JAK I GDZIE URZĄDZIĆ SYPIALNIĘ?
Kiedy robi się ciemno i cicho, w sypialni przenosimy się w inny wymiar. Tu możemy odciąć się od problemów dnia. Nie bez powodu miejsce nocnego wypoczynku urządzamy na piętrze domu lub w części najbardziej zacisznej. Z dala od salonu, gdzie czasem do późna oglądamy telewizję, i od kuchni, w której pracuje zmywarka czy okap. Zupełna izolacja nie jest możliwa w niewielkich mieszkaniach, ale istnieją rozwiązania, dzięki którym można spać spokojnie.
Dobrym pomysłem będzie wytłumienie podłogi poprzez położenie dywanu lub wykładziny. na ścianach tapety albo paneli, które wyciszą pomieszczenie. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest użycie korka w roli posadzki i elementu wykończenia ścian.
W sypialni niezbędne są również zasłony lub rolety, które będą skutecznie izolować ją od światła słonecznego. W osiągnięciu przytulności niebagatelne znaczenie ma także odpowiednie łóżko. Wyposażone w duży, tapicerowany zagłówek będzie dodatkowo izolowało śpiące osoby od światła i dźwięków.
Bardzo istotnym elementem sypialni jest oświetlenie. Obok ciepłych, budujących klimat lampek, szczególne znaczenie ma światło umieszczone obok łóżka, przy którym będzie można poczytać. Nie rezygnujemy też z mocniejszych lamp - przydadzą się zwłaszcza w sypialni, w której znalazło się miejsce na szafę pełniącą rolę garderoby.
W JAKICH KOLORACH URZĄDZIĆ SYPIALNIĘ?
Sypialnia to jedno z tych miejsc w domu, do którego raczej nie zapraszamy gości. Urządzamy ją więc dla siebie, dlatego wybieramy kolory, które lubimy najbardziej. Barwami, które pomagają się wyciszyć są np. wszelkie odcienie niebieskiego - są one ukojeniem dla zmysłów, a jednocześnie lubi je większość osób. Jeśli sypialnia jest nieduża, lepiej wybrać jasne odcienie niebieskiego, które można połączyć z szarością i złamaną bielą. To także barwy poranka, dlatego w niebiesko-szarej sypialni łatwiej będzie się obudzić.
- Jak wykonać ścianę z cegiełek za pomocą tynku gipsowego Gamma?
- Jacob - przenośna garderoba o industrialnym wyglądzie
- LEGRABOX - szuflady na płyty winylowe
- Architektura wnętrz komercyjnych - czyli aranżacje, które mają rozpieszczać!
Dobór kolorystyki zależy jednak przede wszystkim od naszego trybu życia i temperamentu. Niektórym potrzeba ciepłego blasku słońca, który pomoże pożegnać ponury nastrój po przebudzeniu. Wówczas warto postawić na nienachalne odcienie beżu i kawy z mlekiem. Odważniejszym polecamy z kolei ciekawy mariaż słonecznych żółcieni z gołębią szarością lub błękitem. Pobudka w żółtej poświacie nastroi optymistycznie na cały dzień.
ŁÓŻKO Z WIELOMA SCHOWKAMI
Sypialnia nie zawsze jest przestrzenią jednofunkcyjną. Bywa równocześnie salonem lub pokojem do pracy. W takiej sytuacji zamiast łóżka wybieramy często sofę z funkcją spania. To proste rozwiązanie, ale niekoniecznie zapewnia komfortowy wypoczynek nocny. Z tym problemem niektórzy producenci próbują poradzić sobie w inny sposób, projektując łóżka niczym z filmu z Bondem. Pełnoprawne łóżko z wygodnym materacem w jednej chwili można podnieść do góry, by utworzyło spójną całość z meblościanką i umożliwiło korzystanie z umieszczonej pod nim sofy.
JAKIE ELEMENTY WARTO KUPIĆ RAZEM Z ŁÓŻKIEM?
Łóżko to najważniejszy element sypialni, ale bez mebli pomocniczych jest jak bezludna wyspa. Dopasowanie do niego szafki czy stolika nie powinno być trudne, bowiem producenci zazwyczaj oferują pełne kolekcje do sypialni. Aczkolwiek rama łóżka, stelaż, a nawet wezgłowie często proponowane są osobno. W przypadku zagłówka lub nóżek, możliwość wyboru podyktowana jest względami estetycznymi - do kupującego należy wówczas decyzja, czy woli rozbudowany, bardziej dekoracyjny element, czy też skromny i niedrogi.
WYGODNA I BEZPIECZNA SYPIALNIA
Około 20% z nas ogląda telewizję przed snem, a prawie drugie tyle serfuje w Internecie. Nic dziwnego, że łóżka stają się coraz bardziej wyspecjalizowane. Wyposażamy je w regulowane zagłówki, oświetlenie, elektrycznie sterowane stelaże, które umożliwiają przyjęcie wygodnej pozycji do czytania, albo... oglądania telewizji.
Między innymi z tego właśnie powodu tak dużą wagę przywiązujemy do pościeli, narzut, poduszek dekoracyjnych i podgłówków. Dobrze dobrane pozwalają cieszyć się zarówno porankiem, jak i długim wieczorem spędzonym w łóżku. Mając pod ręką poduchy i pledy, łatwiej będzie ułożyć się w wygodnej pozycji.
Coraz częściej szukamy ważnych informacji dotyczących jakości pościeli. Wybieramy naturalne tkaniny, najchętniej bawełnę, która jest przyjemna w dotyku. Zwracamy też uwagę na wzory, które zazwyczaj są drukowane. O ile to możliwe, upewnijmy się, czy kupowana pościel jest barwiona bezpiecznymi farbami, pozbawionymi ołowiu.
Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"