Nie masz gdzie trzymać butów? Ten trik wykorzysta pustą ścianę
Nie masz gdzie trzymać butów? Ten trik wykorzysta pustą ścianę
Wąski przedpokój, brak miejsca i sterta butów leżących przed drzwiami - brzmi znajomo? W wielu małych mieszkaniach tak właśnie wygląda codzienność, która niejednemu może przeszkadzać. Gdzie przechowywać obuwie, gdy nie ma miejsca? Co zrobić z butami "po sezonie"? Poznaj triki, które odmienią twój przedpokój.
Buty zajmują dużo miejsca na podłodze, a nieprawidłowo przechowywane niszczą się, tracą kształt cholewki i zbierają kurz. Ponadto rozrzucone wprowadzają bałagan. Ponadto te skórzane wymagają odpowiedniej pielęgnacji i ochrony przed wilgocią. Jeśli chcesz zadbać o swoje buty, a dodatkowo mieć ład i porządek, sięgnij po sprawdzone sposoby na ich przechowywanie.
Listwa z haczykami - dodatkowe miejsce na obuwie
Ten gadżet na pierwszy rzut oka przypomina zwykły wieszak. Jednak zamontowany nisko, tuż nad podłogą może pomóc w organizacji przestrzeni. Świetnie sprawdzi się w przypadku butów na obcasie i butów ze skóry. Jeśli zdecydujesz się na zakup samych haczyków, możesz zawiesić je na różnych wysokościach, dzięki czemu zyskasz jeszcze więcej miejsca do przechowywania. Zestaw haczyków ściennych często pojawia się w sezonowych kolekcjach w IKEA czy Pepco. Równie dobrze możesz go zamówić w sklepie internetowym.
Wiszące pionowe półki - pomysł na mały przedpokój
Nie masz odpowiednich warunków na zajmujący całkiem sporo miejsca regał na buty? Postaw na wąskie półki, które od kilku sezonów cieszą się nieustającą popularnością. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają całkiem niepozornie, to są w stanie pomieścić naprawdę wiele. Dzięki półkom zamontowanym na ścianie lub za drzwiami wykorzystasz miejsce, które do tej pory było puste. Wąskie półki doskonale sprawdzą się we wnękach i wąskich zakamarkach. Doceniają je w szczególności osoby, mogące pochwalić się sporą kolekcją butów. Półki o małej głębokości idealnie sprawdzą się do przechowywania dziecięcych butów, klapek, czy tenisówek.
Odpowiednio dobrane półki to nie tylko praktyczny mebel, ale też element dekoracyjny. Te minimalistyczne, białe lub drewniane niemalże stopią się ze ścianą i stworzą z nią jedną całość. Niedrogie i praktyczne propozycje znajdziemy np. w IKEA, Jysk, Leroy Merlin, Castorama, czy w Pepco. Półki są lekkie, łatwe do zamontowania i dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu dopasujemy je nawet do naprawdę niewielkich i wąskich przedpokojach. Wiszące pionowe półki doskonale sprawdzą się w sezonie jesienno-zimowym i sprawią, że dostęp do butów stanie się łatwiejszy.
Wąska szafka z półkami na buty to prosty patent na porządek i oszczędność miejsca, fot. Adobe Stock
Organizer na buty - jak przechowywać buty zimowe?
Jeśli wciąż w przedpokoju potykasz się o porozwalane po podłodze buty, organizer może okazać się doskonałym pomysłem. Ten niepozorny gadżet, który w sieciówkach można kupić już w naprawdę okazyjnej cenie, sprawdzi się zarówno w małym przedpokoju, szafie, jak i wnętrzach, w których chcemy maksymalnie wykorzystać każdą przestrzeń.
W wiszącym organizerze tekstylnym najlepiej przechowywać lekkie buty np. klapki, trampki, kapcie. Równie dobrze można go zawiesić na drzwiach lub zamocować na ścianie. Z kolei stojący organizer to propozycja bardziej uniwersalna: zmieścimy w nim więcej par butów, możemy go postawić w dowolnym miejscu lub przemyć wodą, gdy się ubrudzi. Świetnie sprawdzi się we wnęce, w rogu przedpokoju, a także jako dodatkowa półka w szafce na buty. Można postawić go również w garderobie. Z kolei organizer w wersji z kieszeniami może służyć też do przechowywania różnych akcesoriów np. szczotek czy past do butów.
Teleskopowa rurka - miejsce na przechowywanie butów
Teleskopowa rurka do przechowywania butów to sprytne, funkcjonalne akcesorium, które doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach, przedpokojach czy szafach. "To idealne wykorzystanie przestrzeni w szafie, która często jest wolna. Dzięki zamocowaniu rurki tuż nad podłogą zyskujemy przestrzeń na przechowywanie butów, szczególnie tych, które chcemy mieć pod ręką" - mówi specjalistka od declutteringu i organizacji przestrzeni, Monika Czuryło-Chojnacka.
Pufy i ławki ze schowkiem - jak przechowywać buty po sezonie?
Niektóre pufy czy ławki ze schowkiem potrafią pomieścić naprawdę dużo i to bez zajmowania dodatkowej przestrzeni. To jedno z rozwiązań, które łączy w sobie wygodę z estetyką. Taki sposób przechowywania butów sprawdzi się w przedpokoju, w którym liczy się każdy centymetr. Zwykła pufa czy ławka mogą służyć jako miejsce do siedzenia podczas zakładania obuwia. Jednak wystarczy unieść pokrywę, by odkryć w środku dodatkowy schowek.
Pufy i ławki z funkcją przechowywania są naprawdę stylowe i mogą nadać wnętrzu fajnego charakteru. Przykładowo Jysk ma szeroki wybór puf do przechowywania, a ta aksamitna ze schowkiem z kolekcji Auning kosztuje zaledwie 35 zł.
Lekkie, ażurowe półki na buty to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Można łatwo je przestawić, fot. Adobe Stock
Stojak na buty - świetny pomysł na sprytne przechowywanie butów
Idealnym pomysłem na przechowywanie butów skórzanych w przedpokoju z ograniczoną przestrzenią jest stojak na buty. To kompaktowy i funkcjonalny mebel, który pozwala na prawidłowe trzymanie obuwia. Stojaki na butydostępne są w różnych rozmiarach i kształtach: od metalowych konstrukcji, przez te plastikowe, aż po wykonane z estetycznego drewna. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest łatwość utrzymania czystości: obuwie nie leży na podłodze, co ogranicza osadzanie się kurzu i zabrudzeń.
Stojak to zgrabne rozwiązanie do przechowywania, które pomieści aż 12 par butów i idealnie się sprawdzi w małych, wąskich przestrzeniach. Stojak na buty ÄLGANÄS, IKEA
Dzięki stojakowi buty będą odpowiednio wentylowane, co pozwoli przedłużyć ich żywotność. To doskonały sposób na prawidłowe przechowywanie butów w twoim domu.
Przechowywanie butów w pudełkach - rozwiązanie do małych pomieszczeń
W małych przestrzeniach liczy się każdy centymetr. Utrzymanie porządku w takim metrażu może okazać się sporym wyzwaniem, szczególnie gdy brakuje miejsca do przechowywania. Jednym z prostszych, a jednocześnie skuteczniejszych rozwiązań jest trzymanie obuwia w pudełkach, pojemnikach.
"Przechowując buty np. pionowo w pudełkach - czyli w podobny sposób jak książki na półce, oszczędzimy miejsce i wszystko mamy lepiej dostępne. Warto też zrezygnować z oryginalnych pudełek na buty na rzecz zakupu wszystkich jednakowych - większa kompatybilność pudełek gwarantuje lepsze zagospodarowanie miejsca" - mówi specjalistka.
Przechowywanie piętrowe - praktyczne porady
Przechowywanie piętrowe to nie tylko skuteczny sposób na oszczędność miejsca, ale także ważny element dbania o buty. Umieszczając obuwie w odpowiednim ułożeniu, zmniejszamy ryzyko odkształceń, zagnieceń czy odbarwień.
"Dzięki specjalnym nakładkom możliwe jest ustawienie jednej pary butów w układzie piętrowym. Taki sposób przechowywania pozwala zaoszczędzić miejsce i ułatwia szybki wybór obuwia" - dodaje ekspertka od declutteringu i organizacji przestrzeni.
Takie rozwiązanie chroni też obuwie przed kurzem i przypadkowymi uszkodzeniami. Sprawia, że buty dłużej zachowają swój wygląd. Warto pamiętać, że przed schowaniem buty należy dobrze oczyścić i wysuszyć.
Dzięki temu prostemu patentowi na półce zmieścisz dwa razy więcej butów. Przechowywanie w pionie w schowku na buty MURVEL od IKEA to łatwy i tani (3 zł) sposób na porządek i oszczędność miejsca.
Jak przechowywać buty w szafie? W czym trzymać obuwie?
Właściwe przechowywanie butów w szafie pozwala zaoszczędzić miejsce i utrzymać porządek, szczególnie gdy chcemy zadbać o obuwie po zakończeniu sezonu. Kluczowe jest, aby buty były czyste i całkowicie suche - dzięki temu unikniemy gromadzenia się wilgoci. Dobrym pomysłem są też specjalne podstawki i uchwyty, które pozwolą zaoszczędzić miejsce i zadbają o porządek w szafie.
Obuwie nieużywane przez dłuższy czas warto schować do pudełek lub woreczków ochronnych, które chronią buty przed kurzem. W przypadku ulubionej kolekcji butów dobrze jest postawić na prawidła, które pomogą zachować ich odpowiedni kształt.
Dziennikarka od lat związana z mediami. Z wykształcenia chemiczka, z zamiłowania obserwatorka codzienności i praktycznych rozwiązań. Budowa własnego domu stała się dla niej początkiem nowej pasji - zafascynowała ją tematyka budownictwa, wykończenia wnętrz i funkcjonalnych rozwiązań. Dziś chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i wiedzą, pokazując, że nawet najbardziej złożone etapy budowy można przejść z głową i spokojem. Ceni prostotę, estetykę i praktyczne podejście do urządzania przestrzeni.