Schody wewnętrzne - aranżacje

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Schody wewnętrzne - aranżacje

Wnętrzarskie trendy obejmują również schody. Niezależnie od preferencji estetycznych, od lat modne jest drewno. Oprócz niego w nowoczesnych przestrzeniach króluje metal, szkło oraz kamień. Zwolennicy tradycyjnej stylistyki wybierają schody wstęgowe o wyszukanej formie, amatorzy minimalizmu - proste dywanowe.

Gdzie umieścić schody - w salonie, czy osobnej klatce schodowej?

Schody są ważnym elementem architektonicznym każdego domu z poddaszem lub piętrem. W dużych rezydencjach na ogół planowane są w oddzielnej klatce schodowej, która ogranicza przenoszenie hałasów z obu kondygnacji. Przeważnie wykonywane są jako żelbetowe, przykrywane drewnem albo kamieniem dopiero podczas wykańczania wnętrz. Oddzielna klatka schodowa średnio zajmuje 10 m2 powierzchni parteru.

W mniejszych domach schody zazwyczaj zajmują część otwartej przestrzeni na parterze. Są wyeksponowanym dużym elementem reprezentacyjnej strefy domu, dlatego wymagają wyjątkowej dbałości o sposób wykończenia. Widać je z każdego miejsca w salonie. Możliwości projektowych i realizacyjnych jest wiele. Ważne by kształt i sposób wykończenia dopasować do stylistyki całego wnętrza. Unika się tu stawiania masywnej konstrukcji z betonu, a stosuje lekkie i bardziej finezyjne wersje, np. ze stali, drewna.

Lokalizacja schodów w otwartej przestrzeni, niestety, oznacza poprowadzenie przez salon szlaku komunikacyjnego oraz przenoszenie się dźwięków przez otwór w stropie - oglądanie telewizji, słuchanie muzyki czy wieczorne biesiadowanie z gośćmi może przeszkadzać śpiącym na piętrze dzieciom i seniorom.

W projektowaniu pomocny będzie architekt wnętrz, ale największe doświadczenie mają stolarze i producenci, oferujący schody na zamówienie. Zanim jednak zwrócimy się o pomoc do któregoś z nich, poszukajmy inspiracji na forach budowlanych i wnętrzarskich oraz na stronach producentów. Pozwoli to wstępnie sprecyzować oczekiwania, które potem zweryfikuje fachowiec. Oceni, czy wybrany kształt i wielkość schodów da się wykonać w konkretnym domu. Sprawdzi czy będą one wygodne i bezpieczne. Dobierze materiały, określi też koszt i termin realizacji zamówienia.

Przed podpisaniem umowy, warto poprosić o przedstawienie kilku wizualizacji, by mieć pewność, że wybrana konstrukcja będzie pasować do naszego wnętrza. Obecnie na sprawdzonych fachowców niekiedy trzeba poczekać nawet kilka miesięcy i kolejne 2-3 na realizację zamówienia. Dobrze więc o schodach pomyśleć na bardzo wczesnym etapie wykańczania wnętrz.

Oświetlenie schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne to nie tylko efektowna ozdoba, ale przede wszystkim trakt komunikacyjny. Muszą być więc bezpieczne. Oprócz wymogów dotyczących wygodnego kształtu, liczby i wysokości stopni, powinny zostać odpowiednio oświetlone.

Lampki mogą pełnić również funkcje dekoracyjne, podkreślając oryginalny dizajn i szlachetność użytych materiałów.

Światło należy tak zaplanować, aby padało na stopnie i żeby można było nim sterować łącznikiem schodowym z poziomu obu kondygnacji.

Możliwości wyboru rodzaju oświetlenia schodów wewnętrznych jest kilka:

  • kinkiety - powinny być zawieszone na ścianach powyżej wzroku idącego po schodach domownika;
  • oczka ścienne - mocuje się w ścianie przy co drugim lub co trzecim stopniu;
  • oprawy schodowe - wmontowuje się w płaszczyznę schodów, w podstopnice, najlepiej pod każdym stopniem; mogą mieć postać oczek bądź LED-owych listew lub taśm.

Schody wewnętrzne - drewniane

Na schody wykorzystuje się wiele gatunków tego materiału. Najbardziej eksploatowane są stopnie, dlatego powinny być wykonane z twardego drewna drzew liściastych, jak dąb, jesion, buk. Mniej zalecany jest klon, wiśnia. Można również zdecydować się na gatunki egzotyczne, np. merbau, amazake, zebrano, wenge, jatoba, czy mahoń. Odradza się natomiast użycie miękkiego drewna - świerku, sosny, meranti.

Drewno stosowane jest do wykańczania stopni schodów żelbetowych oraz budowy schodów w całości - konstrukcji i stopni. Klasyczne rozwiązanie to konstrukcja policzkowa. Tę najbardziej wyszukaną i efektowną mają modele wstęgowe, produkowane z giętego drewna. Ich wykonanie wymaga sporego doświadczenia. Nie każdy stolarz potrafi je zrobić.

Nowocześniejsze i bardzo popularne są wersje dywanowe. Z jednej strony przytwierdza się je do ściany (na stalowej konstrukcji wspornikowej), a po stronie zewnętrznej montuje lekką balustradę - najczęściej z metalu (linek lub prętów) lub ze szkła. Stopnice i podstopnice z drewna unoszą się jakby w powietrzu, tworząc atrakcyjną formę dekorującą salonową przestrzeń.

Z drewna wykonuje się też balustrady. Mogą być wypełnione prostymi słupkami o przekroju koła albo kwadratu. Popularne do niedawna tralki z wyfrezowanymi wcięciami i obłościami wychodzą z mody.

Schody żelbetowe obłożono jasnym drewnem
Schody żelbetowe obłożono jasnym drewnem. Przestrzeń pod nimi wykorzystano na szafki z białymi frontami, które sprawiają wrażenie przenikania się ze stopniami. (fot. Archon+ (Projekt Dom w Betulach)
Spiralne schody wykonano z drewna sosnowego, zaimpregnowanego woskiem. Artystycznie wygięte policzki (wangi) są ich największą ozdobą. (fot. L. Jampolska) Dowiedz się z naszego reportażu, ile kosztowały te schody!
Schody ażurowe na policzkach giętych, z drewna dębowego bejcowanego, balustrada - szkło gięte hartowane (10 mm), pochwyt drewniany
Schody ażurowe na policzkach giętych, z drewna dębowego bejcowanego, balustrada - szkło gięte hartowane (10 mm), pochwyt drewniany. (fot. Schody Prudlik)
Schody spiralne z płycinową balustradą i zabudową spodu. Wykonane z wędzonego dębu i malowanego drewna
Schody spiralne z płycinową balustradą i zabudową spodu. Wykonane z wędzonego dębu i malowanego drewna. (fot. Trąbczyński)
Schody półkowe, wykonane z drewna egzotycznego merbau z oświetleniem LED, balustrada - pręty pionowe nierdzewne, stal szczotkowana
Schody półkowe, wykonane z drewna egzotycznego merbau z oświetleniem LED, balustrada - pręty pionowe nierdzewne, stal szczotkowana. (fot. Schody Prudlik)
Spiralne schody dywanowe z orzecha amerykańskiego. Balustrada z giętego szkła z drewnianym pochwytem
Spiralne schody dywanowe z orzecha amerykańskiego. Balustrada z giętego szkła z drewnianym pochwytem. (fot. Trąbczyński)

Schody wewnętrzne o konstrukcji metalowej

Zaletami konstrukcji z metalu jest lekki wygląd oraz niewielki ciężar. Na ogół wykonuje się je ze stali nierdzewnej. Mogą mieć dowolną formę, ale najpopularniejsze z nich to modele kręte. Najlepiej pasują do wnętrz urządzonych w industrialnym lub loftowym stylu. Ze stalą dobrze komponują się stopnice z blachy nierdzewnej oraz klejonego warstwowo drewna, bądź szkła. Takie schody montuje się w już wykończonym domu.

Metal jest również materiałem chętnie wykorzystywanym na balustrady. Kute wersje z motywami roślinnymi inspirowanymi naturą, np. listkami i kwiatami, popularne są w domach urządzonych w stylu pałacowym, w nowoczesnych wnętrzach zastępowane są skromnymi formami ze stalowych linek lub metalowych prętów.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Schody na konstrukcji metalowej
Schody na konstrukcji metalowej. Stopnie z drewna jesionowego, dębowego lub egzotycznego. Efektowna stalowa balustrada może być pomalowana na dowolny kolor. (fot. Schody Chudziński)
Metalowa, ażurowa konstrukcja z drewnianymi stopniami. Balustrada z cienkimi prętami i z drewnianą poręczą
Metalowa, ażurowa konstrukcja z drewnianymi stopniami. Balustrada z cienkimi prętami i z drewnianą poręczą. (fot. Rintal Polska)
Schody dywanowe, dwubiegowe ze spocznikiem, z klejonego warstwowo drewna dębowego, zabejcowanego na kolor orzecha amerykańskiego i zabezpieczonego lakierem. Balustradę tworzą proste w kształcie, delikatne stalowe pręty pomalowane proszkowo na czarno
Schody dywanowe, dwubiegowe ze spocznikiem, z klejonego warstwowo drewna dębowego, zabejcowanego na kolor orzecha amerykańskiego i zabezpieczonego lakierem. Balustradę tworzą proste w kształcie, delikatne stalowe pręty pomalowane proszkowo na czarno. (fot. L. Jampolska) Dowiedz się z naszego reportażu, ile kosztowały te schody!
Spiralna, lekka konsrtukcja metalowa z drewnianymi stopniami idealnie pasuje do loftowego wnętrza
Spiralna, lekka konsrtukcja metalowa z drewnianymi stopniami idealnie pasuje do loftowego wnętrza. (fot. Atrium System)

Schody wewnętrzne obłożone kamieniem i płytkami

Marmur, granit, konglomerat, kompozyt oraz gres to materiały stosowane też do wykańczania stopni schodowych. Szczególnie kamień jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia i zabrudzenia. Jest oferowany w kilkudziesięciu rodzajach i wybarwieniach. Niestety, jest wyjątkowo ciężki i nie nadaje się na lekkie konstrukcje. Kamienne schody nadają wnętrzu elegancji, ale nie ocieplają go jak drewno.

Konglomerat i kompozyt są mniej popularne, choć równie efektowne i trwałe. Mogą imitować kamień albo mieć jednolitą kolorystycznie powierzchnię.

Płytki gresowe to dość tani i praktyczny materiał wykończeniowy. Na schodach krętych lub o wąskich stopniach jednak niełatwo je ładnie ułożyć.

Schody z polerowanego granitu
Polerowany granit jest twardy i śliski, a kanty schodów ostre. Takie schody trzeba zaimpregnować, dobrze oświetlić, zabezpieczyć balustradą i poręczami. (fot. L. Jampolska) Dowiedz się z naszego reportażu, ile kosztowały te schody!
Stopnie i postopnice wykończone płytami gresu, pełna balustrada bez pochwytu wykonana ze szkła osadzonego w stali nierdzewnej
Stopnie i postopnice wykończone płytami gresu, pełna balustrada bez pochwytu wykonana ze szkła osadzonego w stali nierdzewnej. (fot. L. Jampolska) Dowiedz się z naszego reportażu, ile kosztowały te schody!
Schody zabiegowe, konstrukcja żelbetowa. Wykończone granitem w wielu odcieniach szarości. Podstopnice z jednolitego czarnego granitu idealnie pasują do obudowy kominka
Schody zabiegowe, konstrukcja żelbetowa. Wykończone granitem w wielu odcieniach szarości. Podstopnice z jednolitego czarnego granitu idealnie pasują do obudowy kominka. (fot. L. Jampolska) Dowiedz się z naszego reportażu, ile kosztowały te schody!

Schody wewnętrzne wykonane ze szkła?

Schody w całości wykonane ze szkła to bardzo nowatorska propozycja. Pasują do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym lub glamour. Na ogół projektuje się je z hartowanego szkła klejonego. Sposób mocowania tafli zależy od kształtu schodów. Możliwe jest przytwierdzanie tafli za pomocą wkrętów bądź słupków ze stali nierdzewnej. Dopełnieniem takich konstrukcji są balustrady również ze szkła. Taka lekka konstrukcja nie przytłacza wnętrza.

Tafle szkła (bezpiecznego, hartowanego) wykorzystywane są jako balustrady schodów wykonanych z innych materiałów. Szczególnie dobrze komponują się z minimalistyczną formą wersji drewnianych. Mogą stanowić jednolitą powierzchnię lub być dzielone drewnianymi lub metalowymi słupkami.

Schody wspornikowe z barwionego dębu. Stopnie z oświetleniem LED. Balustrada ze szkła z drewnianym pomalowanym pochwytem
Schody wspornikowe z barwionego dębu. Stopnie z oświetleniem LED. Balustrada ze szkła z drewnianym pomalowanym pochwytem. (fot. Trąbczyński)
Efektowne połączenie bardzo ciemnego drewna z lekką balustradą z giętego szkła
Efektowne połączenie bardzo ciemnego drewna z lekką balustradą z giętego szkła. (fot. Schody Domański)
Schody jednobiegowe, dywanowe o konstrukcji żelbetowej, obłożone drewnem. Przestrzeń pod schodami wypełnia zabudowa z szafek
Schody jednobiegowe, dywanowe o konstrukcji żelbetowej, obłożone drewnem. Przestrzeń pod schodami wypełnia zabudowa z szafek. (fot. Archon+ (Projekt Dom w Szmaragdach 2))
Schody oraz balustrada w całości wyprodukowane ze szkła klejonego warstwowo. Metalowe są tu jedynie elementy mocujące.
Schody oraz balustrada w całości wyprodukowane ze szkła klejonego warstwowo. Metalowe są tu jedynie elementy mocujące. (fot. Tierspol)

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość

09 Gru 2019, 12:38

Dopytaj:   https://lightvision.pl/nasze+wizualizacje+3d+portfolio   i, ewentualnie nas poinformuj

time image

09 Gru 2019, 12:14

1 godzinę temu, uroboros napisał: To dużo?  to tylko ok. jednego procenta, no, może dwóch procent kosztów domu takiej wielkości... A masz wszystko jak na obrazku... Możliwość zobaczenia i ewentualnych poprawek jeszcze przed zrobieniem jakiegoś błędu w trakcie ...

time image

Gość

09 Gru 2019, 10:46

To dużo?  to tylko ok. jednego procenta, no, może dwóch procent kosztów domu takiej wielkości... A masz wszystko jak na obrazku... Możliwość zobaczenia i ewentualnych poprawek jeszcze przed zrobieniem jakiegoś błędu w trakcie budowy. Korekta takiego błędu po fakcie może być ...

time image

09 Gru 2019, 10:26

6 minut temu, mthew napisał: Polecam projekt domu zamówić u projektantów 3d. Mogą oni stworzyć wersje 3d Twojego domu lub wnętrza mieszkania . Polecam to rozwiązanie ze względu na oszczędność czasu. Dodaje link do strony , z której sam korzystałem. Wizualizacja ...

time image

09 Gru 2019, 10:20

Polecam projekt domu zamówić u projektantów 3d. Mogą oni stworzyć wersje 3d Twojego domu lub wnętrza mieszkania . Polecam to rozwiązanie ze względu na oszczędność czasu. Dodaje link do strony , z której sam korzystałem. Wizualizacja wnętrz

time image

Gość iga

30 Lis 2010, 20:23

fajny klimat, lubię ciekawe formy

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje