Nowoczesne okucia mebli kuchennych - przegląd rozwiązań

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nowoczesne okucia mebli kuchennych - przegląd rozwiązań

Dzięki nowoczesnym okuciom i systemom działania, szafki oraz szuflady w kuchni lekko się otwierają, same domykają, nie dochodzi do trzaskania. Takie wyposażenie umożliwia też dogodny dostęp do wnętrza mebli, nawet tych głębokich.

Każda kuchnia powinna być wygodna, funkcjonalna i bezpieczna. Zastosowanie w meblach nowoczesnych zawiasów, prowadnic, stelaży i innych mechanizmów ułatwia ich otwieranie i maksymalne wykorzystanie. Zapewnia bowiem uchylanie, przesuwanie czy podnoszenie frontów oraz pełne wysuwanie szuflad i koszy cargo. Możliwe jest też elektryczne wspomaganie ruchu. Wymienione rozwiązania pozwalają ponadto uzyskać nowoczesny, minimalistyczny wygląd zabudowy kuchennej.

Okucia mebli kuchennych - systemy uchylania szafek wiszących

Tradycyjne rozwierane na bok drzwiczki trzeba co chwilę zamykać, ponieważ przeszkadzają podczas gotowania i łatwo się o nie uderzyć. Poza tym zacieniają wnętrze szafek i ograniczają do nich dostęp. Dużo lepszym rozwiązaniem, szczególnie w małych kuchniach, są fronty otwierane do góry - obecnie popularny trend. Mogą być przez dłuższy czas otwarte - kiedy znajdują się wysoko, nie ma ryzyka nabicia sobie o nie guza, ponadto samoczynnie nie opadają. Wyposażone są w system cichego domykania - nie opadają z hukiem, ale miękkim ruchem. Producenci oferują mechanizmy pozwalające na obsługę dwóch frontów jednym uchwytem oraz elektryczne wspomaganie.

W sprzedaży znajdziemy rozmaite systemy podnoszenia górnego. Drzwiczki łamane po pociągnięciu za uchwyt łamią się i podnoszą. Przesuwane pionowo - po lekkim naciśnięciu albo pociągnięciu za uchwyt - najpierw się wysuwają do przodu, a potem unoszą. Można je zatrzymać w dowolnej pozycji. Fronty otwierane kołyskowo poruszają się po linii łuku i układają na górnym korpusie szafki.

Szafki wiszące otwierane do góry to komfort w połączeniu z nowoczesnością. (fot. z lewej: Hafele, fot z prawej: Blum)

Okucia mebli kuchennych - otwieranie bez uchwytów

Chcąc wpasować się w obecne trendy, modę na minimalizm, producenci i projektanci mebli rezygnują z uchwytów na rzecz nowoczesnych mechanizmów. Systemy bezuchwytowego otwierania coraz częściej stosowane są w sypialniach, przedpokojach, salonach i, oczywiście, kuchniach.

Dzięki nim fronty tworzą jednolitą, gładką powierzchnię, bez dodatkowych elementów. Wygląda to modnie i elegancko. Aby otworzyć szafkę albo szufladę, wystarczy lekko ją nacisnąć. Jest to wygodne zwłaszcza podczas gotowania, gdy mamy mokre lub brudne ręce (możemy posłużyć się nawet łokciem czy kolanem). Mechanizmy bezuchwytowego otwierania opierają się na specjalnych zawiasach, prowadnicach itp.

Szuflada z systemem bezuchwytowego otwierania
Czasem wystarczy lekkie naciśnięcie frontu biodrem, kolanem lub stopą, by szuflada wysunęła się automatycznie. (fot. Blum)

Okucia mebli kuchennych - systemy do szuflad

Aby jak najwygodniej korzystać z szuflad, warto wyposażyć je w elementy do nich przewidziane. Jednym z nich są prowadnice zapewniające pełen wysuw - dzięki czemu całą zawartość mamy jak na dłoni. Mechanizmy wykorzystujące łożyska kulkowe gwarantują gładki i bezszelestny ruch szuflad, bez chwiania na boki.

System samodomykania z amortyzacją sprawia, że szuflady lub drzwiczki szafek bezszelestnie się zamykają. Zwalniają tuż przed zamknięciem, więc nawet przy gwałtownym popchnięciu unikamy uderzenia i hałasu.

Użytkowanie szuflad bez uchwytów jest jeszcze wygodniejsze, gdy mają elektryczne wspomaganie ruchu. Do ich otwarcia wystarczy lekkie naciśnięcie frontu lub pociągnięcie za uchwyt. W przypadku wykrycia przeszkody (np. dziecka) na drodze wysunięcia, następuje zatrzymanie układu. System bezdotykowy uzupełniają czujniki ruchu.

