po linii łuku. W niektórych szafkach stosowane są także dwuczęściowe fronty łamane. Za każdym razem można zatrzymać je w dowolnej pozycji. (fot. Amix)
Systemy porządkujące przestrzeń wewnątrz zabudowy kuchennej
Stelaże, półki i mechanizmy, w które można wyposażyć zabudowę kuchenną, pozwolą zgodnie z Państwa preferencjami zagospodarować dostępną przestrzeń. Jej optymalizacja jest istotna zwłaszcza w przypadku niewielkich kuchni.
Szafki otwierane do góry świetnie sprawdzają się zwłaszcza w mniejszych kuchniach. Można podnosić i domykać je ręcznie, ale także elektrycznie, korzystając z automatycznego systemu wspomagającego. (fot. Amix)
Najpopularniejszym dziś systemem stosowanym w szufladach jest cargo, czyli metalowy, wysuwany stelaż z koszami lub ażurowymi półkami, zapewniający dostęp do przechowywanych rzeczy z aż trzech stron. Wysokość półek i ich rozkład można dowolnie konfigurować. Cargo jest stabilne, pojemne i bardzo funkcjonalne. Poza tym ma tę zaletę, że można stosować je w miejscach, w których żadne inne systemy się nie zmieszczą, a więc wąskich wnękach o szerokości od 15 cm czy w narożnikach, np. w szufladzie narożnej z łamanym frontem.
Niektórzy producenci mebli kuchennych mają w ofercie także duże szafy cargo, które otwierają się jak dwudrzwiowe lodówki i pełnią funkcję spiżarni. Półki, na których znajdują się produkty spożywcze mogą wysuwać się jednocześnie, albo po kolei. Systemy cargo zawdzięczają swoją popularność temu, że zapewniają łatwy dostęp do magazynowanych produktów, mają stabilną konstrukcję i duży udźwig dochodzący do 120 kg. Często można doposażyć je też w elementy dodatkowe w postaci różnego rodzaju pojemników czy relingów.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, w które można wyposażyć podblatowe, narożne szafki jest karuzela. To obrotowy stelaż z półkami, poruszający się wokół pionowej osi. Zwykle ustawia się na nim garnki, patelnie, miski oraz niewielkie urządzenia AGD. Karuzele są wygodne w użyciu, bo całą zawartość szafki można jednym lub dwoma ruchami, w zależności od tego czy front szafki jest połączony ze stelażem czy nie, wydobyć na zewnątrz. Ich wadą jest natomiast to, że nie zapewniają pełnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Będące w sprzedaży systemy różnią się od siebie m.in. kształtem półek, ich rozstawem i wyposażeniem. Dlatego przed dokonaniem wyboru warto dokładnie je obejrzeć i porównać.
Cornery to dedykowane szafkom narożnym systemy cargo. Dzięki nim wykorzystamy przestrzeń szafki i poprawimy dostęp do przechowywanych produktów. Można na nich ustawić np. duże garnki, patelnie oraz sprzęt AGD. Cornery można wysunąć z szafki i ułatwić sobie pracę. (fot. Rejs)
Szufladę lub szafkę pod zlewozmywakiem warto wyposażyć natomiast w pojemniki na odpady segregowane. Zwykle są to cztery kosze - na plastik, szkło, papier i śmieci zmieszane. System zapewniający pełen wysuw zapewni Państwu większą wygodę. Wyżej można zamontować szufladę w kształcie litery U, wpasowującą się w przestrzeń dookoła zlewu, która jest świetna na drobne akcesoria jak ściereczki, zmywaki do naczyń czy tabletki do zmywarki.
Nietypowe szuflady kuchenne
Projektując zabudowę kuchenną cały czas powinniśmy myśleć o ergonomii. Ważne jest zagospodarowanie każdej wolnej przestrzeni. Umożliwiają to m.in. szuflady cokołowe, które pozwalają wykorzystać puste miejsce znajdujące się za cokołem. Szuflady takie mogą obejmować obrysem sam cokół (wówczas można przechowywać w nich drobne akcesoria) lub też przestrzeń nad cokołem. W tym drugim przypadku szuflady będą wyższe i co za tym idzie bardziej funkcjonalne. Dodatkowo można wyposażyć je w wysuwany podest, który pełni funkcję schodka i ułatwia sięgnięcie do znajdujących się wyżej szafek. Drugim ciekawym patentem są szuflady narożne z łamanym frontem, które pozwalają zagospodarować problematyczne narożniki. Choć nie są one foremne, z powodzeniem można umieścić w nich przegródki i organizery na drobne akcesoria.
Szuflady kuchenne są niezwykle pakowne. Często w całości się wysuwają, zapewniając łatwy dostęp do zawartości. (fot. Rehau)
Ruch szuflad i szafek kuchennych
W codziennym użytkowaniu mebli kuchennych niezwykle ważne są systemy jezdne, zawiasy i siłowniki odpowiadające za ich płynny ruch. W zabudowie pozbawionej uchwytów duże znaczenie mają sprawnie działające systemy wspomagania ruchu. Tańsze i bardziej powszechne są systemy mechaniczne. Działają w ten sposób, że szafka czy szuflada otwiera się po naciśnięciu dłonią czy kolanem ich frontowej części.
Ale duże i ciężkie szuflady oraz szafki otwierane do góry (np. te montowane nad blatem) można wyposażyć też w elektryczne wspomaganie ruchu. Działa to w ten sposób, że front mebla wystarczy lekko dotknąć, a system bazujący na silniku elektrycznym zrobi resztę. W otwieranych do góry szafkach często do zamykania służy specjalny przycisk. Oczywiście będącą w ruchu szafkę czy szufladę w dowolnym momencie można zatrzymać. W tej chwili w szufladach coraz częściej stosowane są prowadnice bazujące na łożyskach kulkowych, które odpowiadają za cichą, stabilną i płynną pracę. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę wybierając prowadnice jest to, czy zapewniają one pełny wysuw szuflady. Jest to ważne, bo wtedy będą Państwo mieli swobodny dostęp do całej jej zawartości. Dobierając zawiasy do szafek otwieranych na bok warto zadbać o to, żeby miały one szeroki kąt otwarcia i funkcję cichego, samoczynnego domykania. W szufladach w mechanizm samoczynnego domykania z amortyzacją wyposażone są prowadnice. Dzięki temu, nawet gdy mocno taką szufladę popchniemy, nie trzaśnie tylko w pewnym momencie się zatrzyma, po czym delikatnie i cicho wróci na swoje miejsce.
Szafki otwierane do góry mają gazowe lub mechaniczne (bazujące na zawiasach) siłowniki. Te pierwsze, ze względu na niską cenę, są w tej chwili bardziej popularne. Drugie polecane są do małych i płytkich szafek o niewielkich frontach, w których nie ma dostatecznej ilości miejsca na zastosowanie siłownika pneumatycznego. Okucia wiodących producentów są wprawdzie nieco droższe, ale dzięki precyzyjnemu wykonaniu i zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań, na lata gwarantują bezawaryjność i wysoką kulturę pracy.
Specjalne wkłady, organizery oraz przegródki, które możemy dowolnie przestawiać wprowadzają w szufladach porządek i sprawiają, że wszystkie akcesoria mają swoje miejsce. (fot. Rejs)
Przydatne patenty
W szufladach, jeśli nie zostaną wyposażone w system cargo, można stosować różnego rodzaju przegrody, uchwyty, kosze, wkłady czy organizery. Pozwalają one zapanować nad drobnymi akcesoriami kuchennymi, artykułami spożywczymi, ale też talerzami, przyprawami i wszystkimi przydatnymi drobiazgami. Co ważne, wkłady czy przegrody często można dostosowywać do własnych upodobań, przesuwając je czy zmieniając ich ustawienie. Służą do tego magnesy lub specjalne zaciski.
W jednej z płytkich szuflad podblatowych warto umieścić specjalny wkład na sztućce, niewielkie noże oraz różnego rodzaju otwieracze. Wkłady takie najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, ale mogą być też z metalu czy drewna. Antypoślizgowe maty zapobiegną niekontrolowanemu przesuwaniu się garnków, mis, czy innych sprzętów. Przydatne są też wkłady na talerze, które pozwalają wygodnie nimi operować, np. w drodze z szuflady na stół.
Przyprawy najlepiej trzymać w podpisanych pojemnikach. Można przechowywać je w płytkiej szufladzie. Z kolei pojemniki metalowe oraz noże można przytwierdzić do mocowanej nad blatem listwy magnetycznej. Dzięki temu zawsze będą Państwo mieli je pod ręką.
Tomasz Wojciuk Na zdjęciu otwierającym: Kuchnia powinna być nie tylko ładna i estetyczna, ale też funkcjonalna. Ważne, aby wszystkie sprzęty były w zasięgu ręki. (fot. Rehau)
FAQ Pytania i odpowiedzi
Jakie fronty szafek najlepiej wybrać do otwartej kuchni połączonej z jadalnią?
Fronty gładkie, pozbawione okuć, które mogą być wyposażone w specjalne frezy do komfortowego otwierania. Pomaga to w zachowaniu estetyki i spójności wizualnej z resztą domu.
Jakie mechanizmy ułatwią otwieranie szafek i szuflad w kuchni bez uchwytów?
Mechanizmy wspomagania ruchu - mechaniczne lub automatyczne - umożliwiają otwieranie szafek i szuflad po delikatnym naciśnięciu.
Jak zaplanować przestrzeń roboczą w kuchni o powierzchni 12 m², aby była funkcjonalna?
Należy rozdzielić kuchnię na strefy: gotowania, przygotowywania posiłków, zmywania i przechowywania. Kluczowe jest wygospodarowanie dużej przestrzeni roboczej z blatem na odpowiedniej wysokości (85-90 cm) oraz zastosowanie pojemnych szuflad.
Jakie systemy porządkowania można zastosować wewnątrz szuflad i szafek?
Można zastosować systemy cargo z koszami lub półkami oraz karuzele obrotowe w szafkach narożnych. Systemy te zapewniają łatwy dostęp i lepsze wykorzystanie przestrzeni.
Jakie innowacyjne rozwiązania warto zastosować w szufladach kuchennych?
Szuflady cokołowe, które wykorzystują przestrzeń za cokołem, oraz szuflady narożne z łamanym frontem, które umożliwiają efektywne zagospodarowanie narożników.
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z prasą drukowaną zaczynał w Super Expressie, z „Budujemy Dom” współpracuje od roku 2009. Lubi rozmawiać z ludźmi, podąża za nowinkami technologicznymi, zwłaszcza związanymi z branżą budowlaną i wystrojem wnętrz. Ma dar przystępnego tłumaczenia zagadnień, które mogą być skomplikowane dla laików. Aktualnie jest w trakcie budowy swojego wymarzonego domu.