Akcesoria kuchenne do przechowywania naczyń i żywności

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Akcesoria kuchenne do przechowywania naczyń i żywności

Zaplanowanie ergonomicznej zabudowy kuchni to jeden z najważniejszych etapów urządzania domu. Oprócz efektownych frontów i "inteligentnych" sprzętów konieczne jest podzielenie przestrzeni zabudowy meblowej i wyposażenie jej w systemy i akcesoria ułatwiające przechowywanie, gotowanie i serwowanie posiłków. Producenci oferują szereg nowoczesnych udogodnień wartych uwagi.

Kuchnia to serce domu. Przestrzeń, w której spędzamy sporo czasu, nie tylko gotując. Jeżeli jest na tyle duża, że zmieści się w niej stół lub wyspa, przy której można również usiąść, to nie służy wyłącznie do spożywania posiłków. Przy takim blacie toczy się życie rodzinne - małe dzieci rysują, starsze odrabiają lekcje, dorośli pracują przy komputerze.

Oprócz stołu, sprzętu AGD i pojemnego zlewu z baterią, niezbędna jest zabudowa meblowa tworząca wygodny ciąg połączony blatami, wyposażona w akcesoria do przechowywania naczyń i żywności.

Optymalne rozplanowanie urządzeń, mebli i rodzaju szafek wcale nie jest proste. Najlepiej przy projektowaniu kuchni skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który wysłucha naszych oczekiwań i zaproponuje kilka możliwości ich spełnienia. Współpraca ze specjalistą zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów, które mogą się ujawnić dopiero podczas codziennych zajęć oraz pomoże z rozwagą dobrać najbardziej ergonomiczne rozwiązania i systemy wyposażenia szafek. Zwłaszcza że producenci oferują szeroki wachlarz nowoczesnych udogodnień, które ułatwiają pracę w kuchni.

Meble kuchenne
Planując aranżację kuchni warto dobrze przemyśleć wyposażenie każdej szafki. (fot. Rejs)

Przechowywanie naczyń

Opisujemy akcesoria kuchenne, ułatwiające przechowywanie sztućców, szklanek, kubków, talerzy i garnków.

Wkłady i organizery - tworzą komplet niskich wewnętrznych szuflad z podziałami. Niektóre modele mają uchwyty na noże oraz obcinarkę do folii spożywczej.

Organizery i wkłady do szuflad ułatwiają utrzymanie w nich porządku
Organizery i wkłady do szuflad ułatwiają utrzymanie w nich porządku. (fot. Rejs)

Uchwyty na talerze, kubki - zapobiegają ich przesuwaniu i ewentualnemu rozbiciu podczas otwierania i zamykania szuflad. Układa się je jeden na drugim - pojedynczy element ochroni nawet kilkanaście sztuk. Znakomicie sprawdzają się przy przenoszeniu większej ilości naczyń z szuflady na stół.

Przegrody do szuflad - usytuowanie listew poprzecznych dobiera się do wielkości przechowywanych przedmiotów, np. garnków. Solidne mocowanie ram zapewniają magnesy lub elementy antypoślizgowe.

Ociekarka do naczyń - można postawić ją na blacie, zawiesić na relingu, ukryć w szufladzie bądź w szafce.

Szuflada tackowa - z wysuwaną deską, krajalnicą do chleba i wędlin, albo robotem kuchennym. Wyposażona jest w blokadę utrzymującą szufladę stabilnie w pozycji wysuniętej. Po zakończonej pracy można ją schować.

Szuflada tackowa
Wykorzystanie szuflady tackowej to wygodny sposób na przechowywanie kuchennego robota. (fot. Blum)

Podest wysuwany z cokoła - ułatwia dostęp do zawieszonych wysoko szafek, przydatny dla dzieci, które lubią pomagać w kuchni. Dobrze, jeśli pod nim znajduje się dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Podest obniża się już przy obciążeniu wynoszącym 8 kg i blokuje się w stabilnej pozycji.

Podest wysuwany z cokoła
Podest wysuwany z cokoła (z przestrzenią do przechowywania pod nim) to duże ułatwienie dla małych pomocników. (fot. Blum)

Akcesoria na i nad blaty - bardzo wygodnie korzysta się z gniazd elektrycznych i USB montowanych w blacie albo na wyspie. Jeżeli chce się podłączyć do zasilania sprzęt elektryczny, wyciąga się je z zabudowy, a po skończonej pracy wsuwa w blat, zakrywa pokrywą i otrzymuje równą powierzchnię roboczą. Osoby z chorym kręgosłupem mogą zdecydować się na blat z windą, która dzięki mechanizmowi do regulacji pola roboczego, dostosuje jego wysokość do wzrostu użytkownika. Nad blatem montuje się relingi bądź listwy magnesowe, np. na pojemniki z przyprawami i akcesoria kuchenne.

Oświetlenie - niektóre model szafek, np. z półprzezroczystym dnem mogą mieć umieszczone w ich wnętrzu oświetlenie płaszczyznowe, szuflady bywają wyposażone w oprawy uruchamiane automatycznie po ich wysunięciu. Producenci oferują też wersje z podświetlonymi krawędziami blatu i półek, świecące uchwyty mebli oraz przypodłogowe cokoły. Pod szafkami wiszącymi przydaje się oświetlenie LED, punktowe albo w postaci taśmy - do ułatwienia pracy na blacie. Bardzo praktyczne łączniki bezdotykowe służą do aktywacji lampy po machnięciu ręki (przy pracy w kuchni dłonie często są mokre, ubrudzone).

Bezuchwytowy system szafek z aluminiowymi profilami w korpusach i obwodowym oświetleniem LED
Bezuchwytowy system szafek z aluminiowymi profilami w korpusach i obwodowym oświetleniem LED. (fot. Nolte)

Przechowywanie żywności

Wygodne korzystanie z kuchennych zapasów zapewni wyposażenie zabudowy w różne udogodnienia. Przedstawiamy kilka z nich.

Mechanizmy do szuflad - prowadnice do pełnego wysuwu bez chwiania się na boki oraz systemy samodomykania z amortyzacją (szuflada zwalnia tuż przed zamknięciem, a potem się domyka). Systemy wspomagające ruch szuflad, bazujące na łożyskach kulkowych, gwarantują ich płynne, stabilne i ciche przesuwanie. Natomiast układy samodomykania z amortyzacją chronią przed gwałtownym zamknięciem, bo mechanizm domyka je powoli i bezszelestnie (nie trzaskają). Ważną cechą nowoczesnych systemów szufladowych jest duży udźwig - w niektórych wersjach nawet do 70 kg.

Pojemne szuflady do przechowywania żywności
Pojemne szuflady o różnej wysokości i z przezroczystymi bokami sprawdzają się jako podręczna spiżarnia do przechowywania żywności. (fot. Blum)

Szafki typu cargo - mechanizm z koszami wyjeżdżającymi na szynach jest szczególnie polecany do wąskich, głębokich szafek, gdyż umożliwia łatwy dostęp do wszystkich schowanych wewnątrz rzeczy. Kosze wysuwa się z całą zawartością (w zwykłej szafce trzeba najpierw wyjąć przedmioty znajdujące się z przodu). Wysokie i wąskie cargo nadają się do przechowywania artykułów spożywczych w butelkach i słoikach. Natomiast niskie, umieszczone np. w szafce pod zlewozmywakiem - są odpowiednie na akcesoria do mycia, a przy kuchence - na liczne małe pojemniki z przyprawami.

Cargo mogą mieć dno ażurowe albo pełne (np. z tworzywa sztucznego, drewna), oraz system prowadnic z miękkim dociągiem i udźwigiem do 120 kg. Do bardzo głębokich słupków przeznaczone są modele z dwoma rzędami koszy - część z nich zamontowana jest na skrzydle szafki. Po pociągnięciu za skrzydło, układ jezdny przesuwa tylne do przodu. Największe konstrukcje tego typu z powodzeniem zastępują domową spiżarnię - wysokie stelaże mogą mieć wiele koszy, każdy z udźwigiem do 70 kg, do maksymalnego udźwigu całej szafy 350 kg.

Wąskie, wysokie cargo jest idealnym miejscem do przechowywania produktów w słoikach i butelkach
Wąskie, wysokie cargo jest idealnym miejscem do przechowywania produktów w słoikach i butelkach. (fot. Amix)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Wysoka szuflada z pojemnikami do segregacji śmieci - najwygodniejsza będzie ulokowana pod zlewozmywakiem. Po otwarciu frontu, pojemniki wysuwają się samoczynnie. Bardziej zaawansowane zamykane kosze są tak zaprojektowane, żeby zatrzymywały nieprzyjemny zapach śmieci. Można też wybrać model z luką na syfon, z uporządkowaną przestrzenią na akcesoria do czyszczenia, tabletki do zmywarki, rękawice.

Kosze do segregacji opadów
Kosze do segregacji opadów to obecnie podstawowe wyposażenie każdej zabudowy kuchennej. Najwygodniejsze są systemy wysuwane, montowane pod zlewozmywakiem. (fot. Amix)

Cargo z obrotowym stelażem (karuzelą) albo ruchomymi koszami - to wygody sposób na przechowywania garnków. Po wyciągnięciu i odchyleniu na bok przednich pojemników, tylne trafiają na ich miejsce.

Karuzela do przechowywania garnków
Karuzela do przechowywania garnków jest wygodnym systemem do zagospodarowania narożnej szafki. (fot. Hafale)

W jaki sposób można otwierać szuflady i szafki?

Systemy do bezuchwytowego otwierania składają się ze specjalnych zawiasów i prowadnic. Dzięki nim, aby otworzyć szafkę lub szufladę, wystarczy nacisnąć front dłonią, a jeśli ręce są zajęte - kolanem lub łokciem. Można też zastosować elektryczne wspomaganie ruchu. Wtedy trzeba dotknąć frontu szuflady, żeby mechanizm sam wysunął ją do końca, ewentualnie zatrzymał po napotkaniu przeszkody, np. siatki z zakupami. Istnieją również układy bezdotykowe, z wbudowanymi czujnikami ruchu.

W przypadku szafek wiszących, standardem są drzwiczki otwierane na boki. Nie są one jednak zbyt wygodne, gdyż ograniczają kąt, z którego można wygodnie widzieć zawartość szafki i sięgnąć po nią. Dodatkowo zacieniają przestrzeń, a także wprowadzają ryzyko uderzenia się o uchylone drzwiczki.

Wygodniejszym elementem są fronty uchylane do góry. Podczas gotowania, szafki mogą być otwarte, bo gdy znajdują się wysoko, nie ma zagrożenia nabicia sobie o nie guza. Ponadto takie modele wyposażone są w system cichego domykania - opadają łagodnie. Niektóre mechanizmy umożliwiają obsługę dwóch frontów jednym uchwytem.

Producenci oferują również systemy przesuwane pionowo, które po lekkim naciśnięciu albo pociągnięciu za uchwyt wysuwają się i unoszą, oraz łamane - te po pociągnięciu za uchwyt łamią się i podnoszą. Wersje otwierane kołyskowo poruszają się po linii łuku i układają na górnym korpusie.

Zestaw do szuflady wysokiej zawierający 2 metalowe boki o wysokości 238 mm, 2 prowadnice z funkcją dociągu oraz cichego domyku, 2 metalowe mocowania frontu i tylnej ścianki oraz plastikowe zaślepki na boki
Zestaw do szuflady wysokiej zawierający 2 metalowe boki o wysokości 238 mm, 2 prowadnice z funkcją dociągu oraz cichego domyku, 2 metalowe mocowania frontu i tylnej ścianki oraz plastikowe zaślepki na boki. (fot. Amix)

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Blum

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!