Nowoczesne szuflady kuchenne
Nowoczesne szuflady kuchenne powinny mieć duży udźwig (nawet 40 kg), umożliwiający przechowywanie np. ciężkich talerzy, oraz prowadnice zapewniające pełny wysuw i delikatne domykanie. (fot. GTV)
Szuflada cokołowa
Miejsce za cokołem szafek również można wykorzystać dzięki szufladom cokołowym ze specjalnymi okuciami. (fot. Hafele)

Okucia mebli kuchennych - mechanizmy cargo

Koniec z marnowaniem miejsca. Dzięki mechanizmom z koszami wysuwanymi na szynach, nawet mała i trudno dostępna przestrzeń służy do wygodnego przechowywania rzeczy. To przydatne zawłaszcza w małych kuchniach, gdzie liczy się każdy centymetr.

Rozwiązanie takie zapewnia dogodny dostęp do przedmiotów schowanych wewnątrz głębokich szafek stojących - kosze wysuwa się z całą zawartością, posortowane rzeczy są dobrze widoczne (w zwykłej szafce trzeba najpierw wyjąć przedmioty znajdujące się z przodu). Konstrukcja jest stabilna i wytrzymała - może udźwignąć do 120 kg. Wyposażona bywa w rozmaite akcesoria i systemy, np. pałąki do wieszania ścierek, prowadnice z hamulcami, miękki dociąg.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Cargo występują w różnych rozmiarach. Najwęższe mają zaledwie 15 cm szerokości i umożliwiają funkcjonalnie zagospodarowanie nawet bardzo małej przestrzeni (np. niewykorzystanej luki w zabudowie meblowej). Są doskonałe do przechowywania butelek czy słoików. Kosze mogą być niskie (mieszczące się pod blatem kuchennym), średniej wysokości i takie niemal do sufitu.

Do montażu w narożnikach szafek (gdzie trudno sięga się po przedmioty) producenci proponują cargo z wysuwanymi półkami oraz obrotowe (tzw. karuzele). Pierwszy z systemów działa w ten sposób, że po wyciągnięciu i odchyleniu na bok przednich koszy, tylne przesuwają się na ich miejsce. Karuzele to półki obrotowe przymocowane do wspólnej osi. Są wygodne w użytkowaniu, ale nie zapewniają pełnego wykorzystania przestrzeni (sporo przy tym kosztują).


W narożniku mebli planuje się szuflady (fot. Blum)
W narożniku mebli planuje się półki cargo (fot. Rejs)
Wysuwane kosze cargo
W przypadku zabudowy stojącej wygodnym rozwiązaniem są wysuwane kosze cargo. (fot. Hafele)
Szuflady wewnętrzne, ukryte za jednym wspólnym frontem
Ciekawym rozwiązaniem są szuflady wewnętrzne, ukryte za jednym wspólnym frontem. (fot. Hafele)
Wysokie cargo to dobry sposób na urządzenie domowej spiżarni. (fot. Rejs)

Jak to wszystko zaplanować?

Optymalny wybór mechanizmów i rozplanowanie mebli kuchennych wcale nie jest proste. Nie ma uniwersalnego modelu. Liczy się to, jak dużo czasu spędzamy w tym pomieszczeniu i gotujemy, czy jesteśmy miłośnikami nowinek technicznych, nowoczesnych rozwiązań itd. Istotne są zatem upodobania i styl życia domowników. W dobrze urządzonej kuchni wszystko co potrzebne, zawsze jest pod ręką, a przygotowywanie posiłków nie wymaga pokonywania zbędnych kilometrów.

Najlepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz i wypracować wspólnie koncepcję układu i wyposażenia mebli. Projektant przełoży nasze wizje na realne rozwiązania oraz przedstawi ciekawe pomysły. Taka współpraca zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów na etapie projektowania kuchni, które nierzadko ujawniają się dopiero podczas codziennego jej użytkowania.

Jak zaprojektować nowoczesną kuchnię? Zobacz projekt Pani Magdaleny Frymus

Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Blum

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Idylla

14 Wrz 2012, 20:00

Buduje cudny dom,ale kuchnia nie bedzie otwarta na salon.Nigdy w zyciu!!Jest pozostawiona wolna przestrzeń po skosie na wyjście z kuchni ok 1,20.do salonu.Poza tym gdybym nawet chciała,to ściana od str.salonu/nosnanad kuchnia jest duża galeria z antresola wzdłuz budynku/będzie zagospodarowana ...

time image

Gość Maeve

06 Paź 2009, 22:16

No nawet nawet... Choć żadna nie trafiła dokładnie w mój gust, ale kilka ciekawych pomysłów faktycznie tutaj pokazano :) Ja bym chciała mieć właśnie taką kuchnię połączoną z salonem, więc AGD musiałoby zachwycać wyglądem ;)

time image

Gość Monika

06 Paź 2009, 13:57

Cudne sa te kuchnie. Te sterylne trochę strasza, ale sa urządzone z gustem. Nowoczesne AGD dopełnia wszystkiego. Ciekawa jest ta kuchni w czerwieni gdzie zacieraja się granice kuchni i salonu. Podejrzewam, że dekoratorzy wpasowaliby jeszcze do tej kuchni czerwona lodówkę... Kuchnia ma ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje