Znamy laureatów konkursu "Copper and the Home"

Znamy laureatów konkursu "Copper and the Home"

Ogłoszono laureatów kolejnej edycji międzynarodowego konkursu "Copper and the Home". Jego celem jest popularyzowanie stosowania miedzi w projektowaniu przedmiotów codziennego użytku. W 2015 roku większość nagród przypadła włoskim projektantom.

Pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowej kategorii, czyli profesjonalnych projektantów zdobyła Liuba Campolo z Włoch. Jej praca pod nazwą COVER jest projektem podstawki i podpórki dla roślin domowych. Drugie miejsce w tej kategorii przyznano Francesco Costacurcie, który także pochodzi z Włoch. Jego projekt "Delizie d’Italia" przedstawia foremki do ciasta w kształcie najważniejsze zabytków poszczególnych regionów kraju - od krzywej wieży w Pizie po Koloseum.

Ponadto wyróżnienia zdobyli: Holender Ruben Johan Der Kinderen za projekt "Blow Vases", Niemiec Oleg Igoreviĉ Pugachev za projekt "Bobino Side table", Włoch Antonio Gramegna za projekt "Piccole sculture" oraz Hiszpan Daniel Martinez za projekt "The New Tin Can Phone". W kategorii studenckiej zwyciężył Włoch Renato Scicchitano, który przygotował projekt pod nazwą "Igea – Tornare a Stare Bene".

COVER (Come Verde Rame) COVER (Come Verde Rame)
COVER (Come Verde Rame), autor: Liuba Campolo. Zdobywca pierwszej nagrody w kategorii profesjonalnych projektantów

Nie tylko z Europy

Konkurs "Copper and the Home" jest skierowany do młodych projektantów oraz studentów wzornictwa. W tym roku nadesłano ponad 200 prac; nie tylko z Europy, lecz także z Chile, Indii i Meksyku. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować przedmioty domowego użytku, ale nadesłano też projekty specjalistycznych instrumentów do rehabilitacji chorych cierpiących na zaburzenia psychomotoryczne. Wybór miedzi jest nieprzypadkowy. Miedź daje szerokie możliwości zastosowania w projektowaniu przedmiotów domowych (np. oprawy oświetleniowe, wazy, lustra, elementy wystroju wnętrz, posadzki czy grzejniki). Jest także materiałem przeciwdrobnoustrojowym, co oznacza, iż eliminuje ze swojej powierzchni bakterie, wirusy i grzyby.

Delizie d’Italia, autor: Francesco Costacurta.
Delizie d’Italia, autor: Francesco Costacurta.
Delizie d’Italia, autor: Francesco Costacurta. Zdobywca drugiej nagrody w kategorii profesjonalnych projektantów.

Zwycięzców konkursu wybrało jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. W jego skład weszli: architekt Marco Ferreri, architekt i projektant Roberto Paoli, architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli. Zwycięzca w kategorii profesjonalnych projektantów otrzymał nagrodę wysokości 4 000 euro, zdobywca drugiego miejsca 2 500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej wzbogacił się o 1 500 euro.

Polski akcent z przeszłości

 Konkurs "Copper and the Home" od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich projektantów i studentów wzornictwa. W edycji organizowanej w 2012 roku doczekaliśmy się polskiego laureata w kategorii studenckiej. Była to praca "B-side" Michała Holcera, wtedy studenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – mówi Michał Ramczykowski z Polskiego Centrum Promocji Miedzi.

B-side to kran wykonany z miedzi, który jednocześnie podaje mydło oraz wodę. Praca została wyróżniona za innowacyjne wykorzystanie miedzi w celu podwyższenia standardu higieny w toaletach w miejscach publicznych. Organizatorem "Copper and the Home" był Włoski Instytut Miedzi (Instituto Italiano del Rame). W Polsce oficjalnym partnerem wydarzenia jest Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM).

Źródło: materiały prasowa Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz