Urządzanie kuchni. Przeniesienie instalacji - jak to zrobić?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Urządzanie kuchni. Przeniesienie instalacji - jak to zrobić?

Kuchnia to nie tylko miejsce, gdzie gotujemy codzienne posiłki. To serce domu, gdzie spotykamy się z bliskimi, dzielimy się doświadczeniami i celebrujemy wspólne chwile. Aby ta wyjątkowa przestrzeń sprzyjała kulinarnym kreacjom i ciepłym relacjom, musi być urządzona w sposób przemyślany, estetyczny i funkcjonalny. Projektując kuchnię, należy kierować się zasadami ergonomii i bezpieczeństwa użytkowania, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia i preferencje domowników.

aktualizacja: 2024-05-14 07:08:57
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Kuchnia otwarta czy oddzielna?
  • Jakie są układy funkcjonalne kuchni?
  • Przeniesienie instalacji w kuchni - jak to zrobić?
  • Jak zapewnić wentylację w kuchni?
  • Na jakie oświetlenie się zdecydować?

Kuchnia otwarta czy oddzielna?

Układ funkcjonalny pomieszczeń w domu jednorodzinnym, ich wielkość i konfiguracja instalacji sanitarnej oraz wentylacyjnej determinują charakter kuchni. Może ona stanowić odrębne pomieszczenie lub stać się częścią obszernej jadalni. Oba rozwiązania wiążą się z pewnymi zaletami i wadami, jednak za optymalny wariant uznaje się dużą kuchnię z wydzielonym aneksem jadalnym. Zapewnia to komfortowe miejsce do spożywania codziennych posiłków, jednocześnie ograniczając rozprzestrzenianie się zapachów po całym domu.

Kuchnia z wydzielonym aneksem na jadalnię jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
Kuchnia z wydzielonym aneksem na jadalnię jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, fot. Ferro.

Niezależnie od lokalizacji, część kuchenna powinna spełniać następujące wymagania formalne:

  • szerokość pomieszczenia kuchennego nie powinna być mniejsza niż 2,4 m,
  • drzwi wejściowe o szerokości co najmniej 80 cm,
  • minimalne wyposażenie techniczne to trzon kuchenny, zlewozmywak i podłączenie do chłodziarki,
  • sposób wentylacji należy dostosować do rodzaju kuchenki i jej lokalizacji. W kuchni bez okien dopuszczalna jest wentylacja grawitacyjna przy korzystaniu z kuchenki elektrycznej lub mechaniczna przy kuchence gazowej. Oprócz powyższych wymagań urządzenie kuchni powinno odpowiadać zasadom ergonomii, co zapewni wygodne i bezpieczne jej użytkowanie.

Układy funkcjonalne kuchni

Dobór właściwego układu funkcjonalnego kuchni ma zasadniczy wpływ na komfort codziennego korzystania z tego pomieszczenia. Układ powinien być dostosowany do potrzeb użytkownika, a także do możliwości technicznych, takich jak podłączenie do instalacji.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są gotowe, zunifikowane meble kuchenne o wymiarach modułowych. Z takich elementów tworzy się zabudowę "jednoblatową", na którą składa się ciąg szafek stojących przykrytych blatem roboczym oraz zestaw szafek wiszących. Standardowe korpusy mebli oferowane są z różnorodnymi rodzajami drzwiczek, których wzornictwo decyduje o estetyce całego pomieszczenia. Oczywiście, taki układ funkcjonalny może być również wykonany na indywidualne zamówienie z wykorzystaniem ponadstandardowych materiałów, np. blatów kamiennych.

W przypadku kuchni otwartych na dużą jadalnię, popularnym rozwiązaniem jest tzw. zabudowa wyspowa. W tym układzie, oprócz szafek modułowych ustawionych przy ścianach, na środku kuchni tworzona jest "wyspa". Może ona pełnić funkcję niewielkiej części roboczej, a także mieścić kuchenkę i zlewozmywak. Taki układ zapewnia stały kontakt wzrokowy między osobą w kuchni a gośćmi w salonie. Należy jednak pamiętać, że utworzenie wyspy może wiązać się z pewnymi problemami instalacyjnymi, zwłaszcza z odprowadzeniem ścieków ze zlewozmywaka.

Zabudowa wyspowa to jeden z najpopularniejszych układów funkcjonalnych kuchni.
Zabudowa wyspowa to jeden z najpopularniejszych układów funkcjonalnych kuchni, fot. Ferro.

Przy planowaniu układu funkcjonalnego kuchni powinniśmy również uwzględnić wymagania techniczne i użytkowe dla stałych elementów wyposażenia kuchni, jakimi są kuchenka, zlewozmywak i chłodziarka. Przeczytaj: Ergonomia w kuchni, czyli zasady rozplanowania zabudowy kuchennej

Przeniesienie instalacji w kuchni - jak to zrobić?

Przejmując mieszkanie w stanie deweloperskim, w kuchni zastajemy wyprowadzone rury kanalizacyjne i wodociągowe, rozetę elektryczną do zasilania kuchenki oraz puszki z wyprowadzonymi przewodami do gniazdek. Rozmieszczenie tych elementów nie zawsze odpowiada wymarzonej aranżacji kuchni i często wymaga przebudowy.

Bez większych problemów możemy zmodyfikować instalację elektryczną i wodociągową. Natomiast zmiana lokalizacji odpływu kanalizacyjnego, konieczna przy przemeblowaniu kuchni, może być bardziej kłopotliwa.

Ograniczenia w podłączeniu do kanalizacji

Przy modyfikacji podłączenia do kanalizacji w kuchni, swoboda lokalizacji nowego odpływu (głównie ze zlewozmywaka) ograniczona jest ze względu na konieczność zachowania odpowiedniego spadku rury odprowadzającej ścieki - minimum 2%, co oznacza nachylenie z różnicą wysokości zamocowania 2 cm na każdy metr jej długości. W praktyce możliwości przesunięcia miejsca odpływu ograniczają się zazwyczaj do ściany, na której jest już umieszczone podejście kanalizacyjne lub do sąsiednich ścian w niewielkiej odległości od narożnika.

Istotny jest również sposób poprowadzenia podejścia kanalizacyjnego i dostęp do pionu. Jeśli rura prowadzona jest w bruździe ściennej zakrytej tynkiem, może być konieczne jej rozkucie i poprowadzenie odpływu po powierzchni muru. Nie obniży to estetyki kuchni, gdyż podejścia zazwyczaj montuje się za szafkami kuchennymi, a ich standardowa głębokość (50 cm) pozwala na bezproblemowe umieszczenie odpływu ze zlewozmywaka o średnicy 50 mm i przykrycie go typowym blatem o szerokości 60 cm.

Oczywiście możliwe są również bardziej skomplikowane modyfikacje, np. w przypadku kuchni wyspowej. Wymagają one jednak często przeróbek w pionie kanalizacyjnym lub dostępu od spodu podłogi, np. w przypadku kuchni nad piwnicą. Istnieje również możliwość zastosowania ciśnieniowego odprowadzenia ścieków przy użyciu zestawu pompowego przetłaczającego. W przypadku zlewozmywaka konieczne będzie jednak wstępne rozdrobnienie ścieków za pomocą młynka zamontowanego na odpływie z komory zlewu. Rozwiązanie to pozwala na odprowadzenie ścieków cienką rurą (25-32 mm) umieszczoną np. w wylewce podłogowej na znaczną odległość i na wyższy poziom.

Doprowadzenie wody zimnej i ciepłej

Przy zmianie lokalizacji instalacji wodociągowej do zlewozmywaka i zmywarki, prace rozpoczynamy od wytyczenia trasy jej przebiegu, uwzględniając zarówno linie poziome, jak i pionowe. Punktem zasilania nowego fragmentu instalacji wodnej będzie zazwyczaj istniejące wyprowadzenie do baterii, gdzie zamontujemy kolanka lub zawory kątowe do podłączenia nowych odcinków rur.

Podobnie jak rury kanalizacyjne, możemy je poprowadzić po powierzchni ściany w przypadku standardowego zasilania baterii stojącej. Natomiast w przypadku baterii naściennej, na końcowym odcinku konieczne będzie wykucie bruzd na odpowiednią wysokość i zamontowanie tam modułu przyłączeniowego. Kształt trasy ułożenia rur determinuje wybór rodzaju materiału, z jakiego zostaną one wykonane. W przypadku konieczności wykonania licznych, ciasnych załamań, lepiej zastosować rury polipropylenowe PP ze zgrzewanymi kolankami. Najczęściej jednak wykorzystuje się łatwe w montażu rury warstwowe PEX o średnicy nominalnej 16 mm, łączone na złączki zaciskowe.

Na końcach zasilających rur powinny zostać zamocowane kątowe kolanka ustalające oraz zawory odcinające. Z baterią łączymy je przy pomocy elastycznych wężyków o odpowiedniej długości.

Niezbędna wentylacja

W kuchni o komforcie i higienie pracy decyduje nie tylko funkcjonalne wyposażenie, ale również odpowiednia wentylacja. Jej zadaniem jest usuwanie nadmiaru pary wodnej, zapachów powstających podczas gotowania oraz zapewnianie dopływu świeżego powietrza.

Podczas użytkowania kuchenki konieczna jest wymiana powietrza na poziomie pięciokrotnej jego objętości w pomieszczeniu w ciągu godziny. Takiej efektywności nie da się osiągnąć za pomocą tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Niezbędna jest wentylacja mechaniczna, najczęściej w postaci okapu kuchennego podłączonego do kanału wywiewnego, uzupełnionego o nawiewnik powietrza zewnętrznego sterowany ręcznie lub automatycznie.

Zastąpienie wyciągu pochłaniaczem zapachów nie rozwiązuje problemu wymiany powietrza. Wytworzona wilgoć nadal pozostaje w kuchni, pogarszając mikroklimat i sprzyjając rozwojowi pleśni.

Oprócz wentylacji roboczej, uruchamianej podczas gotowania, niezbędna jest również stała wentylacja podstawowa. Może ona być realizowana grawitacyjnie lub w ramach centralnego systemu wentylacyjnego, na przykład w układzie hybrydowym.

Okap nadkuchenny nie może być zastępowany przez pochłaniacz zapachów.
Okap nadkuchenny nie może być zastępowany przez pochłaniacz zapachów, fot. Ciarko.

Oświetlenie robocze

Przygotowywanie posiłków w bezpieczny i komfortowy sposób wymaga zapewnienia dobrego oświetlenia miejscowego, które umożliwi precyzyjne działanie podczas krojenia i innych czynności kuchennych. Oprócz oświetlenia ogólnego w postaci lamp sufitowych, istotne jest zastosowanie punktów świetlnych pod szafkami kuchennymi.

Najlepiej sprawdzą się w tej roli lampy liniowe - świetlówki lub LED - zapewniające równomierne doświetlenie blatu roboczego. Źródła światła powinny być zamontowane w taki sposób, aby nie raziły osoby pracującej przy blacie, a jedynie skupiały się na jego powierzchni.

W miejscu spożywania posiłków zaleca się instalację nisko zawieszonych lamp nad stołem. Lampy te powinny mieć regulowaną wysokość zwisu i nieprzezroczysty klosz, chroniący przed olśnieniem i tworzący przytulną atmosferę podczas jedzenia.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Liniowe oświetlenie LED sprawdzi się jako oświetlenie robocze blatu kuchennego.
Liniowe oświetlenie LED sprawdzi się jako oświetlenie robocze blatu kuchennego, fot. BRW.

Autor: Redakcja BudujemyDom

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Rejs

 

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły